Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Uspavanje 2-leti starega malčka

Uspavanje 2-leti starega malčka

Pozdravljeni.

Najprej naj napišem, da sem mamica 2-leti starega fantka, ki ga še vedno dojim. Moram priznat, da je na začetku bilo težko, ker so me zelo bolele bradavice, po prihodu iz bolnice sem dobila mastitis na obeh dojkah, vendar se nisem vdala-dojila sva se še naprej-moj malček je namreč zelo priden sesalček, že od rojstva naprej. Vaši nasveti, ki sem jih prebirala na tem forumu, so mi zelo pomagali, da sem vztrajala in se tako z mojim malčkom dojima še naprej. Tako da bi rada pohvalila Vaš forum in Vas ga.Vozel, da si vzamete svoj dragocen čas, ki verjamem da ga pri Vaši veliki družini nimate ravno veliko, in nam pomagate z koristnimi nasveti iz prve roke.
Moram povedat tudi, da okolica negativno gleda na dojenje pri tej starosti, vendar me takšne opazke ne ganejo, ker vidim, koliko to sinku pomeni, in tudi meni ustreza.
Z sinkom se dojima zjutraj, ko se vstane (ne hodi v vrtec, čuva ga babi), za opoldansko spanje (če sem jaz doma-delam namreč 2-3xpopoldan do 21.ure in 2-3xdopoldan do13.ure, delam skrajšan delovni čas 4ure dnevno) in za večerno uspavanje- uspavam ga z dojenjem, ker je kot majhen imel krče in sva se dojila non stop, tudi za uspavanje-zaspal mi je samo na dojki. Naj povem, da me to ni motilo. Tudi zvečer se uspavama z dojko, tako najlažje zaspi, če mu ne dam, reče “mami meko”, in to tako sladko ,da mu ne moreš odreč. Babici zaspi brez težav, včasih mogoče, da jima ne rata in počakata mamico, ki da dojko in zaspi v 20-30minutah (je zelo živahen in radoveden, poln energije cel dan -spi 1x dnevno 2-3ure). Zvečer pa ga uspava mož ali jaz, če sem doma.
Problem, ki nastane, pa je, da zvečer rabi kako 1-1,5 ure da zaspi. Včasih je meni na dojki prej zaspal (v roku pol ure ali 1 ure), zadnje leto pa to traja 1-1,5 ure. Tudi možu ne zapi prej (naj povem, da je včasih njemu prej zaspal, v roku 0.5ure, ker sta se nosila, pol pa je postal pretežek in sedaj že več kot pol leta prakticirala tako, da ga mož položi v posteljo in se vleže zraven njega in je tam, dokler sin ne zaspi). Naj povem, da zadnji mesec prespi že celo noč, prej pa se je občasno zbujal, 2-4x na noč in sem ga podojila in je po 10-15minutah dalje zaspal.
Zanima me, ker vem, da ste tudi Vi sama predana mama več otrok in me zanima, če ste tudi Vi uspavali svoje otroke z dojko – nisem pristaš tega, da otroka položim v posteljo, da se joče, potem pa omaga. Nikoli ga ne pustim jokat. Tako da ga vedno uspavam z dojko še naprej. Mož pravi, da bi mogoče prej zaspal, če bi ga odvadila uspavanja z dojko, mislite da bi pomagalo? Naj povem, da spimo skupaj, sin ima poteljo zraven najine, ker nam to tako ustreza, pa še nočnih obiskov v sosednjo sobo nisem imela, ko se je sin večkrat zbujal. Tudi čez dan sva z sinom dosti skupaj (ker delam z skrajšanim delovnim časom), zvečer pa se najemo, umijemo in gremo ob 20.uri v posteljo. Naj povem, da se sin težko umiri (ko ga uspava mož, se kar sam s sabo pogovarja, brbla, sicer leži v postelji, ampak noče , da bi mu brali pravljice in da bi mu pel pesmice). Če ga jaz uspavam, pa ko ga dojim, se kar hitro umiri, ampak dolgo rabi., da trdno zaspi, tako se dojima ponavadi uro do uro in pol, preden mi zaspi, tako da ponavadi kar z njim zaspim. Tako da sedaj razmišljam, da bi se dojila samo zjutraj in čez dan, vendar ne za uspavanje, mislite da bi to bila boljša varianta? Saj ne vem,,kaj naj storim? Pa še eno vprašanje me nanima,in sicer če ste tudi Vi dolgo dojili?

Vem, da sem se kar razpisala in upam, da mi boste lahko odsovorili. Zato se Vam že vnaprej zahvaljujem za odgovor.

Pozdravljeni, lunica!

Vaš fantek je star 2 leti in se še rad doji. Sprva sta imela nemalo težav, a sta jih rešila. Zelo sem vesela, da vam je forum pri tem pomagal! Prav imate, nekoč se začnejo pritiski iz okolice, da je treba prenehati. Pravkar sem odgovorila mamici na podobno vprašanje, z vrsto povezav, tukaj: http://med.over.net/forum5/read.php?94,7756703, morda vas bo zanimalo.

Rad se uspava na dojki, to ga pomiri, seveda. Zakaj traja zdaj 1-1,5h, prej pa je zaspal hitreje, lahko le ugibam. Morda popoldne spi in še ni tako zaspan zvečer, to bi bilo najbolj verjetno, da se otroku malce premešajo potrebe glede spanja, ko raste. Poskusite morda premakniti popoldansko spanje, ga skrajšati, če bo mogoče. Morda bi zvečer pustili, da se igra ob vas kakšno mirno igro, ki jo ima rad, gleda knjigice malo dlje, da bo zares postal zaspan. Ena možnost je, da se podoji, nato pa ga prevzame očka in poskusi dati spat tako, kot počne, ko ste vi odsotni.

Da, tudi pri nas smo se uspavali na isti način z vsemi otroci. V tej in tudi kasnejši starosti. Zdaj je naš najmlajši tudi dve letnih, nekaj mesecev čez, običajno se želi dojiti, kdaj pa tudi sam predlaga, da gre v posteljico. Včasih kliče, da je kdo pri njem. Ko je zelo zaspan, pa kar zaspi. Potrebuje živalco, ki jo ima rad. Pogosto se strinja, da se grem jaz umit in potem pridem. Ta čas zaspi. Kdaj pa pride ven in ne zmore, se doji in ga odnesem v posteljico. Nimamo posebnih pravil. Pravljice beremo prej, ko so vsi otroci na kupu. Mali ni zelo zaspan, če popoldne spi pozneje, kakšen dan pa nič ne spi in tedaj lahko zaspi na dojki v 10min.

“Mož pravi, da bi mogoče prej zaspal, če bi ga odvadila uspavanja z dojko, mislite da bi pomagalo?”
***Ko ste vi prisotni, otrok ve, da se lahko doji. Ne bo razume, zakaj mu dojenje odklanjate. Verjetno boste morali uporabiti 2-3-krat več stiskanja, topline, ljubezni in nežnosti, da ga boste prepričali. Vsekakor je to mogoče in povsem vredu, če se za to odločite. Pri očku otrok ve, da je uspavanje drugačno in se prilagodi njemu. Tudi pri nas je fantek zaspal v svoji posteljici, ko sva bila z večjim sinom nedavno v bolnici. A še danes, mesec in pol kasneje, ko se zbudi, včasih reče, mami, ni te blo, si bla v bolnici. S tem nočem reči, da sem mu povzročila hude frustracije, saj odrašča in se mora navaditi na vse mogoče, ni bil sam, ob njem je bilo kup ljudi, ki ga imajo radi, pa vendar, nek zoprn občutek ostane… Ni nujno, da vas ne bo potreboval, če se ne bo dojil. Otrok običajno potrebuje občutek varnosti, kako ga dobi, ni tako pomembno, dojenje gor ali dol, toda ker večina otrok v večini kultur zmore spati samih v starosti 3-4 leta, lahko pričakujemo, da kljub odstavljanju od dojenja otrok še vedno zelo potrebuje mamo ali očka ali nekoga, ki mu bo dajal ta občutek varnosti, dokler še malo ne zraste.

Vsi moji otroci so se naravno odstavili, torej brez vsakršnih ukrepov z moje strani: prvi je bil star 25 mesecev (izgubil zanimanje, malo se je igral in umaknil), drugi 2 leti in pol (pogosto se je dojil en dan pa je izjavil, da je velik fantek in da se ne bo več dojil in se res ni več hotel), tretji se je odstavil nekaj dni preden se je rodil četrti, v starosti 3 leta in 9 mesecev, tudi čisto sam. Četrti je star 2 leti in 3 mesece in se še rad doji. Pripomb iz okolice že dolgo nisem slišala nobenih, so se navadili, zgleda.

Aha, mogoče še tole. http://med.over.net/forum5/read.php?94,6887796 (uspavanje brez dojke, zgodbe mamic)
Sodobni pogledi na spanje dojenčka in malčka: http://med.over.net/forum5/read.php?94,4476929

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni ga.Mojca.

Hvala lepa za izčrpne odgovore z Vašimi osebnimi izkušnjami. Vidim, da nisem redka mami, ki ima sončeka, ki se rad doji in težko uspava. Zato pa smo mame, da cartamo. No, po vsem prebranem vidim, da se eni otroci prej, drugi kasneje odstavijo. Tako bom naredila tudi sama, pustila, da se sin sam odstavi, pač se bova uspavala še naprej z ziziko, ker mu to najbolj odgovarja (ker ati ne velja, ko je mami doma,…), kadar pa atiju ne zaspi, ko jaz pridem zvečer, pa ga jaz podojim in v roku 30 minut zaspi. Tako da bomo nadaljevali tako, kot do sedaj.
Hvala ker nam pomagate ga.Mojca in lepo uživanje z Vašimi sončki.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdrav!

Sem bom tudi sama navezala na to temo, sicer nisem prebrala še vseh linkov, pa vendarle.

Sin je star 22m in se doji – ne samo zjutraj ali pa zvečer, ampak zjutraj, zvečer, ko pridem iz službe, ponoči, če se udari in joka, če se razburi in če ni kaj po njegovem,… Poiskusila sem že več načinov, da bi ga odstavila, pa nič ne pomaga. Vedno naletim na katastrofalen odpor – jok, kričanje, cepetanje, včasih tudi gre tako daleč, da bruha (včeraj je bilo zelo hudo in sploh nisem pričakovala takšnega odziva in me je bilo kar strah, da si bo škodoval ali pa nehal dihat).

Seveda, sem se sama začela jokat, da naj neha in potem sva se oba pomirila. Seveda, je potem spet začel, da hoče mleko in sem mu ga pač dala (ok, mogoče mu bo to signal, da bo v prihodnosti kaj dosegel, ampak še enega izpada nisem hotela imeti).

Na momente mi dojenje postaja moteče oz. neprijetno, sploh čez dan in ponoči. Ok, ne rečem zjutraj in zvečer, pa če bi bilo to nekaj minut. Ne, naš bi kar visel na dojki in če mu vmes vzamem ponori. Takrat vztrajam in ne popustim, vendar tudi te borbe mi jemljejo energijo.

Kaj naj storim oz. kako naj se lotim odstavljanja? Pripravljenja sem še malo vztrajati, da bi se odstavil sam, vendar smo iz 3x na dan prišli med vikendi tudi na 6x, pa še več bi se, pa ga nekako zamotim. Mnenja sem, da ti napadi ‘besa’ niso zdravi zanj, sploh, da bruha.

Pozdravljeni,

tudi jaz imam 19 mesecev staro punčko in se še doji. Doji se zjutraj pred vrtcem in doji se, ko pride domov ter zvečer za uspavanje. Pa tudi ponoči. Že kar nekaj časa razmišljam in jo na nek način skušam odstaviti, vendar mi ne uspeva. Punčka je zelo navezana name in na dojko. Poskušala sem si že dojki namazati s kisom, jih skriti (zakrpati), ji obrazložiti, da so cizike bubane, da mlekca ni več….vendar ni šlo. Okolica itak ne sprejema dojenja v tej starosti in vsakič, ko pride pogovor na to temo vsi kritizirajo in le res redki to vzamejo za dobro. V bistvu mi dojenje ne predstavlja (več) nekega napora in mi je lepo, ko se stisne k meni… Imam pa težavo v tem, da sem zelo utrujena, ker se naša punča zelo pogosto ponoči zbuja. Tudi po 7- krat. Se zbudi, usede v posteljici, vstane…me kliče…in jo nato vzamem k sebi in išče dojko in bi se kar dojila in dojila, ali pa jo vzamem v naročje in jo nosim. Z eno rokico išče dojko in jo boža in spi med nošenjem. Samo je tudi zelo težka in komaj še to počnem. Ne vem…ali ne zna sama zaspati nazaj (nima dudike in je nikoli ni imela, nima niti ninice ali igračke na katero bi bila navezana). Najin očka tudi dela ponoči in sva tako sami, oz. tudi nama ni naklonjen v tem, da bi on prevzel uspavanje ponoči – da mene ne čuti. Ne vem, kako bi jo odvadila dojenja pomoči, če je morda to razlog, da se iz navade zbuja in bi rada ciziko. Tudi jaz nisem pristaš tega, da bi jo pustila jokati…raje bi ubrala kakšen bolj prijazen način. Vendar več ne vem, česa naj se lotim. Moja res velika želja je, da se kaj kmalu sama odstavi…. Kako je pri vas s spanjem in uspavanjem ponoči, če se otrok zbuja? Ali spi pri vas ali v posteljici?

New Report

Close