Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom TOPLOTNA ČRPALKA STROŠKI INVESTICIJE

TOPLOTNA ČRPALKA STROŠKI INVESTICIJE

midva razmišljava, da bi imela gretje hiše namesto na kurilno olje, ki ga imava sedaj, toplotno črpalko. potrebujeva novo peč….?

zanima me cena investicije, in če je ta oblika gretja poceni.

velikost hiše je cca 110 m2

hvala in lep dan želim

18.000

Toplotna črpalka zagotovo ne stane 18000, ne ga srat no.

nova
Uredništvo priporoča

Za ogrevanje stanovanjske hiše, take malo večje, stane kombiniran sistem od podjetja STROJ okrog 15000, pa imaš tu vključeno kombinacijo ogrevanja na sončne celice, na drva in na nafto. Seveda cena močno variira glede na število kolektorjev na strehi pa te reči.

pa vrtina, pa vsa dovoljenja, pa montaža,….

V tolarjih je bila 5.000 000 v eur pa zračunaj. zraven je kup dovoljenj, tudi rudarska, ker pač delaš vrtino. Je pa to daleč najcenejša oblika ogrevanja, ker se ogrevaš na geo termalno vodo… mi jo imamo že 4 leta. vse papirje pa nam je rihtala firma iz Kranja

Sam čakte mal, saj toplotna črpalka dela na več načinov. Imaš tudi zrak-voda, kar pomeni, da ni treba delati vrtine.

Ja prej ni nihče omenjal vrtine, ljudje božji. Ne uporabljao vsi toplotne v kombinaciji z vrtino. Večina da najbrž ne.

Ali pa ne veste kaj je toplotna črpalka oz. geosonda????sorry

Eni sploh ne vejo, o čem se pogovarjate, oz. katero črpalke imate v mislih, pa najbolj pametujejo. Joj.

vrst toplotnih črpalk je več: najpogostejša je tč zemlja-voda – položiš kolektorje (cevi) po parceli, ti vodijo do kurilnice in tam ti potem ogreva vso stvar. Obstaja tudi tč voda-voda (vrtine, rudarsko dovoljenje), ki ima največji izkoristek in tč zrak-voda, ki pa ima najmanjši izkoristek (pa tudi najmanjši vložek).

Mi ker smo pač v novogradnji razmišljamo zraven tč tudi o talnem, kar je v bistvu najboj primerno. Vendar radiatorsko ogrevanje tudi ni problem.

Glede velikosti tč pa moraš vedet (zraven kvadrature) tudi nekaj o izolaciji tvoje hiše. Nato poišči koga, ki jih vgrajuje in izdeluje (če v googla vtipkaš toplotna črpalka boš dobila ogrooomno zadetkov). Ta ti bo malo bolje svetoval kaj je za vas primerno (odvisno od hiše ter lege). Tako na pamet žal ni kaj svetovati.

Pripravi pa se na investicijo kakih 12000 € dalje, odvisno pač od tega, kar želiš. Sama tehnika – toplotna črpalka (tisto, kaj imaš v kurilnici) stane med 10 in 15000€, ampak še moraš naredit vrtine ali pa položit zemeljske kolektorje (za te ne rabiš nobenega dovoljenja, ker se vkopavajo le 1,2 – 1,5 m globoko).

Začne se pri 10kg€, oz. toliko, da se naslednjih 10 let še vedno splača kuriti z nafto. Čez 10 let pa bo mariskaj drugače…

Mi smo nameravali dati voda/voda. Predračuni: okoli 5-6000€ vrtina + 10.000€ TČ + rudarska dovoljenja (1-2000€).

Pa smo se premislili: 1. ni sigurno, da podtalna voda bo (denar za vrtino pa gre vseeno), da bo dovolj velik pretok vode, čez leta se lahko vodni žep izčrpa, cev zamaši in jo je potrebno čistiti, … 2. hiša je zelo dobro izolirana, zato tudi z drugim načinom ogrevanja ne bo drastične porabe, kar pomeni, da se razlika v investicijo TČ voda-voda in katero drugo povrne še kasneje.

Torej: imeli bomo TČ zrak-voda, predračun 10.000€ z zalogovnikom. Dela monovalentno do – 10, pod -10 potrebuje pomoč elektrike. Ta nam bo lahko pokrivala 95% leta, saj je pod -10 le redko.
V dnevni imamo kamin, ki ga imamo navado redno kuriti, torej tudi to prispeva, čeprav ne bi bilo potrebe.
Hiša ima 160m2, izolacija 15cm,okna trislojna, gradnja POrotherm 30. Talno ogrevanje povsod, cena talnega: 5.500€.

Mi je pa všeč mnenje nekoga na forumu, ki je komentiral: tenologija se danes tako hitro menja in izboljšuje, da raje kupim sedaj povprečno peč, ki mi trenutno zadosti vsem potrebam, in jo lahko čez 15 let brez slabe vesti zamenjam za takrat novosti-izboljšave na trgu, kot pa da sedaj kupim eno super in drago, ki pa jo bo čez 15 let ravno tako potrebno menjati, ker bo takrat zastarela.

Sem se dobro pozanimal o tem . Zaenkrat(nadaljnih 5-7 let) se v TČ še ne splača investirat ker se ta sistem ogrevanja komaj razvija. Ko bo prišlo do razcveta bodo šle tudi cene navzdol.
Je treba vedet da pri dobro izolirani bajti povprečne kvadrature poraba olja ne preseže 400-500 l na sezono. Elektrika za TČ pa je cenejša za okoli 30 %. Se pravi 150-200 eur prihranka letno napram olju. Tle ni računice glede na to da pride komplet TČ 8-10.000 eur brez dela.

To je tvoj IQ ?

Ne vem če si se res dobro pozanimal – Varčna hiša ima porabo med 10 in 15 litri kurilnega olja na m2 ogrevanje površine (zelo varčna pa med 5 in 10) – to znese na sezono pri 200 m2 veliki hiši med 2000 in 3000 litri kurilnega olja…sedaj pa računaj.

Ne vem če si se res dobro pozanimal – Varčna hiša ima porabo med 10 in 15 litri kurilnega olja na m2 ogrevanje površine (zelo varčna pa med 5 in 10) – to znese na sezono pri 200 m2 veliki hiši med 2000 in 3000 litri kurilnega olja…sedaj pa računaj.[/quote]

Ma se mi ne da razpravljat. Obstajajo 7-litrske (poraba 7l na m2), 3-litrske(novejše) in pasivne z porabo 1-2 l na m2.
3000 l na sezono pokurijo ogromne bajte stare 40 let in več, ki so skoraj brez izolacije.

Saj ni treba razpravljati z mano – razpravljaj z Bojan Grobovšek,univ. dipl.ing.str. ->

Če pa govoriš o pasivnih hišah, pa še povej koliko so dražje….(in grše)

http://www.energetika.net/portal/index.html?ctrl:id=page.default.counsel&ctrl:type=render&ec:det=34858

Pa kaj me imaš za budalo?? On je avtor članka, kjer piše da ima 3-litrska hiša porabe 3 l kurilca na m2 na sezono. 3-litrska hiša je dons čist običajna hiša z okni, prehodnosti 1.1 w/m2, fasade 12 cm, strehe 30 cm, talno gretje nad izolacijo 10-12 cm,… Mene je prišla taka bajta 80.000 eur za 150 m2 površine in glede na to da imam kamin mišljen za medsezono in bojler Z TČ, 100 % ne bom porabil več kot 400 l kurilca. Pejt mal po forumih brat kolk ljudje ponucajo olja pri novejših bajtah. Tiste tvoje hektolitre kar pozabi…

Ker so nizko energijske hiše in pasivne hiše dražje je tudi možno pridobiti subvencije.

Če bi bilo to res kar ti pišeš – da je praktično vsaka nova hiša nizkoenergijska – potem teh subvencij verjetno ne bi bilo.

Aha, zdaj pa razumem – ti bo imel toplotno črpalko zraven boš pa porabil 400 l kurilnega olja – to je pa že normalno ja.

New Report

Close