Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom greznica, čistilna naprava

greznica, čistilna naprava

Kaj se vam zdi bolje in ugodneje: čistilna naprava ali montažna greznica? Prosim, argumentirajte.
Kakšno eno ali drugo napravo ste oz. boste izbrali, kateri ponudnik?
Najlepša hvala.

Je res, da si z gradnjo MČN lahko oproščen plačila ekološke takse? Kolikšna je sploh ta taksa?

Ključno je, na kakšnem območjiu gradite (vodovarstveno ali ne). Z ekološkega vidika je vsekakor boljša čistilna naprava, a okoljevarstveni zakonodaji zadostijo tudi greznice. Kakšno greznico si imela v mislih – nepretočno ali pretočno?

NEPRETOČNA je neprepusten zbiralnik komunalne odpadne vode, iz katerega se komunalna odpadna voda in izločeno blato odvaža v čiščenje oziroma obdelavo na komunalno čistilno napravo.

PRETOČNA greznica je naprava za čiščenje komunalne odpadne vode brez ozračevanja, v kateri se komunalna odpadna voda anaerobno obdela skladno s standardoma SIST DIN 4261 – del 1 in SIST EN 752-1: 1995. Odpadna voda se delno anaerobno razgradi (očisti), pri čemer se neraztopljeni delci izločijo kot blato, preostanek pa odteka v vodotok ali podtalje. Glede na navedeno je pretočna greznica tudi neke vrste čistilna naprava, seveda pa mora ustrezati navedenim standardom.

Jaz osebno se od navedenih variant ne bi odločila edino za nepretočno greznico, ker jo je potrebno zelo pogosto prazniti, kar je velik strošek (na cca 1 mesec, kak teden gor ali dol, odvisno pa je seveda od velikosti in števila družinskih članov). Pretočna je res malo dražja za izvedbo, spet pa ne tako zelo draga, prazni pa se lahko na dve leti ali še redkeje (spet seveda odvisno od velikosti).

nova
Uredništvo priporoča

Verjetno misliš okoljsko dajatev po tej uredbi:

Odvisna je od porabe vode (mi plačujemo mesečno cca 1000 sit). V uredbi pa je kar nekaj oprostitev – preštudiraj!

Alenka,
živijo.

Hvala za odgovora in link. Po lokac. inf. moramo imeti MČN ali neprepustno troprekatno greznico. A je to potem nepretočna ali ne?

To je seveda nepretočna. Mi imamo enake pogoje in dali bomo MČN. Stroškov praznjenja praktično ne bo.

Alenka, saj vem, da si hotela samo dobro, ampak komu pa še dovolijo, da odplake spusti v vodotok???

Seveda ne pustijo neposredno, temveč po ustreznem čiščenju. Ti dve definiciji sta copy/paste z zakonodaje – torej zakonodaja to dopušča, vendar še 1x poudarjam, da ne neposredno, temveč po ustreznem čiščenju (pretočna greznica je NAPRAVA ZA ČIŠČENJE komunalne odpadne vode…). Pogovarjala sem se z okoljsko inšpektorico, ki je rekla, da občine v lokacijskih informacijah na nevodovarstvenih področjih neupravičeno zahtevajo neprepustne greznice, ker kot rečeno, zakonodaji zadostijo tudi pretočne.

Sicer pa se odplake tudi z drugih čistilnih naprav po čiščenju spustijo bodisi v vodotok, bodisi v podtalje. Po tem se pretočna greznica, kot naprava za čiščenje komunalne odpadne vode, od njih čisto nič ne razlikuje.

Prodam
http://www.bolha.com/gradnja/cistilne-naprave/rabljena-cistilna-naprava-roto-mcn8-za-8-oseb-1326108150.html

New Report

Close