Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

Razgovor za službo - vprašanja o otrocih

Default avatar

ni dobro

sprašujejo sprašujejo je napisal/a:
Ni dobro je napisal/a:

Znajo to povezati z karierizmom, necujecnostjo, srcnostjo. Torej v smislu karakterja negativno, nezenstveno, mosko.
Torej tam službe ne bo dobila - še dobro! Ker pač noče delati v okolju, kjer jo imajo zaradi tega, ker nima ali si ne želi otrok, za kakorkoli drugačno od ljudi, ki jih imajo.
Je potem moški brez otrok tudi neženstven?
glej, dejodajalec, ki je tako sebičen s takimi brezveznimi vprašanji, ker mu gre samo za denar, te zna itak okoli prinest, tako ali drugače, pa za nadure in pri drugih stvareh.In tak te izkorišča... a če bo zdaj ful ustrezljiva njemu na ljubo zavoljo in na račun njenega zasebnega življenja, družine in otrok, misliš, da jo bo imel kaj raje in da jo bo zato zaposlil... ja daj no ste naivni eni.
Kar poglej jih jinavce kako izsiljujejo z zaposlitvami za določen čas, pa verižijo pogodbe, pa iščejo luknje v zakonu, itd itd. jah če bi mu bil delavec tako pomemben, potem bi poskrbel za njegovo stalnost v podjetju ane, tako pa če mu pri pogodbah za določen čas ni težava po kratkem času iskati novega, potem mu tudi za namen porodniške verjetno ne bo ane...
delodajalec, ki spoštuje zaposlenega pokazal to celostno in ja za podjetje, ki pokaže,da mu je nek zaposleni tako pomemben, verjamem, da se bo potem tudi zaposleni rade volje prilagajal - v smislu - za bolniške otroka iskal pomoč pri znancihj in jih ne koristil, naredil kaj o d doma, čeprav bo na porodniški itd... vse to se da, samo če je dolodajalec spoštljiv in zagotavlja tudi poleg spoštovanja zasebnosti in družine tudi starlno socialno in finančno varnost zaposlenemu...
za namene izkoriščanj pa pač ne hvala...

jaz imam srčno rada otroke, pa sem nekoč v iskanju začetne zaposlitve rekla ko so me nekaj takega vprašali,da sem se pripravljena za nekaj časa odreči temu... v zahvalo dobila tak mobing in izkoriščanje in še slišala komentar, da ne maram otrok...kar so zaključili iz tega mojega odgovora, tako so rekli...
LOL... norci...
tolk da kar koli rečeš takim norcem je vseeno spoštovali te ne bodo nič bolj - ker spoštovanja pri njih že v osnovi ni - tisti, ki so spoštljivi in cenijo zaposlenega kaj takega sploh vprašali ne bodo. In delam pri njih pa tudi ne, ker tisto kar so so me že preveč izkoristili...
če pa ti hočeš službo zato,d ate bodo izkloriščali in boš puščala svoje zdravje tam in še brez otrok ostala potem pa kar... jaz sem dala marsikaj skozi, pa vem,da se takih izkoriščanj in odrekanj zasebnemu življenju in željam zaradi nekoga, ki me itak ne spoštuje in me bo v vsakem primeru izkoriščal in na koncu vrgel na cesto, ne grem več...
na koncu razlike zate ni... nič bolj ne spoštujejo takega delavca. ker kot rečeno v osnovi nimajo spoštovanja in delajo prejk in mimo zakonov samo za lasten dobiček.
Tisti, ki so pošteni tega sploh ne sprašujejo nikoli.
Default avatar

kapitalist2

Točno tako je napisal/a:
boljsota je napisal/a:
Bolj so ta vprašanja povezana s presojo osebnosti, značaja vprašanca in ne strahu pred porodniško in bolniško.
Točno tako. Bolj mi je všeč ženska, ki iskreno pove da se v 5 letih vidi z družino, kot ženska, ki mi reče, da je tega ne smem vprašati.
Bolj so mi všeč delodajalci, ki se držijo zakonov kot tisti, ki se jih ne.
Default avatar

ah kje pa

kaj odgovorite je napisal/a:
Res je tako orig je napisal/a:

Prijazno odgovori, da se zaenkrat ne vidiš z družino, če pa se bo stanje spremenilo, boš o tem pravočasno obvestila delodajalca.

Tako se ne zlažeš in imaš čisto vest, delodajalec pa te ne bo več vprašal.
Hvala. Bom pripravila odgovore v tem smislu :). Saj mogoče ne bo takih vprašanj, samo bolje se pripraviti.

Tiste, ki ste bile na razgovoru in stare skoraj 40? So vas še spraševali kaj takega? Ali pri taki starosti ni več treba skrbeti, ker nismo več 'sumljive' :)?
Hja, potem se počasi začnejo vprašanja, če sploh še imaš pulz. Oziroma nekaj v tem smislu, da so s starejšimi sami problemi, bolniške, niso se sposobni več naučit česa novega itd.

Tako da če si že tam blizu 40, mogoče pripravi tudi odgovore na to. Mislim pa, da je že sam način, kako se odzoveš, en test, sploh če imaš recimo delo, pri katerem te lahko kaka stranka vrže iz tira s svojimi zahtevami, ti pa moraš ohraniti mirno kri.

Vprašajo, imate družino?

Odgovoriš: Ne/Sem poročena/Imam partnerja.

Načrtujete otroke?

Ne, ni se izšlo.
Default avatar

kapitalist2

Konec koncev, kaj pa to delodajalce sploh briga. Pa naj sami opravijo svoje delo, če nihče ni dovolj popoln za njih. Kam smo prišli, da se tako ponižujemo, da lahko delamo za njih, huje kot kakšni sužnji. Najbolje, da se jim reče, nimam otrok in ne mislim proizvajati sužnjev za take, kot ste vi.
Default avatar

Zartrose

Ne glede na to, da ni dovoljeno, kar pridno vprašajo :).
Default avatar

Točno tako

kapitalist2 je napisal/a:
Točno tako je napisal/a:

Točno tako. Bolj mi je všeč ženska, ki iskreno pove da se v 5 letih vidi z družino, kot ženska, ki mi reče, da je tega ne smem vprašati.
Mirno lahko izpustim vprašanja, ki niso po zakonu, ni panike. A mi to točno pokaže, kake vrste človek si.
In ne, nimamo minimalnih plač. In ne, nimamo minimalnega dopusta. In da, imamo redne in dobre plače. Za tiste, ki jim ni težko povedati tudi kaj osebnega.
10 let nazaj je na razgovor prišla vdova s tremi otroki. Skromna, vnaprej vdana v to, da je ne bomo vzeli. Po zelo sproščenem in osebnem pogovoru sem se odločila prav zanjo. Nikoli mi ni bilo žal, čeprav je bila nekaj časa kar precej na bolniški. Tako, da me taka podtikanja, kot je tvoje, ne vržejo s tira.
Default avatar

Jxsme

Mene so to vsi sprasevali. In tudi sedaj ko imam jaz podjetje, me zanima, kako je z varstvom. Zakaj ? Smo manjse podjetje in ce bo nekdo na bolniski zaradi otrok, bom morala jaz namesto njega delati kot konj.
Tudi jaz imam otroke, vecje, porodnisko sem speljala v veliki firmi kjer je bilo se prevec zaposlenih. Kasneje sem sla v drugo sluzbo kjer je bila bolniska taka da sem delala doma in pisala emaile. Iskalci sluzbe morate to razumeti, da se sploh manjse firme bojijo mladih mamic in bolnisk.
Default avatar

kapitalist2

Točno tako je napisal/a:

Mirno lahko izpustim vprašanja, ki niso po zakonu, ni panike. A mi to točno pokaže, kake vrste človek si.
In ne, nimamo minimalnih plač. In ne, nimamo minimalnega dopusta. In da, imamo redne in dobre plače. Za tiste, ki jim ni težko povedati tudi kaj osebnega.
10 let nazaj je na razgovor prišla vdova s tremi otroki. Skromna, vnaprej vdana v to, da je ne bomo vzeli. Po zelo sproščenem in osebnem pogovoru sem se odločila prav zanjo. Nikoli mi ni bilo žal, čeprav je bila nekaj časa kar precej na bolniški. Tako, da me taka podtikanja, kot je tvoje, ne vržejo s tira.
To, da pričakujem, da se držiš zakonov, je zate podtikanje? In po tem lahko sklepaš o človeku? Se pravi raje zaposliš tistega, ki se požvižga na zakone? In na razgovoru se hočeš pogovarjati o osebnih zadevah? Ljudje pridejo zaradi službe tja, ne pa v neko posvetovalnico.
Default avatar

Točno tako

Točno tako je napisal/a:

To, da pričakujem, da se držiš zakonov, je zate podtikanje? In po tem lahko sklepaš o človeku? Se pravi raje zaposliš tistega, ki se požvižga na zakone? In na razgovoru se hočeš pogovarjati o osebnih zadevah? Ljudje pridejo zaradi službe tja, ne pa v neko posvetovalnico.
Ne ne, ne kar na prvem razgovoru. Ko imam izbiro med 2 ali 3 kandidati, potem se drznem vprašati tudi o morebitnih hobijih, o družini, o možnosti nadurnega dela ipd. In ker bom nekoga dobro plačala iz svojega žepa, mi je pomembno, ali lahko eden na drugega računamo v ključnih trenutkih in pri tem je pomembno ali ima moža, ki tudi kdaj vzame nego ali bo ona večno odsotna.
Default avatar

ni dobro

Točno tako je napisal/a:

glej, če spoštuješ človeka ne boš spraševala tistega, kar ti že sam zakon izrecno prepoveduje, če pa si človek s spoštovanjem do sočloveka, da ne reče celo človek s srcem, pa sploh ne boš posegala v zasebno področje neznanca, ki pride k tebi na razgovor.
da obrnemo -m kako bi bilo tebi,da bi teme kandidat malo povprašal po tvoji zasebnosti???
Bi takoj rekla,da je nespoštljiv in da to ni njegova stvar... a tebi se pa zdi, da lahko brožiš po zasebnem življenju človeka, samo zato, ker je v situaciji v podrejenem položaju...
dajte malo ego spustiti delodajalci in se začnite spoštljivo obnašati - iščete človeka, ki vam nosi dodano vrednost s svojim delom in znanjem in zato ni "nižje" od vas, da bi vi mislili,da si lahko privoščite karkoli.
Bi bil že čas da delodajalci spremenite svojo mentaliteto in pogled na zaposlenega.
Default avatar

ni dobro

Točno tako je napisal/a:

Ne ne, ne kar na prvem razgovoru. Ko imam izbiro med 2 ali 3 kandidati, potem se drznem vprašati tudi o morebitnih hobijih, o družini, o možnosti nadurnega dela ipd. In ker bom nekoga dobro plačala iz svojega žepa, mi je pomembno, ali lahko eden na drugega računamo v ključnih trenutkih in pri tem je pomembno ali ima moža, ki tudi kdaj vzame nego ali bo ona večno odsotna.
kaj to pomeni, da tista, ki nima moža je zanič in jo odpišeš?
ali pa ko se loči postane zate odveč, ker nima moža, ki bi skrbel za družino, medtem ko jo boš ti izkoriščala z nadurami?
nadure so pri spoštljivih delodajalcih izjema - ne pa redno dogajanje,da bi morali zaradi tega povpraševati zaposlenega koliko je sposoben konstantnega delanja nadur.
In to da nalagaš toliko nadur delavcem,da ti je prilagodljivost zanje tako ključna, to kaže,da se spoštuješ delavcev in njihovega zdravja, ker nalaganje nadur je prekomerno delo, ki vodi v izgorelost...
če imaš toliko nadur in to veš, da te to skrbi na razgovorih, potem to pomeni,da moraš zaposliti še dodatnega človeka, ne pa zaposlenim nalagati nadure.

Kar pa plačila zadeva - ne plačaš ti človeka iz tvojega osebnega denarja, plačaš ga iz tega, kar tvoji zaposleni z delom ustvarijo, zaslužijo. Oni so s svojim delom ustvarili ta denar. če njih ne bi bilo ti ne bi imela tega denarja. torej ne plačuješ iz svojega privat žepa.
Default avatar

sepulture

So vas na razgovorih za službo kaj spraševali o otrocih, če jih imate, če jih boste še imele in podobno?
A tiste, ki ste 35+, so vas tudi kaj gnjavili s tem?
Kako se izogniti odgovoru? Vem, da taka vprašanja niso dovoljena. Vem pa tudi,da to vseeno sprašujejo, ampak ne bi upala reči, da se to ne sme.
Sem pa 35+. Upam, da je to že taka starost, da ne sprašujejo več o otrocih?

Točno to je naredila moja frendica. Bila je na razgovoru za službo stara je preko 35 in nima otrok) in so jo vprašali, kako misli z otroki. Je rekla, da na to vprašanje ne bo odgovorila, ker je tega sploh ne smejo spraševati!

Najbrž mi ni treba 2x povedati, da ni dobila službe, pa čeprav je bila za tisto delo res odlično usposobljena. Ampak očitno niso hoteli ene take, ki ima predolg jezik.
Default avatar

Ufu UI i

By the way od kdaj je porodniški strošek delodajalca?
Default avatar

blazka333

vprašajo vprašajo je napisal/a:
Ja, so me že vprašali. Enkrat, ko še nisem imela otrok, in enkrat, ko sem enega že imela, pa so to celo vedeli, ker sem jim povedala, da mi delo za 4 ure, ki so ga ponujali, prav zaradi otroka ustreza. Hočem reči, da četudi imaš že otroke in to vejo, skušajo izvedeti, če nameravaš imeti še kakšnega. Porodniška je zanje velik strošek in takrat morajo najti nadomeščanje zate.

Kaj odgovoriti? Jaz sem rekla, da vem, da me tega sicer ne smejo vprašati, a da jih razumem, da jih zanima. Da trenutno razmišljam predvsem o zaposlitvi in da mi je to prioriteta, če bi se pa kdaj odločila še za kakšnega otroka, bi pa delodajalca obvestila dovolj zgodaj in bila prpravljena biti do določene mere dosegljiva tudi med porodniško svoji zamenjavi, da bi delo nemoteno potekalo. Ker ima mož v redu službo, bi si pa naslednjo morebitno porodniško najbrž vsaj malo razdelila. Nekaj v tem smislu.
Vprasajo vprasajo.... reci pac da jih nimas ib da jih ne nameravas imeti in konec...
Default avatar

PismoRosno

Ja, so me že vprašali. Enkrat, ko še nisem imela otrok, in enkrat, ko sem enega že imela, pa so to celo vedeli, ker sem jim povedala, da mi delo za 4 ure, ki so ga ponujali, prav zaradi otroka ustreza. Hočem reči, da četudi imaš že otroke in to vejo, skušajo izvedeti, če nameravaš imeti še kakšnega. Porodniška je zanje velik strošek in takrat morajo najti nadomeščanje zate.

Kaj odgovoriti? Jaz sem rekla, da vem, da me tega sicer ne smejo vprašati, a da jih razumem, da jih zanima. Da trenutno razmišljam predvsem o zaposlitvi in da mi je to prioriteta, če bi se pa kdaj odločila še za kakšnega otroka, bi pa delodajalca obvestila dovolj zgodaj in bila prpravljena biti do določene mere dosegljiva tudi med porodniško svoji zamenjavi, da bi delo nemoteno potekalo. Ker ima mož v redu službo, bi si pa naslednjo morebitno porodniško najbrž vsaj malo razdelila. Nekaj v tem smislu.
Porodniska ni za delodajalca noben dodatni strosek, ker se izplacuje iz prispevka, ki ga vsak mesec vplacujes. Placo, ki bi jo drugace dobila ti, bo pac tacas dobil tisti, ki te nadomesca. Se vedno je samo ena placa za eno delo. Samo delodajalci se delajo reveze - tisti, ki ne znajo drugega. Sposobnim ni treba cmerat, ampak takih je na zalost zelo (pre)malo.
Default avatar

eglia

Ko sem se pred mnogimi leti zaposlila v zadnji firmi, kjer sem se tudi upokojila, sem bila stara manj kot 25 let. Kadrovik me je kar direktno vprašal, če planiram kakšno nosečnost. V tisti zmedi sploh ne vem, kaj sem odgovorila. Zaposlili so me za nedoločen čas, čez eno leto pa sem zanosila in šla na porodniški. Na porodniški sem šla še dvakrat. V naši firmi to ni bilo nič običajnega, bilo nas je veliko mladih žensk in kar naprej smo bile noseče.
Moj najmlajši sin je bil večkrat bolan. Bila sem dober teden na bolovanju in zaradi tega bi me skoraj vrgli iz službe. Moji pokojni mami sem hvaležna, da mi je nato pazila otroka, katerega sem prej imela v jaslih in je bil non-stop bolan.
Default avatar

sprašujejo sprašujejo

PismoRosno je napisal/a:

Porodniska ni za delodajalca noben dodatni strosek, ker se izplacuje iz prispevka, ki ga vsak mesec vplacujes. Placo, ki bi jo drugace dobila ti, bo pac tacas dobil tisti, ki te nadomesca. Se vedno je samo ena placa za eno delo. Samo delodajalci se delajo reveze - tisti, ki ne znajo drugega. Sposobnim ni treba cmerat, ampak takih je na zalost zelo (pre)malo.
Razgovori so strošek, uvajanje novega delavca, ki nadomešča porodniško, je strošek. To vse jemlje čas in denar, tudi dobrim firmam. Delodajalci niso neki zlobneži, ampak ljudje, ki delajo za dobro podjetja. Samo oni vejo, koliko si lahko privoščijo v določenem trenutku stroškov. Ravno tam, kjer vlagajo v delavce, je še težje, če gre eden od njih na bolniško, porodniško. Jaz to vse razumem, zato tudi razumem postavljanje takih vprašanj, kot tudi razumem zakon in prav je, da je tak, da se tega ne sme spraševati, ker gre za osebno stvar. Se pa da vprašanje zastaviti na različne načine in nekateri vprašajo bolj v smislu, kaj pa prosti čas, kako ga preživljate ipd., pa potem ti sam odločiš, ali poveš, da ga z družino, otroki.
Default avatar

Čirule Čarule

Glede na to, da te tega ne smejo vprašati, jim jaz ne bi nič razlagala in utemeljevala, kot ti nekateri svetujejo. Npr. Imate otroke - ne, ni se izšlo????? To je tvoja zasebna stvar. Odgovor naj bo kratek in jedrnat, torej: Imate otroke? - ne. Jih nameravate imeti?-ne. In nobenih ni se izšlo, si jih ne želim, sem že prestara..... Preprosto ne.
Default avatar

Manja zeh

So vas na razgovorih za službo kaj spraševali o otrocih, če jih imate, če jih boste še imele in podobno?
A tiste, ki ste 35+, so vas tudi kaj gnjavili s tem?
Kako se izogniti odgovoru? Vem, da taka vprašanja niso dovoljena. Vem pa tudi,da to vseeno sprašujejo, ampak ne bi upala reči, da se to ne sme.
Sem pa 35+. Upam, da je to že taka starost, da ne sprašujejo več o otrocih?
Če bi mene to spraševali bi jih nazaj vprašala, ali imate moža ali ženo in kolikokrat na leto sexajo, če sploh ker postavljajo neumna vprašanja, otrok pa tako ali tako taki nimajo. Pa kolikokrat na dan gredo na wc.
Default avatar

ja saj

Čirule Čarule je napisal/a:
Glede na to, da te tega ne smejo vprašati, jim jaz ne bi nič razlagala in utemeljevala, kot ti nekateri svetujejo. Npr. Imate otroke - ne, ni se izšlo????? To je tvoja zasebna stvar. Odgovor naj bo kratek in jedrnat, torej: Imate otroke? - ne. Jih nameravate imeti?-ne. In nobenih ni se izšlo, si jih ne želim, sem že prestara..... Preprosto ne.
najboljš, da še zahtevajo podroben opis kaj in kako sta delala na tem...
me zanima če bi lahko zaposleni povprašal kakšnega direktorja če je samski ali poročen - ker če je samski je z veliko verjetnostjo zatežen, ker nima doma nikogar, ki bi ga malo sprostil...
al pa če ima reden seks - ker če ga nima, potlej bo z veliko verjetnostjo tečen in zadrt šef, ki samo za tist šiht živi in da nadleguje in jaha zaposlene...
morebiti bi potlej tudi po tej logiki v skrbi svojega zdravja začeli kandidati takole spraševati, ker pač tečen in zadrt šef, hudo načne zdravje zaposlenega...

mal ironije - ampak če si kao s takimi glupimi argumenti poseganja v zasebnost zaposlenega delodajalci lahko vse privoščijo, zakaj potlej ne bi bilo tudi obratno... sem pa prepričana,da valja gospoda bi se takoj uprla,da to je pa zasebnost - a dokler oni sprašujejo po zasebnosti nekoga drugega, naj bi bilo pa ok.