Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje zvečer zmanjka mleka v dojki

zvečer zmanjka mleka v dojki

Pozdravljeni,

imam vprašanje kaj narediti v primeru, ko v dojki zmanjka mleka? Imam 4 tedne staro dojenčico, ki se polno dojima. Kakšen teden opažam, da želi biti popoldan zelo pogosto na dojki. Danes je to bilo celo na 30 minut (nekje od 16te ure naprej). Drugače sma se dojile na 2-3 ure oz. kakor želi. Zvečer, ko sem jo pripravila za spanje in sva se še podojile, je zmanjkalo mleka, ona bi pa še kar pila in pila. Ker se je ipično začela jokat, sem ji dala adaptirano mleko. Probala sem si mleko tudi izčrpat in je pritekla samo ena kapljica.

Kaj naj naredim, da bi imela dovolj mleka? Pristavim jo kadar želi, spijem nekje 2 L vode na dan. Omenim še naj, da ko se dojima ponoči sem do sedaj vedno imela zelo polne dojke in sva se dojile nekje na 2-3 ure. Popoldan pa kot da mleko usahne :S Danes pa se je prvič zgodilo, da ga je pred spanjem bilo le za vzorec.

Sem jokala kot dež med tem, ko sem ji flaško dajala :S:S:S

Za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.

Lep večer
Sonja

Pozdravljeni!

V dojki ne zmanjka zmleka, Sonja, lahko pa imamo mamice tak občutek zaradi tega, ker nas v moderni družbi prek različnih načinov (dez)informiranja ves čas pripravljajo na to, da bi morali iz dojke nekako enakomerno teči in priteči toliko, da se otrok naje in zaspi. Take informacije zmedejo mnoge matere in stiske so velike, četudi je največkrat vse vredu.

Vaša deklica se polno doji meseci dni. Popolnoma normalno je, da ima dele dneva, večeri so pogosto ti deli dneva, ko ima otrok cele seanse podojev oz. se hoče dojiti nekaj ur skupaj s krajšimi presledki. Temu pravimo dojenje v grozdih.

Normalno ali tipično sesanje dojenčkov ni po urniku na redni razmak, ampak prav to v skupkih oz. grozdih. Je vaša deklica morda zgodaj popoldne imela globlji spanec ali tudi daljši spanec? Če je bilo tako, je malo verjetno, da bi pri naslednjem dojenju ponovila to isto. Verjetno bo imela manj potrebe po spanju, vmes bo samo dremala, zbudila se bo takoj, ko jo boste poskušali odložiti. Dojenčki imajo te faze globokega spanja malokrat v dnevu in kratke so, večinoma dremajo in tedaj potrebujejo tesno naročje in občutek varnosti na dojki ali na mami ali čisto blizu nje. To ni povezano s količino mleka.

Ali vaša deklica dobro napreduje? Lahko napišete, koliko je napredovala od najnižje teže, koliko je tehtala pri porodu, kolikokrat v 24h se pokaka in kako lula, kakšne barve in konsistence je njeno blato?

“Kakšen teden opažam, da želi biti popoldan zelo pogosto na dojki. Danes je to bilo celo na 30 minut (nekje od 16te ure naprej).”
***zelo mogoče je, da ima vaša deklica poskok v rasti. Take faze pridejo in otrok pogosto spremnija ritme dojenja, saj s tem dojkam z več stimulacije sporoča, da naj tvorijo več mleka hitreje. Vaša tvorba mleka se bo od začetnih nekaj deset in zdaj nekaj sto mililitrov dvignila do šestega meseca kar na okoli enega litra ali še več. Poskoki v rasti ne nekaj dnevno pogosto dojenje otroka je mehanizem, kako do tam pridemo! Torej je zelo pomembno, da teh znakov ne zamenjamo za nekaj slabega, in da nas ne skrbi. Sprostite se in ponudite dojko, menjajte strani, kadar želi, ne glede na to, kako se mleko sprošča in v kakšni količini. Tudi če deklica pije le malo kakšen čas, le tu in tam kak požirek, lahko dobiva zelo goste in z maščobo bogate požirke, ki jo pomirijo in pripomorejo k dobremu napredovanju.

Črpanje je veščina, ki jo pridobite, s tem ne morete ocenjevati, kako je s tvorbo mleka.

Polne dojke so posebnost prvih tednov, pa občasno čisto mehke tudi. Polne dojke na otip za dobro dojenje niso potrebne.

Prosim, preberite si te kaj od spodnjih povezav, da se pomirite. Pokličite jutri svetovalko po telefonu, če bi vam pomagalo iz stiske. Če deklica dobro napreduje, steklenička ni potrebna! Je pa včasih tako, da jo otrok sprejme in potem res deluje kot nekakšna rešiteljica. Pomirite deklico, če joka, na način, ki ga uporabite najlaže. Morda je bila razdražena, prečuta, morda jo je kaj črvičilo, morda je imela kakšne težave s prebavo, zibajte jo, menjajte strani in pomirite, ne da bi se sekirali, ali mleko je. Če ste do zdaj dobro dojili, potem je mleka čisto dovolj.

Jutri dojite svojo deklico zelo pogosto, zvečer, če bo stiska, pa jo morda lahko kopate v topli vodi, zibate rahlo, da zadrema, nato pa jo podojite v polsnu. Na povezavah je še več idej, kako prekiniti začan krog večernega joka, ki je pogost pojav.

Dojenje v skupkih/grozdih:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6996537,7040888#msg-7040888 (16d)

Kako priteka mleko in zakaj je dojenje drugačno od hranjenja po steklenički:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6094517
http://med.over.net/forum5/read.php?94,7295016 (kako poteka izcejalni refleks, iztekanje mleka)

Mehke, mlahave dojke:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5578924 (preveč dojenja, dojki se na otip ne napolnita)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6166769 (3m, mehke dojke, je še kaj mleka?)

Ali je možno, da mati »izgubi mleko«:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981695
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5247562 (2m, zmanjkuje mleka?)

Večerni »blues« – dolgotrajno večerno dojenje/uspavanje/jok:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4331240 (mnenje mamice)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979044
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=208&t=208
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=922&t=922

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni, Sonja,

vaša dojenčica ima zadnje čase potrebo po pogostem dojenju popoldne in ob koncu dneva. Ravnate ustrezno, ko jo pristavljate na njeno željo. Pri dojenčkih se pogosto pojavlja, da se proti koncu dneva želijo dojiti pogosteje. Včasih se nam zdi, da imamo maratonsko dojenje. Nekatere mamice postane ob tem strah, da imajo premalo mleka. Gre za vedenje, ki mu pravimo dojenje v skupkih oz. v grozdih. Če dojenček dobro napreduje, je dojenje v skupkih povsem OK. O tem, ali dobiva dojenček dovolj mleka, lahko preberete tukaj: http://www.dojenje.net/vprasanja/21-kako-veste-da-zdrav-polno-dojen-otrok-dobiva-dovolj-mleka.html .

Dojenčki se običajno dojijo pogosteje po nekaj dni v obdobju preskoka v rasti. Morda gre pri vas sedaj za to. Dojenje glede na potrebo dojenčice je odlično. Ko se vam bo med dojenjem zdelo, da je v eni dojki zmanjkalo mleka, pristavite dojenčico na drugo dojko, in ko se vam bo na tej zdelo, da je konec, jo lahko spet pristavite na prvo dojko (verjetno bo imela mleka za nekaj požirkov). S tem lahko nadaljujete, dokler ne bo dojenčica povsem zadovoljna. Ker dojenčki zelo čutijo naše razpoloženje, je pomembno, da je mamica pomirjena. Karkoli bo, vse bo v redu. Več ko bo sesala pri vas, več mleka se bo naredilo. Včasih pa se želijo dojenčki samo še malo stiskati z mamo.

Ob koncu dneva smo mnogi že nekoliko utrujeni, tudi dojenčki, zato se takrat včasih želijo veliko dojiti. In tudi mamice, zato se včasih takrat res naredi manj mleka. Pomembna sta tudi vaš zadosten počitek in ustrezna prehrana.

Dojenček lahko iz dojke dobi več mleka kot me s črpanjem, zato se vam ni treba obremenjevati s količino načrpanega mleka.

Solze ob prvi flaški poznam tudi jaz. Pozneje sem spoznala, da ni bila potrebna.

Lahko si preberete še:
Dojenje v skupkih/grozdih:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6996537,7040888#msg-7040888 (16d)

Lep pozdrav,
LLLUrška

nova
Uredništvo priporoča

Najprej bi se zahvalila za zelo hitre in izčrpne odgovore :):)

Ponoči sva se potem normalno naprej dojile nekje na 3 ure.

Drugače naša dojenčica zelo lepo napreduje. Porodno težo ob rojstvu je imela 3790 g, ob odhodo iz porodnišnice 3450 g, sedaj pa smo na 4200 g. Kaka nekje na 2-3 dni, plenička pa je ob vsaki menjavi zelo polulana.

Pozabla sem še omenit, da se dojiva s pomočjo nastavka. Po vsakem podoju je v nastavku še nekaj mleka, ko spusti dojko, včeraj zvečer pa tega ni bilo in sem zato posumila, da ni mleka. Parkrat je potegnila, potem pa se začela kregat z dojko in ipično jokat in isto je bilo na drugi dojki. Po flaški pa se je čisto umirila in zaspala ter spala do 3eh zjutraj kot ponavadi.

Lep dan
Sonja

Sonja, glede na lepo napredovanje deklice vam zagotovo ne primanjkuje mleka in, kot sva poudarili s kolegico Urško, večerne težave niso pokazatelj, da ima mamica premalo mleka. Jih je pa težko včasih premagati oz. najti rešitev, steklenička se lahko pokaže kot rešiteljica, čeprav je z vidika tvorbe mleka povsem nepotrebna. Zelo mi je všeč mnenje mamice o večernem bluesu, ki sem vam ga pripela zgoraj, najbolje se pomirimo tako, da težavo prepoznajo, jo analiziramo in se med seboj podpiramo.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni! Imam zelo podobno težavo, kot jo ima gospa Sonja. Razlika je le v tem, da je moja dojenčica stara 4 mesece.
Če opišem na kratko najino “zgodovino” dojenja… po porodu ni nikakor znala pravilno zagrabiti bradavico in sesati, zaradi česar sem tudi veliko trpela in jokala, ko je dobila v porodnišnici flaško. Vendar se nikakor nisem vdala. Vztrajala sem tako, da sem jo v porodnišnici stalno pristavljala in si cele noči in dneve s črpalko “stimulirala” tvorbo mleka. In trud se je tudi obrestoval, sicer šele, ko sva prišli domov – 7. dan. Dojenčica je začela sesati, vendar nikakor ni znala pravilno zagrabiti bradavico, zato sem imela zelo razbolene in občutljive bradavice, vse do 3. meseca njene starosti. Vendar sem še naprej vztrajala izključno z dojenjem. Bradavice sem si celila s posebnimi kompresami in lanolinom, ter dojila z nastavkom dokler ni bolečina popustila, in vse tako v krogu, malo brez nastavka, veliko z nastavkom. No, ta problem je skoraj popolnoma rešen, z nastavkom ne dojim več že kak mesec, kar me neizmerno osrečuje. Vendar, zdaj imamo problem pa s tem, da se na eni dojki mleko po več minut ne sprosti, ko sesa, kar jo zelo razjezi in začne neutolažljivo jokati. Enkrat celo ni sploh hotela več jesti zaradi tega, tako da je preskočila ta podoj in je jedla šele čez urco. To se začne dogajati že čez dan. V bistvu je ta “problematična” dojka le zjutraj takoj v pripravljenosti za podoj – mleko takoj priteče ven. Potem že pri naslednjem podoju je pa problem. Šele po daljšem sesanju in jokanju začutim tisto ščemenje ko se mleko sprosti.
Naj omenim, da sem do pojava tega problema, ki mimogrede traja slab teden, vedno imela toliko mleka na obeh dojkah, da se je vedno pri dojenju iz tiste druge izcejalo ven. Zdaj se to zgodi le občasno, in to le s te dojke, s katero ni težav. Prav tako naj omenim, da sem jo do pojava tega problema skoraj vedno dojila le na eni dojki, ker je imela dovolj in ni hotela več piti, pa čeprav sem čutila, da je dojka še vedno polna. Zato ni bilo variante, da bi ji še drugo ponujala, če še prve ni uspela isprazniti.
Dojenčico že od samega začetka dojim večkrat čez dan, ko je le budna in to želi. Do nekje 2. meseca se je ponoči zbujala nekje enkrat do dvakrat, da je dojila. Potem je začela noč prespati, tako da je ponoči ne zbujam za dojit. Sprva so bile dojke zaradi tega zjutraj boleče in zelo trde, zdaj ne več toliko.
Neke panike ne zganjam zaradi tega pojava, ker vidim, da ima pleničke polulane večkrat na dan, prav tako pokakane. Tudi napreduje lepo. Pediatrinja je rekla, da je vse super z napredkom, ko sva bili prejšnji mesec tam. Ampak se vseeno obračam na vas za bilo kakšen nasvet ali napotek glede tega problema, ker mi je zelo hudo, ko se joče, ker ne dobi takoj mleka, pa tudi čutim, da se jaz zaradi tega vznemirim, čeprav se trudim ostati pomirjena. Stalno si dopovedujem, da imam mleko, ampak je vseeno včasih ta strah prisoten – kaj pa, če ga zmanjkuje? Ne bi želela zaradi takšnih misli si narediti res kakšno škodo z dojenjem, saj sem v to, da dojim, vložila ogromno truda.
Mimogrede, mogoče bo še ta informacija prišla prav, namreč, dojenčici so se prejšnji mesec občasno začele pojavljati krvave nitke v blatu, zaradi česar sem jaz zdaj že polna 3 tedna na dieti brez KML.
No, ker sem že zdaj bila res zelo dolga, bom tu končala, če boste pa potrebovali še kakšen podatek več za podajanje nasveta, pa vam ga še dodatno sporočim.
Najlepše se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Pozdravljeni
glede požiranja, ki ga zgoraj omenjate me zanima sledeče: tudi če dojenček tu in tam posesa in potem “vsebino” pogoltne, je ta vsebina lahko samo njegova slina ali je zraven vedno mleko?
Hvala
lp, Tamara

Pozdravljeni, Tamara,

dojke so si med seboj različne. Na začetku podoja običajno teče zelo malo mleka ali celo nič. Potem se čez nekaj časa sproži izcejalni refleks, ko začne mleko teči in nekaterim mamicam kar brizgati. Veliko mamic začuti začetek izcejanja. Dojenček pije in potem čez čas začne pritekati vedno manj mleka in zato dojenček požira v vedno večjih razmakih. V kolikor bi bil dojenček na dojki tako dolgo, da bi se »spraznila« (povsem sprazni se nikoli ne, ker mleko vedno nastaja), bi bil njegov požirek sestavljen iz sline in malo mleka. Verjetno je vedno prisotno vsaj malo mleka.

Lep pozdrav,
LLL Urška

Pozdravljeni, Bibuncica,

berem, da z vašo dojenčico nista imeli najlažjega začetka dojenja, a ste bili zelo vztrajni in motivirani za dojenje, zaradi česar vama je dojenje steklo. Včasih ste dojili z nastavkom in včasih brez. Pred enim mesecem ste nastavke odstranili, kar je tudi dober dosežek. Vendar pa imate nekako od takrat naprej težave s tem, da se vam mleko iz ene dojke začne izcejati mnogo pozneje kot se je prej, kar dojenčico zelo moti.

Mleka kar tako ne zmanjka, zato se vam glede tega ni treba bati, dokler dojenčica popije dovolj, dovolj lula in kaka ter se dobro razvija. Razmišljam, da je sprememba za dojko v drugačnem načinu stimulacije (če primerjamo stimulacijo z nastavkom s stimulacijo z dojenčkovimi usti) in se zato sedaj pozneje sproži izcejalni refleks. Morda dojenčica sedaj brez nastavka na tej dojki ni pravilno pristavljena? Tudi dojki na isti mami sta si med seboj različni in morda deluje tista dojka toliko drugače. Morda lahko skušate popraviti pristavljanje, če se vam zdi, da se da kaj popraviti. Če dojenčico vznemirja to, da mleko začne teči šele čez nekaj minut, bi jo lahko pristavili najprej na dojko, kjer začne mleko teči prej in bi jo šele potem, ko se sproži izcejalni refleks, prestavili na »počasnejšo« dojko oz. bi jo najprej podojili na »hitrejši« dojki in na »počasnejši« šele, ko bi bila dojenčica že nekoliko sita. V kolikor boste dojenčico pristavljali glede na njene potrebe, bodo dojke tvorile dovolj mleka. Do sedaj vam je šlo dobro, zato verjamem, da vam bo šlo tako še naprej. Dojke so zelo prilagodljive in če bo potrebno, bo »hitrejša« dojka proizvedla več mleka, če ga bo dojenčica popila manj na »počasnejši« dojki.

Upam, da se krvave nitke več ne pojavljajo.

Lep pozdrav,
LLL Urška

Pozdravljeni, Urška,
Najprej se vam zahvaljujem za odgovor.
Vaše predloge sem že prej izvajala, ampak je zelo mučno kadar je nepotrpežljiva. Zdaj se dogaja, da se tudi s te “hitrejše dojke” počasneje sproži izcejalni refleks. Problem je tudi v tem, da se včasih doji na pribl. 2 uri, včasih pa noče, in zato minejo tudi 2,5 do 3 ure do naslednjega dojenja. No, včasih, ko pa želi, ji ponudim dojko že po eni uri od zadnjega dojenja, pa je videti, ko da ni in ni mleka, ne na eni, ne na drugi dojki.
Moram vam povedati, da se je to začelo dogajati precej po tistem, ko sem odstranila nastavke, tako da dvomim, da je v tem problem. Nastavke sem namreč odstranila nekje pred mesecem in pol, to se pa dogaja dobre 3 tedne. Sicer se zavedam, da pristavljanje še vedno ni popolno, saj slišim tisto tleskanje, ampak kljub nenehnemu popravljanju ne gre in ne gre bolje. Prišli smo vsaj do te točke, da me bradavice ne bolijo več.
Vprašala bi vas, ali si lahko kako povrnem tisto obilno količino mleka, kot sem jo imela na začetku, pa vse do pred kratkim? Bi pomagalo kaj, da si občasno črpam s črpalko, da stimuliram proizvodnjo? Vem, da je najboljše, če je čim več pristavljanja, ampak pri nama to ne gre, ker če ni lakote, tudi “zizala” ne bo kar tako. Tako da imava zdaj nekje na dve uri dojenje, včasih na manj, včasih na več. Ali pa bi mogoče zaprosila za kakšne tablete, ki pomagajo pri večji proizvodnji mleka?
Najlepša hvala za vse vaše nasvete.
Lep pozdrav.

Pozdravljeni, Bibuncica,

opravičujem se vam, da vam nisem odgovorila zelo dolgo. Najprej sem bila okupirana z drugimi rečmi, potem se je nabral še kup vprašanj drugih mamic, ob čemer sem vašega žal spregledala.

Vaše dojenčice torej ne morete pripraviti do tega, da bi se čez dan dojila pogosteje. Če noče, noče; prisiliti jih ne moremo. Proizvodnjo mleka želite povečati, zato si lahko namesto pogostejšega dojenja pomagate s črpanjem. Tako bodo dojke pogosteje stimulirane, kar bo vodilo v povečanje proizvodnje. Poleg tega jo lahko, če se vam zdi to v redu, kdaj pa kdaj pristavite tudi ponoči, morda tik greste spat vi sami. Noč ima veliko ur in dojke se prilagodijo temu, da se celo noč ne praznijo in proizvajajo manj. Če punčka dobro napreduje, je v redu. Če ne, je potrebno povečati proizvodnjo mleka. Ker bo dojenčica ponoči bolj dremava, se bo morda v polsnu lažje pristavila. Da bi spodbudili izcejalni refleks, se lahko na začetku podoja potrudite biti čim bolj spoščeni, gledate svojo čudovito dojenčico in jo ljubkujete. Včasih pomaga. Nekateri dojenčki so manj potrpežljivi kot drugi in težje počakajo, da mleko priteče. Kot vsi ljudje, imajo tudi dojenčki med seboj različne značaje.

Lep pozdrav,
LLLUrška

Pozdravljeni!
Na to temo imam tudi jaz vprašanje. Moja dojenčica je stara 4 mesece, do tretjega meseca se je lepo dojila brez problemov, tudi naval mleka je bil precejšen, potem pa je začela zraven sitnariti. Vztrajala sem pri dojenju, dojili sva se včasih celo na pol ure in je kar hlastala. Teža lepo narašča, ob porodu je bila teža 3160 in velika 48cm, že iz porodnišnice sva prišli z višjo težo, torej 3180g. Ob treh mesecih je bila težka 6250g in 59cm. Torej je lepo napredovala, tudi sedaj ji ne izgleda da bi hujšala.
Večja težava je nastopila kakšne tri dni nazaj ko sem jo zvečer želela podojiti in ni priteklo iz nobene dojke nič. Ponavadi malce traja da pride naval mleka, tokrat ga ni bilo. Posledično je seveda zraven jokala, in malce potegnila in spet jokala. Prisiljena sem ji bila dati adaptirano mleko (hvalabogu smo ga imeli) in ga je tudi spila 80ml in spala do petih zjutraj kar mi prej ni. Zjutraj so bile dojke polne in se je do popoldne spet lepo dojila, zvečer pa ista zgodba. Danes se mi je pa že zgodilo dopoldan da je vlekla in ni priteklo, zraven jokala in vlekla in jokala. Ampak ko sem pa sama stisnila dojko pa je mleko teklo in špeicnilo. Ali je možno da mi teklo dovolj hitro za njo?
Res je da sem zadnje čase utrujena, ali je možno da mi zmanjkuje mleka?

Naj še povem da sem prvo hči dojila do sedmega meseca, ko je sama začela zavračati dojko.

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor
Lp

Pozdravljeni,
Nas soncek je ravno napolnil 8 tednov. Dojiva se ze od zacetka. Prvi teden mu je teza stagnirala, nato pa je zacel ptidobivat nekje 250g na teden. Kar naj bi bilo krasno. Tezave je le ker se ves cas doji. 45 min na eni nato 45 min na drugi. Na hitro zamenjava plenicko in letim na wc in takoj ponovi vajo – 45 min na eno stran, 45 min na drugo od jutra do vecera. Ponoci spi naprej 3 ure v kosu, nato dve in nato eno, cez dan kakih 10 minut 2-3x. Na sprehod greva 2-3-x na teden v traku, zelo uziva. Vec zal ne utegneva ker se skoz doji.
Vsak dan jem sezamove palcke, like caj za dojenje in brezalkoholno pivo, jem polento ter ovalne kosmice. Prejsen teden nisem zmoglo vec takega jedilnika in mi je zacelo mleko upadat. Tako sem mu vsak dan dodala . Najprej je soil po 30ml, zadnje dni ze po 100, s calma flasko. Strah me je da bo tako kmalu konec dojenja.. se da se kaj storit? Iskreno sem ze izcrpana od sedenja sklonjeno nonstop dan za dnem 🙁

New Report

Close