Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom Novogradnja z garsoniero za stare starše

Novogradnja z garsoniero za stare starše

Živjo,

zanimajo me praktične rešitve v praksi, kako urediti v novogradnji, da bi nekako ločeno bila še ena garsonierica, kjer bi živela stara starša (torej, starša od mojega moža) …

Naj ne bo to debata o tem, da naj živimo na svojem, če lahko, itd. itd. … Zanima me, če je kdo konkretno reševal že to v praksi, torej:
– garsionera znotraj (majhne?) enodružinske hiše (nekje do max 140-150m2)
– ni potrebno lastni uhod, je seveda plus, ampak lahko tudi uhod pri garderobi za celotno hišo
-P+M
….

Bom vesela kakšne ideje, kontakta, … Hvala.

taščica,
če že tako planiraš, naj bo sobica v pritličju. Če je možnost naj ima izhod na teraso –> na prosto za v trgovino. Vrata z ključavnico. Naslednje je pozicija sanitarij. Samo ene ali ločeno. Vse se dan, kjer je volja……….

LP


Take in podobne zadeve sem že reševal. Eni so želeli sobo za taščo, drugi garsonjero za tasta/šolajočega se brata itd. Želje so bile različne, eni lasten vhod, drugi lastna kopalnica – kolikor ljudi, toliko želja.
Vse je odvisno od vaših želja in zmožnosti. Kvadratura celotne hiše maks. 150 m2 je kar majhna za take želje. Za garsonjero je potrebno računati na ca. 25-30 m2. Dnevni prostor s kuhinjo okrog 50 m2, kopalnica sp. 4 m2, stopnišče sp. 4 m2, 3 spalnice zg. 60 m2, stopnišče zg. 4 m2, kopalnica zg. 10 m2 – skupno je to slabih 160 m2, pa niso všteti še hodniki, predsoba, kurilnica.
Garsonjera pomeni zaključeno celoto, dodatno gospodinjstvo. Ali bosta kuhala sama? Lasten vhod? Lastna kopalnica? Bosta prala/sušila/likala sama? Imata avtomobile? Ni dovolj samo gola postelja, omara, miza, tuš, WC. Ohraniti je potrebno tudi njuno dostojanstvo, najti prostor za njima ljube reči, ki so se jima nabrali skozi življenje, kar pomeni dodaten prostor za shranjevanje. Ostarelim ljudem je pomembno, da imajo občutek samostojnosti. Zaradi tega bi svetoval, da imata garsonjero v pritličju, z lastnim vhodom, lastno kopalnico ter lastnim izhodom ven oz. na vrt. Zelenico bi uredil tako, da imata lasten atrij, da lahko sedita zunaj, brkljata po kaki visoki gredi, po rožah. Vse našteto pa prinese dodatne stroške (dodatna kvadratura, dodatne inštalacije, dodatna zunanja vrata ipd.). So pa stroški na tak način veliko manjši kot če bi jim kupovali garsonjero nekje v bloku ali varovano stanovanje.
Vsekakor potrebujete arhitekta. Najbolje lokalnega, sicer pa sta administratorja arhitekta, pa lahko kontaktirate njiju ali poiščete koga po internetu.

New Report

Close