Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom primerjava – zidana hiša:montažna hiša

primerjava – zidana hiša:montažna hiša

Prosim tiste, ki imate s tem izkušnje, da mi napišejo svoje mnenje. Smo tudi mi tik pred pričetkom urejanja papirjev za gradnjo. Kaj je tisti, kar bi vas prepričalo v gradnjo montažne hiše? Cena verjetno ne?

Glej: cena je enaka, če ne znaš sam nič naredit ali pa imata take službe, da vaju ni doma. Midva sva se za montažo odločila zaradi energetske varčnosti, enostavnosti ter hitrosti postavitve. Mojega dragega izredno jezi, ko razni “majstri” zamujajo, jih ni in imajo 1001 izgovor. No, ogromno tega se pri montaži rešiš, pa še postavijo ti hiško prej kot v enem tednu, potem pa še sledijo detajli in vse skupaj ne sme trajat več kot dober mesec – do estrihov (seveda si moraš uskladit vse ostale inštalacije v tem času, ker morajo zapreti stene in stropove) Potem pa tako ali tako več nimaš daleč – talne obloge, kopalnice,… Skratka: naju je prepričalo zraven zgornjih razlogov še “šparanje” živcev (in s tem podaljšanje življenja za kakih 5 let 🙂 )

Vsekakor montaža. Kakor je pepa rekla, stroga ekonomska računica je najbrž zelo podobna, če pa računaš čas in živce, je pa neprimerljivo.

Naj še dodam, da je “edina slaba” stran montažne gradnje , da potrebuješ denar kar skupaj.
K “pepi”, potrebno je paziti na vsebnost vlage , predno se položi parket. Iz prakse: si lahko v takšni hiši v 4-5 mesecih. Odvisno kako se obrne izvajalec!
Nisi napisala kako imaš namen izdelati hišo; na ključ, do 3.gr. faze, 3.podaljšana, …..

LP

Ja, kar na ključ bi rada imela. Da se čimprej lahko vselimo. Ker toliko berem, slišim različnih stvari – prednosti in slabosti o montažni hiši, sem zelo v dilemi. Čeprav me skoraj vsi argumenti prepričajo, me še vedno skrbijo npr. vremenske razmere. Če greš vprašati izvajalca, me nima kaj skrbeti – zaradi potresov razumem da me res nima skrbeti, toda veter – tukaj pa nisem prepričana. Glede na vse, kar se dogaja zadnje čase, bi rekla, da je montažna hišica absolutno prelahka. Toliko sva že spraševala naokrog, prebrala stvari, pa še vedno nisva prepričana. Lažje pa je mnenje slišati od nekoga, ki montažno hiško že ima. Pred kratkim sem se malo povabila na obisk k znancem in si jo podrobno ogledala. Tako prijeten občutek je, ko se nasloniš na stene – ne čutiš hlada, deluje na splošno zelo toplo.
Tudi vem, da se je o tem že veliko pisalo. Predvsem se velikokrat sprašujem, zakaj v SLO gradnja montažnih hišk tako zaostaja za ostalo Evropo? Pomanjkanje kvalitetnih ponudnikov, cena (glede na to, kar sem vidla, ni prav velike razlike), ali je kakšen drug vzrok?

Sama sicer nimam montažne hiše, razlog pa je bil le eden: montažne hiše so OK, če jih ne nameravaš uporabljat več kot 30 let – to pa zaradi izolacije, ki je postavljena pokončno in se z leti potisne navzdol, zato pride do hudega gnitja sten…. po 30-ih letih so odprli več montažnih hiš in povsod je bilo isto….Pa danes dajejo izolacijo na isti način kot pred 30-imi leti… Ne vem, razmisli….

Ko sva midva preračunala ceno montažne do določene faze in zidano do iste faze, naju je zidana prišla občutno ceneje. In ne menjam 30cm debel zid za montažo. pri nas so pač imeli zidarji take cene. Pa do elektro napeljav nismo sami delali nič. Z dobro organizacijo se da zelo hitro delat hišo. Poznam ljudi, ki so se v zidano selili v sedmih mesecih.

To s posedanjem izolacije je tudi problem. Pri nekaterih izvajalcih se pokaže problem že v štartu. V časopisih je bilo na to temo že kar nekaj objav..Pa si potem ne moreš več praktično nič pomagat. Niti s tako pogodbo, ker firme praviloma pravočasno “propadejo”.

Katrina 81, stene so tudi pri zidani tople, če jih zunaj izoliraš. če zidaš po sedaj uveljavljenih standardih, mora bit gor 12cm izolacije. Dodaten občutek prijetne topline hiše ti nudi talno gretje. takega občutka pri radiatorjih ne dosežeš nikoli, ker je točkovni vir toplote. Pri montažni hiši v mansardo talnega gretja ne moreš dat, ker ni betonskega estriha.

Slovenci smo narod, ki se oklepa neke tradicije. Včasih so ljudje sami delali hiše in je jasno, da zidali so, montažna pa je zahtevala posebne mojstre. Ti pa veliko več stanejo.

mi smo pred pričetkom gradnje (7 let nazaj) natančno preračunali obe varianti, ker smo bili v isti dilemi. Smo se absolutno odločili za zidano – razlog cenovni in tudi nekaj na temo preizkušenosti je odtehtalo odločitev. Moja teta ki je imela neški denar na kupu se je pred 20 leti odločila za montažno in jo bo komaj preživela (itak nima otrok), sicer mislim, da tako hudo velik strošek ni vredno vložiti samo za eno generacijo. lp!

Kar nekaj predlogov “za in proti”. Sam imam zidano.
Če imaš žilico za organizacijo , se odloči do 3. faze ostalo pa sama nprej. Drugače je bolje na ključ. Sama teža montažne hiše ni problematična, saj je težka hiša okoli 120-150 t!! Koliko mont. hiš je “odpihnilo “letošnje neurje? Poškodovalo? Vsako hišo ti bo močan veter najprej razkril nato pa ……..
anja, življenska doma mont. hiš je krepko čez 50let. Vlaga škoduje tako zidani kot montažni. Veliko napak je pri zidanih hiš ravno tako. Z njimi se srečujem kot nadzornik, in jih poznam, a moram reči da jih je pri mont. manj.
“Mšv” tudi v mont. hiši lahko vgradiš v mansardi klasične estrihe in talno, sigurno. Sama mont. hiša je dosti bolj energijsko manj požrešna kot zidana.
Zalika in Mšv, na vajin način gradnje sem sam sezidal hišo; TO so bili časi!! Sedaj pa ni več tako, verjetno se strinjata z mano, so pa izjeme.
Katarina, odločitev je pa seveda tvoja. Število mont. hiš pa raste, saj ljudje nimajo časa zidat tako dolgo kot smo mi zidali. V tem pogledu je to “+” za montažno.

No, naj dodam to okoli estrihov: seveda bomo imeli klasične betonske estrihe in talno. To sploh ni problem. Edin problem “hitre” selitve v montažno hišo so prav estrihi. In vlažnost le-teh. Midva sva kolebala kake tičetrt leta. Do sedaj nama ni žal.

Naj še povem, da ima moj oče montažno hiško. Bolj na samem, na odprtem. Letos jo je doletela toča pa tudi konkretni veter. Pa je kot nova 🙂 (edino nekaj strešnikov je moral menjat) 🙂

Grezilo,se strinjam, da je življ. doba montažne hiše čez 50 let, vprašanje pa je kdo si želi živeti v popolnoma “gnili” hiši (popolnma brez izolacije)? A ni bolje, da jo sezidaš, dobro izoliraš in je takšna še 100, 150,mora celo 200let? Ne vem, jaz mislim, da če že nekaj delaš, naredi dobro in za dalj časa, da ti ne bo na stara leta žal…Pa še potomci bodo morda kaj imeli od tega…

anja, pa bi ti živela v 100 ali pa 150 (celo 200???) let stari hiši? Tam pa je vlaga vsepovsod… No, bomo videli čez 50 let 🙂 Res ne vidim razloga, zakaj bi bila montažna hiša GNILA??? Veš, koliko lesenih hiš, starih še pa še (čez 100 let) stoji po svetu? Bistvo je v vzdrževanju, tako lesene kot zidane hiše.

Se vidi, da popolnoma na pamet govorite… dajmo stopimo malo v realnost… in leto 2009… in ne primerjat hiše iz 70h s temi, ki se delajo danes…

Pričakuješ, da boš dočakala 200 let…ta je pa vseeno malo bosa…

anja, pomisleki, da izolacija izginila , so odveč. Poglej, tudi v zidanih hišah se uporablja izolacija podobna kot v montažnih. Fasada, predelne stene, na strehi…. ( Tervol, novoterm, roockwol, ursa….)
Res , da les gnije , a le v določenih pogojih. Veliko vlage ( vode) in zrak, da se lahko gnilobe razvijajo dalje.
V kolikor tega ni, ni pogojev za gnitje lesa.
Tudi vgrajena izolacija v stene montažne hiše, se ne poseda tako veliko, da bi nastajali toplotni mostovi in posledično gitje hiše. Vrajena izolacuja ( tervil, ursa,…..) je za 3-5 cm na vsaki strani širša in se takšna tudi vgradi. Z večjo ( širšo) cimenzijo se prepreči posedanje.

LP

Hruška debeluška, ne govorim na pamet – preden sem se odločila za gradnjo sem par let zbirala informacije o tem kakšno, najprej sem bila tako kot marsikdo prepričana o tem, da bomo delali montažno, imeli smo tudi že izbrano. Potem pa sem se srečala s “krutim dejstvom”, da takšne hiše po 30-ih letih zgnijejo zaradi izolacije, ki se poseda – žal je tako, to je dejstvo in če imaš takšno hišo – moje sožalje, pa ne da ti privoščim. Pač nisi bila informirana, jaz pa na srečo sem prišla pravočasno do te informacije, ki bi jo rada predala tudi drugim – odloči pa naj se vsak zase. Obstajajo tudi hiše v katerih ni vlage čez 100 let… seveda kakšno fasado je treba vmes tudi zamenjat….

Lepi, ne mislim živeti 200 let, imam pa potomce in če si že delam stroške bi jim rada kaj zapustila…

Grezilo, morda se izolacija v sodobnih montažnih hišah res ne poseda ampak jaz temu ne verjamem, ker gre tukaj le za silo teže… pač, vsak naj se odloča po svoje… sigurno pa mi v podjetju, ki prodaja montažne hiše tega ne bodo priznali…

Če mene kdo vpraša: zidana ali montažna: zidana!!! Dobiš pa tudi že zidano leseno hišo (leseni zidak)… malo pobrskaj po netu. Krasna je!

anja01 verjetno ciljaš na “isospan” sistem. Ga poznam. Je nekaj podobnih, temu zidaku.
anja kako investitorja prepričat , da vzame montažno, ni moj namen , samo komentiram in povem kako in kaj je s tem.

LP

Za montažno bi se odločila samo v primeru, da bi imela dovolj denarja za postavitev na ključ, kar pomeni prihranek na času in organizaciji.
Poznam pa kar nekaj primerov, ko so dali postaviti montažno samo do 1 faze, potem pa so sami iskali obrtnike, torej tako kot midva, ki sva imela klasično gradnjo. Stroški so po mojem zelo podobni, …v primeru prodaje pa mislim, da je klasična hiša laže prodajliva in več vredna. Glede potomcev pa…ne obremenjujmo sebe in njih.

Vsak naj zase poskrbi, ne pa da razmišlja za 5 generacij naprej, precej lažje ti bo…

Tako ali tako v času grandje ne zaslužiš 50.000 €ur, razen če misliš graditi 10 let. Tako da zadeva okoli tega, da imaš toliko denarja na kupu ni ravno ključnega pomena.

Navedeno
anja01
Lepi, ne mislim živeti 200 let, imam pa potomce in če si že delam stroške bi jim rada kaj zapustila…

Vsak naj zase poskrbi, ne pa da razmišlja za 5 generacij naprej, precej lažje ti bo…

Ljudje smo zelo različni; nekateri radi poskrbimo tudi še za koga drugega.Pač ne moremo iz svoje kože

New Report

Close