Najdi forum

porod doma

morda kakšna ideja za tiste, ki bi rade rodile doma:

http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2008,6,11,,122710.jl

http://www.gloria.com.hr/vijesti/showpage.php?id=4554

brbljavka

Hvala, Brbljavka,

poučno. V Sloveniji po mojih podatkih doma ne rodi prav veliko žensk, tiste, ki se odločijo za take vrste poroda, navadno najamejo babico iz Italije ali Avstrije. Nekatere odidejo v porodne centre, porodnišnice ali k samostojnim babicam (prav tako v Italijo in Avstrijo). Na Madžarskem deluje zdravnik, ki pomaga pri porodih zunaj bolnišnice, nisem pa ga še osebno spoznala.

Skratka, dogaja se …čisto blizu nas.

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Zanimam se za porod doma. Ali ima katera izkušnjo s porodom doma oz. ali bi mogoče to želela izvesti?

LP

nova
Uredništvo priporoča

Jaz se nebi šla tega… ravno par dni nazaj mi je sodelavka razlagala kako je njen sin pri porodu staknil od nje bakterijo (ki je njej povsem nenevarna, otroku brez kakršnegakoli imunskega sistema pa ne) zaradi katere bi v dvanajstih urah umrl če zdravniki nebi dovolj hitro ugotovili za katero bakterijo gre in mu dali zdravilo…
Ni je čez medicinsko podporo, ne se it hipija, je precej več možnosti da gre kaj narobe 🙂

Draga moo,

drage obiskovalke in bralke,

imam zelo zanimive podatke o varnosti različnih porodnih okolij, ko bom utegnila, bom pripravila povzetek o tem, kaj pomeni roditi v bolnišničnem okolju, kaj v samostojnem babiškem porodnem centru in kaj doma.

Morda boste pa presenečene nad ugotovitvami.

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Pozdravljeni!

Da, draga Zalka, dobro vem, o čem govorite. Pravkar prebiram vaše knjige in sem navdušena nad njimi. Žalosti me edino misel, da je v Sloveniji zaenkrat še vse skupaj na teoretični ravni in da v praksi verjetno še dolgo ne bo sprememb.

In draga Moo, hvala sicer za vaš komentar, ampak jaz ne sprašujem po tem, kaj si kdo misli o porodu doma, ampak o izkušnjah ali nameri roditi doma. Verjemite, da nisem nek hipi in da se ne bi zadeve lotila kar tako, ker bi se mi pač zdelo fajn. Prebrala sem že ogromno literature na to temo in bi lahko z močnimi argumenti debatirala o tej temi. Tako za ilustracijo lahko vržem podatek, da ima npr. Nizozemska več kot eno tretjino porodov doma in enega najnižnjih odstotkov smrtnosti novorojenčkov. Skratka, rezultati raziskav govorijo v prid porodu doma.

Sicer pa moje besede verjetno nimajo neke teže, ker nisem strokovnjak. Res bo najbolje, da za obiskovalce/ke foruma o tem kaj več poveste vi, Zalka.

Lepo vas pozdravljam!
Janja

Hej zivjo,

porodna zgodba ene od punc na ringaraji.net ter pripadajoci koemntarji.

Porodna zgodba: http://pacek.blogspot.com/2008/08/22.html

Komentarji: http://www.ringaraja.net/forum/willma-_porodna_zgodba%3F/m_3019194/tm.htm

Meni se zdi ideja o porodu doma cisto sprejemljiva, morala bi se pa za to zavestno odlociti ze kar zgodaj, da bi prestudirala in po moznosti najela kaksno babico.

Lep pozdrav,
PikaPola

Pozdravljene,

le za hipec sem se utegnila ustaviti tu … delo priganja …

mogoče še en link: razmislek o temeljnih izhodiščih skrbi za ženske v nosečnosti, med porodom in po njem.

Zakaj roditi v medicinski instituciji in zakaj ne.

http://nsrc.sfsu.edu/MagArticle.cfm?Article=661

pozdrav,

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Malo sem brala tele zgodbe o porodih doma in me zadeva seveda zanima, vendar pa ne bi hotela ogrozit svoje male punče za nič na svetu, zato bom kar direktno vprašala, ali bi bil tak porod lahko primeren tudi za naju ali ne. Nosečnost namreč ni čisto brez težav: imam precej velik hematom (6×3 cm – ni napaka, so cm ne mm), ki je nastal po krvavitvi (takrat sem bila v bolnici 3 dni), zato sem trenutno na bolniški in ne smem praktično nič, vendar pa seveda upam, da se ne bo celo nosečnost tako (sem v 19. tednu).

Ali je to že dovoljšen razlog, da bi po recimo Nizozemskih standardih, kjer naj bi bilo to dobro urejeno, pomenilo, da ne smem roditi doma ali pa to pri porodu ne igra nobene vloge? Vem, da bo hematom ostal na posteljici in ga bom lahko po porodu videla na njej, ko jo bom porodila in da naj sicer ne bi delal problemov pri porodu, ampak je večje tveganje prej.

To bo moj drugi porod, prvič sem rodila v porodnišnici Lj., dokaj naravno, še vedno pa so mi predrli plodove ovoje in mi na koncu niso pustili biti pokonci, kar sem si želela in tudi povedala,… no, je pa res, da sem v drugi porodni dobi lahko bila v posede in tako tudi rodila. Zdaj bi spet rada isto kot že prvič: rada bi rodila na pručki, čepe ali kleče in naravno, brez zdravil in predrtja ovojev, če bi mi dovolili.

Torej: glede na diagnozo porod doma verjetno ne bi bil priporočljiv oz. mogoč ali hematom pri tem ne igra nobene vloge?

Pozdravljena Ronja!

Zalka me je prosila naj vskočim, čeprav tudi jaz ne vem ali pravilno razumem zakaj gre. Ali gre za hematom na posteljici? Kot posledica abrupcije pravilno ležeče posteljice?

Pozdravček,
Polona M.

Ja, hematom je nastal zato, ker se je del posteljice odluščil, se je to zelo lepo videlo na UZ, kako je en del visel stran. Na srečo je večji del posteljice še vedno bil priraščen, zdaj pa je itak odluščeni del verjetno odmrl, ker je zdaj posteljica lepo priraščena (posteljica normalno raste, hematom pa ostaja enako velik, samo malo se je preoblikoval, ker je pač koaguliral).
Tudi moja punčka ves čas lepo raste in brca, maternica tudi raste in je pravilno velika za te tedne. Sicer je posteljca bila res spodaj, vendar pa je to v 12. tednu, ko se mi je to zgodilo, normalna pozicija. kasneje se je baje že malo premaknila gor (zdaj sem že 19. teden, vendar imam naslednji pregled šele čez 14 dni, tako da so podatki že malo stari;).

Pozdravljena!

Abrupcija (odstopanje) posteljice se lahko med porodom (ko se enkrat začne maternica krčit) nadaljuje oz. ponovno začne. Posledica je huda krvavitev, ki je lahko, če se ne ukrepa hitro, usodna za vas in za otroka. Ponavadi je nujen urgentni carski rez. Dvomim, da bi bil transport od doma pravočasen, zato bi vam jaz v tem primeru odsvetovala porod doma.

Pozdravček,
Polona M.

Bom šla v porodnišnico – saj sem nekak nameravala, ker tudi nisem imela tako slabih izkušenj tam, samo se pač zanimam za različne možnosti. Upam, da ne bo potreben CR, ker bi rada rodila naravno. Kaj to pomeni, da moram ob prvih popadkih res direkt v porodnišnico (to bo moj 2. porod)?

Pozdravljena!

Če bo vaša ginekologinja presodila, da obstaja veliko tveganje da zakrvavite ob prvih popadkih, zna biti, da vas bodo pred porodom hospitalizirali.

Drugače pa vam svetujem, da jo proti koncu nosečnosti (glede na tedanjo situacijo) prosite za nasvet glede odhoda v porodnišnico.

Pozdravček,
Polona M.

Zdravo punce,

pred točno dvema tednoma sem rodila doma z “asistenco” babice iz Graza.
Ko sem presenečena ugotovila, da sem noseča, sem zaznala občutek, da “js bi pa kr doma rodila”. Potem se par mesecev zaradi potovanja nisem dosti posvečala temu vprašanju, nato pa me je ob povratku v Slovenijo vse bolj začelo najedati žalostno dejstvo, da te pri nas zdr. sistem ne podpira pri takšni porodni izbiri. Brskala sem dalje, veliko informacij in navdiha dobila na delavnici društva Naravni začetki Pričakujem otroka in na tem forumu, v posebno pomoč in podporo pa si mi bila brbljavka (upam, da bereš 🙂 ).Da ne omenjam zajetne literature, ki sem jo brala.
Mesec dni pred PDP sem navezala stik z graško babico….in res je prišla, 3 ure preden je naše dete pokukalo iz trebuha. Porod je potekal (sploh za prvič, se mi zdi) dokaj hitro…od takrat, ko sem dojela, da “sedaj se pa res začenja” pa do rojstva, je preteklo cca. 9 ur. Pa niti ni šlo vse gladko, saj dete lep čas ni zdrsnilo skozi medenični vhod, temveč se je z glavo zagozdilo ob medenično simfizo. Potek je že dišal po nuji carskega reza, pa je pomagalo brbljavkino opogumljanje, ki mi je dalo moč, da sva skozi ples in gibanje z deklico našli odprtino. Kot neprijetne v smislu fizične bolečine (ne, nisem doživljala porodne ekstaze), bi označila le zadnje 3. Presredek je ostal nepoškodovan.
Porod mi v spominu ostaja kot predvsem čudežna izkušnja.
Zahvala vsem, ki ste vede in nevede prispevali k temu.

Draga Irenaa,

v imenu Združenja Naravni začetki topli pozdravi in čestitke vam in vaši deklici! Seveda tudi očku čestitke.
Upam, da se lepo crkljate in uživate v teh čarobnih dneh z novorojenčico.

Hvala vam za sporočilo o vašem porodu. Veseli me, da ste dobili pravo spodbudo in informacije v pravem trenutku.

Res, gibanje z medenico (ples, kroženje na porodni žogi,različni pokončni položaji in še in še) prispevajo k temu, da se otročiček in mama uskladita — tako otrok lažje potuje skozi porodni kanal.

In dobre babice znajo marsikaj praktičnega svetovati – asimetrični položaji, posebni triki ob specifičnih zastojih … in če skrbno spremljajo otrokovo stanje in če je mati pri močeh in se dobro počuti, je super, ker je (pogosto, ne pa vedno) mogoče na manj invazivne načine pomagati, da ni treba poseči po bolj invazivnih sredstvih.

Pozdravčke in objemčke,

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Krasno, česititke!

Res me veseli, da se to dogaja pri nas. Kaj lahko prosim napišeš še kaj? Je to tvoj prvi porod, kako si dobila babico, koliko je stalo, kako si ravnala po porodu – si šla v porodnišnico, kako so se odzvali naši zdravniki…??? Malo še opiši svoj porod, če to ni preveč osebno vprašanje.

Joj, oprosti za tako veliko radovednost, ampak tudi jaz bi nekoč rada rodila doma. Trenutno sem sicer neizmerno žalostna, ker sem imela pred dvema dnevoma abrazijo v 12. tednu nosečnosti zaradi odmrlega ploda. Ampak ne bom obupala, še vedno upam na to, da bom nekoč rodila doma (ali kako drugače “po svoji meri”).

Dragi Zalka in Ana Polona in druge, kaj menite – je predhodni spontani splav razlog, da ne bi mogla roditi doma, če bi naslednja nosečnost potekala normalno?

Irenaa, hvala ti, da si to novico delila z nami. Čestitam ob prihodu deklice in želim vam vse najlepše!

Pozdrav vsem skupaj!

Draga Janjčija,

zelo mi je žal za vašo izgubo, moje sožalje. Dobro poskrbite zase, vzemite si čas. In če boste kaj potrebovali pri prebolevanju in okrevanju, nas kar pokličite ali se oglasite osebno, prek e pošte…

Predhodni splav ni neposredno povezan s tem, kako/kje ženska rodi, ko je naslednjič noseča. Morda bi bilo v primeru, če bi se zgodilo več ponavljajočih se splavov, mogoče razmišljati o nekaterih nepravilnostih maternice … kar bi lahko bilo potem pri nosečnosti in porodu povezano s kakšnimi razlogi za odločitev za porod v bolnišnici, ne pa doma.Pri vsaki odločitvi v posamezni nosečnosti, kje roditi, je treba oceniti tveganja. In skorajda zagotovo vam lahko rečem, da je to, kar zdaj doživljate, ne bo vplivalo na to, kakšna bo vaša izbira v prihodnje.

Želim vam vse lepo in dobro,

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Živjo, tudi jaz se zanimam za porod doma. Sem v 24 tednu nosečnosti in če ne bi bilo posebnih zdravstvenih ovir, bi ob pomoči izkušene babice, rada rodila doma oz. na najbolj naraven način (rok poroda je v januarju 2009). Če poznate babico, ki je usposobljena in bi bila pripravljena na to, prosim, da to sporočite.

V kolikor pa porod doma ne bi bil mogoč, me Zanimajo izkušnje žensk, ki so rodile na pručki oz. v sedečem položaju. Ali so se ves čas lahko sprehajale (dokler so zmogle) in potem za iztisk čepele – sedele. Kako fizično pripravljen moraš biti za čepenje na pručki? Ali v bolnišnici upoštevajo želje glede nemedikaliziranega poroda (brez klistirja, britja, prereza presredka, brez protibolečinskih sredstev) – seveda vem, da se to razlikuje od bolnišnice do bolnišnice, zato pa, kje je najboljše?

Pozdravček!

Draga Odsev,

v Sloveniji v obstoječem zdravstvenem sistemu ni poskrbljeno za ženske, ki želijo roditi zunaj porodnišnic. Tiste, ki kljub temu želijo roditi drugje kot v bolnišnici, se morajo organizirati zunaj sistema. Vem, da se nekatere odločajo za odhod v Avstrijo ali Italijo, tudi v Nemčijo, kjer poiščejo babiško pomoč in rodijo v porodnih centrih ali v bolnišnicah, kot je tista v Feldbachu (se spomnite dogajanja v začetku letošnjega leta v zvezi s financiranjem storitev?).

Nekatere najamejo babice iz omenjenih držav, da pridejo v Slovenijo takrat, ko se porod začne; podobno se organizirajo tudi (sicer redke) nosečnice na Hrvaškem.

Ne poznam babice ali porodničarke/porodničarja iz Slovenije, ki bi pomagal pri načrtovanem porodu zunaj bolnišnice.

O tem, kako poteka porodna pomoč v porodnišnicah v Sloveniji, smo že veliko pisale. Težko bi rekla, da je med porodnišnicami bistvena razlika glede porodnih praks.
Načeloma je za žensko in otročka, ki se rojeva, bolje, da porod poteka čimbolj fiziološko – to pomeni tudi, da je bolje, če ste pokonci kot da ležite. Aktivni porod je povezan s tem, da ste telesno dejavni, torej da se gibate, plešete (ja, tudi to je mogoče in celo koristno), menjate različne položaje, tudi čepite. Pri tem pa seveda tudi počivate, pijete in jeste, uporabljate različne metode za lajšanje bolečin (npr. uporaba terapevtskega učinka vode) itd. itd. Porod na pručki – gre predvsem za uporabo porodne pručke v drugi porodni dobi je za nekatere lažji kot porod čepe brez opore pručke. Pri tem vam je lahko v podporo partner, doula itd. Nekatere ženske (med njimi sem tudi jaz), lahko čepimo zelo zelo dolgo brez težav, druge potrebujejo podporo in odmore. Pri rabi porodne pručke je smiselno, da se jo pametno uporablja, za to potrebujete dobro usposobljeno babico. Tako kot pri drugih porodnih pripomočkih je tudi pri rabi porodne pručke dobro vedeti kdaj, kako in zakaj se jo uporablja in kdaj ne. To sodi med babiška znanja, seveda pa se lahko tudi tule kdaj posvetimo tej temi, če vas bo zanimala.

Glede na vaša vprašanja vas prav toplo vabim, da se udeležite delavnic Pričakujem otroka, ki jih organiziramo pri Združenju Naravni začetki, več informacij na http://www.mamazofa.org.

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

New Report

Close