Najdi forum

Zdravo!

Mene pa zanima, kateri suhi estrihi (OSB, Fermacell..etc) bi naj bili najbolj primerni in kvalitetni za montažno leseno hišo?

Za odgovore se vnaprej lepo zahvaljujem vsem.

Pozdrav, GC

Grande_Cuore ,
so vsi primerni, tudi mokri.
Vprašanje, ali se ti mudi z vselitvijo, da se ogrevaš oz. si se že odločil(a) za suhomontažno izvedbo estriha? Kakšen je način ogrevanja predviden? Ali je estrih za etažo ali za pritličje?
Sem bil poleg, ko so se izvajale sve vrste estriha. Pomembno pri tem je ,izkušnje izvajalca.

Če smem vprašat, katero montažno hišo pa imaš (ponudnik) postavljeno? Kako imaš v projektu zapisano?

LP

Potrebujemo suhomontažne(lahke) tlake za nadstropje, ker obstoječi stropniki (10×19 ŠxV na 55cm, na vrhu je ena plast OSB 15mm plošč) ne prenesejo mokrih estrihov. Ogrevanje je zaenkrat predvideno toplozračni razvod iz centralnega kamina. Omejeni smo z kompletno višino estriha(izolacija +estrih, max 15cm)
Hiša je lesena skeletna gradnja z streho, ki jo je izvedel obrtnik. Ostalo smo potem sami dokončevali.

Predvsem me zanima kakšna je razlika (trdnost, togost, prenašanje zvoka, cena) suhomontažnega estriha v primerjavi z cementnim(samorazlivnim) estrihom.

Obstoječe OSB plošče(niso lepljeni spoji, spoji krajše stranice OSB med stropniki) se pod težo človeka posedejo.

Vseljeni smo, vse ostalo prosim na ZS. Lokacije ne nameravam objaviti javno. Hvala vnaprej za odgovor in lp, GC

nova
Uredništvo priporoča

Grande_Cuore,
me bega , kar si napisal/a:””Obstoječe OSB plošče(niso lepljeni spoji, spoji krajše stranice OSB med stropniki) se pod težo človeka posedejo. “”
Ali se posedajo skupaj s stropniki ali se samo plošče podajo pod težeo človeka.
Ali imate potrebo po vgradnji kakšnih instalacij v estrihu? Je razvod KCM, elektrika, voda že narejen?

Ker se bo ogrevalo z razvodom toplega zraka, ne potrebujete tako visoke estrihe (izolacija +estrih, max 15cm).Razen v primeru, da je potrebno izdelat instalacije, zgoraj vprašanje?

1.) Lahko samo kontra položite OSB debeline 18 cm, lepite in vijačite; vgradite pohodno površino. Če je laminat pred polaganjem še položite folijo.
2.) Lahko samo kontra položite OSB debeline 18 cm, lepite in vijačite; vgradite pohodno površino. Parket lahko lepite direktno na OSB plošče.
3.) Seveda obstajajo sisitemske plošče, kjer je spodaj stiropor ali tervol, na vrhu pa OSB sli LSB plošče; te se polagajo kot “lego kocke” na zamik.
4.) Če je potrebno izvesti instalacije, potem potrebujete instalacijsko ravnino; izvedete jo z štafli (8×5 cm bo verjetno dovolj , zareze/izrez za izvedbo razvoda); med njih vgradite izolacijo (Tervol plošče) ; na njih vgradite filc (deb. vsaj 0,5 cm , lahko1 cm) da preprečite prenašanje udarnega zvoka; položite OSB plošče (18 mm + 12 mm ) in na njih pohodno površino.
V vseh primerih pazite na odmik od stene.

Glede same elastičnosti, je bolje lesen suhomontažni estrih. Dušenje zvoka: bolje je vgraditi tervol ; na njihovi strani je TP-ST ; modra ga kombinirate z za navadno TP ploščo; odvisno koliko bo višine izolacije; zgornje vprašanje.
Se pa noben ne sme prekomerno posedat/povesit!!
Cementni estrih : 15-18€/m2 odvisno od izolacije.
Za suhomontažne, izbrskaj cene in pomnoži.

LP

Zdravo. Se opravičujem za pozen odg.

Samo plošče, kjer je spoj. Nekaj inštalacij (elektrika) bomo (še ni) vgradili pod estrih.

Razmišljala sem v smeri (od spodaj navzgor):

(ogrevano pritličje)
knauf strop
stropnik 10x19cm vmes 10cm izolacije – zvok
OSB plošča 15mm
parna zapora – folija
tervol TP-ST 2 cm + inštalacije
tervol TP-ST 3 cm

Od tukaj naprej pa so variante če sem razumela:
1. 5x8cm ležeči križno spojen + OSB + OSB lepljen in vijačen
2. knauf zlepljene mavčne plošče F141/142
3. fermacell

Lep večer še naprej, GC

Grande_Cuore , pozdravljena.
Imaš takole do sedaj izdelano: od spodaj –> navzgor
– GK plošča
– trami/nosilci 10-19 — vmes izolacija …….cm
– OSB plošče 15 mm (te se posedajo na stiku).

Če to drži bom nadaljeval.
Vprašanje : Ali je možno odstraniti že montirane OSB plošče, da se vgradi filc (debeline 5mm ali več ali guma) da se prepreči prenos udarnega zvoka na nosilno konstrukcijo – Tramove 10/19 cm?

Če ne, potem nadaljujem od že vgrajenih OSB plošč:
– folija ki duši udarni zvok – naprimer : (http://www.izoterm-plama.si/si/proizvodni-program/Toplotne-in-zvocne-izolacije/Gradbena-folija-TERMOSILENT/Asortima-Termosilent)
– na to se fiksirajo štafli 8×5 cm ; izrežeš zareze za potrebe razvoda E instalacij. potrebno paziti na smer vgradnje le teh, zaradi vijačenja v spodnje štafle.
– vgradite tervol (odvisno od debeline ki gre v višino štaflov)
– OSB 18 mm
– OSB 12 ali 9 mm ( te so križno položene; vijačene med sabo /lahko tudi lepljene; odmaknjene od stene hiše, tudi od predelnih sten; vmes se položi namenski trak vsaj 1 cm debelina)
– pohodna površina (parket, laminat,…..) Kako je v tej etaži z kopalnico in WC-jem; morda pralnica,…..(nasploh z mokrimi prostori objekta)

Tu še vedno nismo na tvoji višini 15 cm; ali potrebuješ to višino? Koliko “cm” imaš pa zahtevo za izdelavo estriha, zaradi kakšnega že vgrajenega stavbnega pohištva? Morda vrata na balkon? Kako je z notranjimi vrati? Višina tal v kopalnici?
Parne zapore ne potrebuješ, v kolikor bo ta zgornja etaža vedno “Ogrevana”; kontrola nastanka kondenza pokaže da ni skrbi, ko/če je to bivalnno in ogrevano!!

Ne vidim potrebe po vgranji F141/142 ali fermacel plošč.

lp


Pozdravljen. Hvala za izčrpen odgovor, res si se potrudil.

Med stropniki in OSB je plast filca debeline 5mm – podobno kot so nekoč ovijali vodovodne cevi.

Ali ne bo 5mm termosilenta premalo, kar se tiče zvočne izolativnosti? Podkonstrukcija iz štaflov se v tem primeru bolj ali manj sloni le na stropnikih. A ne bi bilo bolje, da je pod štafli nekaj cm tervola za tlake?

Višina 15cm je bila prvotno projektirana z mokrimi estrihi.
Niso vgrajena notranja vrata, balkonskih vrat ni. Kopalnico moramo še izdelat(enaka situacija).

Za kopalnico sem predvidela na stenah zelen knauf+ploščice oz. latex barva, tla pa fermacell+ploščice. Estrih v tem primeru bi moral biti podoben(kakšen?).

V primeru neogrevanega zgornjega prostora bi morala biti obvezno parna zapora(glede kondenza)?

LP

Grande_Cuore,
zelo pred časom smo uporabljali samo “juto/mrežo” za zaščito pocinkanih vodovodnih cevi; upam, da ste res uporabili debelješi filc.
Sedaj, v kolikor ni potrebe po neki dodatni zvočni izolaciji, za preprečitev prenosa zvoka na štafle, se lahko izvede kot je na sliki prikazano.
Vgradi se tervol plošča TP-ST za tlake, lahko dva nivoja (v prvem se vgradijo cevi za razvod E instalacij); OSB plošče 2x (18 mm , križno 9 mm) ter na to parket. V tem primeru se znebiš štaflov.

Vseeno me nekoliko moti, kot pišeš, da se ti poseda/ukrivi prva vgrajena OSB plošča na stikih. Ali ima ta plošča “pero in utor”?

Bi predlagal, da se najprej določi in izdela tloris same kopalnice , tu ciljam na KCM razvode in H/T voda. To pa za to, ker je običajno kopalnica (mokri deli) vsaj 1 cm nižje; Ko je končan tlak, se izvede hidroizolacija v koplanici.
Strojnik ali projektant hiše, naj izdela prerez skozi ta tlak in predvidi potredben material.

V kolikor mansarda ne bo ogrevana, je potrebno na topli strani vgraditi kvalitetno parno zaporo!!

Glede Temosilent folije: bo 5mm kar dovolj; pri debelejši se lahko zgodi , da se preveč posede/stisne/deformira. Bi se bilo potrebno pozanimat v Plami.

lp

Hvala!

Nekateri gradbinci pa me prepričujejo naj kar na obstoječe deske dam vrhu 5 cm betona s tanko mrežico. Da so tako že delali in da se dobro obnese. Mene skrbi da s to izvedbo spodnje prostore zaprem in hiša ne bo več dihala, bojim se vlage. Tudi izračunal sem težo, približno 100 kg/ m2 bi bila obtežitev takega betonskega tlaka.
Betonirali bi površino 45 m2 (2 sobi in hodnik). Ta del hiše je velikosti približno 9 x 6 m (skupno z 60 cm debelimi zidovi).

Kaj se vam zdi ta opcija? Osebno bi raje naredil slepi pod, 2 x OSB 18 mm, križno lepljena, glede na to da je stara kamnita hiša.

Na kaj se navezuje ta sestava? Pod deskami so leseni stropniki ?

Če so, bi bilo bolje delati v suhem sistemu.
Če niso, se deske odstrani do npr. ab plošče in dela po mokrem sistemu.

Ja pod deskami so grede in po premisleku se nagibam k tem da bi uporabil stirobeton, od Fragmata Politerm blu fein , ima dobro izolacijo (predvsem zvočna) in je paropropusten in majhne teže. Torej na deske bom dal paropropustno folijo, potem 5 cm stirobeton (Politerm ) in nato izvravnalno maso. Parketar mi bo pobrusil in dal parket.

Teža je definitvno zelo pomemben faktor.
Za oporo spodaj predlagana sestava Fragmat;

http://www.fragmat.si/si/gradbeni-program/resitve/693-sanacija-lesenega-stropa-z-lahkim-tlakom-politerm-blu

New Report

Close