Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom Napačno izdano gradbeno dovoljenje

Napačno izdano gradbeno dovoljenje

Pozdravljeni,

Pred dvemi leti sem kupil že dokončano enostanovanjsko hišo z vso urejeno dokumentacijo, ki je bila zgrajena leta 2006. Za nakup sem pridobil kredit in vse je steklo po načrtih. Po dveh letih želim zaradi razpada izvenzakonske skupnosti najeti reprogram kredita in s tem podaljšati dobo odplačevanja. Gre seveda za pridobitev novega kredita in banka naredi ponovni pregled vse dokumentacije v zvezi z objektom.

Ugotovi se, da pravnomočno izdano gradbeno dovoljenje (izdano leta 2004) glasi na eno parcelno številko, hiša pa dejansko stoji na drugi parcelni številki. Kako je to mogoče? Gre za to, da je projektant, kateri je delal PGD upošteval geodetski posnetek stanja iz leta 2002. Leta 2003 se zgodi parcelacija in iz parcelne številke na katero glasi GD nastaneta dve novi parcelni številki. Hiša danes stoji na eni izmed njiju. PGD se je izdelal do konca in upravna enota na podlagi PGD-ja, leta 2004 izda pravnomočno gradbeno dovoljenje. Nihče torej ni preveril, ali je prišlo do parcelacije.

Posledično imam sedaj gradbeno dovoljenje, ki glasi na napačno parcelno številko. Objekt pa v naravi stoji povsem skladno s PGD-jem. Banka od mene zahteva da naj to uredim, drugače zastavna hipoteka ni ustrezna. Kaj mi je storiti? Na koga naj se obrnem?

Vnaprej hvala za odgovore…

Tole je sicer malo čudno, a vseeno.
Parcelacijo se da slediti, odločbe izdaja GURS – se pravi bi na GURS-u zaprosili, za zgodovino nastanka parcel iz katere bo razvidno, kdaj in katera iz katere je nastala.
Pomembno je, da je ob izdaji gr.dov. bila prava parc.številka, se pravi je bilo pravo stanje.
Drugače se dostikrat po prodaji recimo velike parcele, na kateri je bilo izvedenih več objektov npr. za trg izvede parcelacijo. Ta se izvaja brez gradb.dov., načeloma bi samo morali upoštevati velikosti parcel iz prostorskih aktov itd.
Če bo banka to kljub temu zahtevala, bi se obrnila še na upravno enoto. Če je bila UE zavedena o stanju parcel (kar se mi zdi milo rečeno nemogoče, ker je vsaka sprememba, ko se potrdi na Gursu takoj zavede na njihovih podlogah), potem bo treba to uskladiti. Spet na UE, ker so oni izdajatelji gradb.dov.
Po moje pa banka ne bi smela s tem v zvezi zahtevati kakšnih posebnih postopkov, samo, bolj pojasnilo, da je iz te parcele nastalo več njih, ena izmed teh novih je vaša..

New Report

Close