Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje posegi na novorojenckih

posegi na novorojenckih

Pozdravljeni!

Zanima me, katere medicinske posege rutinsko izvedejo na novorojenckih, ki se rodijo v slovenskih porodnisnicah in kaksen je njihov namen? Ali je med njimi tudi cepljenje?

Za odgovor se lepo zahvaljujem,

Elena

….opravičujem se za pozen odgovor, dnevi so bili zelo delavni.
načeloma na novorojenčkih ne izvajamo nobenih medicinskih posegov, če ni potrebno. Če pa mislite na medicinske preiskave, pa spada sem:
– fizični pregled novorijenčka, ki ga opravi pediater prvi dan po rojstvu ( in vse naslednje dneve hospitalizacije ) – ocenjuje se zrelost otroka, refleksi, kolki, srčna akcija…smisel pregleda je odkriti nepravilnosti v organskih sistemih,
– 3. dan odvzem krvi iz pete za fenilketonurijo in TSH,
– kontrola sluha (presejalni test ).
Ob porodu vsi novorojenčki dobijo K vitamin za preprečitev hemoragične bolezni.
Cepljenje proti TBC ne opravljamo več z letošnjim letom.
Če vas zanima še kaj, vam bom z veseljem odgovorila.
lep vikend

********************** Anita Prelec, nadzorna babica porodnega bloka v Porodnišnici Ljubljana

Spoštovani!

Od kdaj in predvsem zakaj se TBC cepljenje pri novorojenčkih ne izvaja več? Ali se to cepljenje opravi kasneje?
Lp

nova
Uredništvo priporoča

Cepljenja z odlokom Ministrstva za zdravje od aprila 2005 ne opravljamo več, razen selektivno pri tistih otrocih, ki prihajajo (in seveda odhajajo )nazaj v rizično okolje (npr.priseljenci, begunci). Tudi kasneje ne!
Če bi pa otroka vseeno želeli cepiti in potrebujete več informacij, pa me pokličite in vas bom povezala z našimi pediatri (5226083 – 7-15h).
opravičujem se za pozen odgovor!!!
lp

********************** Anita Prelec, nadzorna babica porodnega bloka v Porodnišnici Ljubljana

Zanima me, ali je K vitamin obvezen in kakšna je hemoragična bolezen. Pa še to, alije nujno potrebno, da mati po porodu prejme sredstvo za krčenje maternice, ali ne opravi tega narava telesa sama.Hvala lepa za odgovor.

draga ajdaa, vitamin K ni obvezen. v nekaterih državah imajo možnost izbire med injekcijo vitamina K ter oralno obliko. pri nas te možnosti ni, lahko pa zahtevaš (in podpiše) opustitev vitamina K, vendar moraš to izrecno (in dovolj zgodaj) zahtevati sama, ker te nič ne vprašajo.

kar se tiče sredstev za krčenje… seveda ni obvezno. nič ni obvezno. posege in postopke, ki se tičejo tvojega telesa, bi praviloma morali zdravniki pojasniti, mi pa bi se morali z njimi strinjati (z izjemo reševanja življenja).

pa se žal seveda to sploh ne zgodi, ker največkrat niti ne pojasnjujejo, kaj šele, da bi vprašali za naše želje. zakaj? očitno nimamo te pravice, ker imamo preslab šolsi sistem. (kot pravi dr. pušenjak na sosednjem forumu: “Za odločanje o sebi, svojem otroku in porodu so nujno potrebni predpogoji in glavni med njimi je dobro poznavanje fiziologije lastenga telesa, nosečnosti, poroda in poporodnega obdobja, pa tudi prednosti in slabosti ali zapletov vmešavanja medicine. Šele pod temi pogoji se lahko ženska res odgovorno in samostojno soodloča o načinu poroda. Žal je to znanje pri nas še na nezavidljivo nizki ravni in dokler bo tako, zlasti po zaslugi neuporabnega izobraževanja v osnovni in srednji šoli, tako dolgo se bomo morali zdravniki večinoma odločati namesto žensk.” vir http://med.over.net/forum5/read.php?19,1038228,1038238#msg-1038238 )

brbljavka

Draga Ajdaa in draga Brbljavka,
prav lepo pozdravljeni.

V drugi porodni dobi, ko otrok dejansko prihaja na svet, v Sloveniji dajejo intravensko ergometrinski ali oksitocinski preparat (nekateri trdijo, da bi bila najboljša mešanica). Namen: da se maternica dobro krči in se tako prepreči poporodne krvavitve.

Z raziskavami je dokazano, da rutinska uporaba oksitocina zmanjšuje tveganje za poporodne krvavitve. Izbira sredstva bi morala biti odvisna od ocene stanja porodnice (npr. določenih zdravstvenih stanj, kot na primer že predhodno povišan krvni pritisk), ocene tveganja in osebnih preferenc porodnice.

Nekatere ženske ne želijo prejeti tega zdravila. Res je, izločanje posteljice je del porodnega procesa, za katerega predpostavljamo, da se bo zaključil po naravni poti. Pri tem pomagajo določeni hormoni, ki se sproščajo v telesu – pomaga tudi pristavljanje novorojenčka k prsim takoj (ali zelo kmalu) po rojstvu – to dobro vpliva na krčenje maternice. Tudi sam način porodne pomoči (ves čas poroda) vpliva na to, kako se odvija tretja porodna doba (ko se izloči posteljica).

Vitamin K dobijo vsi novorojenčki, razen, če odklonite. Hemoragična bolezen je dokaj redka bolezen – običajno se razlikuje med zgodnjo in kasnejšo, ta slednja se kaže kot možganske krvavitve in je lahko usodna. Dokazano je, da dajanjem vitamina K (preko injekcije ali oralno) zmanjšuje tveganje za tako bolezen pri dojenčku. Upam, da bomo v zvezi z obema temama na forumu še kaj več govorili (da prikažemo različne študije in podatke).

Če se odločate o tem, da bi zavrnili katerega od zdravil, ki se običajno uporabljajo pri porodu v Sloveniji, ali odklanjate katerega od ustaljenih postopkov, imate do tega vso pravico. Vi odločate o svojem telesu, s svojo odločitvijo sprejemate tudi odgovornost. Zato je zelo dobro, da se informirate že pred samim porodom, da boste lahko prednosti in tveganja premislili, in se potem odločili glede na to, kakšen porod si želite in kaj je za vas pomembno, čemu dajete prednost in kaj se vam ne zdi tako pomembno. Že v času nosečnosti se lahko pogovorite z osebjem porodnišnice, kaj želite in kakšni so drugi načini za dosego istega cilja, če posameznega zdravila ali posega nočete. Seveda pa pri samem porodu okoliščine morda narekujejo, da se boste premislili in spremenili odločitev. Tako si na primer nekatere ženske odločijo za epiduralno analgezijo, pa je njihov porod ob prihodu v porodnišnico že tako napredoval, da rodijo brez nje, ker ni več smiselna. Ali nekatere druge, ki se odločajo za naravnejši način poroda, pa se zaradi resnih zapletov na predlog strokovnega osebja strinjajo s carskim rezom.
Draga , informirana izbira je pravica vsakega uporabnika zdravstvenega sistema in tako tudi vsake ženske, ki se odloči uporabljati njegove storitve. V svojem življenju se učimo tako v organiziranem sistemu izobraževanja kot tudi prek drugih načinov. Med nami bodo vedno razlike glede specifičnega znanja o delovanju telesa. Znotraj medicine obstaja specifičen korpus znanja o ženskem telesu in porodu. Vednosti o rojstvu so še marsikaj drugega kot to. Odločanje o svojem telesu ne more biti specifično vezano na stopnjo in količino izobrazbe ali znanja. Vsaka ženska ima pravico odločanja o svojem telesu, nekatere ženske pač rečejo: Popolnoma vam zaupam, naredite, kot veste. Druge želijo več informacij in do tega imajo vso pravico. Za nekatere informacije je dobro, da jih imamo že prej – če se odločamo med posameznimi porodnišnicami, bomo na primer želeli vedeti podatke o njihovih rezultatih, o tem, koliko imajo carskih rezov, koliko rezov presredka in morda koliko indukcij poroda… Druge informacije in pojasnila bomo želeli dobiti ob samem dogajanju.

Če želite moje mnenje: za otroke bi bilo prav super, če bi imeli možnost videti in slišati več o rojstvu kot življenjskem dogodku, kjer je v središču ženska, ki otroka rodi (nekoč sem v razredu svoje hčerke predstavila tak nemedicinski porod, kjer je bila ženska pokonci, vsi so bili v običajnih oblačilih, okolje pa ni bilo ravno bolnišnično, ženska je bila ekstatična).Morda so to informacije, ki bi jih potrebovali mi vsi.

Lep dan vam želim,

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Draga Zalka!

Prosila bi vas za dodatno pojasnilo. Napisali ste, da rutinska uporaba oksitocina zmanjšuje tveganje za poporodne krvavitve. hkrati pa dr. wagner v intervjuju, ki ste ga imeli z njim pravi: “Vedeti moramo, da se z uporabo zdravil za pospeševanje popadkov poveča tveganje za raztrganje maternice, kar je povezano tudi z umrljivostjo žensk in otrok. Lahko pride tudi do pojava, ki mu rečemo hiperstimulacija maternice. Zaradi zdravila se maternica prehitro krči, kar lahko pomeni, da med popadki ni dovolj časa, da bi kisik pripotoval do otroka, pomanjkanje kisika pa lahko vodi k možganskim poškodbam.”

ali ni z “zdravili za pospeševanje popadkov” bil mišljen tudi (ravno?) oksitocin?

ali si nista izjavi povsem nasprotujoči?

Za odgovor (enkrat ob priliki – se ne mudi) se vam najlešpe zahvaljujem!

brbljavka

Draga Brbljavka,
Vesela sem, da natančno berete različne prispevke in da ste se oglasili s svojim opažanjem.
Sproženje poroda z umetnim nadomestkom hormona oksitocina in pospeševanje poroda s tem sredstvom (ki se običajno dobiva prek infuzije) se v Sloveniji pogosto uporablja in to visoko raven uporabe je svetovno priznani strokovnjak g. Marsden Wagner problematiziral, kot ste sami rekli (za tiste, ki vas zanima, si lahko ogledate intervju, objavljen decembra 2006 v Sobotni prilogi Dela, na naši spletni strani http://www.mamazofa.org).

Če na kratko ponovim: po preverjenih podatkih znanstvenih (medicinskih) raziskav, ki so objavljeni v strokovni literaturi, ki bi jo zdravstveni strokovnjaki morali poznati, je optimalna raven sproženih porodov z zdravili pod 10 odstotkov, pospeševanja porodov z zdravili pa prav tako pod 10 odstotkov. Uporaba nad temi odstotki prinaša s seboj tveganja za ženske in za otroke. In če poznamo odstotke za Slovenijo (sproženih porodov okoli 30%, nekaj čez 40% pospeševanja porodov z zdravili), potem je stanje zaskrbljujoče.

Uporaba zdravila za krčenje maternice oz. izločanje posteljice (zdravilo se aplicira med drugo porodno dobo, torej ko otrok prihaja na svet) pa je trenutno bolj podprta s podatki.Bi pa rekla tako: če je običajni, morda bi lahko rekli fiziološki porod ni voden, ampak ga občutljivo in naklonjeno osebje podpira, če je malo zunanjega vmešavanja z zdravili, zdravstvenimi posegi (oziroma če je to le takrat, ko je res treba), si s tem povečamo možnost, da bo tudi tretja porodna doba potekala brez zapletov in pri takih porodih je tudi umesten premislek o tem, ali bi zdravilo (ki je namenjeno tretji porodni dobi) prejeli ali ne.

Podobno velja za vitamin K – njegova uporaba je podprta s podatki, res pa je, da ga v nekaterih praksah v tujini aplicirajo novorojenčku v primerih, ko ga uvrstijo v skupino bolj ogroženih otrok. Pri nas je uporaba splošna.

Draga Brbljavka,

Upam, da bomo imele v bližnji prihodnosti ustrezno možnost, da bomo presneto natančno proučile najsodobnejše podatke o posameznih vidikih poroda in vam jih nato tudi predstavile – z vso ustrezno literaturo.

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Draga Zalka!

Najlepša hvala za odgovor. Če torej prav razumem gre za isto stvar npr. pitocin, vendar enkrat v prvi in enkrat v drugi porodni dobi. V prvi zato, ker se želimo slovenske porodnice “čimprej rešiti”, v drugi pa povsem preventivno (ko še ni nobene indikacije, da bi karkoli šlo narobe), a v skladu s statistiko.

Kakorkoli, pri brskanju po internu sem našla zanimivo povezavo med potrebo po dodajanju vitamina k in epiduralno oz. spinalno analgezijo. Bupivacain (ki se tudi pri nas uporablja pri ea), naj bi namreč za stranski učinek (naveden v navodilih proizvajalca; in če uporabljen pri nosečnici oz. porodnici) imel hemoragično bolezen pri dojenčku. K potrebi po dodajanju vitamina K naj bi torej (ponovno) prispeval “nenaraven” porod – z nepotrebno umetno intervencijo. Poleg bupivacaina pa tudi porod z vakuumom in npr. na silo. Krvavitve (modrice ipd), do katerih namreč pride, naj bi “potrošile” sicer dovoljšnje zaloge vitamina K, zaradi katerih pride potem do pomanjkanja.

Veste morda kaj več o tem?

Lep dan vam želim,

brbljavka

Draga Brbljavka,

zdaj me je pravi firbec zagrabil, kako je s K vitaminom in povezavo z različnimi zdravili. Ker sem razumela, da se vam ne mudi, si bom vzela malo več časa, pa vam sporočim, do česa sem se dokopala jaz.

Lep pozdrav,

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Če mogoče še koga tema zanima: prispevek o vitaminu K je bil te dni objavljen na spletni strani mojababica.si. Napisala ga je, kot je očitno, babica, se pravi oseba, ki porod in tveganja pri njem dobro pozna, tako ga je vredno prebrat 🙂

New Report

Close