Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Obnovitev dojenja po devetih tednih – je to sploh mogoče??

Obnovitev dojenja po devetih tednih – je to sploh mogoče??

Še enkrat lepo pozdravljeni.
Danes sem že poslala eno sporočilo z vprašanjem v zvezi z obnovitvijo dojenja, ki sem ga napisala precej v naglici in pomanjkljivo. Zato Vam ponovno pišem in tokrat navajm več podatkov. Prosim, da prvo sporočilo zavržete. Kar takoj bi se rada tudi opravičila za zmedo.
Moja zgodba je takšna. Rodila sem s CR, ki je bil vnaprej predviden, saj zaradi predhodne operacije na maternici normalnega poroda ne bi prenesla. Rodil se je zdrav fantek velik 50 cm in težak 3360g, ki pa je prve dni samo spal in posledično prvi poskusi podoja niso bili uspešni. Poleg zlatenice so v porodnišnici posumili še na možnost infekta in so ga premestili na otroški oddelek, tako da se nekaj dni nisva videla, saj sem jaz po CR okrevala v porodnišnici. Mleko sem si črpala, vendar ga je bilo zelo malo. Naj povem, da sem prvi teden po porodu ‘prebolevala’ tudi ledvični kamen, kar spremljala precej huda bolečina, za katero niti nisem vedela kaj je, dokler ni kamen ‘padel ven’. Cel splet okoliščin je botroval tudi poporodni depresiji, ki se me je lotila in ki sem se je rešila šele pred kratkim. Sinko bo čez nekaj dni star 12 tednov, zelo lepo npreduje in je zdrav. Dojiti sva se poskušala tri tedne, uspelo nama je le z nastavkom in še to bolj slabo. Ves čas sem dodajala mleko po steklenički. Svoje mleko sem si črpala, vendar ge je bilo ponavadi le nekaj 10ml. Takrat sem menila, da je dojenje najbolje opustiti, saj mi povzroča le skrbi in dodatno delo, kar je bila, kot mi je danes jasno, posledica depresij. Ostal pa je občutek krivde in neuspeha, ki je še vedno zelo močno prisoten. Včeraj sem po naključju ugotovila, da iz ene dojke še vedno lahko iztisnem kapljico mleka. Nisem vedela, da je tudi po tako dolgem času mogoče obnoviti dojenje, sedaj pa sem prebrala nekaj člankov na to temo in dobila novo upanje. To, da bi lahko vsaj še nekaj časa vsaj delno dojila sineka, bi mi zelo veliko pomenilo, zato se na Vas obračam s prošnjo po nasvetu. Ima moje upanje sploh smisel ali bom s tem samo vnašala nepotrebno zmedo v otrokov ritem. In če ga ima, kako naj se vsega tega sploh lotim?
Lep pozdrav, v upanju na najboljše, z.

Pozdravljeni, Z.!

Vašo zgodbo povsem dobro razumem in vem, da nikakor ni lahko vzpostaviti dojenje v težjih porodnik situacijah. Včasih steče, drugič delno, tretjič pa je morda laže ali kdaj celo edino mogoče sestaviti življenje v prave tirnice brez dojenja.

Pri vašem fantku se je pojavilo več ovir, najprej zaspanost po porodu in zlatenica, nato še bolezen, ob kateri so bile vaše misli gotovo usmerjene predvsem v to, da bo s fantkom čim prej vse vredu. Ob vaših težavah z ledvicami je izjemno pogumno, da ste imeli dovolj energije še za izčrpavanje mleka! Tudi sama sem se pri prvem otroku soočala s poporodno depresijo in jo premagala šele v nekaj mesecih, zato vas lahko vsaj približno poskušam razumeti, kako težko je bilo in vam čestitam, da ste “splezali” iz najhujšega in da sta zdaj oba s fantkom vredu!

Sprašujete, ali je 12t po porodu še mogoče tudi dojiti? Če pomisliva samo na fiziologijo ženskega telesa nasplošno, potem je odgovor da, mogoče je spet poskusiti. In sicer zato ker:
– je od poroda minilo relativno malo časa in so lahko hormoni, ki spodbujajo lakacijo, dokaj močno aktivni
– laktacija, ko je ženska enkrat rodila, nikoli več ne “presahne”, temveč telo ob odsotnosti stimulacije dojk le čedalje manj tvori mleko, tvojeno mleko pa razgrajujejo, vendar ga z ustrezno stimulacijo lahko spet obudimo
– je sesalni refleks pri otroku praviloma še močan in vsekakor prisoten

Pri tem pa je po drugi strani treba upoštevati tudi okoliščine, ki so lahko t.i. relaktaciji bolj naklonjene ali tudi manj naklonjene. Te so npr.:
– bistven vpliv najrazličnejših psiholoških dejavnikov na laktacijo, ki niso vedno pozitivni, npr. utrujenost mamice, zaskrbljenost, dvomi, ali delamo prav, kritike ali na drugi strani spodbuda in podora iz okolice …
– volja in pripravljenost otroka na sesanje na dojki, ki včasih ni taka, kot bi si mamica želela, otrok morda dojenje odklanja, včasih pa lepo sodeluje in se odziva na pobude
– da postavljanje velikih ciljev lahko naredi več težav kot koristi, bolje je napredovati z majhnimi koraki in počasi, si postaviti cilje samo za danes ali jutri, za teden dni, kaj bo prineslo poskušanje, pa naj ostane za razmišljanje, ko pride čas za to

Najprej, draga Z., na stran z občutki krivde. Vem, da to ne gre takoj in da ni lahko. Vendar je pomembno, da sta oba z otrokom vredu in da veste, da ste v tisti res težki situaciji poskusili verjetno celo več, kot pa ste dejansko zmogli. Dojenje za vsako ceno, tega ne sme biti. O tem smo na tem forumu razpravljali že z veliko mamicami. Morda si boste želeli prebrati še katero od teh zgodb, da bi laže opravili s krivdo. Obdajte se z ljudmi, ki so pozitivni, vam pomagajo in vas spodbujajo.
Mati, ki ne doji, je enako skrbna mati!
http://med.over.net/forum5/read.php?46,4113019 (dojenje za vsako ceno?)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4166535 (2m, občasno črpanje)
http://med.over.net/forum5/read.php?1,4322033 (dojenje ni steklo, reševanje občutkov krivde)

“Ima moje upanje sploh smisel ali bom s tem samo vnašala nepotrebno zmedo v otrokov ritem. In če ga ima, kako naj se vsega tega sploh lotim?”
***Na to vprašanje vam neposredno žal ne morem odgovoriti. Lahko si odgovorite preprosto tako, da poskusite. Poskusite fantka pristaviti naprej kar tako, za tolažbo, umiritev, uspavanje, če ima tudi dudo namesto dude. Bodite potrpežljivi, brez prevelikih pričakovanj, morda fantek sprva ne bo vedel, kako in kaj… morda bo potreboval več dni, da se bo pristavil pravilno ali da bo sesanje na dojki sprejel.

Ste pogledali te povezave?
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977017,1977026 Relaktacija in stimulacija materinega mleka
Je mogoče prekiniti dojenje in ga spet vzpostaviti?
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4798930 (2m, hude kolike, otrok odklanja dojko)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1982943,1982964#msg-1982964 (2m, čustvena plat)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981798,1981825#msg-1981825 (6m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980012 (14m)

Morda vam bo koristila tudi tale povezava… http://med.over.net/forum5/read.php?94,4265569,4274199#msg-4274199 (kako postopoma nazaj na dojko) Pomembno je namreč, da otrok in mamica ne hitita, da noben od njiju ne čuti nekekga pritiska ali prisile in se prilagajata drug drugemu.

Če bo odklanjal dojko, vsekakor lahko poskusite tudi z nastavkom, morda bo prej zagrabil.

Če poskušanje ne bo uspešno, pa brez skrbi, že to, da ste pomislili na ponoven poskus naj bo za vas osebno priznane, da ste zelo skrbna mamica.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Draga Mojca,
najlepša hvala za prijazen odgovor. Morda je bilo prav to tisto, kar sem potrebovala. Potrdilo, da je tudi tako ok, od nekoga, ki o dojenju zares veliko ve. Slabi občutki ob misli na dojenje in vse v zvezi s tem so še vedno prisotni, ampak upam, da bo sčasoma bolje. Zelo veliko mi pomenijo tudi zgodbe vseh tistih mamic, ki so bile v podobnih situacijah. Človek včasih zares misli, da je edini in ko se izkaže nasprotno, je vse lažje.
Zadnjič sem poskušala mleko nekajkrat izčrpati, pojavilo se je le nekaj kapljic, ampak mislim, da vsakič malenkost več. Če bi bila zares vztrajna, bi mi verjetno uspelo. Sem pa tudi poskušala pristaviti sineka, ki pa mu to nikakor ni bilo všač. Glasno se je pritoževal, krilil z rokami in nogami in več kot očitno zavračal dojko. Na koncu takih poskusov je potreboval tolažbo z objemom in prigovarjanjem (kakeršne je navajen), namesto da bi bila dojka za tolažbo. Tako sem prišla do spoznanja, da mojemu sinu dojenje pač ni bilo usojeno in če bi na vsak način poskušala vztrajati, bi to počela samo zaradi sebe in nikakor ne za njegovo dobro. Preden sem rodila sem bila prepričana, da je dojenje nekaj najbolj samoumevnega in da vedno steče kar samo od sebe. Sedaj vem, da to še zdaleč ni tako in to naj bo dobra popotnica za morebitni drugič.
Lep pozdrav vsem na forumu, morda se vam spet pridružim ob morebitnem drugič. 🙂

Pozdravljeni,
tudi jaz bi rada vzpostavila relaktacijo, hčerka je stara 2 meseca, moje mleko je jedla do tretjega tedna. Po zelo bolečih dojkah sem si začela mleko izčrpavati in ji ga dajati po flaški, po tretjem tednu mleka ni bilo več. Zelo rada bi spet hranila hčerko z svojim mlekom, vsaj delno. Veliko sem prebrala o tem, da je to še možno. Ob vsaki priložnosti jo probam dati na dojko ampak se močno upira in joče. Zanima me, če je možno, da mleko pride nazaj z izčrpavanjem s črpalko, saj s pomočjo črpalke mleko do zdaj še ni priteklo, samo ko si iztiskam s prsti priteče nekaj kapljic. Je črpalka tudi stimulacija, da se tvori mleko ali ni dovolj?

Hvala za odgovor!

Pozdravljeni, binao!

Vaša deklica je stara 2m, nazadnje je pila vaše mleko pri treh tednih, ko ste opustili črpanje. Radi bi spet spodbudili delovanje laktacije. Ste prebrali članek o relaktaciji zgoraj? Najprej vam priporočam tega. Relaktacija in stimulacija materinega mleka: http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=257&t=248

Kako ste tedaj črpali, je šlo težko? Menite, da ste osvojili veščino s črpalko? Bi morda raje poskusili iztiskati kar ročno? Nekaterim mamicam gre bolje. Morda bi vam bil precej v pomoč sprva sprej za izcejanje mleka Syntocinon, ki ga dobite na recept, prav tako priporočam, da uporabite enega od načinov za spodbujanje tvorbe mleka, lahko tabletke Tametil, lahko čaj iz grškega sena na povezavi spodaj, lahko morda tudi homeopatski pripravek. Spodbujanje laktacije z uporabo zdravil/pripravkov (Tametil, Syntocinon, laktogeni čaj, Lactogal): http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=75&t=71#reply_75 (Tametil)
http://med.over.net/forum5/read.php?46,1575690,1575692#msg-1575692 (Tametil)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5220590 (Tametil – jemanje, laktogeni čaj grško seno)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6764304,6779086#msg-6779086 (homeopatija/Lactogal)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5091136 (Syntocinon)

Se je deklica pripravljena morda prisesati v delnem spancu? Poskusite lahko morda počasi, ko bo delno zaspala, ne še trdno, a ravno toliko, da bo umirjena in sproščena. Morda lahko dudo umaknete in čim manj opazno zamenjate z dojko. Morda lahko dojko poskusite ponuditi ponoči ali takoj ob prvih znakih zbujanja, ko se otrok premika, stoka in spusti kakšen glasek, deloma pa še spi in se še ni zares prebudil. To so situacije, ko poskušamo otroku, ki se na dojki sicer krega, ponuditi dojenje. Uporabite lahko tudi tole tehniko, če bo delovala. http://med.over.net/forum5/read.php?94,4265569,4274199#msg-4274199 (kako postopoma nazaj na dojko)

Da, mogoče je, da sprva iztisnete le nekaj kapljic, nato pa vsakokrat malo več in vsak dan gre lahko bolje. Pomembno je, da iztiskate pogosto, torej bistvena je frekvenca, da stimulirat dojki npr. vsake 3-4 ure ali tudi pogosteje, kadar imate možnost. To je bolj pomembno kot npr. da črpate dolgo časa in se mučite s količino. Če tako pogosto, kot sem navedla, ne boste mogli, si sami postavite nek plan, kako pogosto bi pa šlo, in se tega skušajte držati. Seveda lahko naredite tako, da črpate le podnevi in zadnjič pred spanjem, ponoči pa spite.

Črpalka včasih teže stimulira dojke kot pa ročno iztiskanje mleka. Odvisno tudi, kakšna je. Črpanje ne sme boleti. Baterijske in električne črpalke so praviloma učinkovitejše od ročnih. Umetnost pa je ponavadi v tem, da sploh sprostimo izcejalni refleks, zaradi česar sem vam omenila sprej Syntocinon, ki pri tem malo pomaga.

Veliko uspeha in ne glede, kako bo šlo, bom zelo vesela, če se boste še kaj oglasili in sporočili, kako gre!

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni,
hvala Vam za hiter odgovor. Jaz sem se takrat kar spravila na delo, tako da sem od nekaj komaj iztisnjenih kapljic prišla na 20 ml, ko si iztisnem zjutraj in 5-10 ml podnevi. Upam, da bo šlo še naprej, da ga bo več.
Najprej sem črpala z črpalko in potem z roko iztisnila, zdaj pa iztisnem samo ročno, ker mi gre tako bolje. Hčerko sem nekajkrat poskušala pristaviti, enkrat je celo zagrabila dojko in lepo sesala nekaj sekund, poskušala sem tudi z nastavkom tega je tudi zagrabila dvakrat ampak ker se vedno zelo upira in histerično joče, tako da jo komaj pomirim, ji iztisnjeno mleko dam po flaški. Težko jo gledam kako joče, saj je dosti jokala do 7.tedna, ker je imela krče, zdaj ko se je umirila pa jo težko znova mučim, če bo mleka več, pa bom znova poskusila.
Pomaga mi Syntocinon, jemljem tudi Tametil. Zanima me, če lahko mleko ki si ga iztisnem zvečer shranim v hladilniku in ji ga potem dam z mlekom, ki ga iztisnem zjutraj oz. tako tudi podnevi, da je potem malo več mleka skupaj.
Iztiskam si na 3-4 ure 20-30 min, zanima me če bi bilo mleka več, če bi si iztiskala na 2 uri ampak krajši čas 10 min.

Hvala
Lep pozdrav!

Super, da iztisknaje z roko deluje, nemalo mamic opaža podobno kot vi, da je tako najlaže!

Poskušatje v mirnem obdobju, morda tudi za uspavanje ali v poslnu, če bo zagrabila. Nikoli ne silimo, ponujamo pa tedaj, ko tudi mamica ni prebeveč utrujena in ne bo žalostna, če otrok dojenja ne bo zmogel. Popolnoma vas razumem, da jok ne pride v poštev, se zelo strinjam s tem! Poskusite, ko boste vi sami pripravljeni, lahko nekaj časa nič, morda bo to celo bolje.

Da, mleko lahko ohladite in v hladilniku ohlajeno zlivate skupaj v isto posodico. Lahko hladno zlijete tudi k sveže načrpanemu, vse skupaj malo pogrejete pod toplo vodo (telesne temperature) preden ponudite.

Običajno pripoiročamo, da mamica, ki želi dvigniti količino iztisnjenega mleka, poskusi 1-2 dni iztiskati bistveno pogosteje, na manjše razmake. Časovno običajno ni treba iztiskati enako dolgo, ampak je vredu tudi krajši čas, saj so dojke bolje stimulirane že zaradi tega, ker se mleko večkrat porablja, količina pa pri tem ni tako zelo pomembna. Če to izvajamo nekaj dni, je podobno, kot če bi imel otrok poskok v rasti – rečemo, da z iztiskanjem stimuliramo poskok v rasti. Laže je, če imamo tedaj kaj več pomoči ali če je vreme bolj turobno, da smo precej več doma. Tak poskok v rasti lahko simuliramo večkrat, npr. vsak teden 1-2 dni, če bi želeli, da se tvroba mleka hitreje povečuje. Poskusite, če bo delovalo.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Spoštovani,
tudi jaz se obračam na vas s podobnimi težavi, le da je moja želja po ponovnem dojenju še večja utopija, kot pri opisanih primerih. Vsaj tako se mi zdi. Dovolite, da vam opišem vse skupaj. Rodila sem zdravo deklico, dojenje je steklo takoj, v prvih dneh sicer z nekaj dodatka, a kmalu sva prešli na polno. Po treh tednih pa sem zbolela za poporodno psihozo in dobila zdravila ter morala prenehati. Zdaj je punčka stara pet mesecev in nekaj dni, zdravil ne jemljem več, s tem, da ne dojim, pa se enostavno ne morem sprijazniti. Želja je tako močna, da si še vedno želim poskusiti, vendar nisem prepričana, ali je to sploh še smiselno. Zdravniki me seveda vsi prepričujejo, da ni, ker otroci prav tako zrastejo, ker je mala navajena na stekleničko, ker je minilo toliko časa, ker…. Čutim pa, da bi se še dojila, če bi imela dovolj zaloge, saj sem ji v zadnjih dneh nekajkrat ponudila dojki in je močno zagrabila, vendar takoj spustila, ker ne teče. Iz desne dojke si sicer še stisnem nekaj kapljic, iz leve ne več.
Veliko sem prebrala na temo ponovne vzpostavitve dojenja prav na tem forumu in zasledila, da obstaja sistem za dohranjevanje, pa me zanima, koliko je to sploh uspešno in ali morda pri LLL posodite kak primerek. Zavedam se, da bi zdaj morala iti od začetka in si postopoma dvigniti zalogo. Sem poskušala z ročno črpalko, vendar s to plastiko enostavno ne gre.
Zanima me torej vaše mnenje – je sploh smiselno, da se trudim z nekimi aparaturami, ki niti niso poceni, ali naj opustim misel na ponovno dojenje, glede na to, da je leva dojka očitno otopela, in malčico še naprej hranim po steklenički? In koliko je po vsem tem času sploh še smiseln trud, glede na to, da že uvajam gosto hrano?
Je že tako, da te življenje včasih postavi na realna tla, jaz pa sem velika idealistka, da ne omenjam, kako lepo nama je bilo, ko sva se dojili. Če zdaj pomislim, da je bila zame to najlepša stvar, kar se mi jih je zgodilo v življenju. Želja po ponovni vzpostavitvi dojenja pa je tako močna tudi zato, ker prvega otroka prav tako nisem dojila zaradi poporodne psihoze in zdravil. Niti en dan.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

In še to:
zdravnika sem prosila za Syntocinon, ki pa mi ga zaradi mojih težav ni hotel predpisati. Tako da me je še to dodatno potrlo v želji po ponovnem dojenju.

Administratorja prosim, da zbriše zadnja dva posta. Odgovora tako ali tako ni. Hvala.

Pozdravljeni,

Imam fantka starega dobre 4mesece, rojen velik 53cm in tezak 3900g. Na zacetku smo tudi imeli tezave z dojenjem (vdrte bradavice, nepravilno pristavljanje) ampak smo to resili in je dojenje steklo. Sedaj pa ze en mesec imamo neke boje okoli dojenja, namrec postaja len da bi vlekel. Dokler je naval mleka se dojimo, potem pa jok in odstavljanje. Pa smo poslusilu vse za kar smo slisali. Pitje grsega sena, kapljce eo komarcka, pivo, laktacijske piskote, pogosto pristavljanje, crpanje po vsakem podoju, dojenje izmenicno na dojkah, sezam. Sedaj pa me zanima, kaj bi se lahko preizkusila za povecanje laktacije? Naj omenim se da smo se bojevli 14dni, da je hodil v joku spat in plenicke niso bile zadosti polulane na kar sem obupala in zacela z dodajanjem adaptiranega mleka pri vecernem dojenju. Pri 3mesecih smo bili tezli skoraj 7kg in veliki 63cm.

Hvala za Vas cas
Lp, Sabina

New Report

Close