Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom ZIDANA HIŠA – OPTIMALNA GRADNJA IZ OPEKE

ZIDANA HIŠA – OPTIMALNA GRADNJA IZ OPEKE

Pozdravljeni,

zanimajo me izkušnje graditeljev, ki so skušali narediti solidno in poceni zidano hiško. Prijatelj, ki je iz stroke, je zase naredil klasično zidano hiško: dvokapnica, brez balkonov, pritličje plus mansarda, skupaj 150 m2 neto uporabne površine..

Parcelo je dobil od staršev, ker je res poenostavil vse skupaj je dal za gradnjo 120.000€ z vsemi inštalacijami in še cca 25.000€ za opremo (kuhinja, kopalnica, soba..)

NEKATERE KARAKTERISTIKE GRADNJE:
-dvokapnica
-brez balkonov
-pritličje + dvignjena mansarda
-ogrevanje toplotna črpalka + kamin

TEMELJI
-temeljna plošča
-bitumenska hidroizolacija proti radonu (AL nosilec)
-15 cm toplotna izolacija stiropor
-plošče za talno ogrevanje

ZUNANJE STENE
-30 cm TERMO OPEKA (Goriške opekarne)
-15 cm SIVI STIROPOR

STREHA
-20 cm izolacije med in pod špirovci + gips

OKNA
kvalitetna dvoslojna z reflekcijskim nanosom

Ima kdo izkušnje kako s tako gradnjo? Mislim da se premalo govori o optimalni in preprosti zidani gradnji.. Nekateri vložijo v hiše tudi 300K in več, kar se mi zdi mnogo previsoko za slovenski standard..

Hvala za vse odzive!

Jan

Jan Solidna gradnja,
govori se več kot dovolj on takšni optimalni gradnji. Težava , da GD in UD ne dobiš za takšno izdelano hišo.
– premalo izolacije v strehi
– preslaba okna ( morda se motim ???)
Večina investitorjev gradi po gradbeni dokumentaciji projektanta.
Nekje je zapisano max dovoljena prevodnost elementov hiše. ( https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/88520)
Vsekakor se lahko držiš komentarjev tvojega prijatelja. Naj ti da navodila in “veselo na delo “. Verjetno bo vama tudi uspelo z omenjenimi sredstvi zgraditi takšno hiško.
Skupna cena je 145.000,00 evrov. Nekako je možno v lastni gradnji zdelat hišo za 800€/m2 ; če ti gradi izvajalec je cena nekje 1000-1200€/m2, že kar solidno zgrajena NEH hiša.
Zdaj si pa izračunaj. Samo gradnja, ker parcelo je dobil za “” šenk “”.

Gradbinci lahko izdelajo hiško za 800€/m2, če je projekt narejen po pameti. Optimalna gradnja hiše pomeni varčno in naj osnovnejše:
-skandinavske hiše imajo max 150m2 neto uporabne površine
-klasična dvokapnica PRITLIČJE + MANSARDA
-hiša brez balkonov (toplotni mostovi, dodaten strokšek za izdelavo in vzdrževanje)
-hiša je nepodkletena (kletna etaža pod zemljo je dodaten strošek za cca 40.000€)
-termoopeka 30cm + 20 cm stiropor (optimalna debelina izolacije in 30% cenejša od volne)

Če mene vprašaš je 40cm izolacije v strehi in grafitni stiropor, kar zadosti pravilnikom. In moja računica veliko samogradnje je cca. 400-500€ m2 kvalitetno narejene ne obrtniški pocarji.

Izolacija nad 25 cm je dokazano ekonomsko neupravičena pri današnjih cenah energentov, 40 cm je ekološki fašizem. 20 cm v streho in fasado je vrh glave in v tlake 15 cm.

Jaz bi rekel takole: za 150m2 za enostavno obliko hiše brez balkonov in kleti, P+M cca 120.000€ + 30.000€ za opremo. Če parcelo že imaš..

New Report

Close