Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom Pralni in/ali sušilni stroj

Pralni in/ali sušilni stroj

Še eno vprašanje, ki mogoče nima ravno toliko veze z obrtniki, je pa vezano na nova stanovanja in vselitve.
Odločamo se, ali bi kupili pralni in sušilni ali pralno – sušilni stroj. Glede na to, da vsak posebej (pralni in sušilni) staneta po cca.100 jurjev, kombinirani pa le malo več (cca.130), imam malo dvomov glede tega, ali je kombinacija isto učinkovita kot vsak stroj posebej (če je nekaj optimizirano hkrati za pranje in sušenje, se že mora kje kaj kvariti). Prostora sicer nimamo ravno veliko, vendar pa bi oboje nekako že stlačili. Zanimivo mi je recimo tudi to, da Gorenje kombinacije sploh nima, pa dvomim, da zato, ker ga ne bi znali narediti.
Vaše izkušnje, katera znamka se vam ali se vam ne obnese.
Hvala.

Jaz imam pralno sušilni Candi (1200 obratov) in mi 6 let dela brez problema (tok tok na les). Eni sicer pravijo da kombinacija v enem ohišju ni dobra (če se pokvari sušenje ne moreš prati in obratno, guma se hitreje obrabi ker je pogosteje izpostavljena visokim temp…). Jaz zaenkrat nimam teh problemov in sem zelo zadovoljen.

No, tudi odvisno od tega, koliko perete in sušite… Če gre za 4-člansko družino s pubertetnima otrokoma, predvidevam da veliko. Zato se ti vsekakor bolj splača kupiti oboje. Če pa si sama oz. sama s partnerjem, pa morda res kombinacijo.

Še to: sušiš lahko vedno samo polovično količino perila, ki ga pereš!! Pomeni, da lahko naenkrat pereš do 5 kg perila, sušiš pa samo 2,5 kg (torej moraš sušenje 2x nastavljati = avtomatsko večja poraba časa in po možnosti energije). Midva imava oba stroja zato ločena (se pozna, ker lahko v nedeljo, ko je nočni tok, operem in posušim perilo za cel teden).

Aja: pa pralne in sušilne stroje dobiš pa res ceneje, kot pa za 100 jurjev…

nova
Uredništvo priporoča

Strogo ločeno kupit! Saj ne gre mešati jabolka in hruške.
Poznam ljudi, ki imajo kombinirano, pa po začetnem navdušenju samo še perejo z njim, sušijo pa le kadar je nuja. Prvič, ne moreš nikdar dati vseh cunj sušit, ki jih pereš. Pa vonj perila je cisto drugačen v kombiniranem (smrdi…).
Midva sva sama, pa imava oboje ločeno. (pralni stroj gorenje Super silenc in sušilni stroj Gorenje s kondezacijsko posodo ) Pa glej, da ne kupiš s digitalnimi gumbi. Je veliko dražji in se rado kvari.
Glede cene pa PS je res malce čez 100.000, je pa sušilni cenejši, mislim nekaj čez 80.000sit.
Oba stroja mi že skoraj dve leti delata kot urci in se veliko uporabljata (veckrat na teden)

Ojla, tukaj je tudi bila debata o tem;)

Če prebereš vse odgovore in izkušnje na naslovu, ki ga je Branka dala, potem ni dvoma. Kupi pralni stroj in sušilni stroj posebej!!!

Imamo kombiniran stroj od Zanussija, ze tri leta. Peremo in susimo na veliko, pa nimamo nobenih tezav. Super zadovoljni!

Ti si pa edina od vseh, ki tako pravijo. 🙂 Si še mlada in brez izkušenj….

Mi imamo točno tako kombinacijo kot ti Miško (izgleda, da tudi tip obeh strojev enak) in smo super zadovoljni. Sušilni stroj sem dobila še celo ceneje kot ti navajaš, ker sem ujela neko akcijo. Tako, da tudi KK svetujem naj kupi stroje posebej!
Splača se pa res počakati (če utegneš) npr. na novoletna znižanja, se kar pozna.

Mismo imeli do letos kombiniranega…Nikoli več! Če kupuješ, kupuj raje ločeno :))

Nas je vse skupaj prišlo nekaj čez 200.000 sit. Sušilec smo kupili v akciji. Aja še nekaj – kupuj v tehničnih trgovinah ;))

Mislim, da je bila kombinacija v preteklih letih (!) slaba. Sedaj so tudi kombinirani stroji ze zelo izpopolnjeni. Indesit npr. ima cenovno zelo ugodne in celo ozje po globini! Notri gre 5 kg in 5 kg lahko tudi posusis. Sploh ne drzi vec, da bi morala polovico perila dati ven po pranju! (Res pa je, da bos kaksen bolj obcutljiv kos pac izlocila.)

Sama susenja ne uporabljam veliko. Vecno perila obesim, ker je to energetsko varcno, pa tudi ne smes vsakega kosa susiti (obcutljivo perilo). Trpežno perilo, ki ga hocem hitro suhega, susim takoj. Imam kombiniran stroj in je novejsi. Zelo sem zadovoljna. Slab vonj se ustvari v vsakem stroju, kjer puscate tekocino v gumi. Jaz to pogosto popivnam po pranju, stroj je vedno tudi odprt, da se susi. Vonja ni nobenega. Za kombiniran stroj sem pred dvema letoma v akciji odstela 90 tisocakov. Ima 1200 obratov.

Ti pa si stara in ne ves, da je tehnika napredovala. 🙂
Saj nihce ne bi hotel pralnega stroja iz leta 75, a ne? No, tudi jaz ne bi hotela kombiniranega iz zacetka 90-ih!

No jaz sem povedal približne zdajšnje cene, ki jih čist točno ne poznam. Drgač sem tudi jaz manj dal, ker sem tudi jaz kupil v akciji. Zmeraj se najde kakšna trgovina, ki ima kaj v akciji, ali pa se kakšen mesec počaka. V akciji je ceneje, kot pa da bi kupil v tovarniški trgovini od Gorenja na Dunajski v Ljubljani.

Kaj govoriš kaj je boljše, če nimaš nobenih izkušenj. Še sama praviš, da sušenja ne uporabljaš veliko. Tisti ki nikoli ni imel avta, je seveda tudi Yugo zanjga mercedes :)))
Glede vonja, so ti pa že vsi povedali, da perilo smrdi iz kombiniranega stroja. Danes ima kolikor toliko povprečen stroj 1600 obratov (vsaj od Gorenja) in je zelo velika razlika med 1600 in 1200 obrati. (pri nas ni nobene tekočine v gumi in tudi ni treba nikdar nič brisati) V sušilnem stroju je prej kot v eni uri suho perilo in zelo lepo diši, ko odpreš stroj. Sploh likati ni treba, če takoj zložiš lepo.
Sicer ti pa mora že zdrava pamet povedati, da je ločeno veliko boljše. Pranje in sušenje, se tehničničnih karakteristikah in pogojih delovanja zelo razlikujeta in dovršeno tehnično kavlitetno se da narediti le ločeno. Kombinacija obojega je pa zmeraj en nek kompromis, če hočeš izboljšati pranje poslabšaš sušenje…skratka če hočeš imeti vse v enem, zgubiš veliko na kvaliteti pranja kot sušenja.
Da grem v drugo skrajnost, kot bi hotela imeti hladilnik in pečico v enem. :)))

p.s. Sploh pa nisem stara in nimam več stroja iz 70-ih let. Sicer pa če deluje stroj 20 let, to pomeni, da je zelo kvaliteten. Imam štirri leta stare stroje in zgleda, da so bolj moderni, kot tvoj, ki je skoraj kao nov 🙂 Zgleda, da je tvoj še iz stare zaloge iz začetka 90-ih let….

Tončka, s sušenjem imam bogate izkušnje, saj sem ga veliko uporabljala prvo leto. Sedaj sem se ekološko osvestila, razen tega smo se preselili in imam idealno mesto za naravno sušenje in tako varčujem z elektriko. Še vedno pa ga uporabljam. Domnevam, da oprano perilo ne smrdi, ker dodamo prašek, v sušilcu pa začne slej ko prej zaudarjati, če ne skrbimo za tisto vlago, ki se nabere v gumi. Tudi v mojem sušilcu je suho prej ko v eni uri in NI treba likati. Ne vem, kakšna zdrava pamet ali kult ti zna povedati, da je ločeno boljše, vidim pa, da ste vsi podlegli tej propagandi – trgovci pa služijo na vaš račun! Sodobni kombinirani stroji imajo večji boben kot še pred parimi leti in sušijo ravno tako dobro. So bolj ekonomični in varčni tako z energijo kot s prostorom kot z denarjem. Z malo nege pa nikjer ni nobenega smradu, moje sušeno perilo vedno prav fino diši. (Skrbim pa, da guma po pranju ne ostaja mokra!)

Hladilnik in pečica obenem? Morda bo nekoč tudi to združeno. 🙂 Jaz sem videla združen gril, konvekcijsko pečico in mikrovalovko. Ker to ni ustaljena kombinacija, me za zdaj ni prepričala (premalo kilometrine na tržišču), je pa prav mikavna tehnološka zadevščina in verjamem, da bi se lahko prijela. Nenazadnje bomo čez par let imeli vsi pametne hladilnike, ki nam bodo stvari naročali po omrežju iz trgovine, mar ne.

Povedala sem že, da je moj kombiniran stroj med novejšimi, ravno zato sem verjetno zadovoljna, medtem ko ti še gojiš stare domneve, zrasle na neki stari tehnologiji in obmetavaš drugače misleče s prezirljivimi komentarji (češ smo brez izkušenj, smo premlade). Kaže, da se že zaradi take stvari kot je kombiniran stroj počutiš kar ogroženo, če kdo napiše kakšno drugačno mnenje in ga osebno žališ. Glede kombiniranega stroja imaš zastarelo mnenje, če že nisi okretno mladostna pri mišljenju in prilagajanju novim tehnologijam. Pa zapravljaj svoj denar, kaže, da ga imaš na pretek. (Povprečen stroj tudi nima 1600 obratov, ker se je izkazalo, da to pogosto preveč uniči perilo in vlakna v njem.) Mislim, da je najbolj pomembno, da smo izpostavili dobre in slabe plati obeh kombinacij, opazili pa smo tudi, da eni odlično perejo tako z enim kot drugim, mar ne? Mislim, da mi z kombiniranimi stroji in 1200 obrati nismo vredni kakšnega posebnega posmeha.

Ta je pa dobra ha-ha. Če bi bila ti ekološko zaveščena, potem bi veliko več nardila, če ne bi uporabljala praškov in mehčalcev, kar se tiče pranja in sušenja. Pri pranju uporabljaš elektriko, praške, mehčalce, veliko vode, pa še odtok iz PS gre v kanalizacijo. Pri sušilnem gre pa sam elektrika. Toliko o tvoji “ekološki ozaveščenosti” 🙂
O “sodobni” tehniki itak nima smisla debatirati s teboj, ker živiš v “oblakih”
Do sedaj si samo ti napisala, da je kombinirani boljši kot imeti ločeno. Nisi pa izpostavila katere so te dobre lastnosti, razen nekaj prihranka pri denarju in pri prostoru, kar pa itak že vsi vemo. Največ dam na tiste komentarje, ki so imeli lastne izkušnje tako s kombiniranim in ločenim strojem. Pri tem so pa vsi enotni in ti so izpostavili dobre lastnosti ločenih in slabe od kombiniranega stroja.
Kar se pa cene tiče. Ločeno dobiš že za 180.000-200.000 SIT, kombinirano pa 140.000-160.000 SIt. Seveda so tudi mnogo dražje variante pri obeh, pa tudi kakšna cenejša se bi našla. Torej ne vržeš denar stran, glede na to kar dobiš.
p.s. pa za dobro nego skrb pri stroju, da ne bo smrdel

New Report

Close