Najdi forum

Malinov čaj

Zanima me kaj ve menite o malinovem čaju? Ali je res kaj na tem,
da mehča maternični vrat? Kakšne druge informacije, podatki, narejene kakšne raziskave….?

Pozdravljeni!

Ja, jaz ga pijem – po nasvetu kolegice babice. Na naših spletnih straneh ni kaj dosti informacij, sem pa našla nekaj angleških spletnih strani z osnovnimi informacijami:

http://www.birth.com.au/Info.asp?class=67&page=25
http://pregnancy.health-info.org/articles/red-raspberry.html
http://www.americanpregnancy.org/pregnancyhealth/herbaltea.html

Na eni od teh strani je omenjena tudi študija:

In a study carried out in Sydney, Australia, 192 first-time mums were given at random either a 1.2g raspberry leaf tablet or a placebo twice a day from 32 weeks of pregnancy. The herb had no harmful effects on mother or baby, and those women who had taken raspberry leaf tablets were found to have a shorter second stage of labour and a lower rate of forceps delivery (19.3% versus 30.4%). However, far more research is needed to confirm these results.
It is very important not to use raspberry leaves until the last two months of pregnancy because of their stimulating effect on the uterus. Start with one cup of tea a day or one tablet and build up gradually to a maximum of four cups of tea or tablets daily. The tea can be sipped freely during labour, too.
You can buy raspberry leaf tablets from health food stores. However many women prefer to make a tea from the dried herb, which is available from some health shops and from herbal suppliers, such as Neal’s Yard Remedies. It can also be obtained from a herbalist. To find a registered herbalist near you, contact the National Institute of Medical Herbalists. The tea, or infusion, can be made as follows: put 25g/1oz of the dried herb in a pot and pour on 600ml/1 pint of boiling water. Cover and infuse for 15 minutes. Alternatively, add 1 teaspoonful of the dried herb to a cup of boiling water.
Another herbal remedy that can be used in conjunction with raspberry leaves is squaw vine. Like raspberry leaves, it has traditionally been considered a useful aid to labour and childbirth. As its name suggests, North American Indian women regularly took it in the weeks leading up to childbirth. Like raspberry leaves, it is a uterine tonic which helps to ease and speed up labour and birth. There is no research about the effectiveness of squaw vine.Squaw vine can be obtained from a herbalist in the form of a tincture. She will advise you of how much to take and how often. It should not be taken until the last few weeks of pregnancy.

Kar se tiče medicinskih študij, sem pregledala nekaj baz podatkov in našla naslednje informacije:

1. impson M, Parsons M, Greenwood J, Wade K
Institution Holistic Nurses Association, State of New South Wales.
Title Raspberry leaf in pregnancy: its safety and efficacy in labor.
Source Journal of midwifery & women’s health. 46(2):51-9, 2001 Mar-Apr.
Journal Name Journal of midwifery & women’s health
Publication Date 2001 Mar-Apr
Volume 46
Issue/Part 2
Page 51-9
Abstract OBJECTIVE: Many women consume the raspberry leaf herb during their pregnancies in the belief that it shortens labor and makes labor “easier.” METHODOLOGY: Because of the paucity of research regarding this herb, particularly in relation to pregnancy and birth, the authors undertook a double-blind, randomized, placebo-controlled trial. The sample consisted of 192 low-risk, nulliparous women who birthed their babies between May 1999 and February 2000 at a large tertiary-level hospital in Sydney, Australia. The aim of the study was to identify the effect and safety of raspberry leaf tablets (2 x 1.2 g per day), consumed from 32 weeks’ gestation until labor, on labor and birth outcomes. RESULTS: Raspberry leaf, consumed in tablet form, was found to cause no adverse effects for mother or baby, but contrary to popular belief, did not shorten the first stage of labor. The only clinically significant findings were a shortening of the second stage of labor (mean difference = 9.59 minutes) and a lower rate of forceps deliveries between the treatment group and the control group (19.3% vs. 30.4%). No significant relationship was found between tablet consumption and birth outcomes.

Skratka, če potegnem črto – ni dokazane učinkovitosti na 1. fazo poroda, obstajajo dokazi o skrajšani 2. porodni dobi in ni dokazanih stranskih učinkov. Upam, da tole vsaj malo pomaga pri vaši odločitvi “piti ali ne piti”.

Srečno,
Polona M.

Hojla,

še jaz pristavljam svoj lonček, tole mi je kot bivši farmacevtki pravi izziv:

na imam na zalogi tele info (nabrane po različnih virih skozi pregled literature v slovenščini in angleščini):

Malinjak (Rubus idaeus)

– Za prehrano: plodovi (njam)
– Za zdravljenje oz. podporo uporabljamo liste:

Učinkovanje – pregled skozi različne prakse:

Ppripisujejo mu krčilne, protikrčne in krčne lastnosti. Zaradi krčilnih se v ljudski medicini rabi notranje proti driski in želodčno-črevesnim vnetjem, zunanje pa za grgranje in izpiranje vnetih ust, žrela in glasilk, pa tudi kot očesni losion ob vnetju očesne veznice.
Zaradi protikrčnih lastnosti naj bi blažil krče med nosečnostjo, zaradi krčnih pa krepil pritisne porodne krče in olajšal porod.

Sestavina mešanic za odvajanje blata in “čiščenje krvi” ter domačih čajev.

Rabi se tudi ob želodčno-črevesnih, dihalnih in srčno-žilnih motnjah, pa tudi proti prehladu, vročini in za znojenje, ob menstrualnih težavah, sladkorni bolezni, primanjkljaju vitaminov, za odvajanje vode, žolča in za “čiščenje krvi in kože”…

Različne babiške prakse uporabljajo malinove liste med nosečnostjo in porodom… in pri nekaterih drugih primerih – kot vidite, se kar nekaj podvaja:

– lajšal naj bi jutranjo slabost pri nosečnicah
– preprečeval naj bi poporodne krvavitve
– preprečeval naj bi krvavitve iz dlesni (kar je včasih težava nosečnic)
– med porodom pomagal pri sproščanju (Burn & Withell, 1941) in krčenju … maternice – oboje skupaj potem pomaga k bolj učinkovitem delovanju maternice
– pomagal pri iztisu otroka in posteljice
– bogat vir – železa, mangana, magnezija, vitaminov B1, B3, E
– pozitivno naj bi vplival na dojenje
– pozitivno naj bi deloval glede plodnosti
– pomagal naj bi urejati premočne in neredne menstruacije
– pomagal naj bi pri premagovanju okužb
– pomagal naj bi pri driski

Nasploh se verjame, naj bi krajšal in olajšal porod.

Odmerek za odrasle
– Pri nas se malinovi listi uporabljajo v glavnem v obliki čaja.
Krop se prelije čez poldrugi gram droge in po 5 minutah precedi. Žlička droge tehta približno 0.8 grama.

– Prakse uporabe med porodom: močan čaj zmrznejo in ga dajejo po kockah ženski med porodom

– V nekaterih državah imajo na voljo izvleček malinovih listov v različnih že pripravljenih oblikah – tablete, tinkture. Ima katera izkušnje?

Nekateri svetujejo redno pitje čaja že pred nosečnostjo in potem še naprej v nosečnosti.

Nekateri svetujejo npr. pitje ene skodelice na dan v prvem trimestru, v drugem trimestru dve skodelici na dan in v tretjem trimestru štiri do pet skodelic na dan – ta nasvet je bil povezan z merico: ena čajna vrečka za eno skodelico.

Drugi svetujejo pitje čaja nekje po 32. tednu nosečnosti do poroda.

Novejša dognanja v farmaciji
Vodni izvlečki malinjakovih listov vsebujejo dejavne sestavine z druga drugi nasprotnimi farmakološkimi učinki, prve spodbudijo mišično dejavnost, druge jo zavrejo, za spodbudne učinke so posebno dovzetne maternične mišice, najbolj nosečnic. Za čreslovine se ve, da imajo krčilne lastnosti. Protivirusne lastnosti plodov pripisujejo fenolnim sestavinam, med njimi čreslovinam.
Torej: Učinkovine: organske kisline, polipeptidi, čreslovine in flavonoidi, je blag adstringent, uterotonik …

Pojavljajo se tudi opozorila, da bi morale biti ženske, pri katerih je bil predhodni porod zelo hiter, pri uporabi malinovih listov zelo previdne.
Tanini v malinovih listih lahko prispevajo k zaprtju (česar si nekatere nosečnice, ki trpijo zaradi zaprtja, ne bi želele).

Načeloma velja previdnost pri jemanju katerihkoli dodatkov in zdravil med nosečnostjo, zato je res pametno dobiti relevantne informacije.

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]
nova
Uredništvo priporoča

Ali ga lahko pijem, če je bil maternični vrat v predhodnji nosečnosti zgodaj zmehčan?
LP

Draga ccc16,

po mojem sklepanju bi bilo to smiselno – če delujejo malinovi listi kot uterotonik, bi sklepala, da podpirajo fiziološko delovanje.

Ampak to je pa že tako vprašanje, kjer bi jaz želela mnenje nekoga, ki je čisto up-to-date in se na to zelo zelo spozna.

Je kakšen tak junak, ki nas bere? Seveda tudi junakinja, seveda …

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Mene pa zanima, kje se lahko sploh kupi čaj iz malinovih listov? V lekarnah (pa sem jih kar nekaj “obrnila”, tudi zeliščne) ga nimajo, v sanolaborju tud ne, tako da ne vem, kje ga najdem. Sem pa že v začetku 38. tedna, pa tud ne vem, kaj ve mislite, je že prepozno? Sicer si presredek mažem z Weledo, pa vseeno bi še s čajem poskusla…..

Hvala in lp

če si iz lj-jaz sem ga kupila v eni zeliščni trgovini, v koseški tržnici.
srečno!

Pozdravljena!

Imajo ga na Ljubljanski tržnici in v trgovini Basilica v City Parku (nasproti vhoda na otroški oddelek H&M).

Polona M.

Hvala lepa za odgovore, bom poskusila še tam.

Lp

Jaz sem ga ravnokar kupila v Sanolaborju v City parku.

RES JE SEM PROBALA SAMA.REZULTAT:POROD TRAJAL 2hpoadkov pa skoraj nič tak da zdaj ko grem tretjič ga bom pila na litre ha ha ha še v porodnišnico ga bom nesla. TOPLO PRIPOROČAM

Draga Jožica,

dobrodošli med nami.

Morda lahko poveste kaj več o tem, kako ste ga pili v drugi nosečnosti (če sem vas prav razumela, je bil porod kratek, popadki pa zelo znosni?), kdaj ste začeli s pitjem in koliko skodelic na dan ste ga popili?

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Ja res je.Pit sem ga začela okrog 3 mes.nosečnosti-po 2dc na dan večinoma pred spanjem.Me je pomiril nisem imela tistih krčev več in še spala sem lahko.okrog 6 meseca sem pila 3dc ampak sem to razdelila čez dan saj sem imela v nosečnosti gestacijski diabetes in sem bila pogosto žejna in sem rajši pila ta čaj in vodo.srečo sem imela da sem bila noseča pozimi in sem ga brez problema pila zelo toplega.Naj vam povem da sem rodila 2 dni čez rok in 4kg-54cm dojenčka.ha ha zdaj ko se spominjam sem ga pila tudi med popadkami.Imela sem jih na 15min pa 10min pa jih sploh nisem čutila ko so postali redni na 5min naj povem da sem bila še celo noč doma z temi popadkami kako-saj sem jih komot predihala okrog 6 zjutraj sem spila 3dc tako da ko sem prišla me je babica pregledala bila sem odprta 5,5cm okrog 7 sem prišla v porodno sobo so mi predrli mehur ob 8,10 pa sem imela v rokah svojega sineka.po porodu nič šivanja vse celo.Zakaj verjamem v ta čaj-prvo nosečnost nisem pila CELO NOČ NISEM SE ODPRLA-UMETNE POPADKE-UTRUJENA-VAKUMSKO RODILA-RAZTRGANA NOTER IN VEN IN ŠIVANA V OPERACIJSKI.VERJEMITE MI DA SE 3 PORODA VESELIM IN ME NI STRAH zakaj KER ZAUPAM V SEBE(IN MALINOV ČAJ ha ha ha) upam da vam bo tudi pomagal SREČNO

Lep pozdrav!

Zanima me le,če je čaj tudi tolko učinkovit,če ga začneš piti v 38.tednu??Žal sem v prvi nosečnosti šele sedaj zvedela za ta čaj.:((

Hvala na odgovoru!

Draga Emili,

ne vidim razloga, da ne bi poizkusili s pitjem čaja, četudi ste že tik pred porodom, morda bo pa otročiček še malo počakal.

In svetujem vam, da ga pijete tudi vsaj v prvi porodni dobi, takrat, ko ste še doma.
In tudi v porodnišnici bi vam prav prišel.

Srečno in lep porod vam želim,

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Pozdravljeni!

Krasno, spet ena fina tema zame.
Naj povem, da s svojim partnerjem vsako leto nabirava razna zelišča, iz katerih si potem (največ pozimi) pripravljava razne čaje in zvarke, ki jih velikokrat pijeva z medom. In torej, ker mi nabiranje in sušenje zelišč ni tuje, bi želela te malinove liste nabrati in posušiti kar sama.
Zanima me, če je morda katera izmed vas to že storila. Ne vem namreč, kdaj je najbolj primeren čas za nabiranje. Ker je še avgust, mogoče še ni prepozno, saj so listi še zeleni. Sem pa šele v prvem trimesečju nosečnosti, tako da bo časa za pitje še veliko.
In še nekaj mi povejte, prosim – se čaj lahko sladka z medom ali je bolje piti grenkega?

Lep pozdrav!

Draga Jančija, drage zeliščarice,

Nasploh pri nabiranju listov za čaj upoštevamo, da je najbolje, če se nabirajo mladi listi, razen če ne zasledite drugačnega opozorila. Liste je potem treba pregledati, živalce vrniti v njihovo okolje, našo nabirko pa potem razgrnemo po čisti površini – samo v enem sloju. Če bi sušili nagrmadeno, se kaj hitro zgodi, da se začnejo procesi vretja. Tega pa ne želimo. Torej, previdno sušimo, posušene liste pa shranimo v papirnate vrečke ali škatle, ki so potem spravljene na temnem mestu.

Za malino sem zasledila, da se poleg mladih listov nabirajo tudi cvetoči poganjki, torej naj bi vse skupaj počeli, ko malina cveti.

Nimam podatka, kako je, če bi liste nabirali zdaj v avgustu. Sklepala bi, da je še vedno čas, morda ne čisto idealne, ampak vseeno. Ker pa nimam izkušenj z nabiranjem listov maline, vabim tiste, ki ste to počele, da poveste, kaj in kako.

Pri odgovoru na vprašanje, ali čaj iz malinovih listov sladiti z medom ali ne, izhajam iz svojega razmišljanja (nisem zasledila kakšnega preverjenega podatka): rekla bi, da ja, da ni težav s tem, da si čaj osladite z medom. Nekaterim okus čaja ni prijeten in je tako slajen z medom veliko bolj piten. Med porodom pa je čaj, sladkan z medom, vir energije, ki jo med takim dogodkom potrebujete v velikih količinah.

In še to: idealna pijača med porodom po sodobnih znanstvenih izsledkih ni voda, niti čaj, pač pa izotonični napitki – tisti, ki jih uživajo maratonke, na primer. Saj vem, rekle boste: »To je čisto logično, valjda.«

Pozdrav

– moram reči, da tole govorjenje o malinovih listih v meni vzbuja hudo željo, da grem za moji hčerki in zase kupit eno košarico malin, mlajc (o ceni pa raje ne bomo, prav?

pozdrav

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Včeraj sem v štirih lekarnah povprašala po malinovem čaju in so me povsod gledali kot čudo.
Potem sem pa ugotovila, da ga imamo doma (mama zeliščarka). Mama ga je nabirala spomladi in sicer mlade vršičke in tudi zaprte cvetke. Nabirala je pa te divje maline, črne, ki jim rečemo kupine. V literaturi sem prebrala, da je “malinov čaj”, čaj iz rdečih malin. Mislite, da je moj tudi dober.? Pride pa čaj takšen kalen, moten, kot kakšna žlobudra. A zelo okusen in piten. Mama ga je nabirala za druge tegobe.

Jaz sem konec avgusta nabrala listke rdečih malin, lepo posušila in zdaj ga že nekaj dni pijem. Ja, tudi moj je zelo okusen in piten – malo spominja na melisin čaj. Malenkost je kalen, sicer pa je take rumeno zelene barve – skoraj kot zeleni čaj.
Angelca, ne vem, če je tvoj čaj tudi pravi za tvoj namen. Sicer pa mislim, da še imaš čas, da nabereš liste rdeče maline. Najboljši čas je verjetno res spomladi, ampak mislim, da bi tudi ta jesenski učinkoval.
Pa lep pozdrav!

Vidim, da je bilo že dosti napisano o čaju, pa naj vseeno dodam še svojo izkušnjo.
V prvi nosečnosti sem ga začela piti v 32. tednu, po 3 skodelice dnevno. In verjamem, da se je moj porod prav po zaslugi tega čaja odvijal tako gladko, kljub temu, da se je začel zelo neugodno (odtekanje plodovnice pri popolnoma zaprtem materničnem vratu). Vsega skupaj je trajal 4 ure, od 3cm odprtega materničnega vratu do rojstva našega sončka pa je minila le urica. Naj še povem, da sem rodila brez umetnih popadkov in brez enega samega šiva!
Sedaj sem drugič noseča in upam, da bom imela tudi v drugo takšno srečo, seveda ob obveznem pitju čaja iz malinovih listov!

New Report

Close