Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom Kakšni so postopki za novogradnjo?

Kakšni so postopki za novogradnjo?

Zanima me kakšni so naslednji postopki za novogradnjo, ko že imaš parcelo! Glede parcele mi je vse jasno! Zanimajo me vsi naslednji postopki ki so potrebni in v kakšnem vrstnem redu!

Gres do vecih projektivnih birojev, izberes enega, ki ti pripravi vso potrebno dokumentacijo za izdajo gradbenega dovoljenja. Prav tako ti se oni povedo, kaj si mores vse uredit, ce si vpisan v zem. knjigo, geodetski posnetek itd. Predlagam, da se ne zapicis v enega projektanta, ker je lahko razlika v ceni do par sto evrov.

In par sto evrov je bistvenih pri 200.000 evrov vredni bajti?

Vsekakor pa res do arhitekta, ki bo najprej preveril, kaj in kako lahko gradite. Naročiti je treba geodetski posnetek, lahko tudi investitor.
Nato arhitekt naredi idejni osnutek (ali več), kar lahko traja tudi več časa, če se investitor ne more odločiti ali dodaja zahteve. Potem izdela IZP in pridobi proj.pogoje, nato DGD (dokumentacija za gradbeno dovoljenje) in pridobi mnenja in končno še GD. Za zares graditi je treba še PZI, prijaviti začetek gradnje, imenovati nadzornika. Po končani gradnji je potrebno pridobiti uporabno dovoljenje, zato je pametno graditi po načrtu, saj bo drugače potrebno delati spremembo GD (in je seveda tveganje, da ne dobiš) .

DGD je sedaj zelo okleščen, vendar je treba vedeti, da mora biti tudi do te stopnje načrt bajte že kar dobro pripravljen, da bo potem mogoče narediti tudi PZI. V PZI se z elaborati (gradbena fizika, požarna zasnova…) določijo in dokazujejo potrebne karakteristike, načrti pa so vsaj arhitektura, statika, strojne in elektrika.

New Report

Close