Najdi forum

dnevni prostori na S

Imamo parcelo veliko 1000 m2 in se počasi spravljamo h gradnji. Z možem sva si zamislila kako naj bi zgledala razporeditev prostorov, vendar z arhitektom ne pridemo skupaj, ker pravi da imamo popolnoma napačno razporeditev glede na smeri neba. Se strinjam z njim, vendar drugačna razporeditev nam ne leži zaradi sosedov in okolice.

Namreč na SZ in Z imamo krasen pogled, zato si želiva imeti na tej strani dnevno, kuhinjo in jedilnico ter veliko teraso. Dostop in vhod je z J strani.
Na V in JV je sosedova hiša , ki je na eni stari zanemarjeni parceli. ta stran naj bi bila po arhitektu idealna za dnevne prostore, vendar jaz si ne predstavljam, da bi vsak dan gledala vso tisto kramo in ropotijo.

Kaj bi naredili na mojem mestu? Je res tako zoprno, če so dnevni prostori od Z proti S? Saj za teraso je pa mogoče bolje, da je na S, da ni poleti prevroče, ko sedimo na njej? ponavadi smo na tersi popoldan in verjetno paše senčka? Bi se dalo s kakšnimi veliki okni, sekleno steno povečat učinek sonca na tej strani, da ne bi bilo pretemno?
Ima kdo te prostore na S in v kolikšni meri ga to moti?
Še kakšen nasvet, lepo prosim.

jaz mislim, da bi morali ti prostori biti tam, kjer je razgled, kamor bi radi pogledali, ko se relaksiramo. Nihce ne mara radovednih sosedov, ali pa, kot ti pravis, zanemarjene parcele, ki meji na tvojo sanjsko parcelo. Tako da – le pogumno. Ampak – to je le moje mnenje

Tudi jaz se strinjam, da je pogled pomemben. Mi imamo dnevne prostore na zahod in je super – pozimi, ko pridemo domov lovimo zadnji sonček, poleti pa nam dela senco pred zahodnim soncem listopadno drevo. V tvojem primeru bi ti predlagala, da dnevne prostore locirate prav tako čim bolj za zahod in se skušate kljub vsemu izogniti severne strani – vsaj tista stran, kjer bo večina zasteklitve, naj bo na zahod in ne na sever.

________________________________________________ Prave kritike so zasnovane na trdnem prepričanju ali znanju.
nova
Uredništvo priporoča

Težka odločitev. A jaz bi vsekakor raje gledala na strani neba oz. na svetlobo prostorov. Sosedje lahko enkrat parcelo pospravijo, lahko celo pridejo drugi, ti boš pa prostore težje spreminjala.

Če je pametna razdalja od sosedov, bi jaz zasadila malo od meje kakšne vzpenjalke, naredila mejo z grmovnicami, morda pergolo in bi bilo lepše.

Se strinjam z Zimo 1. Nikoli ne bi dnevnih prostorov postavila na S.

Pri nama je tudi zoprna situacija. In sicer imava parcelo obrnjeno na S, na južni strani pa imava hrib in v ozadju gozd. Tako, da pozimi, ko je sonce nizko, nimava dosti od sonca. Z arhitetko smo se pogovorili in smo naredili optimum. In sicer dnevno sobo imava na zahod (kjer bova pozimi pozno popoldne dobila nekaj sonca) , jedilnico na SV in kuhinjo na V. Je pa res, da sva se nazačetku malo sekirala, ampak po tem sva pa prišla do tega, da se bo ozračje itak čedalje bolj ogrevalo in bova čez nekaj let še vesela, da sva v senci. Neka tolažba mora bit. Ampak kaj češ, je pa res, da ima parcela krasen razgled, je dokaj na samem, stran od nadležnih sosedov,.. samo sonca nima.
Mateja jst bi se pogovorila z arhitektko. Ker konec koncev bosta vidva tam živela. Pa je drugače vredu? Se da zmenit z njo? Vaju posluša? Ker najhujše je imeti za moje pojme arhitektko/arhitekta, ki te sploh ne posluša, ker itak ti nimaš pojma in na koncu naredi, kot si je on že na začetku zamislil. No ja, je seveda še druga skrajnost in sicer ta, da naredi čisto po tvojih idejah in te čisto nič ne korigira s svojim znanjem in potem na koncu pride amatersko skropucalo.;)
Čeprav ne razumem čisto dobro zakaj hoče dati dnevne prostore na Vzhod, a ni temeljno pravilo to, da naj bi bila kuhinja/jedilnica na vzhodu, ker se tam zadržujemo zjutraj, dnevna soba pa na zahodu, da nas uspavajo in božajo zvečer še zadnji sončni žarki.

Popolnoma se strinjam z Zimo 1. Moja tašča je imela kuhinjo na sever, res da je kakih 20 m stran gozd, vendar jo je tako motilo, da so jo po nekaj letih zamenjali in jo prestavili na JV stran. Ogromen strošek, saj so morali menjati potem vhod. Verjetno se da rešiti s sosedi s kakšno vzpenjalko ali pa izkoristi Z stran kolikor se le da.

To glede terase drži kot pribito – če bo na jugu, bo poleti uporabna po 19. uri zvečer in nič prej. Mi imamo stanovanje obrnjeno JV in J in poleti bog ne daj, da stopiš na balkon, ker se ogreje po mojem na 50 stopinj. Odpiram samo tista okna na V strani. Zato imamo pa teraso na V in je v senci po 12, 13. uri, tako da je uporabna celo popoldne. Eni od sosedov imajo pa takšno situacijo: izhod na teraso imajo iz kuhinje, ki je obrnjena proti S, v hrib, dnevna soba ima pa lego J, JZ, tudi kuhinja ima eno okno na JZ, tako da pozimi dobijo ves možen sonček, kar ga je, poleti pa pač zastrejo vsa južna okna in odpirajo samo tista proti severu, ki so praktično ves dan v senci in se jim nekako izide tudi brez klime. Aja, kuhinja in dnevni prostor sta povezana. Poskusite vsaj en prostor obrniti bolj proti jugu oziroma JZ.
Pri mojih starših je kuhinja obrnjena na S in je poleti v redu, pozimi malo manj.

pri nas smo se iz podobnih razlogov in podobne situacije (čudovit razlged na Z in S) odločili tako da smo:
– na V dali glavni vhod
– na J je dvorišče, nadstrešek za avto in pomožni vhod
– v enem prostoru ki je velik skoraj 50m2 pa imamo – kuhinja je na V in S, dnevna na Z, vmes je jedilnica.
– na Z v dnevni imamo 4m dolgo panoramsko steno, proti S še dodatni 2 x 2m, in še nekaj oken (2x na S in 1x na V kuhinja).
– teraso imava po celi dolžini S strani, SZ in del Z

Midva sva zelo zadovoljna z odločitvijo.
Pozimi nam panoramska stena lovi sonce in ogreva prostor, neprecenljiv je pogled na zasnežene hribe, doline, gore (lanski spomini :)). Letos pa ko pritisne sonček smo zunaj na Z terasi in se prav fino lahko posončamo in to januarja!!!
Poleti zastremo Z okna in imamo na S čudivito uporabno teraso, ki šele po 17 uri dobi zahajajoče sonce in je tudi super.

Skratka veliko steklenih površin, prostor je zelo svetel, zračen. Komplet talno gretje in nobenih problemov s kondenzom. Jaz ne zamenjam :))

Sva pa do načrta prišla sama, izrisala sva svoje želje in najin arhitekt je minimalno popravil in nama izkoristil še par m2 več. Se takoj odločim ponovno.

Lp,
N.

Pozdravljeni
Je mozno dobiti nacrt hise.
Sva v enaki situaciji

Jaz bi pa rekla tako. Tudi včasih so gradili hiše in niso prav nic pomislili kje bo kaj. In se je dalo živet. Seveda razumem da sedaj so te moznosti z arhitekti ki dobro svetujejo. A vendar se ne prevec sekirati. Spet odvisno tudi pomoje kje hiša stoji ali je na hribu ali je nekje v dolini. Mi imamo na sever vhod in teraso ter potem kuhinjo,jedilnico in dnevno katere okna so na sever in vzhod. In je super. Zjutraj sonček popoldne sencka. Ni fajn bit na vročini. Je pa veliko vreden seveda tudi pogled. Morda bo sosed imel vedno nakramano in bos morala gledati to ce te moti. Morda to resis s kaksno zivo mejo? Ne vem pa zakaj arhitekt ne bi mogel izrisati takšnega nacrta da vam ustreza tudi po legi in drugace. Morda pa menjajte arhitekta ali poglejte na internetu ideje izrisov – ce poguglate pod – floor plans house se jih najde kar veliko. Sicer pa ce so velika stekla bi mene motilo da mi sonce pripeka notri, in bi imela žaluzije cez. Pomislite kaksne so vase navade in kaj vam vec pomeni. Kako imate pa sedaj? Morda pa se prilagodite kje drugje. Sami pa veste kaj vam je najbolj pomembno. Meni osebno je miir pred sosedi med prvimi. Da ne rabim nikogar gledat. Seveda pa nekateri radi gledajo skozi okno kaj se dogaja. Je pa fino ce iz kuhinje vidis usaj kdo se pripelje npr. Lp.

New Report

Close