Najdi forum

Pozdravljeni, prosim za nasvet, ker me pošteno skrbi. Situacija je sledeča, hiša stara 150 let, nima temeljev, nepodkletena. Novogradnja se začenja graditi 25m od hiše. Izkop se je že začel,zdaj so pripeljali valjar z vibracijami. Zelo me skrbijo vibracije, ki jih bo ta povzročal. Ali lahko ogrožajo statiko in varmost moje hiše?
Najlepša hvala za odgovor.

To je težko ocenit. Odvisno od sestave tal, odvodnjavanja in vibracij seveda ter kvalitete gradnje obstoječega objekta. Glinena tla prenašajo že vsako manjše valovanje.

Glede na opisano verjetno neki pomiki bodo, lahko brez posledic, lahko z odvisno od zgoraj omenjenega.
Lahko pa se odločite za monitoring obstoječega stanja, kar izvajajo pooblaščene službe (ZRMK, ZAG…)
Tresljaji se drugače prenašajo kar daleč, kvalitetna gradnja jih ponavadi prenese brez težav.

Hvala za odgovor. Hiša verjetno ni prav kvalitetno grajena glede na to, da je tako stara, kamen, polmetrski zidovi. Naj povem še, da mimo najine hiše poteka ves težki promet, hruške z betonom, težki kamioni z materialom in to 50 cm od hiše.
Ker naju skrbi za najino varnost sva z možem že izpostavila problem na UE, pa posebnega posluha ni. Še to, glede na to, da OE izdaja gradbena dovoljenja, ali ne bi morali oni izvesti monitoring? Ali ga morava midva finansirati?
Kakšno je vaše mnenje? Hvala.

Žal je takih rečeh res malo posluha.
UE oz Republika Slovenija ni dolžna nič finansirati.
Kvečjemu izvajalec/investitor, seveda pa mora biti v to primoran, sam od sebe žal ne bo nič storil.
Morda se pritožite investitorju/izvajalcu – vse pisno! in v vednost inšpektoratu za gradbene zadeve. Ali samo inšpektoratu – pritožba je lahko tudi anonimna, vendar to težko, ker gre za dotično vašo hišo. Inšpektor se mora odzvati na vsako prijavo. Preveriti dovoljenja, ki jih imajo, ureditev gradbišča in potek gradnje itd.
Če ste v skrbeh oz. že prihaja do poškodb, nemudoma ukrepajte.
Naslednji koraki so potem pravni oz. boste brez pravne pomoči verjento težko kaj dosegli, vsaj da se pripravijo pravi dopisi. Upam,da vam uspe umiriti vplive na vašo hišo.

New Report

Close