Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Težave pri dojenju

Težave pri dojenju

Pozdravljeni!

Imam 1 mesec in pol staro deklico. Porod je bil spontan. Nisem dobila nobenega protibolečinskega zdravila, rodila sem v uri in pol. Deklica je imela ob porodu na glavi bulo, ki je čez par dni splahnela, popila je nekaj plodovnice. Ko so mi jo takoj po porodu pristavili, ni kazala interesa za sesanje. Babica jo je poskušala spodbuditi z glukozo, ki jo je s kapalko brizgala zraven moje bradavice, medtem, ko jo je pristavljala na bradavico, pa ni zagrabila. Nato je ves dan prespala, kar je itak normalno, čeprav sem jo poskušala pristavljati proti večeru. Spala je tudi ves naslednji dan in tako bi prespala vse dni v bolnici, če je ne bi grobo budili in spodbujali k sesanju. Rekli so mi, da ima slab sesalni refleks, da je lena in zelo zahteven dojenček, s katerim bom še imela probleme. O psihičnem pritisku, ki sem ga doživljala v bolnici in občutkih nemoči že na meji obupa, ker se dojenje ni vzpostavilo, ne bi pisala. Hči je ob porodu tehtala 3000 g, velika pa je bila 50 cm. Tretji dan je izgubila težo na 2700 g in izgubljala bi jo še naprej, če je ne bi zadnjo noč nafilali z dodatkom po kapalki, tako da je pridobila 80 g, samo v eni noči, kar je bil razlog, da so naju sploh odpustili iz bolnice. Torej, odpustna teža je bila 2780 g. Deklica je jokala, verjetno od lakote, ni pa sesala. Ni ji potegnilo dojka- hrana-ugodje. Na vse možne načine so jo sestre spodbujale (špikanje za vratom, pod brado, po podplatih, uhlje, po lasišču), pa se je le jokala, a ni sesala. Zadnji dan je malo začela, vendar je 2 do 3x potegnila, nato pa zaspala. Kupila sem si Aventovo črpalko saj mi je mleko močno naraslo in sem si ga morala brizgati. Sestre so mi vedno dajale občutek, da nimam stika z otrokom. Ene so trdile, da je to krivo, spet druge, da je problem v otroku. Pristavljena je bila vedno pravilno. Iz bolnice sem prišla ne z občutkom sreče, temveč nemoči in strahu, kako se bo otrok hranil. Prvi teden doma je bil zame psihična grozljivka. Ne morem reči, da sem jo pristavljala na nek določen čas, ves čas sem jo imela pri sebi in ji tiščala dojko, ter lovila njene trenutke, samo da bi sesala. Poiskala sem tudi pomoč na domu (doulo, neke vrste babico), če bi morda bil problem pristavljanje, ampak to mi je dobro šlo od rok. Punčka skratka ni vlekla, ne glede na to kolikokrat sem ji ponudila dojko. Tudi zbujala sem jo saj mi je en dan spala 5 ur brez da bi se hranila. Sodi v kategorijo zaspančkov. Tudi če sem jo zbujala, ni sesala. Začela je izgubljati na teži. Tako sva po treh tednih bili na 2700 g. Predčasno sem se naročila k pediatru, ki nama je takoj predpisal dodatek saj jo je bilo treba energijsko prebuditi, da bi sploh začela sesati. Bilo mi je grozno saj sem si zelo želela dojiti. Tudi črpati sem hotela, da bi dobila samo moje mleko, pa se ni izšlo. Dehidrirana ni bila.
Danes po mesecu in pol smo na sistemu dojenje-dodatek na vsake tri ure, saj otrok ni kazal nobenega znaka da bi jedel ali da je sit. Jaz sem ji morala odrediti ritem hranjenja. Tako imamo triurni. Vedno jo najprej podojim, nato pa dobi dodatek po steklenički (Avent, najmanjša luknjica). Tudi na flaški jo je treba včasih buditi.
No, stanje se je popravilo in res je začela “živeti”. Zdaj sesa. Dojke ni zavrnila. Vedno po dojenju spije med 60 in 90 ml. Dojenje pa izgleda nekako tako. Zjutraj okrog šeste imam polne dojke (mala ponoči spi od 4-5 ur, včasih tri ure), zato ji dojko ponudim. Lepo spije (efektivno do 30 min.) in zaspi. Dodatka ne dam. Naslednji podoji pa so drugačni. Prsi niso napete, mala pa sesa cca 3 min., nato bolj cuclja in že hoče spati. Zbudi se samo tako, da jo odložim vstran od sebe. Če me ni, potem se takoj prebudi. Ponovno jo pristavim, spet ni učinkovitega sesanja, zato ni prave stimulacije, ne glede na to kako pogosto jo pristavljam. Učinkovito sesa samo, če je dojka polna in ji teče. Ko se mora truditi da potegne več mleka, pa se začne jeziti na dojki. Najprej išče bradavico, se zažene vanjo, naredi par požirkov, ki so zelo glasni (verjetno spije veliko zraka poleg) in odneha, se začne dreti, brcati z nogami in mahati z roko. Takoj pristavim na drugo in vse se odvija enako. Nato jo dvignem, se sprehajam z njo, jo tolažim, podirava kupčka in ponovno pristavim, a ne zaleže. Vse bolj postaja napeto, dokler ne posežem po dodatku in takrat je mir.Težko poslušam kričeč jok in solze. Mala bi verjetno od lakote spet zaspala, če ji ne bi dala dodatka. To počne že 14 dni. Poskusila sem z gnezdenjem. Ves dan sva bili v postelji. Pazila sem, da sem ji ponujala dojko na 2 uri, ali pogosteje, a ni kazala pravega interesa za sesanje. Več ali manj je dremala, bila bolj melanholična. Tako sva bili do štirih popoldne brez dodatka. Pri vsaki moji ponujeni dojki pa je zelo malo spila, tako da ne morem reči, da so bile dojke stimulirane. Če sem jo prebudila, da je oživela, potem pa se je začela jeziti na dojkah. Enkrat sem jo potolažila z glasbo in plesala z njo, da je zaspala, ker je bila preveč znervirana, da bi sploh sesala. Potem pa več nisem vzdržala in ji dala dodatek- 60 ml.Deklica je težka 3700 g (v 14 dneh se je zredila za 500g s pomočjo dodakov), zato sem se odločila, da bi zdaj lahko poskusila s polnim dojenjem. Po podoju sem si tudi črpala mleko, enkrat sem načrpala slabih 20 ml iz obeh dojk v 20 minutah, enkrat 40 ml. Ali imam premalo mleka, ne vem. Lahko da se je navadila na flaško, ker tam bolje teče, a pri polnih dojkah tudi lepo vleče.
S partnerjem sva se pogovarjala, če bi si stimulirala dojke s pomočjo črpalke, da bi bilo več mleka, da bi mala čez čas dalj časa vlekla, ker bi bilo več mleka.
Včasih ji za tolažbo ponudim tudi dudico.
Skratka, ne vem ali je polno dojenje pri nas možno, glede na to, da punčka ne kaže interesa za sesanje, če ji ne teče. Takšna je bila že od vsega začetka.
Kaj naj naredim, če pravite, da je polno dojenje možno, zdi pa se mi, da sem naredila zelo veliko na tem, a da je vseeno odvisno od otroka. Ni mi problem biti v postelji in jo dojiti, le ona bi morala imeti željo po aktivnem sesanju, a tega pri njej ni, če so dojke mlahave. Zdi pa se mi premalo, če mala spije na tri ure samo za tri minute ali manj mleka. Od tega se pa ja ne nahrani. Če se pa jezi na dojkah, pa se itak ne hrani.
Plenice so zaenkrat mokre in pokakane, a vseeno je tu dodatek. Ne vem kako naj vzdržim ob joku od lakote, če bi poskusila takoj brez dodatka.

Zanima še me kako dolgo se prebavlja materino mleko in kako dolgo adaptirano?
v kolikem času se lahko poveča količina mleka, če poskušam stimulirati dojke s črpalko?
Kako doseči, da se otrok ne jezi, oz. stavka na dojkah?
Kaj sploh naj naredim v mojem primeru? Potrebovala bi konkreten načrt, recept.
Če bi takoj začela brez dodatka in bi prvi dan dala vstran stekleničko in dudo, bi otrok od lakote bolj vlekel na prsih? Kaj pa če bi postal apatičen, kar je značilno za zaspančke?

Lepo prosim za odgovor, Tea

Tea, lepo pozdravljeni!

Iz vašega sporočila je zelo lepo razvidno, da o dojenju res veliko veste in da ste preanalizirali vse možne razloge ter poskusili ogromno stvari, kako bi se vaša 1,5m deklica polno dojila, pa ne gre.

Skušala vam bom omeniti še nekaj vidikov, ki jih morda jaz opazujem drugače, kot jih vidite vi, in ki bi lahko še kaj spremenili. Seveda pa zdaj že sami veste, da je veliko odvisno tudi od punčke same, ne le od vas.

Iz nekega razloga, ki ga takole težko razberem (pa tudi ni nujno, da vedno vemo), vaša punčka že poldrugi mesec kaže znake premalo aktivnega dojenja; bila je zaspančica, ima šibek sesalni refleks, jokala je, vendar ni “prišla” do mleka sama, ker tega ni zmogla.

Najprej glede porodnišnice in prvih dni. Tea, dojenčki prvi, drugi dan res večinoma prespijo, a to ne pomeni, da NIČ ne sesajo. Dojenčka je tudi prvi in drugi dan treba redno pristavljati na dojko. Mlezivo, ki ga zdrav, donošen in aktiven dojenček (običajno prve tri dni) dobiva, se res meri v čajnih žličkah, vendar brez njega dojenček preveč zgublja na teži, je v nevarnosti dehidracije, celo dehidrira, morda dobi zlatenico, hipoklikemijo… To, da otrok prve dni nič ne sesa, samo spi, je znak za alarm. Strinjam se s tem, da je treba dojenčka buditi vsaj na 3h, mu pomagati, da bo sesal, če pa vidimo, da ne zmore in je otrok v krizi (tehtnica pokaže del zgodbe, otrokova koža, njegovi zunanji znaki pa del), mu je treba čim prej pomagati. Če je le možno, je idealno kombiniranje poskusov podojev in dohranjevanja z materinim mlekom, sicer pa s prilagojenim (v obeh primerih po žlički, kapalki, brizgi, lončku,… ne po steklenički). Ne strinjam se z oznako “len” otrok. Taki dojenčki niso leni, le zaradi nekih dejavnikov (pri porodu ali pri otroku samem) aktivnega sesanja ne zmorejo. Hranjenje takega novorojenčka prve tedne od staršev zahteva veliko pozornost in potrpežljivost, česar ste punčki pri vas nudili v največji meri!

Takih novorojenčkov ni malo, Tea. Žal mi je, da vam niso v vaši porodnišnici z več občutka in pozornosti razložili, da niste vi v ničemer krivi, temveč kako si lahko pomagate! Prepričana sem, da niste v ničemer pogrešili, da ne bi imeli “stika z otrokom”!

Tretji dan je tehtnica gotovo pokazala znak za alarm, kajti novorojenčki naj ne bi izgubili več kot 10% svoje teže, njeno vedenje pa je že prej kazalo, da nekaj ni vredu, česar vi niste mogli zagotovo vedeti. Prav živo si vas predstavljam, kako strah vas je bilo ob odpustu iz porodnišnice in kaj ste preživljali. Poglejte, kaj vse ste poskusili, loviti trenutke skozi ves dan, da bi se dojili, našli ste doulo, kako super ideja.

Škoda, da vam nihče ni že prej kot pri 3t predlagal, da bi deklico dohranjevali in ob dojenju energijsko okrepili. Mnogokrat se namreč ob nekaj začetne pomoči dojenje malce kasneje lepo vzpostavi. Ne glede na to, je dobro, da ni dehidrirala. Je sicer zdrava? Kaj pravi pediater zdaj? No, verjetno njena “krepitev” še vedno traja, Tea, in polno dojenje se še lahko vzpostavi. Nekateri dojenčki potrebujejo mesec, mesec in pol, tudi dva (nedonošenčki še dlje včasih), da se okrepijo in polno dojijo. Če pomisliva, da se je pri vas deklica začela krepiti pri 3t in je po 3t dojenja-dohranjevanja že bolj živahna, je to odličen napredek! Super tudi, da se želi dojiti.

Prav je, da vi določate njen tempo in ne čakate na njeno pobudo. Moj prvi predlog: Zjutraj imate napeti dojki, pravite. Ji ponudite obe (bere se, koda da le eno, nato pa zaspi)? Kaj menite, da bi bilo bolje:
A. Da jo stimulirate z obratom na drugo stran in da posesa mleko na obeh dojkah? In nato morda še dvakrat menjate stran? 30min aktivnega sesanja se mi zdi kar vredu. Še bolje bi bilo, če bi se morda nahranila še na drugi dojki vsaj malo.
B. Če bi se na eni dojki hranila dlje časa, vi pa jo spodbujate morda s previjanjem, podiranjem kupčka, odmikanjem z bradavice, da vam ne utone v spanec. Tako jo npr. večkrat, 2-4-krat pristavite na isto dojko. Drugo dojko ji ponudite proti koncu, ko je vsaj 20min aktivno sesala na prvi.

V primeru B bi si vi lahko prvo dojko še dodatno črpali. Tako bi dali signal za večjo tvorbo mleka, tudi 10, 20ml je vredu! Na dojki, kjer se je manj dojila, pa ne bi črpali, da bi bila napetost v njej večja, s čimer bi jo bolj spodbudili k dojenju.

Pri naslednjem podoju bi deklico pristavili na polnejšo dojko in ponovili “scenarij”. Tokrat bi po tem, ko bi aktivno sesala, črpali dodatno to drugo dojko.

Mogoče je tudi tole: deklico vedno pristavite na polnejšo dojko, da tam sproži izcejanje mleka. Ko mleko začne teči, jo hitro premaknete na bolj mehko dojko, da tam posesa mleko, kolikor časa je tok hiter, ko se začne jeziti, pa jo spet premaknete na drugo dojko. Poskusili ste že menjati strani. To je zelo dobro, ampak priporočam vam, da vztrajate le toliko časa, dokler je deklica pri volji. Ko obe postajata nejevoljni, punčka se začne jokati, vi veste, da verjetno potrebuje dodatek, naredite tako, da bo mirnejša.

Ste pomislili, da bi ji dodajali po majhnem lončku, brizgi, kapalki? Bi se jezila? Presodite ali bi s tem morda povečali njeno potrebo po sesanju na dojki. Možno je, ni pa nujno, da bi se dojenje bistveno izboljšalo.

Tea, morda je vaša ponudba mleka manjša od dekličinih potreb, verjetno pa ste jo v zadnjih 3t že znatno okrepili. Črpalka bi tukaj lahko pomagala. Eno možnost sem vam že omenila, izmenično dodatno črpanje. Lahko pa po podoju tudi na vsaki dojki dodatno črpate mleko, npr.10-20min. Morda bo vsak dan že vidno več načrpanega. Črpalka je tudi stvar veščine. Ocenite, kaj bi bilo za vas bolje:
A. Da črpate po podoju in nato počakate 2-3h na naslednji podoj in po podoju spet črpate.
B. Da črpate tudi med podojem, kajti večja frekvenca črpanja, npr. na 1,5h lahko še hitreje poveča razpoložljivo količino mleka. Morda bi lahko črpali v vmesnih obdobjih samo eno od dojk, da bi druga ostala bolj napeta, nato pa uporabili trik, ki sem ga že opisala: “najprej bolj polna, takoj ob izcejanju na hitro na mehkejšo za par minut, če bo jeza, pa spet na polnejšo dojko”.

Vi boste najbolje vedeli, kakšen razmak deklici najbolj ustreza oz. ali je najbolj aktivna po treh urah ali že prej. Popoldne, ko dojki nista več občutno napeti, je verjetno res nekoliko steklenična kriva, da je na dojki težje zanjo. Tedaj bo morda čisto vredu, če ji boste dojki ponudili, vedno obe, če bo šlo, 2*3min aktivnega sesanja ni nujno malo. Dvakrat zamenjajte stran, nato pa še dodatek. Priporočam vam, da si vzamete teden do dva časa in skušate s črpanjem po podoju povečati ponudbo mleka.

Ali lahko deklico tehtate doma? Če imate to možnost, potem bi bilo morda laže hkrati postopno zmanjševati dodatek. Kaj pa če bi si:
1. zapisovali število podojev in čas aktivnega sesanja
2. popiti dodatek, ki bi ga zniževali postopno, zelo počasi (glede na 1.)

Vzemite si še vsaj 14d prehodnega obdobja, morda tudi kak teden več. Morda boste ugotovili, da je deklica še bolj aktivna in budna, da še bolje sesa, da ste s črpalko uspešno povečali ponudbo, pa boste dodatek lahko mirneje zmanjševali. Nenadnega prehoda na polno dojenje brez dohranjevanja z vašim načrpanim ali prilagojenim mlekom vam ne bi priporočila, dokler ne boste prepričani, da se vaša punčka res še bolje doji. Imate še kako prav: ni nujno, da bi deklica ob odstranitvi dodatka in dude dobro sesala na dojkah. Morda še vedno ne bi zmogla dovolj dobrega dojenja in bi spet začela več spati zaradi pomanjkanja energije.

Tea, kadar boste videli, da se deklica noče dojiti, ker je lačna in mleko premalo navre, nič ne oklevajte. Sprostite se, ponudite ji dodatek, vi pa nato črpajte namesto njenega sesanje. Učinek na ponudbo mleka bo, to pa je pomembno! Gnezdenje očitno ne deluje. Morda še bo delovalo. Poskusite ga čez kak teden ali dva še enkrat.

Tea, polno dojenje je prve tedne pogosto izjemno težko ali celo nemogoče vzpostaviti. Morda bi zdaj poskusili raje s tem, da je vajin cilj preiti na hranjenje z vašim mlekom, četudi ga bo del na dojkah in del prek črpalke? Če vam bo črpanje šlo… To bo morda za vas laže. Polno dojenje ni ideal, ki ga morate doseči. Vaša deklica se zelo trudi, a tega še ne zmore, tudi vi se trudite, vendar pomembno je, da se hkrati čim bolj sprostite, si ničesar ne očitate. Tudi to pomembno vpliva na boljše dojenje in boljšo tvorbo mleka. Zelo prav imate, da je odvisno tudi od otroka.

Prilagojeno mleko se prebavlja dosti počasneje. Žal ne vem natanko, pa tudi odvisno je od otroka. Idealno bi bilo, če bi lahko v delu dneva deklico večkrat pristavili, a to boste najbolje presodili vi. Saj pravim, nič na silo. Veliko bolje bo, če ste vztrajni, vendar potrpežljivi in date deklici možnost, da vas preseneti še z večjo aktivnostjo in budnostjo.

Še nekaj pomoči, če morda še česa niste našli:
Kako ohraniti in povečati zalogo mleka: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981548,1981578#msg-1981578
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977902,1977902#msg-1977902 (kako deluje zakon PP)

O stavki ste že prebrali tukaj?
Doječa stavka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977609,1977609#msg-1977609 (mlajši dojenček)

Kako zbujamo dojenčka zaspančka:
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_4._NASVETI_ZA_1
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=827&t=827 (1t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979120 (9d)

Kaj pa tole?
Kompresija, stiskanje prsi: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986032,1986037#msg-1986037

In še…
Težki začetki – zgodbe mamic:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981780 (1m)

Sesalna zmeda: http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=579&t=579

Odstavljanje od stekleničke:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=785&t=775 (kratek članek)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979673 (10d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986820 (dopisovanje, podrobni napotki)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1515&t=1515 (zgodba)

Relaktacija in stimulacija materinega mleka: http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=257&t=248

Tea, morda vam bo laže, če bi poklicali po telefonu. Brezplačna pomoč in podpora – telefonske številke svetovalk La Leche League: http://www.dojenje.net/pomoc.htm

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni,
prosim za vaso pomoc. Nas dojencek je star 6 tednov in ima od rojstva tezave s sesanjem. Rojen dva tedna pred rokom, tezak 3080 g, odpustna teza 2890 g. V porodnisnici prejel AM, saj ni znal ucinkovito sesati, jaz sem si medtem crpala mleko, da je hkrati dobil zacetno mlezivo. Na zacetku sva uporabljala nastavke, ki sva jih z veliko truda in potrpezljivosti opustila. Mislim, da je otrok dobro pristavljen, vendar se vedno ne zna aktivno sesati in mu moram dodajati AM. Velika zelja, da bi dojila je se vedno prisotna, zato sem se za cel teden zaprla, ga imela v narocju ter ga non stop pristavljala. Vmes je seveda dremal/spal in ni aktivno sesal. Tekom dneva in zvecer je bilo potrebno dodati AM. Sedaj se je na dojki zacel tudi kregati, ko ne tece in ker mora delati za to, da pride do mleka. Jemljem Tametil, pijem caje, podoje sem povecala, vse z namenom povecanja laktacije. Vrtimo se v zacaranem krogu in cel dan se odvija okoli hranjenja, kar je izjemno utrujajoce. Zdi se mi, da manjka le se finalen korak, da se on nauci aktivno sesati in da bi to z vztrajanjem zmogel osvojiti, vendar pa sama ne vem vec, kaj za to lahko storim. Zdi se mi, da ga morda zmede tudi flaska ker parkrat potegne, potem pa caka, da bi mleko teklo in ker ne tece se razburja. Poskusili smo dodati tudi po zlicki pa je bil se bolj razburjen. Med samim dojenjem ga non stop stimuliram, zgeckam povsod, se pogovarjam, previjam ipd in redno izvajam kompresijo pa uspe za kratek cas aktivneje sesati, potem pa zopet preneha in zacne dremati. Do sedaj se je na dojki poleg crkljanja ipd. nahranil (tako da sem ga lahko dala od sebe na igralno podlago in je bil miren) le parkrat, ko sta bili dojki polni. Prosim za kakrsenkoli nasvet. Najlepsa hvala za vas trud. Lep dan zelim.

New Report

Close