Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje kako vedeti, kdaj je dojka prazna

kako vedeti, kdaj je dojka prazna

dober dan
imam 9 dni staro detece, ki zelo pridno je – v zadnjih petih dneh se je zredil za 300g.
patronazna mi je rekla, naj ga hranim na eni dojki, ko pa v njej zmanjka mleka, naj ga prestavim na drugo dojko. jaz pa imam vedno obcutek, da dojka se ni prazna. pravzaprav sploh ne vem, kako bi vedela, kdaj je prazna. ce otroka odstavim in poskusim stisniti mleko ven, vedno se kaj pritece. Iz cesa lahko sklepam, da je dojka prazna?

zanima me tudi, ce bi morala res potem, ko se otrok naje in ostane nekaj mleka v dojki, to mleko iztisniti. ce ja, potem me zanima, zakaj. saj pravijo, da je kolicina mleka pogojena s povprasevanjem. in ce si ga iztisnem, telo misli, da ga rabim vec, kot ga res rabim in naslednjic ga bo se vec …

lp, sinicka

To tudi mene zanima; imam 5 dni staro zelo lačno punčko, ki je na 2-3 ure. MOji dojki pa sta balona in trdi. Jaz jo dojim samo iz ene dojke, vmes podre kupčka in potem po treh urah na naslednji dojki.
Ne vem pa, kdaj naj bi bila dojka prazna?!

Pozdravljeni, sinicka

Imate 9d starega fantka, ki se lepo doji. Krasno! To vidite po teži, predvidevam, da tudi pridno polni pleničke, da je aktiven in zadovoljen dojenček. Ali poznate znake, po katerih doječe matere vemo, da naš dojenček dobi dovolj materinega mleka? http://med.over.net/forum5/read.php?94,4066087 (kratko). Ko boste kliknili tu, ne boste nikjer zasledili, da so merilo količine mleka mehke/trde dojke ali dojenje na eni/obeh dojkah.

Kako vemo, da je dojka prazna? NE VEMO! Ker dojka ni NIKOLI prazna. Dojka ni posodica, kamor se mleko nateka. Tako je pri stekleničkah. Nalijemo, steče ven in konec. NA dojkah je povsem druga pesem. Mleko se pridno tvori sproti, ves čas. Mati lahko dojenčka podoji kadarkoli, če meni, da bi se še rad dojil. To stori kar takoj, po petih, desetih, petnajstih minutah, po pol ure, uri,… Dojenje tudi ni zgolj obrok hranjenja, ampak veliko več. Dojenčki se dojijo tudi zato, ker iščejo stik z mamico, rabijo občutek varnosti, topline, ljubezni, potrebujejo zadovoljitev sesalnega nagona, potrebujejo dojenje za umiritev, uspavanje, kot pomoč pri premagovanju bolečine (npr. pri nemirnem črevesju, tiščanju zraka, napenjanju idr.).

Verjetno se je vaša patronažna le nekoliko nerodno izrazila. Najbrž je hotela reči, da podojite dojenčka na eni dojki, dokler aktivno sesa. Podoj namreč poteka tako, da dojenček najprej sesa, sproži izcejanje, po izcejalnem refleksu sesanje in požiranje zelo pospeši, nato malo upočasni, nato morda malce počiva, pa spet sesa, pa spet počiva,… morda pride še naslednje izcejanje in spet zelo pospeši,… Dokler je dojenček, skratka, zainteresiran za sesanje in vidite, da še požira mleko, ga dojite na tej dojki. Ko vidite, da začne pretežno počivati in le tu in tam pogoltne malo mleka, pa ga lahko spodbudite k dodatnemu dojenju tako, da mu ponudite drugo dojko. Mnogi dojenčki aktivno sesajo od 10-30 minut na eni dojki, nekateri tudi več. Morali ga boste opazovati, kajti le tako boste lahko ugotovili, kako je pri vas. Otroci so različni, učinkovitost dojenja pa se seveda spreminja tudi s starostjo otročka.

Imate še kako prav, sinicka, kajti dojka nikoli ni prazna in vedno boste še lahko iztisnili nekaj mleka. Le pravilno je treba stisniti, pa lahko mleko vedno tudi brizgne. Nič se ne obremenjujte, koliko je mleka v vaši dojki. Mleko je vedno tam! Ponudite otroku dojko, kakršnakoli že je na otip. Ponudite pač po občutku, kolikor bo želel sesati. Če bo sprejel obe in bo zadovoljen, potem je tako čisto vredu. Če bo drugo odklonil ali popil le malo, pa je zanj v tistem trenutku prav tako. Ponudite najprej dojko, ki vas bodisi tišči od veliko mleka bodisi imate občutek, da je polnejša. Če tega občutka nimate in sta ponudbi razmeroma uravnoteženi, pa je vseeno, kje začnete. Dobro je, da sta dojki približno enako časa v “uporabi”, kar že gotovo veste. Vse ostalo je, če otroček dobro napreduje, stvar vajine navade in trenutnih potreb.

Da se dojki dobro praznita, boste vedeli po tem, ker vas mleko ne bo tiščalo in bo vaš otročiček lepo napredoval.

Najbrž ste že ugotovili, kaj bom rekla glede praznjenja dojke po podoju. V specifični situaciji je kakšna mamica lahko seveda ravnala tudi tako in je bilo to zadnjo pravilno. A če dojenje poteka vredu in otrok dobro napreduje, ni prav nobene potrebe, da bi si dodatno iztiskali mleko. S tem boste, kot ste lepo napisali, ustvarili presežno ponudbo.

Že poznate tole odlično razlago Kako deluje zakon ponudbe in povpraševanja? http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977902,1977902#msg-1977902

In pripenjam še verjetno največkrat objavljeni članek na forumu pripenjam: Kako se tvori materino mleko: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978042,1978042#msg-1978042

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825
nova
Uredništvo priporoča

Piaa, pozdrav tudi vam in vaši družini!

Saj ste si prebrali zgoraj, kajne. Vaša dojka nikoli ni prazna. Naj dodam še to: najslabši nasvet, ki ga doječa mamica lahko dobi, je, naj čaka, da se bo dojka napolnila. Uh, saj vidite, kako je to zoprno, ko sta dojki prenapeti. Prenapetost v prvih dneh povrh vsega sploh ni znak, da imamo veliko mleka, temveč je le posledica navala krvi in limfe, mleko se mora šele tvoriti na podlagi povpraševanja.

Pet dni po porodu ste verjetno še v času, ko se je kolostrum začel spreminjati v zrelo mleko (to se zgodi običajno 2.-5. dan). Najboljši način, da mati prepreči prenapetost, je pogosto dojenje! Preberite si nekatere predloge, kako lahko težavo odpravite.
Prenapete dojke: http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_5._DOJKE_POSTANEJO_1
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979341,1979347#msg-1979347
Trde, boleče, prepolne dojke – slike masaže:
http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/rev_pressure_soft_cotterman.html

Priporočam vam (ocenite, kaj bi bilo za vas mogoče):

– manjše razmake med podoji (3 ure je za dobro dojenega otroka običajno kar velik razmak) več tukaj: O redu in urniku (razmaki med dojenjem):
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1675&t=1675. Pravite, da je zelo lačna. Ali hočete reči, da jo težko nahranite, ko je čas za podoj, ker je morda neučakana, se ji zaletava mleko? Pogostejše dojenje zagotovo pomaga.

– vse sesanje samo na dojki (dude in čaji zamikajo dojenje in mati ima lahko velike težave s presežki, otrok pa slabše napreduje)

– vedno pri podoju ponudite obe dojki, kot sem zgoraj opisala sinicki; ko opazite, da deklica že bistveno manj aktivno sesa, po denimo 15-30 minutah, ali še preden zadremlje, jo podojite še na drugi dojki; zdaj sta vaši dojki stimulirani le na približno 5-6 ur, bolje pa bi bilo za dobro vzpostavitev zaloge in da boste prepričani, da deklica dobi dovolj mleka, ki je na voljo, da ponujate kar obe dojki (laktacija se namreč vzpostavlja 4-6 tednov in v tem času je pogsoto dojenje pomembno); če ne bo potrebovala obeh, bo verjetno drugo odklonila ali pa popila in obilno polila

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Podojim jo v eni rundi na eni dojki in mi jo popolnoma zmehča.
2-3 ure je interval dojenja, kar mislim, da je čisto dovolj pogosto.

Piaa, seveda, vi najbolje presojate svojo situacijo. Če ocenjujete, da je dojenje dovolj pogosto, da vama to ustreza, kar tako nadaljujte!

Bi pa še enkrat rada povzela: Zmehčana dojka ni prazna dojka, je morda dobro izpraznjena dojka. Ali je dovolj pogosto izpraznjena, da je mleka toliko, kot ga naš dojenček potrebuje, pa ne moremo nikoli vedeti po tem, kakšna je dojka na otip. Mleka je dovolj, ko dojenček dobro napreduje in lahko naštejemo dovolj polulanih in pokakanih pleničk na dan. Vem, da sem že zporna s tole priponko, ker jo vse že poznate, pa ne odneham, kaj ne, he he… Kako mati ve, da njen dojenček dobiva dovolj mleka: http://med.over.net/forum5/read.php?94,4066087 (kratko) Tu res ni nič o mehkosti dojk.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni,

Ker je moj dojenček zelo počasen jedec me zanima, kako naj vem, kdaj je moja dojka prazna. Mleko se mi ves čas tvori in nimam občutka kdaj se je dojka že skoraj povsem izpraznila. Dojenček torej sesa, sproži izcejalni refleks, nato požira, malo počiva, spet požira… nato požira le še na nekaj sesljajev, počiva, spet malo požira…nato ponovno sproži izcejalni refleks, spet požira, počiva, požira…itd. Tako dojenček vztraja dolgo časa, zato sem v dvomih kdaj zamenjati dojko.

Zanima me tudi, ali konec enega izcejalnega refleksa (in s tem popitega mleka v okviru tega refleksa) pomeni tudi izpraznjeno dojko … torej, da je potrebno dojko zamenjati?

Ker dojenček pogosto sesa nimam občutka zelo polnih prsi, saj mi sproti vse popije, torej za merilo izpraznjenosti ne morem vzeti mehke dojke.

Hvala, lep pozdrav

Poleg zgornjega vprašanja bi vas vprašala tudi, če se da oceniti koliko dojenček popije glede na število požirkov? Torej da se sklepa npr. en požirek je 1 ml ali 0,5 ml. Sigurno je odvisno tudi od dojenčkove starosti. Ali se to da okvirno oceniti?

Pozdravljeni, demerara!

Mleko se tvori ves čas, kot ste napisali, vedno je tako, zato dojka nikoli ni prazna. A vendar lahko veste, kdaj se otrok dobro doji. Dovolj je že, da otrok DOBRO PRAZNI dojko, kar pa nikakor ne bi opazovali le pri vsakem posameznem podoju, saj je čisto mogoče, da otrok enkrat samo malo posesa, da se umiri in zaspi, drugič pa je bolj lačen in sesa morda petkrat zapored v eni uri, občutek v dojkah pa je tedaj precej drugačen – zato logika obroka pri dojenju samo zmede.

Pomembno je:
– da fantek aktivno sesa, učinkovito vleče, da ga vidite in slišite požirati običajno vsaj nekaj minut, pri čemer vaše dojke niso prenapete, trde ali po daljšem podoju mleko še vedno zoprno tišči
– da fantku dovolite toliko časa, kot ga rabi, saj nekateri dojenčki sesajo počasi, vmes morda več počivajo mleko pa se lahko izcejal tudi večkrat (mati ima včasih veliko manjših izcejalnih refleksov in otrok mleka ne dobi toliko, kot bi ga, če bi lahko sesal dlje); mati ima povprečno 2,5 izcejalnih refleksov na podoj, mnoge imajo enega do dva, nekatere pa tudi bistveno več, torej ko en “val” pojenja, to ne pomeni, da se mleko ne bo več sprostilo na tisti strani, izcejalni refleksi so zelo individualna zadeva, odvisni pa so tudi od otrokove stimulacije dojke

Zamenjajte običajno dojko tedaj, ko menite, da otroku vidno pojenjuje interes, da kar drema ali morda postaja na dojki nemiren ali začenja, pri čemer ga vsaj prvih 10-15min spodbujate, da bi sesal na eni dojki. Če to ne gre in bistveno prej izgubi interes, je smiselno spodbujati otroka tudi z večkratnim menjavanjem strani.

Pravzaprav bi potrebovala za odgovor več informacij, predvsem koliko je star vaš dojenček in kako napreduje (porodna, najnižja izmerjena teža in zadnje meritve, ki jih imate) in kolikokrat v 24h se lahko doji, kot ste opisali, torej kakšen je njegov dnevni ritem.

Polnih prsi ne potrebujete za dobro dojenje, mehke dojke ne kažejo prav ničesar, saj se mleko tvori globoko v notranjosti telesa in ves čas. Vaš otrok se lahko po 5min zbudi iz spanja, denimo, in vi ga lahko ponovno pristavite, verjetno se bo kaj hitro spet sprostilo mleko, četudi je prej uro ali več aktivno sesal na obeh dojkah in imate lahko občutek, da mleka ni. Občutek je nepomemben, pomembni so znaki, po katerih vemo, kako otrok prek celega dneva dobiva dovolj mleka.

Ne priporočam preštevanja požirkov, tega se ne da oceniti, niti ni treba vedeti, koliko količinsko je otrok popil, saj kot sem že napisala, dojenje sploh ni združljivo z logiko obrokov oz. ga ta logika celo ovira in slabša vzpostavljanje in nadaljevanje uspešnega dojenja v prvih tednih in mesecih. Vam je kdo rekel, da mora otrok popiti Xml pri vsakem podoju na X ur? Te logike se svetovalke za dojenje pravzaprav najbolj bojimo, ko jo kdo predlaga doječim materam, in svetujemo raje dojenje na otrokovo pobudo, če je otrok morda utrujen od poroda, zlateničen, bolan…. pa dojenje na materino pobudo s čim več podoji, pri čemer se večina dojenčkov bolje doji v grozdih/skupkih in nikakor ne na redne razmake.

Pomembno je, koliko otrok tehta, kako mu teža raste, koliko ima podojev, kako lula in kaka, kakšne konsistence je njegovo blato, kako se razvija. To so veliko boljši znaki, prek katerih opazujemo vnos mleka, kot količina. Kajti količinsko je en otrok lahko zadovoljen in napreduje že z veliko manj mleka kot drugi.

Prosim poglejte še kaj od tega spodaj ali dopišite nekaj podatkov.(znake spodaj).
Kako mati ve, da njen dojenček dobiva dovolj mleka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4718681 (znaki – kratko)
Primeren čas podoja:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4478198,4478671 (novorojenček, mlajši dojenček)
Dojenje v skupkih/grozdih:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6996537,7040888#msg-7040888 (16d)
Kako priteka mleko in zakaj je dojenje drugačno od hranjenja po steklenički:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6094517
http://med.over.net/forum5/read.php?94,7295016 (kako poteka izcejalni refleks, iztekanje mleka)
Potrebe, ki jih novorojenček zadovoljuje z dojenjem:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4870120
Mehke, mlahave dojke:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5578924 (preveč dojenja, dojki se na otip ne napolnita)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6166769 (3m, mehke dojke, je še kaj mleka?)

Če bo, čas priporočam v branje tudi članek in spodnjo razlago, prek katere boste morda še laže razumeli cel niz vzorcev vedenja vašega dojenčka.
Pogosto dojenje brez urnika, ki ga postavimo starši – ključ do uspeha:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4366643 (čl. Dojenje na otrokovo pobudo)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4870120 (potrebe, ki jih novorojenček zadovolji na dojki)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

pozdravljena,

mene pa zanima kako bi lahko povecala kolicino mleka v eni dojki. Namrec razlika je vec kot ocitna prav tako dojencek sesa iz te dojke zelo malo in kratko in vedno je se iz druge dojke. Ali naj podoj vedno zacnem z to dojko? to pomeni da druga polna ne bo nikoli izpraznjena? Kaka enkrat na dan, lula redno. Stari smo 5 tednov.

Najlepsa hvala za odgovor

New Report

Close