Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Jokanje_dojenje_jokanje_dojenje_malo spanja

Jokanje_dojenje_jokanje_dojenje_malo spanja

Pozdravljeni!

Doma imamo 26 dni starega fantka Jurija s katerim se nama je odprl nov svet in seveda tudi nove skrbi.

Njegova mamica in on imata pri iskanju tako imenovanega ritme veliko problemov zato bi vam rad opisal situacijo in vas prosil da mi oz nam svetujete.

Zadnje dni (cca 10 dni) je naš Jurij zelo nemiren brez daljšega spanca in z nerednim prehranjevanje in krči kateri se pojavljajo predvsem zvečer.

Bom začel z opisom dneva:
Zjutraj(06:00 am) po naporni noči (za njega in za naju) se Jurij zbudi, nato ga partnerka podoji na obeh dojkah vendar se tukaj takoj pojavi problem, naš fantek je sicer lačen vendar takoj po tem ko ga mamica pristavi na dojko cca 6-9 potegne nato pa začne dremati in postane tako rekoč len(vsak podoj je tak), navkljub drežljaji(božanje, masiranje, premikanje rokic nogic) dojenje na obeh dojkah pri tem ritmu traja dolgo lahko tudi 1,5h, nato Jurij zaspi za cca 0,5h in potem jok in jok in pristavljanje in zopet jok. Povedati hočem da spi samo od 0,5 do 1h, pa še to zelo redko. V kolikor tudi po dojenju še zmeraj izkazuje željo po apetitu, mu dodajava Novalac hrano, dokler pač ni sit(od 30 do 90 ml). Mamica počasi že obupava. Ali drug scenarij; partnerka ga ima na eni dojki cca 20 minut nato na drugo, ter nato obvezno dodatek ker se v tem primeru med dojenje ne naje. Mamica ima dovolj mleka(načrpa si ga do 120ml),po steklenički torej je na dojkah pa ne oz. zelo počasi.
Tako se situacija ponavlja skozi cel dan s tem da je tukaj še ogromno jokanja čez dan kljub vsem mogočim gestam, voziček odpade, lupinca še bolj, na rokak je miren cca 5 minut nato zopet jok, postelja NO go, posteljica še manj. Pri mami na dojki zaspi vendar tudi samo za 0,5h.

NAto pač pride noč, oz on tega še ne ve, vsak večer ga od 7n ura naprej začne napenjati-krči (ali je bil cel dan hranjen na dojkah ali je po dojenju prejemal dodatek po najinem mnenju ne vplica na krče), nato nošenje, poskus dojenja katerega odklanja, malo dremanja, malo dojenje, malo spanja in tako do cca 2-3 ure zjutraj ko dobi apetit in poje oz dodobra izprazni dojke + dodatek od 20 do 90ml. NAto sledi spanec do 6-7 ure zjutraj z pol urnimi vmesnimi prekinitvami s pevskimi vajami oz. krepitev njegovih pljuč.

na dan zamenjamo 6-7 plenic z vodo in 3-4 plenica z blatom.
Povedati moram še da sva že poskusila zamenjati Novalaca, uporabila kapljice, čajčke, masažo trebuha, mamica je bila zelo pozorna na svojo prehrano itd…..

Vem da je to verjetno običajo za vse dojenčke pa vendar. Kako mu lahko olajšamo dan oz noči.

PS.:Opis njegovih problemov na forumu bom seveda natisin in ga prilepil v njegov album.

HVALA ZA VAŠ ODGOVOR!
Mitja!

Zdravo

Z ženo imava hčerko približno enake starosti kot vi (en mesec in dva dni). In pojavljajo se enaki problemi le da v manjši meri, vsaj kar se tiče hranjenja. NAjino dete sicer ponoči spi na dve uri, je pa zato čez dan dokaj pestro.
Išče dojko, ko pa jo žena pristavi, se Nadja začne jokat na vse pretege. In noče pit, četudi iz dojke kaplja mleko. To se nato ponavlja nekaj časa, dokler žena končno ne poklekne in ji da umetno hrano. Najprej je bilo tako, kot ste tudi vi zapisali. Ko je bila pristavljena k dojki je sesala minuto dve, potem pa bi spala. Tako da jo je bilo potrebno cel ćas stimulirati, da je sesala. Zdaj se je to sicer uneslo (ko je na dojki intenzivno sesa po par minut, brez dremeža), vendar se je pojavil problem, ko po določenem času dojenja noče več piti iz dojke ampak želi stekleničko. Zato sva se danes sva se z ženo zmenila, da naj si načrpa mleko, tako da naslednjič VSAJ ne bova uporabila umetnega. kaako se pri vas obnese mamino mleko iz stekleničke?
Tudi mene zanima, kako bi lahko hčerko pripravila do tega, da bo pila na dojkah?
Nima pa Nadja nobenih krčev zaenkrat, pojavljajo se kvečjemu samo težave z vetrovi in napenjanjem, pa še to samo takrat ko je v postelji. Ko je enkrat na rokah ni več takšnih problemov.

Se zahvaljujem za vaš odgovor.

Sebastijan

Mitja, pozdravljeni!

Vaš skoraj 1m fantek Jurij, je zadnja dva tedna zelo nemiren, predvsem zvečer so težave s krči, noči so za vse vas zelo naporne. Težava je, ker na dojki le nekajkrat povleče, nato pa zadrema in spodbujanje ne pomaga. Spi pol ure do uro, če je še jokav, mu dodate skoraj vsak podo 30-90ml načrpanega ali prilagojenega mleka. Po stekleničkii se nahrani, na dojki pa večinoma slabo vleče. Polulan je pogosto, pokakan tudi 3-4-krat.

To je res naporna situacija. Imate prav – mnogi dojenčki v tem času nimajo ritma, jih je morda težko odložiti, so nemirni, bolj dremajo in zelo malo globoko spijo, nočejo v posteljico, voziček, stolček,… toda vendarle bi sodeč po vašem opisu situacije sklepala, da so pri vas težave dojenčka večje od običajnih, saj pravite, da veliko joka, da ga mamica na dojki večinoma ne more umiriti med tem jokom in da so (verjetno prebavne ali kake druge) težave precej očitno prisotne.

Najprej bi vas morala vprašati, ali je bil porod za vašega Jurija težji, morda zelo hiter ali, nasprotno, dolgotrajen in težak? Je Jurij donošen, je imel/ima kakšne zdravstvene težave? Jemljeta Jutrij in/ali mamica morda tudi kakšna zdravila? Je imel Jurij že vse od začetka težave z aktivnim sesanjem, torej da je bilo treba dohranjevati, ker na dojki ni aktivno požiral mleka, ali je to samo zdaj v teh dneh?

Ali mamico dojenje boli, so bradavice vredu? Ali morda uporablja nastavke?

Drugo bi vas prosila, če lahko napišete porodno, najnižjo in zadnjo izmerjeno težo Jurija, kolikor imate pač podatkov. Pleničke kažejo načeloma primerno, torej v tem obdobju vsaj 5 polulanih in vsaj 2 dobro pokakani plenički v 24h.

Najprej bi v tej situaciji priporočila, da se preveri fantkova teža. Morda bi se lahko dogovorili s patronažno sestro, če še nimate v kratkem pregleda pri pediatru. To se mi zdi pomembno, zaradi obeh razlogov, da se izloči tako morebitno premajhno kot tudi prehitro pridobivanje na teži! Možno bi bilo v tem obdobju tako to, da otrok joka, ker dobiva nekoliko premalo, kot tudi, da joka, ker je želodček ves čas preobremenjen, se prenajeda, nato pa ga črviči, tišči in pojavijo se kolike. Najnižja teža je minimalno 110-115g na teden (od najnižje teže merimo), povprečja pa so okoli 140-170g na teden. če bi bilo napredovanje npr. bistveno nad tem, bi lahko pomislili, da ima težave zaradi preveč mleka… Brez tega podatka res težko dajem nadaljnje ocene ali predloge, ker lahko priporočim kaj povsem neprimernega.

“dojenje na obeh dojkah pri tem ritmu traja dolgo lahko tudi 1,5h, nato Jurij zaspi za cca 0,5h in potem jok in jok in pristavljanje in zopet jok.”
***Ni tako pomemben čas na dojki, bolj moramo opazovati AKTIVNO SESANJE IN POŽIRANJE MLEKA. če to traja vsaj 10min na vsaki dojki, torej da otrok vidno vleče, požira mleko, potem je lahko celo večino mleka na tej dojki dobil in je primerno, da ponudimo še drugo dojko.

“Povedati hočem da spi samo od 0,5 do 1h, pa še to zelo redko.”
***Tudi to ni zelo povezano z uspešnostjo dojenja. Nekateri so zelo navezani, ne prenesejo biti sami, potrebujejo ogromno telesnega stika, morda več varnosti, tolažbe, umirjanja… sploh če imajo kake težave, tudi prebavne. Zato se lahko pogosto zbujajo.

Lahko opišete morda tudi barvo in konsistenco blata vašega dojenčka? Kaj pa koža, so kakšne težave s pordelo, zelo lisasto kožo, več kožnimi posipi?

Ali ima mamica v svoji prehrani veliko kravjega mleka? Je mamica poskušala izločiti iz svoje prehrane kravje mleko in mlečne izdelke? To priporočamo za 2-3t, da izločimo možno alergijo na to živilo. Včasih so take težave posledica otrokovo preobčutljivosti na to živilo (seveda bi v se v tem primeru tudi glede prilagojenega mleka posvetovali s pediatrom, da bi ne bilo na osnovi kravjega mleka)…

Tole ste morda že našli…
Ko dojenček joka: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979195,1979195#msg-1979195
Nosite svojega otroka: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980267

Vam bom vsekakor še kaj napisala, samo res prosim še za kakšen podatek več.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

najprej havala za vaše odgovore in nasvete v nadaljevanjeu par podatkov:

POROD:
Otrok je bil rojen 11 dni po predvidenem roku, ob porodu ni imel nobenih indicev prenošenosti(koža, tonus kože, posteljica OK) izvido so bil BP.

10H v porodni sobi, partnerka je imela zelo nizke trombocite (60 enot) zato so odpadle vse ideje o epiduralni in carsekemu rezu. Porod je je bil že iz tega aspekta dokaj psihično in nato tudi v pordni zelo naporen odpiranje je bilo zelo počasno.

Otrok je bil op prvem in drugem pregledu zdrav, trombociti so bili OK.
Po prvem dnevu dojenja so se partnerki močno vnele bradavice(kri, pomagali niso niti nastavki niti pumpice), 2 dan so otroku prerezeli tkivo pod jezikom , češ da je zaradi tega prihajalo do nepravilnega sesanja in vnetja. Nato si je partnerka 4 dni iztiskala mleko, otrok je v porodnišnici poleg materinega mleka na cucelj(cca 20ml na obrok) dobival še dodatek tudi po flaški. Mogoče v tem tiči izvor neuspšešnega dojenja??

Ko so se bradavice pozdravile se je začela omenjena zgodba v prvem postu.

teža:

težaob rojstvu 3270 g nato je drugi dan izgubil nekaj(3100g) vendar je ob odhodu iz porodničnice tehtal 3300g.
Res je prakticirala sva tehtanje pred in po vsakem podoju. Teža je varirala vendar po besedah patronažne je to ok oz tedenski rezulata je pribljižno takšen kot ste ga omenila cca 100 g na teden.

Blato: Ja nisem si mislil da bom kdaj moral opisovati barvo oz sestavo blata mojega otroka vendar je to še najmanj kar lahko naredim in še to brez metafor.
BARVA:svetlo rjava, rjava,, rumenkasto rjava(zadeva varira)
sESTAVA: dosti tekoča zadeva, z nekaj kašastimi grudicami.

KOŽA: brez problemov tu pa tam na glavi malo mozoljčkov, na vrhu nosa malo manjših mozoljčkov.

Dodati moram da se problemi s spanjem in krči nekoliko umirja, dočim je dojenje še zmeraj isto. Po minuti se aktivno sesanje prekine kljub vsem drežljajem, nato se to lahko dogaja do 1, 5 h in plus. Je pa res da je partnerki, v tem času uspelo 3-4 podojit otroka in je nato zaspal za 2h. Mogoče se bo to slišalo nehumano , vendar sva ugotovila da če otroka po tem ko se zbudi pustimo brez hrane če cca 15 min(nošenje, crklanje), otrok malo bolj sesa.

Misliva da količina mleka na dojkah ni problema saj si parterkalahko iztisen do 150 ml le tega.

Še vedno mu dodajava hrano na flaško vendar količina dodatka katerega naš cukrček poje varira OD 20 do 90 ml.

Torej zaenkrat naju predvsem zanima kako ga spodbuditi k rednem sesanju na dojkah.

Hvala za vaše nasvete in odgovore.

Mitja!

Mitja, hvala za koristne podatke, zdaj se mi že svita, v čem bi lahko bila težava.

Prenošenost sama, kot pišete, ni bila neobičajna ali problematična, vse je bilo vredu, je pa mogoče, da je bil porod za otroka ravno toliko naporen, da je imel po porodu slabši sesalni refleks oz. je bil utrujen od vsega in ni zmogel dovolj pogostega in dovolj aktivnega sesanja, da bi sam potegnil iz dojk dovolj mleka. Če je otrok prek posteljice dobil kakšna sredstva, ki jih je mati dobila proti bolečinam, npr. narkotike, pa lahko tak vpliv na otroka (zaspanost, omotičnost, nezainteresiranost za sesanje…) traja tudi več tednov, včasih tudi do 6 tednov. Tudi povsem zdrav otrok, ki dobi po porodu dobre ocene, ima lahko take težave z zaspanostjo, letargičnostjo, ko bi se moral začeti dobro dojiti.

Menim, da povsem pravilno ugotavljate, da problem ni v mleku oz. pri mamici, ker običajno ni, no, pri vas se to dokazuje tudi s tem, da mamica lahko res dobro črpa mleko.

Vsekakor je mogoče, da je bila težava pri sesanju kratka podjezična vez, na kar kažejo tudi poškodbe bradavic. Čeprav bi kar malo podvomila, da je šlo samo za to. otroci s tako težavo se bodo morda vendarle zavzeto dojili in tudi pogosto bodo hoteli sesati, posebej, če bodo pri podojih sicer cmokali, “padali” z dojke, težko se bodo prisesali, nima pa to načeloma kake posebne povezave z zaspanostjo pri podojih.

Pravite, da je poleg materinega mleka na cucelj(cca 20ml na obrok) dobival še dodatek tudi po flaški. Ali je v tem izvor neuspšešnega dojenja? Možno, da ima fantek nekaj sesalne zmede, vendar če ni bil zmožen sesati dovolj pogosto in aktivno, če je veliko spal in se malo zbujal, potem je otroka vsekakor NUJNO tudi dohranjevati. Je pa bolje, če lahko dajemo dodatek morda po brizgi, žlički, kapalki, majhnem lončku, posebni cevki…

Ja, je res čudno opisovati in opazovati, kako otrok kaka, kajne, a to nam zelo zelo veliko pove: če novorojenček do 6t kaka vsaj dvakrat na dan in je blato rumeno do rjavo, potem ni zelo verjetno, da ima otrok hujše prebavne težave ali krče, ampak prej razmišljamo o količini mleka, ki ga dobiva.

Če ocenjujete, da je otrok nekje na spodnji meji ali okoli te meje, torej okoli minimuma 110-115g na teden, potem je mogoče, da je nemiren zato, ker preide prepočasi do mleka, ker bi ga želel dobiti več, morda tudi pogosteje. Ni pomembno, koliko dobi pri vsakem podoju, pomembno pa je, da dobiva nekje 120-180g na kg telesne teže, med 500 in 700ml v 24h. Ne vem, če je to mogoče v celoti oceniti, pri dojenju je seveda težko, ampak sem vseeno napisala za orientacijo.

Kaj narediti, da bo bolje sesal?
– priporočam, da fantka mamica doji vsaj minuto, če tedaj aktivno požira mleko, vidite in slišite, da golta
– nato naj mamica poskusi še nekaj minut izvajati kompresijo, stiskanje dojke otroku v usta; če je vešča črpanja mleka ali zna morda tudi sama ročno iztisniti mleko, ji bo to morda šlo, toplo pa priporočam, da si ogledata video posnetke, kako se to pravilno izvaja, saj je pomembno, da stisnemo dojko tedaj, ko otrok začne premikati usteca, ko se umiri, pa ne iztiskamo in popustimo prijem; s tem dosežemo, da otrok laže pride do več mleka, s tem ga tudi učimo dojenja, saj mu dopovedujemo in kažemo, da naj še sesa. Morda bodo koristile še kake druge metode spodbujanja zaspančkov, ki so primerne tudi za učenje dojenja večjih dojenčkov.
Kako zbujamo dojenčka zaspančka: http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_4._NASVETI_ZA_1
Kompresija dojk (spodbujanje šibkih sesalčkov):
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986032,1986037#msg-1986037 (pomoč otroku)
http://www.youtube.com/watch?v=WOQzEN_dcPc (daljši angl. video z razlago)
http://www.asklenore.info/breastfeeding/additional_reading/movies.html (več video posnetkov)
– Naprej – vedno računamo na to, da nov tok mleka spodbudi otrokovo sesanje, zato mu pomagamo s kompresijo, lahko pa ga premaknemo tudi večkrat levo ali desno, torej tudi menjanje dojk lahko spodbudi otroka k novemu sesanju in požiranju. Poskusite, ali bo kaj delovalo, po tem, ko boste morda izčrpali možnosti uspešne kompresije. Ves čas opazujemo, ali otrok požira mleko, ne samo seslja. In ni treba predolgo početi vsega skupaj, dovolj je npr. 10min na vsaki dojki za kompresijo, lahko tudi manj, če ne bo delovalo dobro. Nato pa menjamo stran in ponovimo. Stran lahko menjamo večkrat, kot rečeno, če deluje.
– Verjetno bi bilo smiselno, da otroka spodbujamo na te načine tako, da bo na dojkah pol ure do tričetrt ure, nato pa bi ga še dohranili, če je še nemiren.
– Lahko naredimo tako, da podiramo kupček, ga previjemo, po pavzi pa poskusimo ponovno podojiti.

To je zelo vredu, če je imel otrok v par urah večkrat podojiti! Seveda, če ni samo sesljal, ampak tudi požiral mleko in bil vsaj znaten del tega časa na dojki aktiven. Morda bo vsak dan malo bolje sesal. Ključno je, da ima otrok veliko priložnosti, da še potegne več mleka, kar bo verjetno počel v budnejših uricah, nato pa bo imel morda manj aktivno obdobje, ko se ne bo mogel dojiti ali le malo in bo večinoma spal. Izkoristimo to menjavanje budnih in mirnih obdobij tako, da ga v budnejših urah in ko pretežno le zadrema, odlagamo, podojimo večkrat, delamo pavze in spet poskusimo…

Ali otroka s tem mučimo? Ne, razen če ugotovimo, da otroku dojenje povzroča frustracijo, da postaja hud, tedaj ne bi forsirali, ampak bi ga dohranili, če menimo, da je potrebno.

Pomembno se mi zdi, da bi si zapisovali vsak dan:
– število polulanih/pokakanih pleničk (vsaj 5/vsaj 2 dobro pokakani)
– število podojev in čas aktivnega sesanja na dojki – da iz dneva v dan vidite, ali je kak napredek (daljši, boljši podoji)
– količino dohranjevanja – posebej materino mleko v 24h, posebej prilagojeno mleko skupaj v 24h

Dohranjevanja nikakor ne smemo znižati nenadno, vsaj ne dokler se ne prepričamo, da dojenček res zadovoljivo napreduje, ponavadi počakamo do posvetovalnice. Nato pa se glede na izboljševanje dojenja odločamo, da bomo zniževali dodatek vsak dan malo in postopoma prešli na polno dojenje.

“Mogoče se bo to slišalo nehumano , vendar sva ugotovila da če otroka po tem ko se zbudi pustimo brez hrane če cca 15 min(nošenje, crklanje), otrok malo bolj sesa.”
***Nikakor ni narobe, če otroka odložimo, pa spet podojimo malo kasneje. To ni nenaravno, še manj nehumano. Otrok ima vsekakor lahko zelo veliko število kratkih podojev z veliko pavzami, nekateri tudi 20, nekateri se ves dan po malo dojijo, dokler ne zmorejo bolje. To je seveda izjemno utrujajoče za mamico, zato tudi proti večeru včasih mamica prej pomisli na dohranjevanje. Morda bodo rezultati kmalu vidni.

Pomembno je, da otroka učite sesanja, da ima priložnosti sesati, a da vseeno – včasih je to prve tedne res nujno – dovolj dobro napreduje s pomočjo dohranjevanja. Ponavadi se vsi vplivi poroda nekako izničijo tja do 6t in mnogi dojenčki prav tedaj postanejo bolj aktivni in več je tudi priložnosti za boljše podoje. Pomembno je, da mamica ponudi dojenje, ko je otrok dobro razpoložen ali dremav, ne pa na silo ali po urniku.

Premislite, ali bi lahko morda dohranjevali s kako drugo metodo in povsem izločili vpliv sesalne zmede.
Drugačno dohranjevanje šibkega novorojenčka – brez umetnih bradavic in sesalne zmede:
http://www.breastfeeding.org/articles/cup.html (lonček)
http://www.askdrsears.com/html/2/T026000.asp (alternative steklenički)
http://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/cupfeeding.html (lonček +foto)
http://www.ccmckids.org/programs/breastfeeding_cupfeeding.asp (lonček +foto)
http://www.amedababy.com/product/6-10075-17246-7.html (primer lončka za novorojenčka)
http://www.foleycup.com/index.htm (primer lončka za novorojenčka)
http://www.kellymom.com/bf/pumping/alternative-feeding.html (kliknite »cup feeding video« in »soft-feeder instructions«)
Dohranjevanje na dojki prek cevke (Nursing Supplementer/Lactation aid):
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4938200 (zgodba, težak začetek, polno dojenje po 6t)

Pri teh metodah se dojenčki, ko dojenje zmorejo in ob naši pomoči, ko jih dojenja učimo (in se seveda z njimi učimo otrokovih znakov in odzivov tudi sami), praviloma začno čedalje bolje dojiti in je polno dojenje hitreje uresničljiv cilj.

Morda boste želeli prebrati tudi kaj od tega. Težki začetki – zgodbe:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979673 (10d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4582653 (2t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4674894 (2t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981780 (1m, težji porod, zaspanka)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1515&t=1515 (nedonošenka, uspeh po 1,5m)

Z veseljem vam še kaj napišem, če boste želeli dodatna pojasnila.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Sebastijan, pozdravljeni!

Vaša deklica je stara dober mesec, dojko išče, vendar se nato začne zelo jokati in odklanja sesanja na dojki, zato ne presotane drugega, kot da jo nahranite po steklenički.

Morda je pri vas tudi bilo tako, da je bila deklica po porodu utrujena, morda omotična, ne vem, mnogo je lahko vzrokov za slabo sesanje in veliko dremanja na dojki. Zdaj pravite, da verjetno želi stekleničko, torej bi šlo pri tem kar za tipično sesalno zmedo. Otrok ne zna, je še premajhen, uporabljati več različnih načinov sesanja in, posebej če je zelo lačen, bo verjetno zahteval tisto, ker je prepričan, da mleko priteka. Po dojki se sicer mleko sprošča, vendar je možno, da vaša deklica ne vem, kako naj zagrbi, ker je pač drugačen način, zato je hitro frustracija.

Kadar se krega, ali ste poskusili, da jo mamica odločno potisne na dojko, ko se mleko že sprosti in bo zagotovo dobro teklo? Včasih otrok potrebuje trden prijem, da ga zarinemo v dojko. Ne bo pa vedno delovalo, res je lahko jok še hujši, seveda ne vztrajamo.

Ste poskusili, da bi jo podojili v teh situacijah?
– v spanju, ko ne spi trdno, ampak bolj drema
– za uspanja, npr. otrok je umirjen in mehak, ima zaprte oči, zamenjamo dudo ali stekleničko, na kateri se uspava, z dojko, lahko pa otroka tudi uspavamo z nošenjem in nato poskusimo še malo dojiti, če bo šlo
– TAKOJ, ko se zbuja, miga, stoka, a še ni čisto zbujena
– ko ni zelo lačna, morda za umiritev, tolažbo ali kar tako, ko sta obe z mamico razpoloženi in dobre volje – to je najboljši čas, da se uči otroka dojiti
– ko je razvita na postelji in sproščena, v kadi tople vode,…

Zelo dobro, da zdaj na dojko želi in da intenzivno sesa nekaj minut. Ali mamica tedaj, ko postane nemirna, takoj ponudi še drugo dojko? Vsekakor priporočam. Mamica lahko tudi dvakrat menja stran, če deklica spet postane nemirna. Mamica lahko deklico tudi dvigne, lahko se podre kupček, previje (če ne poliva preveč), da se znebi pleničke in umiri, po kratki pavzi pa poskusimo ponovno na dojko.

Če otrok po dojenju joka, ni nujno, da želi steleničko. Jo pa morda sprejme, ker samo teče. Morda ima prebavne težave, morda jo tišči mleko, kupček, nekateri so vedno hudi, ko imajo poln trebušček… zato je vredu, da otroka umirimo, pa spet poskusimo podojiti še kasneje. Nikakor ni treba, da ima otrok obroke, ti z dobrim dojenjem niso združljivi, otrok ima lahko tudi več podojev v aktivnem obdobju, sitnari, joka in je hud, nato pa končno mirno zaspi po ne vemo katerem podoju po vrsti.

Morda lahko napišete, koliko časa traja ta aktivni podoj na dojki, koliko časa dobro požira in ali ponudite obe dojki?

Koristil bi mi tudi podatek o:
– porodni, najnižji in zadnji izmerjeni teži vaše deklice,
– kako pogosto je plenička polulana in pokakana vsak dan
– koliko je vseh podojev v 24h in kako dolgi so približno
– koliko ima v 24 dodatka prilagojenega mleka

Če otroka dvignete in se umiri, pomeni, da močno potrebje telesni stik, da zadovolji svoje potrebe po varnosti. Malo verjetno je, da otrok joka, ko ga odložimo, zato, ker ima prebavne težave ali ga napenja. Bolj verjetno se napenja in joka, ker se huduje in opozarja nase, da ne more še biti sam. Nekateri dojenčki so prve tedne nenehno v telesnem stiku, drugače ne morejo in ne znajo, le jokajo, sitnarijo, opletajo, se hudujejo, postanejo zaripli v obrazček…

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni

Se zahvaljujem za vaš odgovor in vaš čas.
Težave o katerih sem pisal so ponehale, dojenčica zdaj na dojkah intenzivno sesa razen seveda, če želi iz postelje zaradi kake druge reči, takrat se pač samo pocrklja. Ampak to je redko, ker ponavadi v takem primeru želi, da se jo nosi na očetovih rokah po stanovanju.
Kot ste v zadnjem odstavku lepo zapisali so bile največkrat težave z prebavo in željo po telesnem stiku. Problem je pač v neizkušenosti staršev pri razbiranju dojenčkove “govorice”.
Ampak, kot sem rekel težave so ponehale, tako da s tem nimamo več problemov. Se pa seveda še enkrat zahvaljujem za vaš odgovor, ki je bil zelo koristen, saj mi je povedal, da z mamo delava prav in da sva na pravi poti k uspešnemu dojenju.

Sebastijan

Pozdravljeni vsi skupaj!

Naj se najprej zahvalim za vaše odgovore in nasvete, bili so koristni. Je pa pri vsem tem tako kot je rekel Sebastijan. Neizkušenost in postopno učenje oz poslušanje in gledanje dojenčkove govorice veliko pripomore k lepšemu danes in seveda tudi jutri!.

Naš Jurij je sedaj dosti bolj umirjen, prehranjuje se cca 6-7 na dan(24h) in opazno napreduje. Vsak dan preživet z njim ti pusti ogromno toplote v srcu.

Občasno ga še dajejo krči oz. ima veliko plinov kateri ga dodobra predramijo. Z mamo sta se našla, ritem, rutina, mirnost vse to pripomore.

Zanima me šamo še vaše mnenje glede kapljic Bio Gaia.

PS: Vsem staršem teh naših malih pleničarjev, pa svetujem obilo strpnosti in dobre volje; čas naredi svoje in z njim pridejo neprecenljive izkušnje s katerimi je sobivanje lažje!

S kapljicami Bio Gaia nimam izkušenj, morda lahko kdo napiše, kako se je obneslo, drugače pa malo poklikajte še na forumu Pediatrija, tam so kar pogosto omenjene. Glede vseh tovrstnih pripravkov nekateri starši rečejo, da je zelo pomagalo, drugi pa, da ni bilo razlike.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni

Doma imamo dojencico staro 8 dni. Takoj po porodu je v porodnisnici dobila flasko, ker sem imela gestacijdki diabetes in se je pediatrinja bala hipoglikemije.
Zelja po dojenju je velika. V porodnisnici sem jo imela veliko na dojki vendar ne dovolj mleka zato je vedno dobivala flasko. Ko sem prisla domov sem dobila mleko. Prsi imam polne, vedno ko stisnem dojko z nje tudi pritece.
Problem je ker imam puncko na prsih cele dneve. Bradavice me zelo bolijo, puncka kar naprej sesa. Ce ne dobi dojke sesa rokico in neutolazljivo joka. Spi zelo malo. Cez dan samo podremucka na zizi, ko jo zelim odloziti v podteljico spet jok. Zvecer ko je jok histericem dobi flasko z AM in tako zaspi. Poskusila sem brez AM, samo dojko ampak takoj ko jo odstavim z zize spet joka. Zanimivo je tudi da ce jo najprej podojim in dodam dodatek, tudi ne zaspi. Torej zaspi samo po polnem obroku dodatka 🙁
Moram povedati da kupcek malokdaj podre, vcasih tudi ni casa za poiskus ker takoj ko jo odstavim spet joce. Velikokrat tudi poliva.
Porod je potekal bp. Na tezi sicer normalno pridobiva ampak je tole zelo napornom zelim ji pomagati in nevem vec kako. Obcutek imam da sem slaba mama ker ne znam potolaziti lastnega otroka niti nevem kako ji pomagati. Prosim za kak nasvet.

Lp

Pozdravljeni, Whiterose!

Morate se zavedati, da je prvi stresni dogodek v človekovem življenju porod. Iz znanega okolja v katerem novorojenci preživijo določen čas, se rodijo v neko novo, tuje okolje, kjer ni več določene, prijetne temperature, hrane, ki je stalno na razpolago, zdaj naenkrat obstajata dan in noč in tu ni več najglasnejša glasba ritem maminega srca. Seveda je globina stresne situacije odvisna od poteka poroda, ki pa je bil pri vas bp.

Za vas je bilo obdobje po rojstvu vaše punčke težko, želeli bi si dojiti, pa zaradi nosečniške sladkorne bolezni, niste mogli. Vaša dojenčica je tudi doživela stisko saj je bila takoj po porodu najprej hranjena po steklenički in se je šele kasneje, doma, začela dojiti. To je bila zanjo že druga precejšnja sprememba v zelo kratkem času, kljub temu, da je bila sprememba na bolje.

Včasih se zgodi, da je dojenček nahranjen in previt, nič ga ne boli pa vendar neutolažljivo joka. To je navadno takrat, ko se poskuša znebiti napetosti, ki je ostala v njem. Jok tako ni vedno nekaj negativnega, kar bi bilo potrebno takoj utišati z dojenjem. Seveda je prvih nekaj tednov dojenje otrokova bistvena hrana in ga zato pristavimo skoraj vedno takrat, kadar zajoče. Ne poznamo ga še in ne vemo kaj točno nam s svojim jokom sporoča. Če pa je vaša punčka zdrava in dobro napreduje, potem je dobro, da pomislite, zakaj njen jok pri vas sproži tako veliko stisko in nemir. In jo včasih samo pocrkljajte, pobožajte, umirjeno se pogovarjajte z njo, prigovarjajte ji, kljub neutolažljivemu joku.

Pomembno je, da si zaupate, poskusite se sprostiti, verjamem, da je težko, ampak poskusite in posledično bo tudi punčka manj jokava.

Jasna Dolamič Gričar, mag. Izobraževanje in svetovanje JADRO, s.p. tel: 040 761 258 http://izobrazevanje-in-svetovanje-jadro.si/

Hvala za odgovor.

Res je. Njen jok v meni vzbuja nemir, strah in paniko. Vsako jutro, ko se zacne nov dan, grem v dan s strahom ali mi bo uspelo zvoziti dan ali ne. Pocutim se tesnobno, veliko jocem. Ceprav imam vseeno obcutek da se moja custvena kriza z dneva v dan izboljsuje. Mleka je kolicinsko se vedno isto kot ga je bilo prve dni ko sva prisli domov. Pristavljam jo veliko. Na dojki jo imam skoraj celo dopoldne, okrog 12ih malo zaspi nato pa spet popoldansko pristavljanje in vecerno. Patronazna sestra vedno svetuje dodatek, ker puncka zelo malo spi. Brez doze dodatka sploh ne zaspi. Tako da kljub podoju poje 60-70ml am. 4x na dan. Vmes jo ves cas pristavljam in ‘silim’ k dojenju, ker aktivno sesa samo 2min, ostalo je samo cartanje in jo moram ves cas preganjati da se malo posesa. Stara je 16 dni. Verjetno je res lacna ce kljub dojenju spije toliko mleka, brez je pa nemirna. Poizkusam si mleko tudi crpati in izkoristim vsako minuto ko spi zato da crpam in stimuliram. Vedno nacrpam samo 10-20ml max. Kako bi prisla do vec mleka in se znebila dodatka?
Plenicke so vedno polulane in pokakane. Na tezi pridobiva 20g na dan. Toliko kot mora.

Če se vaša čustvena kriza izboljšuje, sem prepričana, da je to velik korak do tega, da boste uspeli pri dojenju. Delajte na sebi, poskusite se sprostiti, pa se bo tudi punčka umirila. Verjamem, vem, da vas je strah, saj je to obdobje za vas nekaj popolnoma novega in neznanega, torej ta strah ni nič nenavadnega. Tudi jok ni nič nenavadnega, ste novopečena mamica, hormoni se še niso umirili. Samo držite jo v naročju, pocrkljajte jo, bodite z njo, pogovarjajte se z njo, tudi kadar se ne dojita, tudi kadar joče. Ko boste mirni vi, bo mirna tudi ona, potem bo najverjetneje tudi dojenje uspešnejše.

Jasna Dolamič Gričar, mag. Izobraževanje in svetovanje JADRO, s.p. tel: 040 761 258 http://izobrazevanje-in-svetovanje-jadro.si/

Pozdravljeni,

Imam 2mesecno deklico, ki je bila prva 2 tedns zelo zlatencna in posledicno manj jesca, po nasvetu patronazne sem si mleko po vsakem podoju takrat crpala ter jo “dohranila” (oz.partner, da je ni zmedlo), hkrati jo obvezno dojila na 2/3 urice (brez njene pobude), tako je v prvem mesecu pridobila cca 1kg. V drugem mesecu pa je pridobila cca 1/2kg, kar pediatrinji ni bilo najbolj vsec in imava kontrolo zopet cez 2 tedna. Je pa imela v tem casu tudi prvo virozo in posledicno manj jesca kaksen teden. S pridobivsnjem teze so me zasekirali ze v porodnisnici, zato sem s tem res obremenjeba, tudi ce “ne zelim” biti…
Deklica sicer veliko lula in kaka, plenicke so zelo polne (na cca 3h previjam). Obcasno jo mucijo krcki, po simptomih sumimo tudi na refluks.

Ze nekaj casa imava z dojenjem tezave, zacelo se je kar na lepem, da je vcasih ob ponujeni dojki popolnoma “znorela” in ni zelela jesti. To se je kak mesec nazaj zgodilo le obcasno, sedaj pa je postalo prevec pogosto (vsak dan vsaj 2x)… naporno je zanjo in predvsem zame… Deklica se je prej lepo dojila, na cca 2-3ure (ponoci na 3), bolj pogosto ni zelela. To so bili najlepsi trenutki – gledati jo, kako zadovoljno je, se ob tem crkljati in povezovati, ob joku se je na dojki hitro umirila in pocrkljala… bilo je res lepo! Sedaj pa je dojenje postalo prava mora, ker dojko obcasno lepo sprejme, drugic pa ima pravi izpad, zacne kricati, kriliti in po vseh moznih nacinih truda (menjava polozaja, kupcek, preusmeritev pozornosti, menjava dojke, pocakati par minut…) ni sans, da gre… vztrajam ze toliko casa, ob tem veckrat jokam in se sekiram, da bo lacna, da ne bo dovolj dobila… iz najlepsega trenutka v zacetku je dojenje postalo stresno in naporno, saj nikoli ne vem, kaksen bo odziv, ce bom ujela “pravi trenutek”. Pri zavracanju postajam vrdno bolj nervozna in mislim, da to prenesem tudi na njo =(
Kadar podoj sprejme, traja cca 10minut (tudi v zacetku, ocitno se hitro naje??) prvih 5minut zelo aktivnih, deklica pozira brez prestanka in obcutek imam, da takrat res veliko poje in se hitro nasiti, saj je bilo tako tudi takrat, ko je vse super teklo.

Kako naj poskrbim, da bi deklica vec pridobila na tezi, ce se zelo ocitni ne zeli pogosteje dojiti?
Kaj naj naredim?? Ali naj ji se bolj pogosto ponudim in mogoce ujamem kaksen trenutek vec, ko bi zelela (ce mi v ZD narocajo cim veckrat pristavit?!?), samo jo s tem tudi zelo znerviram in spravljam v stres?? Ali naj ji nic ne ponujam pa pocakam na njeno povprasevanje (razen zjutraj, po sprehodu in zvecer-v teh situacijah obicajno lepo je)… to pa tudi ni ok 🙁 ali je pac mozno, da potrebuje manj obrokov in se v krajsem casu dovolj naje, saj so si vendar razlicni?? Obupana sem 🙁

Vztrajam ze nekaj casa, saj sem upala, da bo pocasi izzvenelo, pa ne kaze najbolje… nekajkrat sem si iz obupa celo pocrpala svoje mleko (ker ga imam dovolj) in takrat je (od partnerja) z velikim uzitkom izpila 100-120ml..

Prooosim za nasvet, ker postajam reees obupana, saj zelim le najboljse svoji deklici, da bi bila sita in bi dovolj pridobila na tezi… res ne zelim na AM ali preiti zgolj na crpanje… hvala =)

Lp, K.

Pozdravljena Novopečena mamica!

Vaša punčka je v prvem mesecu dobro napredovala, kljub začetnim težavam zaradi zlatenice, zredila se je za cca 1 kg. Skrbi vas, ker se je naslednji mesec zredila pol manj in tudi z dojenjem, pravite, so se začele težave. Pleničke so dober pokazatelj ali so podoji dovolj; če sem vas prav razumela, s tem pri vas ni težav.

Mogoče je, da je dojenčica zaradi viroze pridobila manj na teži. Vendar pa kljub temu premislite ali se je v tem času spremenilo še kaj; ste se morda vi začeli drugače prehranjevati, morda uživati kakšna prehranska dopolnila, vitamine, kravje mleko…? Se je spremenilo kaj drugega, karkoli?

Kar se tiče refluksa, ki ga omenjate; pri tem gre za vračanje hrane v požiralnik, pogosto je posledica bruhanje (ne polivanje, pač pa bruhanje), kašljanje, otrok noče sesati medtem, ko vi pravite, da se vaša punčka, kadar sprejme podoj, z veseljem in hitro hrani.

Mogoče je tudi, da je vajin problem nastal zaradi dohranjevanja po steklenički, pri podoju se je namreč potrebno malo bolj »potruditi«, mogoče zato »znori«.

Sprašujete tudi, ali naj jo še bolj pogosto pristavljate. Mislim, da je pomembno, da si zaupate in se poskusite sprostiti. Težko je, ker se šele spoznavate. Je pa tako, da sta vidva s partnerjem tista, ki jo najbolje poznata in ker smo si ljudje zelo različni, tudi že v najzgodnejšem obdobju, nekega univerzalnega nasveta ni. Sledite sebi in svoji punčki, predvsem pa se poskusite umiriti.

Srečno!

Jasna Dolamič Gričar

Jasna Dolamič Gričar, mag. Izobraževanje in svetovanje JADRO, s.p. tel: 040 761 258 http://izobrazevanje-in-svetovanje-jadro.si/

New Report

Close