Najdi forum

Sam svoj mojster?

Ja, dobra tema res. Ravno sedaj sem cel teden dopusta “zagonu” zato, da sem doma pobelil stanovanje, v hodniku položil laminate(dobro, da je velik le 3 kvadratne metre). Ko začneš, ni in ni konca, bolj delaš, več je še za nardit. Kupuješ in kupuješ vseh vrst materiala, a vedno več manjka. Skratka je to zame muka. In kar je še nejhujše! Včasih sem to delal in mi je to šlo od rok, sedaj pa mi gre ČISTO VSE NAROBE. Niti eno delo mi ne gre, kot je treba, Če je še tako majhna možnost, da se ponesreči, TO SE MENI SIGURNO ZGODI. Končal sem gradbeno šolo, a sem to opustil, in sem sedaj že 25 let v “državni upravi” bi lahko rekli. Je to res le rutina, ali je še kaj drugega.
Kako gret vam to delo od rok, ko si urejate stanovanje. Rad bi slišal tiste, ki so amaterji, mojstri ki to vsak dan delajo so druga “klasa”. In kaj vi mislite, ali ni to bolje prepustit majstrom, ki to opravijo z levo roko. Res to več stane, a kljub temu velja premisliti.
Pa lep pozdrav in veliko užitkov pri urejanju doma.
LP.

Pozdravljen!
Mogoce imas prav, da bi bilo najbolje vse prepustiti pravim mojstrom, vendar le pod pogojem, da so tako natancni, kakor bi pravzaprav morali biti in pod pogojem, da te ne oberejo s cenami uslug do kosti….Pogosto se najdejo tudi taksni, ki ti najprej povedo znesek predracuna, pa ga ob koncu dela “zvisajo” zaradi tega ali onega razloga….Pogosto pa jih moras se cakati, ko prestavljajo ta in oni rok….
Midva z mozem sva ugotovila, da veliko, res veliko “mojstrskih” opravil lahko opravis sam, ce le nisi popolna neroda in ce imas orodje in ostalo opremo…Res gre bolj pocasi, vendar lahko prilagajas tempo svojim zmoznostim in razpolozljivemu casu. In se natancno je, ker pac ne delas le z levo roko, kakor pravis za mojstre. In na koncu vsakega dela, ki sva se ga lotila sva bila s svojim “izdelkom” zelo zadovoljna, ker sva pac delala s “srcem”..Smo ze doziveli, da je kaksen pravi mojster delo opravil resnicno z levo roko…In smo se mu ze po zacetku lepo zahvalili…..Pa se to naj priponim, da noben od naju nima kaksne poklicne predizobrazbe ali izobrazbe, kjer se lahko pridobi tudi neko znanje iz podrocja “rokodelskih” znanj. Ja, dobrih in korektnih mojstrov zal ni veliko…Moras imeti sreco kakor da igras na lotu..LP!

Ponca se vsekakor strinjam…

Glej npr. polagnje ploščic… Kupiš take bolj poceni, ki sot i slučajno tudi všeč, potem pa “mojstri” jamrajo, kako da so tako zvite ploščice in da če ne bo lepo položeno, bodo krive seveda ploščice itd. Ata je ploščice doma (take poceni, malo tudi zvite) položil boljše in lepše kot mojstri pri teti tiste “ta drage” ploščice. Potem pa še vse “cake”, ki jih omenja Ponca… Ne, pri nas doma ni računice, da bi prišli mojstri kaj delat (no, razen centralnem, pa en dimnik so mi postavili).

Midva sva vse prepustila mojstrom, da so naredili. Je pa res, da za malo denarja dobiš malo muzike.

lp

Ne bi ravno rekla “malo denarja, malo muzike”. Teta vsekakor ni “šparala”, kar se denarja tiče, pa so ji tudi ta dragi mojstri marsikaj “zasrali”… Še vedno mislim, da si bo vsak najboljše sam naredil (konec koncev delaš za sebe) – seveda s pravo žilico za take stvari…

Pri naju je bilo vse OK. Je pa res, da je bil nekdo od naju zraven in sva pač težila, da so naredili kot sva hotela.

lp

Ja, sej, pol pa prides do tega, da moras zraven svetiti za hrbtom mojstra, cetudi dovolj korektno dela…Imeti dopust najbrz, ne…Nam je keramicar tako zasr…zadevo, da smo ga po dveh kvadratnih metrih ploscic domov poslali in placali za tista dva kvadrata delo…Smo namrec spreminjali naklon k odtoku, pa je naredil obratnega…..In je se upal trditi, da je pravilen, ceprav smo mu to dokazali z vodno tehtnico…Potem sva pa z mojim zavihala sama rokave,najprej razbila tista dva kvadrata ze polozenih ploscic od mojstra in pocasi naredila vse OK kakor mora biti…In to popolna amaterja! LP!

Večino večjih del so mi res naredili mojstri. Imajo stroje, več jih je…. Pa kljub temu sem moral kar nekaj stvari narediti sam. Razlog pa je bil zelo banalen. Večina mojstrov je namreč naučena delati po nekem kopitu in tudi pod razno ne bodo delali drugače, če ti tako želiš. Odgovor je bil vedno enak.. “ne, tole bomo pa naredili po naše, zato ker tako delamo že od nekdaj in ker tako delajo vsi”. In ker smo hoteli imeti “drugačno” stanovanje, smo si morali vse izjeme narediti sami. Tako nam recimo mojster iz principa ni hotel namontirati glavnega ventila za vodo, s katerim zapreš vodo hkrati v celem stanovanju, ko greš recimo na morje. Spet drugi ni hotel na podstrešju pritrditi lesene obloge s sponkami, ampak bi jih pribijal s žeblji, tretji se je smejal kot zmešan, ko sem hotel imeti v stenah spalnic in otroških sob vso elektro instalacijo v kovinskih ceveh… itd….

Pod pogojem,da imaš primerno orodje in osnovno znanje o delu ,ki ga želiš opravit,bo delo sigurno boljše opravljeno kot bi ga “mojstri”.Vzrok temu je dejstvo ,da delaš zase.Res pa boš porabil dosti več časa…Sam imam za sabo že 2 hiši in sem do sedaj spoznal le dva obrtnika(centralarja in zidarja),ki sta bila prava profija.Vse ostale sem moral dela na žalost učit sam.V času Juge je izhajala odlična revija Sam svoj majstor ,kjer sem dobil izredno široko znanje o obrtniških delih.Klub vsemu teoretičnemu znanju pa vsakomur priporočam tudi obisk mojstra pri delu ,ker ima vsako delo tudi svoje “male skrivnosti”;finte,ki jih je dobro poznat.Pa obilo uspeha pri delu.

New Report

Close