Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom stropne luči – neonske, reflektorji ali "led" svetila

stropne luči – neonske, reflektorji ali "led" svetila

Kakšne so vaše izkušnje z osvetlitvijo pisarne brez dnevne svetlobe. So primernejše neonske luči, reflektorji ali led svetila. Potrebujem očem čimbolj prijetno svetlobo in pa takšne žarnice, da ne grejejo prostora. Kaj svetujete?

Saj potem nimas veliko za razmisljat in izbirat. LED, tiste z oznako “dnevna svetloba”. Ta tumene so bolj za doma kot za delo, ta plave pa te sicee poganjajo, ampak tudi hitro utrudijo.
Greje – ne.
Migota ali pobliskuje – ne.
Pa elektrike porabi komaj kaj.

Sam sem pri nas uvedel postopno uvajanje iz fluo na LED. In sicer, najprej iz fluo rumenih na normal 4000°K LED cevi, je prijetneje za oko in deluje dejansko bolj svetlo od rumenih 3200- 3400°K, zdaj pa na LED isto barvno temperaturo. Ker imamo klasične dušilke, to sam poščipam stran, skupaj s kondenzatorji, prevežem, da so vhodi na isti strani in zamenjam vse štiri žarnice, ki so v eni luči. Glede na to, da imamo teh luči menda vsaj sto, ni smiselno menjat vseh naenkrat, ampak naj menjava traja par let, gre pa za pisarne in vse ostale objekte, ki niso proizvodni objekti, ampak namenjeni ljudem.

poprvaljam, najprej na normal 4000°K barvne temperature fluo cevi, zatem pa na isto barvno temperaturo LED. Če se odlošačš za novo, je vsekakor najbolje LED, fluo imaš tudi v trgovini le še borno izbiro, kmalu jih sploh več ne bo.

Za tvoje dobro prosim ne pobiraj nasvetov tukaj gor (ala predlog 4000 K, bog pomagaj!!!!), ampak pojdi v kvaliteten salon svetil, da ti naredijo načrti osvetlitve z izračuni svetilnost, pozicijami in predlogi svetil.
Ko smo delali hišo, smo največ časa namenili ravno načrtu razsvetljave, ker to je cela znanost. Ti nimaš naravnega vira svetlobe, kar pomeni, da je pravilna osvetlitev še toliko bolj pomembna. Resnično naj ti ne bo škoda tistih evrov za dobro rešitev.


Dneva svetloba 5600°K – 6000°K so prehladne in zelo neprijetne za oko, Normal so kar zmerne, Te so pa 4000° do 4400°K barvne temperature.


Ne ti ni nobena zannost in vrni se v osnovno šolo, da boš vedelo vsaj to kaj je svetilnost in kaj barvna temperatura.


Dneva svetloba 5600°K – 6000°K so prehladne in zelo neprijetne za oko, Normal so kar zmerne, Te so pa 4000° do 4400°K barvne temperature.
[/quote]
Meni za doma so prehladne, ja. Za delo pa se mi ne zdijo napacne. No, res pa je, da ne delam pod takimi lucmi, tako da ne morem nic trdit. Sprejmem razlago, da je na dolgi rok tudi ta temperatura utrudljiva.

1. prostor grejejo čisto vsa svetila, samo nekatera veliko manj od drugih. Najmanj LED.

2. reflektorji tehnično gledano niso vrsta svetila, reflektorji so naprava za usmeritev in fokusiranje svetlobe, lahko se kombinirajo z vsako vrsto svetil, tako da to ne pove veliko.

3. kaj je za koga prijetno, je zelo subjektivno. Zelo pomembna pa barva svetlobe oz. temperatura, ki je po lestvici K, nižja kot je cifra, bolj je rumenkasta/rdečkasta, višja kot je, bolj je modrikasta. Bela je nekje vmes. Nekaj cifer – klasične žarnice na žarilne nitke so okoli 2700K. LED lahko naredijo barvo po želji, ker je osnova modra, potem je pa odvisno od količine rumenega fosforja, ki ga nanesejo čez. Dnevna svetloba je okoli 6500K. Svetloba ob sončnem zahodu/vzhodu je okoli 2000K. Višja temperatura svetlobe človeka drži bolj budnega in ga zato tudi utrudi. Nižja ga pa bolj sprosti.

Meni osebno najbolj paše okoli 4500K, ampak to ne pove kaj veliko.

Pa še nekaj: LED najmanj elektrike porabijo, kar pomeni, da tudi najmanj segrevajo prostor – ampak – ker so to čipi, so pa tudi najbolj občutljivi na toploto, to pomeni, da potrebujejo neko hlajenje za dolgo življenjsko dobo. Klasične žarnice tudi 200 stopinj celzija nič ne moti, medtem ko LED zelo. Če ti dajo na svetila dobro garancijo, je to verjetno tudi urejeno, ampak nujno pa tudi ni.


Ti lahko bluziš kaj češ, v pisarnah so običajno cevne žarnice in od teh je bore malo kaj drugega še v trgovinah kot LED. Vse, razen tistih finih no name kitajskih imajo dosti daljšo življensko dobo od fluo. In dnevna svetloba sodi v industrijske obrate, športne objekte, tu mislim zgolj dvorsne, ne ostale prostore, v mesnice dodatno obarvana , v živilske tudi zaradi potrošniške norije, itn., v pisarne pa res bolj sredina, normal. Osnov se mi pa res ne da tu pisat, ker vse kar si napisalo je en veliki nič.

LOL pa saj oba isto piseta, pa se kregata. :)))
Cisto vseeno je, ali reces temperaturi 4000 K “dnevna” ali “normal” ali “srednja”. Vazno je, da ni prevec rumeno in ne prevec plavo.
https://www.ledstar.si/si/novica/10/barva-svetlobe/
Za to, koliko mora biti svetilnosti za katero opravilo, pa tudi obstajajo pravila, kot tudi za smer svetlobe. Saj so samo luci, ne raketna fizika.

Ma pusti reveža, saj itak ne ve, kaj je prebral. Samo da kokodaka in udriha, pa je srečen, toliko ga pa že poznamo.


Ne ti ni nobena zannost in vrni se v osnovno šolo, da boš vedelo vsaj to kaj je svetilnost in kaj barvna temperatura.
[/quote]

In točno iz katere moje trditve sklepaš, da mešam pojma? Avtorici sem samo naštela, na kaj vse je potrebno paziti (poleg “toplote” in svetilnosti oz. jakosti tudi smer vira svetlobe, pa sploh še nismo pri pohištvu in barvi sten, kar vse je potrebno pri načrtu osvetlitve tudi upoštevati).

Ti pa kar nakladaj in imej doma kar hočeš. Dejstvo je, da ti noben strokovnjak ne bo predlagal “barve” 4000 K, ampak stremijo k 3000 K, in kar je najbolj pomembno, usklajeno po vseh prostorih, da oči ne doživljajo šoka ob prehodu iz enega prostora v drugega. Dejstvo je tudi, da so vsi home-made projekti razsvetljave neustrezni in da večina ljudi živi v takih razmerah, pa se sploh ne zavedajo.

Avtorica, še enkrat, pojdi po nasvet tja, kjer vejo, kaj delajo (in to ni vsaka štacuna s svetili).

In točno iz katere moje trditve sklepaš, da mešam pojma? Avtorici sem samo naštela, na kaj vse je potrebno paziti (poleg “toplote” in svetilnosti oz. jakosti tudi smer vira svetlobe, pa sploh še nismo pri pohištvu in barvi sten, kar vse je potrebno pri načrtu osvetlitve tudi upoštevati).

Ti pa kar nakladaj in imej doma kar hočeš. Dejstvo je, da ti noben strokovnjak ne bo predlagal “barve” 4000 K, ampak stremijo k 3000 K, in kar je najbolj pomembno, usklajeno po vseh prostorih, da oči ne doživljajo šoka ob prehodu iz enega prostora v drugega. Dejstvo je tudi, da so vsi home-made projekti razsvetljave neustrezni in da večina ljudi živi v takih razmerah, pa se sploh ne zavedajo.

Avtorica, še enkrat, pojdi po nasvet tja, kjer vejo, kaj delajo (in to ni vsaka štacuna s svetili).
[/quote]
Ne razumeš kaj je sploh žarnica in osnov, govoriš o barvah, zega pri lučeh ni, prej si govorilo o svetilnosti in kelvinih. Ne bluzit zarukanci, za pisarno luči res niso nobena umetnost, za doma tudi ne.

In točno iz katere moje trditve sklepaš, da mešam pojma? Avtorici sem samo naštela, na kaj vse je potrebno paziti (poleg “toplote” in svetilnosti oz. jakosti tudi smer vira svetlobe, pa sploh še nismo pri pohištvu in barvi sten, kar vse je potrebno pri načrtu osvetlitve tudi upoštevati).

Ti pa kar nakladaj in imej doma kar hočeš. Dejstvo je, da ti noben strokovnjak ne bo predlagal “barve” 4000 K, ampak stremijo k 3000 K, in kar je najbolj pomembno, usklajeno po vseh prostorih, da oči ne doživljajo šoka ob prehodu iz enega prostora v drugega. Dejstvo je tudi, da so vsi home-made projekti razsvetljave neustrezni in da večina ljudi živi v takih razmerah, pa se sploh ne zavedajo.

Avtorica, še enkrat, pojdi po nasvet tja, kjer vejo, kaj delajo (in to ni vsaka štacuna s svetili).
[/quote]
Al se ti sploh ne sanja o čem blodiš, ampak tele ne bi bilo tele, če se ne bi brezglavo poskakovalo, ne?😅

Imate kakšne izkušnje z montažo reflektorjev pod izolacijo v mansardi.
https://igra-svetlobe.si/katalog/11105ABGL-W imam za zmontirat.

New Report

Close