Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom problem – sosed in ogromna živa meja iz cipres

problem – sosed in ogromna živa meja iz cipres

Našel sem že veliko odgovorov glede sosedove žive meje a vendar še ne za takšen primer kot je pri nas.

Naš sosed je na svoji parceli ob žični ograji ki meji na našo parcelo nekaj let nazaj posadil ciprese. To me ni motilo, dokler ciprese niso nekako presegle višine 3m. Sedaj višina znaša že dobrih 6m in so ciprese višje od moje hiše. Največji problem ki ga imam je da zaradi konstantne sence, ki je med mojo hišo in njegovimi cipresami, na vrtu ne raste niti trava, ampak ponekod samo mah. Na vrtu mi je vse pomrlo. Ciprese so se seveda razrasle tudi na našo parcelo in že zavzemajo kar dober del našega prostora, saj sploh ne vem na kakšen način lahko obrežem tako velike ciprese, niti ne želim imeti s tem opravka, dela in stroškov.

S sosedom sem se že večkrat poiskusil pogovoriti, da naj jih zniža vsaj na 3m, vendar me sploh noče poslušat in ni pripravljen za nikakršen dialog. On pravi da naj zazidam okna na moji hiši, ki gledajo na njegovo stran parcele in da se bo potem pogovarjal, kar je neke vrste absurd, glede na to da je to polovica moje hiše, njegov naslednji sosed pa je 5 nadstropni blok ki ima s svojimi okni najboljšo pozicijo za ogled njegovega dvorišča.
Vedno sem pripravljen na nek kompromis in za pogovor, vendar tukaj ne morem nič, ciprese pa rastejo v neskončnost, saj jih ne reže.

Iz vaših odgovorov sem si tudi že prebral, da pogoje glede postavitev ograj ter omejitev za žive meje lahko določa prostorski akt, ki velja na določenem območju pristojne občine, vendar mi na naši občini v Medvodah glede tega niso mogli pomagati , saj tega nimajo posebaj opredeljenega.

Kaj lahko še sploh naredim, da ga nekako prepričam da jih zniža vsaj na 3m? Ali je moj sosed dolžen svoje ciprese ki motijo mojo posest tudi sam urediti na svoje lastne stroške, ali sem zaradi tega ker jih je on nasadil ob meji zdaj dobil dodatno delo in stroške, ker bom moral najemati gradbeni oder da samo postrižem tisti del ki gleda na mojo stran ? Kaj mi lahko prinese pravda in koliko lahko traja?

Hvala za pomoč.

Ne smeš jih sam porezat/požagat. Najprej moraš soseda pisno pozvat, da jih poreže, če jih ne bo hotel jih lahko ti in on mora poravnat nastale stroške (na kar ga opozoriš v dopisu). Verjetno boš rabil odvetnika, ki se spozna na te stvari.
Bojim se pa da ne bo šlo brez tožbe. Te zadeve ureja stvarnopravni zakonik (SPZ) in boš verjetno moral vložit celo tožbo proti sosedu oz bo on tožil tebe…
Ne more pa on od tebe zahtevat, da ti zazidaš okna razen, če dokaže, da motijo njegovo zasebnost…
Izid je precej negotov, če upoštevaš kako sodijo naša sodišča in zadeva se lahko precej zavleče.

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

http://med.over.net/forum5/read.php?151,4933484

nova
Uredništvo priporoča

Hvala za odgovor in link.
Kar se tiče odgovora glede oken, ga lahko tako motijo moja kot iz sosednjega bloka ali pa seveda obratno da mene in druge sosede motijo njegova… kot pravim je to glede oken res smešno.
Glede linka… hvala, sem si prebral vse. Dejstvo pri meni je da se sosed sploh noče pogovarjat in tudi da me nebi motile niti 3m visoke ciprese … tudi sam sem pripravljen skrbeti za svojo stran in jo obrezovat, samo da mi pa ciprese zrastejo čez hišo ki je oddaljena nekako 4m od meje imam pa s tem same probleme. Sploh z obrezovanjem, da ne govorim o škodi ki jo dela senca…
Težko je delat s sosedi ki niso pripravljeni na noben dialog ali kompromis…

polij jih s kisom ups visja sila haha cz leto bojo same se posusile pa nj dokaze!!!

ce ne gre lepa pa zgrda ceneje kot se tozarit cela leta -pa se dokazat ti nic ne more

Če še je tema aktivna, tudi mene zanima. Prejšnji lastnik, je dovolil sosedu, da posadi ciprese na meji. Sedaj sem jaz lastnik in so ciprese tako velike da mi prekrivajo razgled. So tudi precej stare zato se spodaj slab meter visoko vidi le deblo, nato se zacnejo vejice… nekje sem prebral, da sosed sicer lahko ima ciprese ampak v tem primeru visoke le 1.5m. Zanima me kaj je storiti v takem primeru, saj zgledajo skrajno neokusno, motijo pa tudi razgled.

New Report

Close