Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom Javna tribuna: Domača sončna elektrarna – pogovor s strokovnjakoma

Javna tribuna: Domača sončna elektrarna – pogovor s strokovnjakoma

V tokratni javni tribuni, v četrtek, 29. 8. ob 10. uri, bomo govorili o
– domačih sončnih elektrarnah za samooskrbo z električno energijo,
– sistemu samooskrbe,
– o tem, zakaj je sončna elektrarna dobra naložba,
– kolikšni so prihranki, in
– o vseh drugih pomembnih vidikih proizvodnje električne energije iz sonca.

Odgovarjala bosta strokovnjaka GEN-i Sonce Klemen Perko in Benjamin Žagar.

Vprašanja lahko že postavite, za odgovore se beremo v četrtek.

Pridružite se nam!

Lep pozdrav zanima me sodelovanje kolika je provizija za prodajo le te ker imam kar precej kupca.Lp Vida Pavičić

Pozdravljeni,

mene pa zanima naslednje. Imam streho s slemenom, ki poteka v smeri sever jug, torej lahko sončno elektrarno postavimo samo na vzhodno ali zahodno lego strehe. Ali se mi to klub temu splača? Na leto porabimo za približno 4MWh elektrike, ker toplo vodo grejemo pol leta s sončnimi kolektroji, ogrevamo pa se s peleti.

hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Zakaj mora biti stevec zunaj hise?
Kaksne so moznosti za samovzig SE?
Zakaj se delajo izracuni prihrankov na 25 oz 30 let, ce pa naj bi bili takrat paneli se cisto ok, vendar manj ucinkoviti?
Ce sta 2 panela na razsmerniku in je 1 bolj izrabljen, ali to pomeni, da se max ucinkovitost pri obeh zniza na raven najboljsega?
Koliko casa dovoljenje za proizvodnjo elektrike, po sistemu net meteringa?

Sam osebno imam predračun in kalkulacije narejene (lastne). Vendar se ves prihranek izgubi, če se bo elektriki, ki je dana v omrežje in potem prevzeta nazaj v lastno uporabo dodala omrežnina, ki je sedaj ni. Ne govoriti, da to ni mogoče, ker sem že prebral par pritožb podjetji, da to ni lastna oskrba, ker se izkorišča javna infrastruktura brezplačno. Nekaj pripomb, če to ima tudi evropska komisija. Sedaj pa moje vprašanje. KDAJ se bo začela obračunavati omrežnina za lastno proizvedeno prevzeto elektriko iz omrežja?

Iz lastnih izkušenj in na zelo kratko.
Investicija se NE SPLAČA zaradi drage omreznine, ki jo moraš plačevati še naprej in tega ti nihče ne da v kalkulacijo!

Kolikor vem se omrežnine trenutno še ne plačuje za lastno oskrbo. Ali pač?

Mene pa zanima, kaki so predvideni stroški odstranitve SE in stroški razgradnje.
Ne želim montirati nečesa, za kar ne vem, kaj bo s tem po izteku življenjske dobe in kako se bo to razstavilo in morebiti komponente/surovine ponovno uporabile.

Zakaj se vedno poudarja, da je treba moč SE prilagoditi porabi gospodinjstva? Zakaj ne bi postavlili max. dovoljeno moč elektrarne in viške, ki jih v gospodinjstvu ne bi porabili, dobili plačane. Ali ni tako, da po zadnjem popravku uredbe o samooskrbi velja, da se viški proizvedene elektrike plačajo?

Tole je kolikor vem zadnji popravek
https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2019-01-0700/uredba-o-samooskrbi-z-elektricno-energijo-iz-obnovljivih-virov-energije

Poglej 9 člen 7 točka…še vedno brezplačno.

Je vsaka streha al lokacija primerna za sončno elektrarno? Smo med hribi, pa ne vem, če bi se potem sploh splačalo, nimamo neki velik sonca.

Streha hiše ni primerno obrnjena, imamo pa montažno kovinsko garažo, katere streha je obrnjena proti jugu. Zanjo ni potrebno GD. Je mogoče elektrarno namestiti na to streho?

Ali je možno naknadno dodajanje panelov, če bi kupil električni avto ali če bi se začeli greti na toplotno črpalko?


Ker je elektrika iz sončne elektrarne draga in ko jo imate vi preveč jo imajo tudi drugi preveč, torej se jo da kupiti drugje ceneje kot pri vas. Cene na borzi elektrike se spreminjajo konstantno, in nihče torej noče kupovati predrage elektrike, če jo lahko iz nuklearke, hidroelektrarne ali celo TEŠA kupijo (kupimo) bistveno ceneje… na žalost..,

Kje je po vašem mnenju meja glede na porabo elektrike v gospodinjstvu, da se elektrarna še splača. Torej ali ste lahko konkretni in navedete najnižji mesečni račun za elektriko, pri katerem se elektrarna še splača. Je to 40, 50, 70 evrov na mesec?

Kakšen izkoristek imajo paneli, ki jih vgrajujejte v vaše sončne elektrarne in od kje so, kako dolga je garancija in kako dolgo naj bi delali?

da je DDV za elektrarno, ki se vgradi na streho garaže, gospodarskega poslopja 22 %, če se vgradi na streho hiše pa 9,5%? kako se potem izračun investicije, krediti, izidejo?

Morda je naivno ali neumno vprašanje, ampak me zanima, a te celice gredo samo na hišo ali jih postaviš lahko tudi na zeljo v okolici? Imamo velikiko parcelo, tega na hiši ne bi imela, ker smo izbrali tako lepe strešnike in bi kazilo podobo.
Kako veliko površino pa potrebujejo, da zadostuje za proizvodnje elektrike, ki jo zdaj plačujemo 55-60 eur mesečno?

Spoštovani,
začenjamo današnjo javno tribuno.
Strokovnjaka, Klemen Perko in Benjamin Žagar, bosta najprej odgovorila na že prejeta vprašanja. Do 11. ure pa imate čas, da vprašate še kaj o domačih sončnih elektrarnah za samooskrbo.

Govorimo o:
– domačih sončnih elektrarnah za samooskrbo z električno energijo,
– sistemu samooskrbe,
– o tem, zakaj je sončna elektrarna dobra naložba,
– kolikšni so prihranki,
– o vseh drugih pomembnih vidikih proizvodnje električne energije iz sonca.

Pozdravljeni in dobrodošli.
Pa začnimo. 🙂

Spoštovani,

pozdravljeni tudi z naše strani. Veseliva se današnjega pogovora.

Klemen Perko in Benjamin Žagar

--- GEN-I Sonce [email protected] https://www.gen-isonce.si 080 1558

New Report

Close