Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom Montiranje stropne luči za telebane

Montiranje stropne luči za telebane

Če je kdo tako dober, bi bila zelo vesela, če bi mi po korakih napisal, kako se zamenja visečo stropno luč. Ali pa, če mogoče kdo ve, zakaj mi vsaka žarnica (varčna in navadna), crkne po nekaj dneh. Zdi se mi, da nekje prebija tok. Zdaj me pa zanima, če bi se z menjavo zadeva popravila, ali pa res rabim električarja?

Aja, še to. Varčna žarnica, preden crkne, pomalo utripa – ugasne in se spet prižge, navadna pa takoj crkne, brez utripanja.
Hvala!

kaj, če si narobe kupila, poglej na navadno žarnico, če je za 230V je prava, 24V napačna

Ja, žarnice so bile prave, ampak tako mi naredi s prav vsako, sem jih že par zamenjala, ker sem tudi sama mislila, da je mogoče kaj z žarnico narobe. Pri navadni se je prav videlo, kako je po enem dnevu odpadel “feder”

nova
Uredništvo priporoča

Niti najmanjšega razloga ni, da bi ti žarnice kar tako pregorevale.
Verjetno je posredi slab stik, izrabljen okov ali kaj podobnega.
Za montažo luči ti sicer lahko dam nasvet, čeprav v podobnih primerih raje svetujem, da to opravi vsaj nekdo, ki se na stvari spozna, če že ne električar.

Najprej prekineš oskrbovanje luči z elektriko. Se pravi, odviješ varovalko, ali pa izklopiš avtomatsko. Nato vzameš zanesljivo lestev, preizkuševalec toka inse povzpneš v višave. Odvijeješ blokadni vijak na rozeti ali pa jo samo z lahnim pritiskom povlečeš nazdol. Odvizno od izvedbe. Nato s preizkuševalcem toka preveriš, ali v napeljavi ZARES ni toka, ali pa se ti je tako samo zdelo, ko si izklopila napačno varovalko. Odviješ male vijakce s sponke, v katero vodijo žice. Odvij samo vijakca, na katera je priklopljena luč. Nato luč snameš s kljukice, ki preprečuje, da bi treščila na tla. Nato na isto kljukico na novi luči priložen nosilček obesiš, povežeš žice in zlezeš z lestve. Ko boš razmišljala kam bi dala zeleno-rumeno žičko, lahko storiš naslednje: jo izoliraš in pustiš pri miru, ali pa jo zvežeš s tisto žičko (ponavadi modre barve, še zdaleč pa to ni nujno) na kateri preizkuševalec toka kaže, da v njej ni elektrike. Ta postopek imenujemo ničenje in za silo nadomešča ozemljitev. Če pa ti iz stropa gledajo tri žičke, pa jih lahko vežeš po sistemu enaka barva na enako barvo. Če pa so vse enake barve, pa imaš problem. Lahko, da ti na mestu priključitve “ven” gledata samo dve žički……..
No, saj je preprosto, kajne. Zakaj bi nekomu dala 25€ za to….
Seveda pa ne morem odgovarjati, če se ti med nameščanjem nove svetilke kaj zgodi.

Lep pozdrav,
Mag dom,
Gorazd

Poglej, možno je, če ti je kdo kaj prevezoval instalacijo in imaš sedaj medfazno napajanje, sicer,
to je bolj težko, ampak je mogoče, bi bilo dobro zmerit z Vmetrom kakšna je napetost.
Svetilko pod stropom odklopiš, daš na mizo, v okovu (fasungi) je vijak, ga odviješ in potegneš okov narazen, pregledaš kontakte in nazaj skupaj. Lahko pa da imaš
kovinski okov, tam pa odviješ porcelanasti obroč in gre okov narazen.
PA NE POZABI IZKLOPITI EL. TOK.

Hvala za nasvete, moram še premislit, če si res upam 🙂 Gorazd, tebi pa hvala še za dober krohot. Tole je bil res pravi opis za telebane, hehe.

No, ko ste ravno zbrani majstri, pa še eno vprašanje, če lahko. A led žarnica paše tudi v “navadno” luč? Sem že videla, da se prodajajo take, ki imajo navoj precej podoben navadnemu. Pa še, kakšne oznake so prave za led, že bi želela recimo po starm 80w. Sicer še razmišljam, kaj bi s tem starim lustrom, ne škodi pa, če zraven še kaj več vem.

🙂 !
G.

Prvo opozorilo: nikar delati po tokom. Mogoče ni dovilj, da je stikalo izklopljeno. Če je napačno priklopljena luč, uje pod tokom tudi ko je stikalo izklopljeno. Izklopiti je treba pravo varovalko.
Priporočam da se obrnete na strokovnjaka. Meni je pomagal tale.

lep pozdrav

Najbrz je tezava na grlu luci, kontakt nekoliko oksidira in ne prevaja vec pravilno…, nekatera grla imajo tezavo, da se zarnice ne da mehko priviti do konca.., menjava luci je najbrz resitev, pa tudi samo grla.., priporocam strokovnjaka, da ne bo dima 🙂

New Report

Close