Forum.Over.Net

Gradimo, opremljamo in urejamo dom

Odgovarjajo: Alenka Tomori, univ.dipl.inž.arh • Andrej Strgar, krajinski arhitekt • Luka Tomori, univ. dipl. inž. arh

Kako pristopiti h gradnji, adaptaciji stanovanja, hiše ali poslovnega prostora, kako izberete arhitekta, kaj od njega lahko pričakujete, o urejanju dokumentov, pridobivanju raznoraznih soglasij, vse o prispevkih, o dobrih slabih materialih in še veliko več.

Alenka Tomori , univ.dipl.inž.arh

AlenkaTomori

Andrej Strgar , krajinski arhitekt

AndrejStrgar

Je ljubitelj lepega. Posebno skladno urejeno bivalno okolje ga navdaja z navdušenjem. Zaveda se, da ljudje lepoto ne ustvarjamo naključno. Zato poskuša svoje znanje in izkušnje prenesti tudi drugim. Po poklicu je krajinski arhitekt. Od očeta je leta 1991 prevzel podjetje, ki ga je ustanovil že davnega leta 1968. Ukvarja se z ureditvami vrtov in parkov. Tako povezuje oblikovalska znanja s praktičnimi izkušnjami že več kot 25 let. Je član različnih strokovnih in poslovnih združenj, en mandat bil tudi predsednik Društva krajinskih arhitektov Slovenije. Znanje in izkušnje deli preko strokovnih in poljudnih člankih v različnih revijah, je reden gost na radiu in televiziji v oddajah, ki se dotikajo oblikovanja odprtega prostora, ima pa tudi licenco Zbornice za okolje in prostor za projektiranje in nadzor na področju urbanizma in krajinske arhitekture. Kot zapriseženi sodni izvedenec in cenilec kmetijske stroke pomaga sodnikom pri razreševanju vprašanj povezanih s hortikulturo. Sicer pa rad poje (v zboru), pozimi smuča (najraje po svežem snegu), poleti surfa (bolj piha, bolj leti), skače s padalom (prosti pad) in bere. Je srečno poročen in ima tri odrasle otroke.

Luka Tomori , univ. dipl. inž. arh

LukaTomori

Izračun porabe elektrike- aparat, kdo ve?

Default avatar

orhideja**

Mi zna kdo izračunati, koliko približno stane, če imam aparat z močjo 700W vklopljen 8ur? Imamo dvofazno elektriko, dnevna tarifa... Sem iskala na internetu, če obstaja kakšen primer, pa nisem našla. hvala
Default avatar

žarnica navadna

700W x 8 = 5600W , kar je 5,6 KW, brez omrežnine in moči.
Default avatar

orhideja**

Hvala, do tega sem prišla sama. Na Petrolu je cena 0,07511 €/kWh. Ampak potem je to 0,42 €? Ne vem, zdi se mi malo, zato sprašujem :)
Default avatar

martin12

700w = 0,7 KW x 8h = 5,6 KW
na položnici poglej koliko plačuješ KW
Dvofaznega priklopa ni
Default avatar

žarnica navadna

orhideja** je napisal/a:
Hvala, do tega sem prišla sama. Na Petrolu je cena 0,07511 €/kWh. Ampak potem je to 0,42 €? Ne vem, zdi se mi malo, zato sprašujem :)
Pa štedilnik 2400W, pa likalnik 2000W, sesalec 2400, fen 2000, ...pa imaš malo:)))))
A delaš na Elektru, pa so vam rekli, da ni za dostojne plače? :))
Default avatar

12 cent

orhideja** je napisal/a:
Ne, upoštevati moraš še "obrabnino kabla" ter tiste pavšale (davke).
Za prvo silo pa računaj s faktorjem 0,12€ / kWh torej v tvojem primeru 0,67€ za 8 ur obratovanja ali 20€ za cel mesec.
Default avatar

MATKA, MATKA

orhideja** je napisal/a:
Mi zna kdo izračunati, koliko približno stane, če imam aparat z močjo 700W vklopljen 8ur? Imamo dvofazno elektriko, dnevna tarifa... Sem iskala na internetu, če obstaja kakšen primer, pa nisem našla. hvala
700W = 700J/sek (Joule na sek)

1h = 3600 sek, 8h = 8*3600 = 28800 sek

če iamš aparat z močjo 700 w, ki ti dela 8 h ... porabljena energija je

700 w oz. J/sek * 28800 sek = 20160000 J oz 20,16 MJ (20,16 *10 6 J energije)

toliko ti jo aparat porabi. elektro pa ponavadi podaja ceno 1 KWh

1KWh je količina energije - in sicer 1000W v času 1 h

1000 J/sek *36000 sek = 3600J oz 3,6 MJ energije

če deliš 20,16/3,6 dobiš delež 1 KWh, ki ti ga je aparat porabil - tega pa množiš s ceno 1 KWh

tako dobiš STROŠEK ZA PORABLJENO ELEKTRIKO - AMPAK SAMO ZA ELEKTRIKO

lp
Default avatar

megaboy

orhideja** je napisal/a:

Temu prištej še razne davke in prispevke, ki so vezani na porabo, pa boš prišla na 0,73€

Omrežnina, ki jo plačuješ glede na moč varovalk v to ceno ni všteta
Default avatar

nostranedamo

Izračunano imamo v Watih, v Joulih, zdaj naj pa še kdo v kalorijah izračuna da bo tutto kompletto :)
Default avatar

salama

gospod.... 1h je 3600 sekund in ne 36000 sekund
Default avatar

salama

MATKA, MATKA je napisal/a:
orhideja** je napisal/a:
700W = 700J/sek (Joule na sek)

1h = 3600 sek, 8h = 8*3600 = 28800 sek

če iamš aparat z močjo 700 w, ki ti dela 8 h ... porabljena energija je

700 w oz. J/sek * 28800 sek = 20160000 J oz 20,16 MJ (20,16 *10 6 J energije)

toliko ti jo aparat porabi. elektro pa ponavadi podaja ceno 1 KWh

1KWh je količina energije - in sicer 1000W v času 1 h

1000 J/sek *36000 sek = 3600J oz 3,6 MJ energije

če deliš 20,16/3,6 dobiš delež 1 KWh, ki ti ga je aparat porabil - tega pa množiš s ceno 1 KWh

tako dobiš STROŠEK ZA PORABLJENO ELEKTRIKO - AMPAK SAMO ZA ELEKTRIKO

lp
gospod... 1h je 3600 sec in ne 36000 sec