Najdi forum

Ogrevanje na klimo

Pozdravljeni!

Kakšne izkušnje imate tisti, ki stanovanje ogrevate s klimo? Mi se lotevamo prenove stanovanja in razmišljamo o klimi. Stanovanje je veliko 70m2, imeli bi 2 klimi …. kakšni so stroški montaže in potem tudi stroški na mesec? Hvala in lp!

Vgraditi sem dal eno invertersko klimatsko napravo za spodnji del hiše. Z montažo pride dobrih 800€. Porabil sem polovico manj kurilnega olja, to je 400 l in prihranil 370€, za elektriko pa plačam 120 € več na leto, to je 10 € na mesec.

Hvala za odgovor. Mislite, da samo s klimo ne bi bilo ok ogrevanje? Mi bi imeli za komplet stanovanje 3 klime in bi samo s klimo ogrevali…

nova
Uredništvo priporoča

Seveda bi šlo, vendar, če imate daljše razvode do prostorov, se montaža podraži. Zgoraj imam še 4 prostore plus kopalnico in ne morem montirati še 4 ali 5 klim, ker bi bila hiša kot božični drevešček. Klima dela do -15 in če je hladneje, nimate ogrevanja. Novejše delujejo tudi do -25 vendar, če je investicija previsoka, se vložek povrne šele po 30 letih.

Pri narčtovanju ogrevanja je potrebno izračunati potrebno moč glede na izgube pri najnižji
temperaturi in vzeti temu primerno klimo. Kar se tiče več zunanjih enot jih lahko združite
v eno saj lahko na eno zunanjo enoto priklopite do 4 notranje enote. Slabost tega je ko gre
zunanji kompresor ste brez ogrevanja v primeru z ločenimi zunanjimi enotami je pa manjši
strešek rednega servisa. (saj ko gre plinska peč ali na olje ste tudi brez ogrevanja) Slabost ogrevanja s klimo je pri nizkih temperaturah saj se vam zdi da vas zebe (-15). Je pa treba
upoštevati da tudi kuhate, pečete, imate prižgane luči, TV…. tudi to vse oddaja temperaturo.
Strošek ogrevanja s klimo in povrnitev investicije je odvisna od sedaj možnega ogrevanja in
pa ponudnika električne energije. Prav tako kombinirane klime trojčki, četrvorčki imajo manjši
izkoristek kot ločene zunanje enote vendar to je stvar posameznika. Mi smo imeli na voljo UNP
in se bo investicija v klime 3.800€ (ena zunanja enota in tri notranje) povrnila v 6 letih. Veliko
boljša je tudi regulacija ogrevanja saj lahko v vsaki sobi nastavite svojo temperaturo. Klima ni
priporočljiva v vlažnih prostorih kot naprimer kopalnica tam pa lahko rešite z električnim talnim
ogravanjem z dobro regulaciji (timer). Klima deluje kot toplotna črpalka in imate izkoristke tudi do 1 proti 4, poleg tega pa je treba upoštevati, da je v kurilni sezoni veliko praznikov (poleg sobot in nedelj ter večernega časa) tako, da se 1/3 časa klima uporablja v poceni tarifi električne energije. Za ogrevanje povšine 100m2 (klima trojček+talno gretje kopalnica) porabimo 400€ na
sezono ter 300€ na vsake dve leti za redni servis klim. Sedaj pa se odločite.

Ogrevam s klimo, hvala za natančen opis in navodila. Pomoje se bova res kar za klimo odločila in sicer za 3 klime .. eno v dnevni sobi (bi ogrevala še kuhinjo), eno v otroški (ki bi ogrevala še hodnik) in eno v spalnici, ki bi ogrevala še kopalnico (to bi po potrebi “štukali” še s kaloriferjem:) ). Ali lahko priporočite kakšno znamko klim? Hvala.

Še eno vprašanje za neznalce:

Kaj se pa zgodi s klimo (ki ima v podatkih, da greje do -15 stopinj) ko pade zunanja temperatura
pod teh 15? Ali samo slabše dela, ali se kar izklopi, kaj?

Slabše dela. Izkoristek pri takšnih temp. je pa tako majhen, da se ne splača.

Dokazano je da klima slabo vpliva na zdravje in počutje. Tako da veliko bolj priporočam infra panelno ogrevanje. V tujini je velika rast tega ogrevanja. Pri nas pa še ljudje ne poznajo. Je bolj varčno od klime in veliko boljh zdravo

Katere znamke klimatskih naprav pa imajo višji izkoristek ter kvaliteto. Oz. katero izbrati za prostor v velikost 43 kvadratov.

Naj bi bila klima, katera je pritrjena na steno na tleh boljša za ogrevanje zaradi razporeditve toplote.

Jaz si nikakor ne predstavljam, kako bi se ogrevali s klimo v stanovanjih / hišah, kjer živite in preživljate večino časa… Res, da so novejše klime boljše, vendar preko tega, da vam ves čas piha zrak in posledično povečuje suhost zraka ne gre! To nikakor ni dobro za počutje in zdravje. Dokazano je, da se število bolezni povečuje v prostorih, kjer se ogrevajo izključno na klimo.
Sicer je OK za prehodna obdobja, kot primarno ogrevanje pa jaz tega nebi nikoli vgradil. Razen, če ni druge opcije kot elektrika, pa še to se lahko reši na stroškovno zelo ugodne načine.

Suh zrak, dvigovanje prahu je že tako problematično pri konvencionalnem ogrevanju. Pri klimi pa to samo pospešimo oz. potenciramo…

Altt ne strinjam se. Sicer mene tudi zanimajo osebne izkušnje ljudi z ogravanjem s klimo, vendar kakor sem jaz slišal so predvsem pozitivne. Jaz imam z suhim zrakom in prahom ravno pri navadnih radiatorjih problem. Če mi pa topel zrak piha v glavo je pa to lahko samo pozitivno:)

Sem za klime.

Tako da… Kaj je pa panelno ogrevanje?

ali se potem klima splača sli ne? Meni so jo priporočili!


Odvisno kdo ti je priporočil 🙂 Mislim, da konstantno ogrevanje na klimo v hiši / stanovanju pušča dolgoročne posledice za zdravje. Ves čas piha (tudi če minimalno), zrak izredno izsušuje, kar je slabo za sluznico in dihala, dviguje prah in pršice…

Za ostale ne vem, ampak jaz se ne bi ogreval na to! Za dogrevanje v prehodnem času mogoče ali za objekte, kjer ne živimo.

@ jbartl
Sprašuješ za panelno ogrevanje… Verjetno misliš na infrardeče ogrevanje s paneli?
To je dokaj nova zadeva, predvsem v SLO. Predlagam, da povprašaš kakšnega uporabnika, kako je zadovoljen. Sam sem bil v kontaktu z nekom, ki je lani montiral celoten srednji štuk hiše z IR paneli. Pravi, da je zelo zadovoljen, stroški za ogrevanje so se mu zmanjšali za več kot polovico. Investicija bo v dobrih 2 letih povrnjena. Letos pa namerava opremiti še mansardo.

Poleg tega pa je z zdravstvenega vidika ogrevanje z IR paneli zelo pozitivno v primerjavi s klimo.

Ne vem zakaj bi bil pri ogrevanju s klimo suh zrak?? Prah se dviga tudi ko švignete skozi stanovanje zapirate in odpirate vrata. Prednost klime je, da se ta prah, ki ga dviga ujame na filtru klime in je poledično manj prahu v stanovanju je pa potrebno vestno čistiti filtre na notranji enoti. Vendar raje to kot brisati prah. V 6ih letih nismo opazili, da bi bili kaj bolj bolani, verjetno pa imajo vsi ki nasprotujejo ogrevanju s klimo v avtomobilih nameščene oljne kotle ali kamine 🙂

Če potrebujeto za vas primerno klimo smo jo pred dnevi odmontirali zaradi selitve, jo lahko ugodno dobite, malo rabljena, invert 3KW, kont 040851996

Tudi mene zanimajo te stvari in se bom v neki bližnji prihodnosti odločil za ogrevanje s klimo s skupno zunanjo enoto. Seveda klima ne bo primarni vir ogrevanja, pač ne morem še vseh teh inštalacij razvejati po sobah. Na radiatorjih pa imam že danes termo ventile, ki delajo dobro.

Da je klima škodljiva za zdravje je tule zelo vzeto iz konteksta. Pri ogrevanje je to enako kot bi se grel s kaloriferjem ali nekoč s požrežno termoizlolacijsko pečjo, kjer topel zrak bolj ali manj prisilno kroži. Je pa sranje za zdravje klima v režimu hlajenja. Ljudje bi jo morali uporabljati samo v funkciji razvlaževanja. Lahko greš v Saharo v dobro senco in boš vročino prenašal brez večjih težav. Zelo težko pa je prenašat že +20 stopinj v vlažnih krajih. V praksi sem bil že v vseh podnebnih pogojih.
Predno se bom odločil, pa bom moral še dodobra ugotoviti, kaj je reklama in kaj res.

Predvsem vsi navajajo neverjetno COP faktorje (kar tja do 5). Nihče pa ne pokaže grafov pri negativnih zunanjih temperaturah in vpihovanju zraka +35 stopinj???

Prodajalec mi bo moral pokazati, KAKO enostavno se čisti filtre in tudi zunanjo enoto. Ne bodo me prepričali samo z besedo, ja ja seveda je enostavno.

Ali lahko nastavljam stopnjo vlage (tudi pri ogrevanju)?

Le zakaj so pri klimi potrebni servisi, če lahko sam očistim filter in lamele na zunanji enoti. Ali imajo tako slabo robo, da se kvari?

Koliko let garancije ponujajo (brez rednih servisov)?

Navsezadnje je izdelek je v praksi dober le toliko, kolikor je dober servis. Za Gorenje vem, da so mi za kuhinjske aparate vedno prišli zelo hitro in tudi uredili (tudi pri starih aparatih):

Pa še malo kontra prodajalcem IR panelov. Nič jim ne verjamem. IR paneli iz sebe lahko spravijo le toliko energije, kot jo požrejo iz vtičnice. Verjamem, da ima človek občutek prijetne toplote, ampak to doprine k ugodju za največ +3 stopinje. Laž je čez celo ogrevalno sezono pričakovati, da bom s 300 vatnim IR grelcem ogrel en prostor na 22 stopinj, kjer bom imel občutek, da je 25 stopinj. En takšen grelec bo za en prostor na mesec požrl 216 kWh ali cca 25 evro (0,3kWh * 24h * 30 dni * 0,12€/kWh). Mogoče je IR ogrevanje možno samo v kakih zelo modernih hišah.

Mi ogrevamo hišo 120 m2 s tremi klimatskimi napravami Mitsubishi MSZ-FH35VE/MUZ-FH35VEHZ (3,5kW, ogrevanje do -25), katere je cena z montažo 1500eur plus kamin (bol malo ga uporabljamo) cena el. energije za ogrevanje še ni bila višja od 60 eur na mesec(februar, marec 2013).

ps ( klimatske naprave so mi prodali in strokovno zmontirali pri KLIMAHSNEŽAK- priporočam)

New Report

Close