Čebelica, kako ste, kaj novega? Ste poskusili kaj povečati število podojev in je šlo? Opravičujem se, ker nisem mogla na hitro potrditi svojih prejšnjih predlogov in jih še dodatno utemeljiti.
Način, na katerega ste se odzivali na potrebe svojega fantka prvi mesec, je bil absolutno pravi!!! Zelo skrbno in pozorno ste sledili svojim instinktom. Kar kaže tudi otrokovo napredovanje, kajne. Vse tisto, kar so vam nato dejali glede urnikov, reda in razvajenosti otroka, je - sklepam po tem, kar ste navedli - bistven in najverjetnejši vzrok za slabo napedovanje.
Nemalokrat žal še vedno vidimo situacijo, ko je dojenček lepo pridobival ob dojenju na svojo pobudo oz. ob velikem številu podojev, vendar je ljdi to zmotilo, ker dojenček ni zmogel ritma in logike obrokov. Nato so mamico prepričali, da to ni ok in otrok je začel stagnirati, ko se mu je postavilo urnik na pobudo odraslih. Ker zamikanja podojev otrok večinoma ne zdrži (dojenje praviloma ne deluje zadovoljivo po urnikih in logiki obrokov) in protestira, je naslednji napačen ukrep zagovornikov urnika običajno ta, da naj se otroku podoje zamika, da se bo navadil, kako je treba - zamika se z vodo, čajem in dudo. Otrok se s tem nič ne nauči reda, ampak polni želodček namesto z mlekom s praznimi kalorijami, torej skozi ves dan dobi premalo mleka. Nato se (ko je jasno, da otrok ne zmore z malo podoji povleči dovolj mleka in napredovati vredu) "strokovno ugotovi", da mati očitno nima dovolj mleka, da je mleka začelo zmanjkovati, da je mleko slabe kakovosti in podobni nesmisli. Izvor težav pa je prav postavljanje dojenčka na urnik po meri odraslih, ki mu praviloma ne ustreza, škodljivo ustvarjanje reda, ritma, kjer se ne upošteva otrokovih potreb... Nikar več ne poslušajte o tem, kak urnik in red mora imeti vaš otrok, vi očitno veliko bolje veste in čutite sami, zavedli so vas!
Morda pogledate še sem. O redu in urniku (razmaki med dojenjem):
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1675&t=16758 (zdravnik priporoča na 3h)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981859 (19d, čakati na razmak 3h?)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1725&t=1725 (4m, normalno še vedno na 2h?)
Rešitev je v vrnitvi na dojenje na pobudo otroka, najprej celo več kot to: hitra in intenzivna pospešitev števila podojev, npr. v nekaj dneh nenehno dojenje, pogosto pristavljanje tudi na zelo mehke dojke, sesanje za umiritev (torej neprehransko esanje, dudanje, tudi to pomembno prispeva k tvorbi mleka). Oz. kot sem vam že predlagala gnezdenje, da se dojki dodatno stimulira in da se tvorba mleka dvigne na višji nivo.
Dojenje na otrokovo pobudo:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4366643
"Dehidriran ni bil saj sem mu po nasvetu sester in zdravnice dajala piti vsaj dvakrat dnevno (skupaj okoli 200ml) čaj da nebo "žejen"."
***Vaš fantek je popil preveč praznih tekočin. Materino mleko je boljše v vseh primerih, tudi za hidracijo otroka v zelo vročih dneh, vsebuje namreč tudi pomembne elektrolite, na začetku je bolj vodeno in otroka odžeja. Priporočam, da stekleničko s čajem pospravite in otrok dobi podoj tudi za žejo. Pri dojenčkih, kjer se npr. že malo bojimo dehidracije (doječe stavke, veliki razmaki med podoji, kakšna bolezen in slabše sesanje ipd.), je pogosto dobrodejnih že par žličk prekuhane vode med hranjenji. Načeloma ni nobene potrebe, da bi popili več kot nekaj deset ml čaja/vode na dan. Žejen otrok, ki je zdrav, naj se podoji, Še posebej naj se podoji tudi za žejo, če je tvorba mleka pri mamici zaradi premalo sesanja v prejšnjih dneh/tednih manjša od želene!
"Zraven tega da je pil toliko caja sem se tudi drzala nasveta naj dojim na 3-4 ure saj se bo drugace otrok navadil da bo dobil dojko vsakih 5 minut."
***Ta nasvet ni strokoven in je vzrok vaših težav.
"V prvem mesecu sva se dojila na 2 minuti ce je bilo potrebno praktično ob vsakem glaseku ki ga je spustil."
***Morda to kmalu ne bo več potrebno, je pa popolnoma normalno za novorojenčke. Zdaj pa bi vam nekaj dni kar svetovala tisti vaš prvotni način, ki je super deloval.
"tudi spal je prvi mesec zraven mene ampak sem spet poslusala druge da mora spat sam ker drugace ga vec ne bom mogla navadit da spi sam ko bo ze vecji."
***Kaj pa, če bi kombinirali? Ko zaspi trdno, ga odlagate v svojo posteljico. Ko ne gre in ga težko odložite, pa naj spi pri vas oz. ga podojite (če je to podnevi) in se umaknete, da ga ni treba odlagati. Ne, dojenčkom NI TREBA spati samim. Normalno je, da "prosijo" za veliko telesnega stika, da se želijo počutiti varne in ljubljene. Priporočam, ko boste imeli čas, v branje tudi ta članek. Sodobni pogledi na spanje dojenčka in malčka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4476929
"tudi skrajsala sva podoje ker se je "prenajedal"."
***Zakaj menite, da se je otrok prenajedal? POlivanje se je bolj verjetno pojavilo prav zaradi velikih razmakov med podoji, ki mu niso ustrezali, morda tudi preveč dodatnih tekočin, močnega izcejalnega refleksa, ko se dolgo ni dojil ipd..
Dudo uporabite raje čim manj oz. v krizi, ko se noče dojiti, ko dojenje ne pomaga in otrok joka.
"Prvi mesec sem lahko dojila samo iz ene dojke saj se je res obilno najedel, mleko je praktično teklo iz obeh ko je sesal eno."
***Da, to je ok, dojenčki pa vendar pogosto spreminjajo način sesanja. Prej ali slej pride poskok v rasti, otrok želi bistveno več sesanja, to je vredu, saj se na ta način tvorba mleka dvigne na višjo raven. Mleko lahko teče tudi iz druge dojke zato, ker je izcejalni refleks hkraten na obeh dojkah. Ni pa to nujno povezano s količino mleka. Izcejanje je včasih opazno prve tedne, nato pa ne več. Tudi to ni odvisno od količine mleka, ki ga otrok dobiva skozi ves dan.
Ponudite vedno obe dojki, skrajševanje podojev bo v tej situaciji kontraproduktivno. Vredu bo, če bo otroček sesal tudi za druge potrebe, ne samo za lakoto.
Potrebe, ki jih novorojenček zadovoljuje z dojenjem:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4870120
Primeren čas podoja:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4478198,4478671 (novorojenček, mlajši dojenček)
Malo polivanja ne pomeni, da se prenajeda, to je normalno!