Najdi forum

Arhitekti – resnica?

arhitekt – difinicija

v arhitektu je premalo moža da bi bil gradbenik in premalo pedra da bi bil notranji oblikovalec :))

Pustite arhitekte pri miru in naj si rišejo načrte za svoje stanovanje, ker delajo take kozlarije da ne moreš verjet. (in to neki ki veljajo za strokovnjake)

Jaz sem videl načrt za neko hišo – rezultat večina nefunkcionalno in nelogično, poleg tega pa še nepravilna izbira debeline parketa (talno ogrevanje)

Vaše mnenje?

KAJ SMO PA ARHITEKTKE?

Izkušnej smo imeli z arhitektko. Tako da spadate zraven.

nova
Uredništvo priporoča

Joj, zakaj taka sovražnost proti arhitektom? Pa si naredite načrte sami, pa bo. Arhitekt je bistvenega pomena ravno zaradi tega, ker si gradite hišo ali preurejate stanovanje, v katerem boste živeli še dolgo. In pravi dialog z arhitektom je tukaj izredno pomemben. In zakaj se vam zdijo cene tako visoke? Arhitekt se bo ukvarjal z vami mesec-dva, ne bo vam izdelal načrta v dveh dneh, kar nekaj narisal in vam potem še mastno zaračunal. Bistvo je, da najprej najdete skupni jezik, mu razložite svoje vizije, kako želite živeti – arhitekt vas osebno namreč ne pozna, vsak posameznik pa ima drugačne potrebe. Ko je to rešeno, pa vam bo naredil idejca, s katerim se morate seveda vi strinjati, šele potem se dela pgd. To vse skupaj je torej proces, v katerem morata arhitekt in naročnik delovati skupaj. Gre za investicijo, ki vam bo določila natanko kako boste živeli. Če pa vam že arhitekt izdela idejca, ki je nefunkcionalen in nelogičen, pa mu menda ja ne boste še plačali za izdelavo pgd-ja in potem to še gradili? To je pa res neumnost. Za vse notranje opreme in mansarde pa tako – če niste pripravljeni ceniti in plačati strokovnega dela, pač ne najemajte arhitekta. Kupite kakšno revijo, vprašajte za mnenje soseda, skicirajte sami… Veliko je načinov. Seveda verjamem, da obstajajo tudi različna mnenja in izkušnje ne-arhitektov, ni vsak arhitekt dober, tako kot je to tudi v vseh ostalih poklicih. Glede debeline parketov itd. je pa vedno najbolje dobiti informacijo iz prve roke – od proizvajalca in izvajalca, ker so pri takih stvareh odstopanja velika in noben arhitekt ne bi smel dajati takih nasvetov ne da bi o poprej preveril.Lep pozdrav.

No, jaz pa imam z arhitektom zelo zelo dobre izkušnje. Naj povem, da sem iskala načrt za hišo več let, brskala sem po internetu, ogledala sem si na stotine načrtov, poskusila sem si skicirati tudi sama (pa imam malo žilice za to). Zapravila sem celo premoženje na raznih revijah, pisala vsem možnim podjetjem z montažnimi hišami…Ne vem, ali sem bila preveč zahtevna, vendar meni ni ustrezalo čisto nič (pa niso bili slabi načrti, ampak jaz sem si točno določene stvari vbila v glavo). Prepričana sem bila, da bo arhitekt (katerikoli) težko izpolnil moje želje. V glavi sem pa imela točno izdelano idejo, kaj hočem.
Torej, ko se z arhitektom sestanemo, smo si šli najprej ogledat parcelo, potem pa smo se pogovorili. Arhitekt si je zapisoval najine želje, pogovarjali smo navadah, ki jih ima naša družina, potem kaj mi je všeč, kak pričakujem od hiše…Res je, da sem imela stvari zelo naštudirane, …
Ko pa je naslednjič prinesel s sabo skice, sem vedela, da ta hiša čaka name. Bila sem tako šokirana, praktično z možem nisva imela pripomb. Vsa ta leta sem iskala natanko takšno hišo. Niti približno nisem pričakovala, da bo tako zadel v polno.

Je pa tudi res, mogoče imamo včarih tudi pri izbiri arkitekta (kot tudi zdravnika, mehanika, inštruktorja…) smolo. Ali si zato kar sami postavljamo diagnozo oz. popravljamo avto?

LP,
Alenka

Aja, pa še to. Nekaterim, ki kupujejo avto, se zdi samoumevno odšteti milijon in več za (potrebno in nepotrebno) dodatno opremo. In tisti isti človek je tako začuden, ko mu poveš, koliko boš dal za načrt (manj kot on za dod. opremo). Pri načrtu se pač ‘da šparat’, usnjeni sedeži pa že niso kar tako….

No, Alenka, ravno to sem hotela povedati. Veseli me, da imaš tako pozitivne izkušnje, tako bi po pravem tudi moralo biti. Lp.

Super povedano punci!

Ljudje imamo razlicne talente, razlicne zelje in potrebe in prav je tako, saj bi bilo zivljenje zelo dolgocasno, ce bi vsi mislili in delali enako.

Najbolj pa me razocara dejstvo, da so nekateri tako nespostljivi, da si upajo blatiti katerikoli poklic, v nasem primeru je to poklic arhitekta, ki smo ga nekateri studirali, skratka se trudili k temu, da nam polepsa bivanje in prinasa kruh.

Ampak kaj hocemo, ljudje smo RES razlicni, eni se vtikajo v vse in se spoznajo na vse, drugi pa si pac priznamo in placamo storitve, katere potrebujemo.

Lp, Tina. Se posebno tebi xxx.

Tako na počez udrihati je brez zveze. Opiši konkretni primer in basta. Osebno poznam dva primera odličnega svetovanja notranjega arhitekta, da sta stanovanji res trikrat bolj funkcionalni, kot bi bili sicer. Priznam pa tudi primer, ko je arhitekta (ja, spet ena arhitektka) kolegici na vsak način hotela uturiti eno svojo verzijo in ni upoštevala njenih želja – kolegica je imela občutek, da ji hoče prodati kak star načrt. Na koncu jo je pač zamenjala.

Prosim, mi lahko pošlješ na mejl ime in kontakt tega arhitekta. Je iz MB?
Hvala 100-krat!
Nuša

Moje mnenje o arhitektih izvira iz prakse:
– načrt je bil kopija tipskega načrta brez upoštevanja v nekaterih delih, da smo želela zrcalno sliko. Vse ostalo je bilo prefotokopirano in neprilagojeno na našo situacijo. Za nas je bil pristop neprofesionalen.

– pri enemu arhitektu pa smo zaradi navedbe njegove napake – dobili tožbo!

Ne bom posploseval, kot avtor te teme, pa vendar so vsi arhitekti, ki sem jih spoznal dosedaj, najbolj milo receno CUDAKI!
Kar se pa strokovnosti tice, sem pa tudi jaz imel osebne izkusnje z neko arhitektko Alenko Ruzman, ki je ocitno diplomo pridobila na nek drug nacin kot z znanjem, saj so njeni nacrti bolj podobni anarhicnemu izzivljanju, kot smiselnim objektom in prostorom, v katerih naj bi ljudje ziveli.
Njeno trenutno najbolj znano delo si lahko ogledate v Rozni dolini, nasproti Kirurskega sanatorija-hisa Danila Slivnika.

Ceprav, lahko dodam, da je Danilo Slivnik ravno tako hud cudak, zato ne preseneca, da se medseboj strinjata…

A še nisi slišal, da so okusi različni?

Zara, seveda sem, vendar ne vem ali si ti slisala za okus vecine.
Za to arhitektko sem od 99,9% ljudi, ki so podali svoje mnenje, slisal, da ne samo, da ne dela ravno najlepsih nacrtov za hise ipd., temvec, da so KATASTROFALNI! To sem slisal celo od njenih kolegov arhitektov.

In tukaj sploh ni vec stvar okusa, temvec cisto objektivnega neznanja, ali pac namernega izzivljanja, saj so njeni nacrti ne samo neokusni, temvec NEFUKCIONALNI!
Ali je zate, Zara, stvar okusa, ce arhitektka naredi nacrt za hiso, na kateri se nekaj oken ne more odpreti, ker jih ovirajo stopnice?!
In kjer okna z zunanjosti sploh niso namescena simetricno, temvec nametana? Da o pijano nacrtovanih (ce so sploh bila) stopnicah, vratih in prostorih niti ne zacenjam…

Zato prosim ne sodi, preden razumes…

Arhitekt je strokovnjak, ki izživlja svoje idejo o oblikah. Nima pojma o tehničnih pojmih, izdelavi ter funkcionalnosti. Kvaliteta in energomija bivanja sta mu tuji. Če mu ne gre za hitri zaslužek mu gre samo za to, da bi čimbolj odstopal od povprečja.
99% navadnih ljudi je lahko enako dobrih kot 99% arhitektov.
Saj je pa tako ali tako tudi v celi gradbeni stroki pri nas bore malo dobrih izvajalcev. Zaradi takšnih ali drugačnih vzrokov!

Bravo, ciak! Se strinjam s tabo! Pri odvetnikih je situacija podobna, vendar je to ze druga zgodba.

Vem iz osebnih izkusenj, da nekateri projekti sploh niso tako zakomplicirani.
Madona, saj smo sami projektirali svoje prostore, ko smo videli, kaj nam je doticna arhitektka naredila!
In smo danes super zadovoljni in vsak strokovnjak in laik nam pravi kako smo racionalno in estetsko izrabili prostore v hisi!
Kdo pa je bil arhitekt, ki vam je to sprojektiral, nas vprasajo, in mi odgovorimo: SAMI!

Pa kako vam arhitekti vsiljujejo svoje ideje in dobesedno popljuvajo vse tisto, kar ni tako kot je njim estetsko.

Tole vse skupaj se mi zdi čist neinteligentno in kar neki. Blabla, dajmo čimbolj pljuvat po čimveč stvareh. Sorry, jaz si z arhitekturo služim kruh in ni lahko, ravno zaradi takih pospoševanj, čeprav sem dobra v svojem poklicu, moje stranke so vedno na prvem mestu in vedno speljem stvar tako, da so zadovoljne. Tako kot sprobaš avto preden ga kupiš, imaš tudi pravico od arhitekta zahtevat, naj se ti predstavi s svojimi projekti in če ti ni všeč, ga pač ne najameš. A je to tako težko? Ali si pač tiho in kimaš na vse arhitektove predloge, potem mu še bogato plačaš, da lahko potem udrihaš čez ves svet arhitekture, se smiliš sam sebi in si nesrečen v svojem bivališču, za katerega te je arhitekt tako nategnil?! Veš, tako kot obstajajo razne znamke avtov, oblačil, razni proizvajalci prehrambenih artiklov, tako imajo tudi arhitekti vsak svoj stil. In izbira je tvoja. Če pa znaš sam, naredi sam.

Mislim, da takih postov ne bi smel dopuščati, nekateri tukaj smo arhitekti in je takšno natolcevanje in posploševanje za nas žaljivo.

Tipicna arhitektka!
Brez repa in glave.
Ti pises tukaj o bla, bla… a si ravno ti tista, ki pises stvari, ki nimajo nikakrsne zveze s temo, da o njihovi inteligentnosti niti ne pisem!
Arhitekti niso avtomobili, ali kaj drugega, da jih lahko sprobas!
Avtomobil nima svojega uma, ki ga bo lahko zlorabil prvi trenutek, ko ga kupis!
In tudi reference arhitektov niso NOBENA GARANCIJA za dober izbor arhitekta, kaj sele za dobro opravljeno delo, ki bo ob tem upostevalo narocnika!
Jaz sem spoznal tako neznane, kot priznane vrhunske arhitekte in vem, o cemu pisem.

In zato, jaz nisem pisal o nekih izmisljenih arhitektih ali o enemu arhitektu, ker vem, da se povsod najdejo ljudje vseh sort, vendar, ko nekje postane to PRAVILO IN NE IZJEMA, potem si vzamem pravico, da jih poenotim (izjeme pa se vedno obstajajo). Pri arhitektih in odvetnikih pa to nedvomno drzi.
V obdobju 6 mesecev sem spoznal vsaj 10 arhitektov, in vsi do zadnjega so arogantni, cudaski, vecina nestrokovnih, na druge se pozvizgajo (ceprav jih placujejo) itd.
Celo moj stric je arhitekt, pa raje ne pisem kako profesionalen arhitekt in clovek je.
Ali je to nakljucje?!
Ce se hocemo pogovarjati, se bomo morali pogovarjati iskreno in karseda objektivno, ker drugace ta tema ne vodi nikamor…nazalost tako kot je to ponavadi slucaj na teh forumih.

New Report

Close