Najdi forum

pasivno kajenje

Spoštovani dr. Pušenjak,

sem v 29.tednu normalno potekajoče nosečnosti. Sem nekadilka in ne pijem alkoholnih pijač. Se pa zgodi, da sem včasih na delovnem mestu, v času krajših pavz (15 minut), posredno izpostavljena cigaretnemu dimu nekaterih sodelavcev, bodisi v zaprtem prostoru ali zunaj. Te dni sem na spletu prebrala članek o veliki škodljivosti pasivnega kajenja na nerojenega otroka, ki je bojda izenačena s škodljivostjo aktivnega kajenja nosečnic in sem posledično zaskrbljena zaradi možnih posledic. Lepo bi vas prosila za mnenje kako občasna, nekajminutna izpostavljenost cigaretnemu dimu lahko škoduje mojemu otroku. Naj povem, da je tudi moj partner nekadilec in da se, ko je le to možno, izogibava zakajenim prostorom.

Najlepša hvala in lepo pozdravljeni.

Spoštovani,

vsako kajenje, aktivno ali pasivno lahko vpliva na žilje po vsem telesu in seveda tudi v posteljici, ki se pod vplivi snovi v tobaku hitreje stara in izgublja svojo funkcijo. To lako povzroči slabšo rast ploda, pregodnji porod, kasneje v življenju pa vpliva menda na večjo dovzetnost za infekcije in alergične odzive , vendar slednji učnki niso povsem dokazani, saj so vplivi vsega okolja tudi dovolj močni, da jih le težko nedvoumno ločimo od vplivov tobaka. Kolikor zmorete se seveda izogibajte dimu cigaret, seveda pa vam lahko stres, ki ga razvijate, če se dimu tehnično ni mogoče izogniti pa vas je zato strah, škodi še bolj kot dim sam.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close