Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom perilo iz kopalnice v utility

perilo iz kopalnice v utility

Trenutno živimo v bloku in tudi prej, pri starših, nismo poznali utility-ja. Zdaj smo se v naši montažni hiši seveda odločili za ta prostor. Pa me muči neko (morda neumno) vprašanje. Namreč skrbi me prenašanje umazanega perila iz kopalnice v utility. Saj se umazano perilo tudi pri vas zbira v kopalnici, ne? Nekako si ne predstavljam, da bi v nekem košu (ki ga imam zdaj v sklopu kopalniških omaric) vsake toliko časa pobrala eno goro perila in ga nosila eno nadstropje nižje.

Utrnila se mi je ena ideja, pa ne vem, če to že kdo ima ali pa je le znanstvena fantastika. Namreč, zamislila sem si nekakšno cev, po kateri bi spuščali perilo v nadstropje nižje. Utility je direktno pod kopalnico in glede tega ne bi smel biti problem. V kopalnici bi bila mogoče to neka posoda z dnom eno nadstropje nižje 🙂 Se mi že malo meša od silnega razmišljanja ali je vse skupaj celo izvedljivo?

Hvala za vsako razmišljanje že v naprej. Vesela bom vsake ideje in informacije, kako ste vi rešili ta problem.

LPS

Ta sistem spuščanja perila po cevi poznam pri kar treh kolegih, ki so se pred kratki preselili v hišo. Jaz sicer tudi gradim(smo že pri koncu) vendar pa si tega nisem omislila, ker se mi je zdelo preveč komplicirano razložit gradbenikom. Je pa zadeva seveda izvedljiva in kot pravim že kar popularna.
Kako to izvest, pa ne vem, ker se na obisku pri kolegih v to nisem poglabljala. Mogoče se kdo javi, ki to ima in s pridom uporablja.
lp
danes brez

Tudi naši kolegi imajo tako cev.

Je pa potrebno potem goro perila prinesti tudi nazaj v višje nadstropje, kjer so spalnice in prostori za shranjevanje oblačil! Zato sem si jaz pralno-sušilni kotiček raje omislila v ločenem delu kopalnice. Veliko bolj praktično se mi zdi.

________________________________________________ Prave kritike so zasnovane na trdnem prepričanju ali znanju.
nova
Uredništvo priporoča

Ne, mi umazanega perila ne zbiramo v kopalnici. Zakaj pa bi ga? V utilityju je nad pralnim strojem velika pletena košara s pokrovom in v njej zbiramo umazano perilo. Iz utilityja so vrata ven in pred vrati sušilec perila. Pa utility je poleg kopalnice in v sklopu bivalnih prostorov in ne v kleti. Tako se mi zdi edino uporabno in praktično.
Je bila pa tebata o cevi na forumu že večkrat in tudi veliko napisanega, tudi o materialih, varnostnih pokrovih, višini ipd. Malo pobrskaj nazaj.

Pri nas je že oče v svoji hiši v kopalnici ob renoviranju, prebil ploščo in vgradil plastično cev, tako, da sedaj vso umazano perilo leti direktno v pralnico. Uporabil je navadno cev za odtoke, v kopalnici pa je v omarici enak sistem, kot za smeti. Je pa bila ideja in izvedba popolnoma njegova, uporabljamo jo pa vsi z veseljem.

Mi jo tudi imamo. Iz zgornje kopalnice (mansarda) v spodnjo, kjer bo tudi pralni stroj. Zaenkrat je to luknja v plati, bo pa cev iz aluminija ali rostfrrei. Nekaj kar ne rjavi. Utilitya v pravem pomenu besede mi nimamo.

Mi imamo v načrtu to luknjo. Vendar se potem vseeno nismo odločili zanjo, zaradi dodatnega stroška. Pač nosim iz kopalnice v mansardi umazano perilo v klet v pralnico. Nazaj gor v garderobo bi jih pa itak morala nest.

Prav iz tega razloga imamo mi pralnico z vrati povetano s kopalnico.

Živi in pusti živeti

Ja, za življenje je najbolje imeti stanovanje v isti ravnini, brez stopnic. Če si to lahko privoščite, je tudi utility nesmiselen. naj bosta pralni in sušilni stroj kar v malo večji kopalnici. Če pa vam je estetika kopalnice zelo pomembna, jo je seveda potrebno pregraditi. V steni pa narediti lukno skozi katero mečete umazano perilo na drugo stran stene. Pod to luknjo postavite koš (podobno kot poštni nabiralnik). Ločitev utilityja od kopalnice je smiselen predvsem zaradi klasičnega sušenja perila na stojalu, saj tedaj potrebujemo v utilitiju suh zrak. Lahko namestimo tudi sušilec zraka. To je pametno, če slučajno utility uporabimo za shranjevanje (posteljnega) perila in drugih oblačil.

garditelj, mi smo si omislili utility iz vec razlogov:

1. v njem bo plinska peč z bojlerjem

2. zaradi vročine, ki jo oddaja sušilni stroj in s tem ogreje (hočeš ali nočeš) še vse sosednje prostore – in, če je spalnica soseda kopalnice, je to malce moteče

3. sušilni stroj naj bi bil v utilityju zaradi shranjevanja perila (ja, estetski razlog, a nas ne moti izgled stroja, temveč kup najprej umazanega perila in nato še kup perila, ki čaka na likanje)

4. v utilityju naj bi tudi likala

Da bi se zaradi utilityja raje odločila za stanovanje? Ne, hvala.

Sicer pa bomo zaradi dilem, ki sem jih navedla v prvem postu, naredili odtoka tako v (dovolj veliki in kljub temu lepi) kopalnici kot tudi v utilityju, potem pa bomo videli, kaj nam bo bolj ustrezalo. Za cev se verjetno ne bomo odločili ravno zaradi dodatnih stroškov.

LPS

Žal sušilni stroj ne ogreje vseh sosednjih prostorov (žal sem rekla zato, ker če bi bilo tako, bi lahko na njega greli :))

________________________________________________ Prave kritike so zasnovane na trdnem prepričanju ali znanju.

Zdaj pa si me razočarala. Jaz pa sem že mislil celo stanovanje greti le na sušilni stroj, ker je kopalnica s sušilnim strojem locirana na sredi in meji na vse ostale prostore v stanovanju. A misliš, da res ne bi šlo? Saj praktično vsak dan posušimo en stroj perila, včasih pa še kaj več.

Mi imamo to cev v projektu in sedaj narejeno v naši hišici. Ni ničkaj posebnega. Je le plastična cev, za katero so, ko so vlivali ploščo pustili odprtino – se pravi, da so vtaknili tam cev, okoli pa zalili vse z betonom. V prostoru bo tam omarica, kamor bo padalo umazano perilo. Strošek sploh ni omembe vreden (da bi si zaradi tega premislila) – razen če ste si vi zamislil kakšno drugačno cev oz. izvedbo.

-štajerka in računalničar12, ne vem, zakaj se zdaj norčujeta iz moje izjave. Očitno imamo nek čuden sušilni stroj (AEG), s katerim dejansko zdaj pozimi ogrejemo naše (sicer majhno) stanovanje! Seveda v času delovanja. Ugasnjen sušilec ne greje, kajne? Ko sušimo, so naši radiatorji vsi izklopljeni. Poleti pa to ni preveč ugodno.

Naše izkušnje s sušilcem kažejo, da z njim (preveč) ogreješ še kak sosednji prostor, če so vrata kopalnice odprta. Če pa so zaprta, se kopalnica preveč segreje in je v njej nevzdržno. Žal je tako. In ne pretiravam.

LPS

Tako imam jaz, zgoraj je kopalnica, spodaj pod njo pralnica, v kopalnici v tleh je luknja, ravno toliko velika, da mi čez ne pade kdo od otrok, in nato cev, ki vodi spodaj v pralnico v košaro za umazano perilo.

Tudi mi imamo povezavo zg. kopalnice s spodnjo pralnico in te rešitve ne bi nikoli zamenjal za nošenje košare po stornicah. Pa še otroka lepo navadiš, da pospravi umazane cunje z “metanjem na koš” 🙂
Cena je bila pa tako majhna, da ni vredna omembe: luknja skozi ploščo brezplačno, 2m plastična cev fi 30cm okoli 15.000 sit. Spodaj in zgoraj je mizar cev “oblekel” in skril v omaro, tako da se je nič ne vidi.

ja, saj jo nosiš po stopnicah, koje perilo oprano in zloženo, al takrat tud po cevi?

Ce je v zgornjem nadsropju moznost, da p in s stoj ne moti spanca si utility omisli zgoraj (zaradi krajse poti iz kopalnice, likanja in nazaj v omare). Ce te moznosti ni, je “ror” v spodnji utility, po mosnosti iz kopalnice ali zgornje predsobe odlicna resitev, saj prihrani po poti in nabiranje prahu v spalnih prostorih. Ror je lahko iz aluminija, plastike ali iz kakega drugega materijala v katerega se perilo ne bi zatikalo in ne rjavi.

seveda, jašek za perilo je nujuna izbira 😀
če ste ravno v fazi zidanja, razmislite tudi o centralnem sesalnem sistemu, prah gre naravnost ven iz hiše, top.

New Report

Close