Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek samozavest

samozavest

Se da samozavesti naučiti? Kako naj bom samozavestna?

Da se. Je pa to proces, ki traja leta.

Kako? Za začetek natančno spoznaj sebe. Kaj želiš, zakaj želiš, kdo točno si in zakaj si kar si. Potem ugotovi kaj daješ drugim ljudem in zakaj daješ, počasi boš ugotovila zakaj si lahko tudi nase ponosna.
Iz tega zavedanja pa potem počasi zrase samozavest.

Pazi – to ni instant recept in vmes je še milijon drugih majhnih korakov. Traja lahko dolgo.
Ampak se da.

Pojdi med ljudi in se uči v različnih situacijah. Odreagiraj kakor se ti zdi da je prav. Včasih boš naletela na lepo besedo včasih na krivico.Ne pričakuj od nikogar nič. Upaj na najslabše, in toliko bolj boš vesela, ko boš naletela na prijaznost doslednost toplo besedo iskrenost sočloveka.Ne poskušaj spreminjati drugih ampak spremeni sebe to te mere, da ti bo prišlo prav. V prevodu da počasi postaneš samozavestna. Če si pa preveč samozavestna, to meji že na samovšečnost… Nobena skrajnost ni ok. Uči se- Treniraj na realnih primerih.Srečno!

nova
Uredništvo priporoča

Seveda se da naučiti in to zelo instant, ampak tega ne priporočam, ker je boljša pot ta, da samozavest začutiš in veš, zakaj si samozavestna. To pa je dolgotrajen proces, leta in leta in leta. No, odvisno tudi, kak tip si, kako napreduješ, koliko se trudiš, pač pri enih traja nekaj let, pri nekaterih pa neskončno. Aja, pa tudi starost malo pripomore, ker kakor smo starejši, smo malček samozavestnejši 🙂

Bistvo vsega je, da najprej dobro spoznaš sebe, samozavedanje. Potem dobra samopodoba, se pravi, da poznaš svoje kvalitete in delaš na njih, da so še boljše ter nujno, da poznaš svoje pomankljivosti in delaš z njimi tako, da te čim manj ovirajo v življenju! Ker vedeti moraš, da nekatere napake lahko odpraviš, nekatere težko, nekatere pa nikoli in ne smeš dopustiti, da te napake ovirajo.
In potem samozavest pride sama 🙂

Joj hvala za vzpodbudne besede, eni ste res prijazni in polni nasvetov. Hvala.

Peljemo Roka v šolo:

Samozavest (samozavedanje- zavedati se samega sebe)je orodje, s katerim, če ga pravilno uporabljamo, lahko spoznavamo samega sebe ali svoje lastnosti in jih posledično spreminjamo, kar pradstavlja gradnjo dobre(boljše) samopodobe. Odsotna so čustva, prisoten samo razum. Svobodnjaki, ki odgovorno upravljajo s svojimi darovi, in delajo srečo.

Če to orodje napak uporabljamo, pa nam služi kot orožje, s katerim si podiramo dobro samopodobo. Beri nič ne delamo na sebi. Razum je odsoten, prepuščamo se trenutnim čustvom. Prostaki brez vrednost, izsiljujejo le užitke.

Ljudje po defoltu zamenjujete samozavest in samopodobo. Samozavest je orodje za izgradno samopodobe. Tako ima lahko nekdo dobro samozavest, hkrati pa slabo samopodobo. Če ima slabo samozavest, ima po defoltu tudi slabo samopodobo.

Duvanje tipa vehemenca, nadutost, oholost, in kar je še takega, nikakor ne predstavljajo dobre samozavesti, še manj pa dobre samopodobe.

Ja?

OK. Si bil krepko bolj natančen, kot se je sprva zdelo potrebno.

Peljemo Roka v šolo:

Samozavest (samozavedanje- zavedati se samega sebe)je orodje, s katerim, če ga pravilno uporabljamo, lahko spoznavamo samega sebe ali svoje lastnosti in jih posledično spreminjamo, kar pradstavlja gradnjo dobre(boljše) samopodobe. Odsotna so čustva, prisoten samo razum. Svobodnjaki, ki odgovorno upravljajo s svojimi darovi, in delajo srečo. – ni čisto tako. tudi s čustvi si lahko samozavesten.

Če to orodje napak uporabljamo, pa nam služi kot orožje, s katerim si podiramo dobro samopodobo. Beri nič ne delamo na sebi. Razum je odsoten, prepuščamo se trenutnim čustvom. Prostaki brez vrednost, izsiljujejo le užitke. – to sploh ni samozavest

Ljudje po defoltu zamenjujete samozavest in samopodobo. Samozavest je orodje za izgradno samopodobe. – ni res. najprej moraš imeti dobro samopodobo, da veš kdo si, kaj si, kaj hočeš in česa nočeš. šele potem si lahko samozavesten Tako ima lahko nekdo dobro samozavest, hkrati pa slabo samopodobo. Če ima slabo samozavest, ima po defoltu tudi slabo samopodobo.

Duvanje tipa vehemenca, nadutost, oholost, in kar je še takega, nikakor ne predstavljajo dobre samozavesti, še manj pa dobre samopodobe.

Ja?[/quote]

Avtorica, obstajajo orodja, med drugim tudi “osebni dnevnik” , in v procesu izvajanja le tega, kontinuirano in zavestno spoznavaš samega sebe in svoje lastnosti. Nauči te tudi razlikovati to dvoje. Ko vajo zaključiš, imaš “črno na belem” kdo si, in kako doživljaš svoje lastnosti.
To pa predstavlja temelj, štartno pozicijo za pravilno delo na sebi, ki vključuje tudi proces ozaveščanja, zakaj samega sebe in svoje lastnosti tako doživljaš, kako hočeš da boš nekoč sebe in svoje lastnosti doživljala, ter želje in zmožnosti kaj boš za to naredila.

Aveš, to je zlo podobno, k b se učila avto vozit. Tle se pač učiš furat svojo dušo, vključno z upravljanjem svojega razuma, čustev in telesa.

Peljemo Roka v šolo:

Samozavest (samozavedanje- zavedati se samega sebe)je orodje, s katerim, če ga pravilno uporabljamo, lahko spoznavamo samega sebe ali svoje lastnosti in jih posledično spreminjamo, kar pradstavlja gradnjo dobre(boljše) samopodobe. Odsotna so čustva, prisoten samo razum. Svobodnjaki, ki odgovorno upravljajo s svojimi darovi, in delajo srečo. – ni čisto tako. tudi s čustvi si lahko samozavesten.

Če to orodje napak uporabljamo, pa nam služi kot orožje, s katerim si podiramo dobro samopodobo. Beri nič ne delamo na sebi. Razum je odsoten, prepuščamo se trenutnim čustvom. Prostaki brez vrednost, izsiljujejo le užitke. – to sploh ni samozavest

Ljudje po defoltu zamenjujete samozavest in samopodobo. Samozavest je orodje za izgradno samopodobe. – ni res. najprej moraš imeti dobro samopodobo, da veš kdo si, kaj si, kaj hočeš in česa nočeš. šele potem si lahko samozavesten Tako ima lahko nekdo dobro samozavest, hkrati pa slabo samopodobo. Če ima slabo samozavest, ima po defoltu tudi slabo samopodobo.

Duvanje tipa vehemenca, nadutost, oholost, in kar je še takega, nikakor ne predstavljajo dobre samozavesti, še manj pa dobre samopodobe.

Ja?[/quote][/quote]

Jah lej, pol naj gre pa k teb u šolo ane…

Zdej pa te prosim, če imaš seveda čas in voljo, da podaš nekaj praktičnih primerov, zakaj je resnica glih kontra, kakor jaz dojemam te stvari.

Kako si lahko samozavesten, če nimaš nobene samopodobe? Na osnovi česa si potem samozavesten?

Kako si lahko samozavesten, če nimaš nobene samopodobe? Na osnovi česa si potem samozavesten?[/quote]

Kako pa lahko o sebi ali svojih lastnostih nimaš nikakršnega mnenja? Če te vprašam: kdo si, ali pa kako vidiš svojo lastnost, odgovoriš nimam mnenja? Ne vem? Ja, v tem primeru lahko govorimo o nezavedanju samega sebe in svojih lastnosti.

Seveda pa se lahko zavedaš neke svoje lastnosti, (večinoma tudi sebe- kar je seveda apriori napaka), in imaš o njej negativno mnenje. Seveda pa je polno lažje lagat v prvi vrsti samemu sebi, potem še drugim.

Hkrati pa tudi ne pomeni, da moraš imeti zaradi samozavedanja o neki svoji lastnosti, nujno imeti tudi slabo samopodobo. Aveš, če ma avto gumo fuč, rečeš avto je zanič? Al rečeš: dober avto, sam guma fuč?

Zdej pa te prosim, če imaš seveda čas in voljo, da podaš nekaj praktičnih primerov, zakaj je resnica glih kontra, kakor jaz dojemam te stvari.[/quote]

Nimam zdaj časa za to; pa tudi sicer nikjer ne pravim da je resnica nasprotna. Pravim samo, da si bil veliko bolj natančen pri izrazih kot jaz. Meni se ni zdelo potrebno iti v take detajle.

Zdej pa te prosim, če imaš seveda čas in voljo, da podaš nekaj praktičnih primerov, zakaj je resnica glih kontra, kakor jaz dojemam te stvari.[/quote]

Nimam zdaj časa za to; pa tudi sicer nikjer ne pravim da je resnica nasprotna. Pravim samo, da si bil veliko bolj natančen pri izrazih kot jaz. Meni se ni zdelo potrebno iti v take detajle.[/quote]

Ejga nooo, pa nisi mnde hud ker sem se te malo sposodi??? Lj, morva babncam mal možgančke prešvicat, da nau jaga tko dolgočasna…

V anglescini je izraz self – confidence, samo zaupanje.

Na podlagi samo – zavedanja (self awareness) si lahko zgradis dobro samo podobo, in s tem dobre temelje, da lahko zaupas sam vase 🙂

Tako nekako si tudi jaz predstavljam oziroma sem kar šla skozi to.
Najprej sem se ozavestila, kdo sem in kaj sem, potem sem si na podlagi tega ustvarila samopodobo in na koncu samozavest. V bistvu pod samozavest jaz bolj razumem angleški izraz: self-confidence -> samo-zaupanje, da ima nekdo dobro samo-zavedanje in zaupa vase, je suveren.

Nimam zdaj časa za to; pa tudi sicer nikjer ne pravim da je resnica nasprotna. Pravim samo, da si bil veliko bolj natančen pri izrazih kot jaz. Meni se ni zdelo potrebno iti v take detajle.[/quote]

Ejga nooo, pa nisi mnde hud ker sem se te malo sposodi??? Lj, morva babncam mal možgančke prešvicat, da nau jaga tko dolgočasna…[/quote]

Kakšen beden poskus koaliziranja “dedci-babnce”, pa ravno roka si našel, ki je dvajset stopnic nad tabo v sposobnosti dojemanja…
Drži se raje svojih krogov, drugam ti je mnogo predaleč.

Johohohoho!!! Pa ravno v tem je keč… tvojo zmožnost dojemanja dogajanja, doživljam glupo ko točak…

Fino da si dodala še samo-zaupnje. Po moje pa človek lahko samozaupa le v primeru, ko ima dobro samozavest. Kajti če temu ne bi bilo tako, potem ima težave, npr pri sprejetju odgovornosti ali bo šel na 30 km tek, ali ne.

Ker se zaveda, da je sposoben to narediti, si lahko zaupa da bo to speljal, in ko mu rata, ima o svoji lastnosti dobro samo-podobo.

Ljudje pa, ki se dobro ne zavedajo (so nesamozavestni) ali bi jim kaj takega ratalo ali ne, pa si težko zaupajo in grejo v to… (kar še ne pomeni, da imajo o sebi slabo samopodobo)

Bistveno pri dojemanju samega sebe in svojih lastnosti, je znanje razločevanja le tega…

Človek ki o sebi nima dobre podobe, sploh živi ne, se ne mara, dela proti sebi… In ima lahko še tako dobre lastnosti, in se jih lahko še tako zaveda, si ne more zaupati, ker ima o sebi grdo mnenje.
(tako stanje je zelo značilno za sicer telesno zelo lepa mlada dekleta, ki pa še niso ali so že nepravilno osebnostno dozorele)

“Najprej sem se ozavestila, kdo sem in kaj sem, potem sem si na podlagi tega ustvarila samopodobo in na koncu samozavest.”
A se zavedaš, da sama sebe kontra diktiraš?

Fino da si dodala še samo-zaupnje. Po moje pa človek lahko samozaupa le v primeru, ko ima dobro samozavest. Kajti če temu ne bi bilo tako, potem ima težave, npr pri sprejetju odgovornosti ali bo šel na 30 km tek, ali ne.

Ker se zaveda, da je sposoben to narediti, si lahko zaupa da bo to speljal, in ko mu rata, ima o svoji lastnosti dobro samo-podobo.

Ljudje pa, ki se dobro ne zavedajo (so nesamozavestni) ali bi jim kaj takega ratalo ali ne, pa si težko zaupajo in grejo v to… (kar še ne pomeni, da imajo o sebi slabo samopodobo)

Bistveno pri dojemanju samega sebe in svojih lastnosti, je znanje razločevanja le tega…

Človek ki o sebi nima dobre podobe, sploh živi ne, se ne mara, dela proti sebi… In ima lahko še tako dobre lastnosti, in se jih lahko še tako zaveda, si ne more zaupati, ker ima o sebi grdo mnenje.
(tako stanje je zelo značilno za sicer telesno zelo lepa mlada dekleta, ki pa še niso ali so že nepravilno osebnostno dozorele)

“Najprej sem se ozavestila, kdo sem in kaj sem, potem sem si na podlagi tega ustvarila samopodobo in na koncu samozavest.”
A se zavedaš, da sama sebe kontra diktiraš?[/quote]

V bistvu pod samozavest jaz bolj razumem angleški izraz: self-confidence -> samo-zaupanje, da ima nekdo dobro samo-zavedanje in zaupa vase, je suveren.

Jaz te razumem da ti tako to razumeš, ker si to dovolj jasno povedala. Ampak če nekdo nekaj razume na določen način, to še ne pomeni, da je ta pravi.
In če ima nekdo še tako dobro samo-zavedanje, in odlično-samo zaupanje, je lahko suveren samo, in edino le pod pogojem, da ima o samemu sebi dobro samopodobo.

Dobro samopodobo o sebi, pa ima človek lahko tudi, če se zaveda svojih slabih lastnosti, ki jim posledične ne zaupa.

In vaja, ko sem si sposodil Roka, je bila namenjena ravno temu, da bo kdo prepoznal, kako ni problem biti človeku človek, pa makar imata različno zavedanje o svojih lastnostih.
Ampak ne, nihče ni pogruntal v čem je keč mojega drezanja Roka, seveda pa se vedno najde kura, ki poudarja kakšen bedak sem… (govori tudi o meni, ne pa samo, kako doživlja moje lastnosti)

Johohohoho!!! Pa ravno v tem je keč… tvojo zmožnost dojemanja dogajanja, doživljam glupo ko točak…[/quote]

Hja, to je pa čisto tvoj problem, bi rekla. In dodam še, da gre za kar precejšen problem. Ti namreč lahko dojemaš samo toliko, kolikor….pač lahko dojemaš. Ravno zaradi tvojega nivoja dojemanja imaš pokvečeno sliko o ljudeh in svetu nasploh. Tebi, bolj kot marsikomu drugemu, bi koristilo, da se vdaš in sprejmeš dejstva, ki ti jih kdo drug sporoča, sicer se nikoli ne boš premaknil niti za korak naprej od tvojega cepetanja na mestu.
Ne rabiš se zahvaljevat za nasvet, včasih sem celo dobrosrčna.

Jaz te razumem da ti tako to razumeš, ker si to dovolj jasno povedala. Ampak če nekdo nekaj razume na določen način, to še ne pomeni, da je ta pravi.
In če ima nekdo še tako dobro samo-zavedanje, in odlično-samo zaupanje, je lahko suveren samo, in edino le pod pogojem, da ima o samemu sebi dobro samopodobo.

Dobro samopodobo o sebi, pa ima človek lahko tudi, če se zaveda svojih slabih lastnosti, ki jim posledične ne zaupa.

In vaja, ko sem si sposodil Roka, je bila namenjena ravno temu, da bo kdo prepoznal, kako ni problem biti človeku človek, pa makar imata različno zavedanje o svojih lastnostih.
Ampak ne, nihče ni pogruntal v čem je keč mojega drezanja Roka, seveda pa se vedno najde kura, ki poudarja kakšen bedak sem… (govori tudi o meni, ne pa samo, kako doživlja moje lastnosti)[/quote]

Zapletaš se.

Obema:

Dokler mi bo pamet toliko služila, da bom znal ločevati osebo od osebnostnih lastnosti, in posledično imeti do tega enako ali različno zavedanje in zaupanje, potem mi ne bo hudega. Namreč, sam s sabo odlično shajam, malo manj z nekaterimi svojimi lastnostmi. Ena izmed teh je zapletanje z ljudmi, ki v lafu niso skusili niti toliko, da bi domumeli razliko o pojmih o katerih je dabata. Kaj šele, da bi znali vsaj teorijo asertivnega izražanja. posledično si jemljejo pravico soditi osebo…

Ampak dobr lej, si ne ženem k srcu, danes sem si vzel prostost (beri prostaštvo), ker v reali ne morem delat zarad pogreba enega, po mojem mneju z podobnimi lastnostmi, kot doživljam tudi vajine.

V primeru da je katera izmed vaju umsko manj razvita, ali je še čas ki ga je narava predvidela za zrelostni razvoj doumeti osnovno funkcioniranje človeka in razjasnitev tovrstnih pojmov, prosim, vzemita moje zadnje pisanje v tej temi, brezpredmetno.

New Report

Close