Najdi forum

“švoh” mleko?

Pozdravljeni!

Z mojo skoraj 3 mesečno hčerkico se polno dojiva. Je moj prvi otrok vendar do sedaj težav ni bilo. Do pred približno slabim mesecem je ponoči lepo spala od 9 pa tja do 3 ponoči potem sva se podojili in naprej do sedmih. Potem pa se je začelo dojenje vsako uro. Podnevi in ponoči. Podnevi niti ni problem ampak ponči pa me prav izčrpava to vstajanje. Najprej sem mislila da je to “preskok rasti” ampak to traja že slab mesec.

A mislite da je mogoče da je mleko premalo močno? Da je deklica lačna? Pomislila sem tudi, da se hoče samo cartati pa se dere in joka dokler ji ne dam dojke.

Včasih povleče samo parkrat in nadalje samo drži v ustih in počiva. Dude ne mara.
Napišite mi prosim kakšno vzpodbudno besedo ker sem že bila na tem, da ji kupim mleko v prahu.

Hvala in LP.

Mojca

Hm, če mala tako hrepeni po dojki in je vsa srečna z njo, kot da bi bila duda … ne vem, kako bi ti bilo prilagojeno mleko v pomoč.
Tvoj otrok je verjetno dovolj inteligenten, da ve, da je pri mami mnogo lepše, kot pa če ima v usta potisnjeno gumijasto dudo 🙂 Ne vem, če ti je to v tolažbo, vendar kaže prav tako. Da ne bo izgledalo, kot da te kritiziram:
– nam je uspelo uvesti dudo pri 3,5 mesecih, ker je hči tlačila v usta prste in roke, dojke ni hotela več, v naročju je bila še bolj razdražena zaspati pa nikakor ni mogla. Ponujali smo ji eno tako veliko kavčukovo dudo, pa je ni nikoli hotela. Potem so nam prijatelji ponudili eno manjšo od Nuka in s to je takoj čudežno zaspala. To je torej ena možnost, s katero pa rešiš le problem pristavljanja. Ker potem otrok to dudo ponoči izgubi in mu jo moraš spet dajati v usta:( (mogoče pa ne – mi nismo imeli večjih problemov, razen ob zobenju, ko se je hči res pogosto zbujala).
– lahko poskusiš hčer uspavati že zvečer tako, da ne zaspi na dojki. Naše štručke so namreč take, da menijo, da lahko zaspijo samo po nekem vzorcu – in ene so take, da se zelo oprimejo enega vzorca. To je teorija a-la “Brez joka v spanje”, ko postopoma učiš otroka, da zaspi brez zunanje pomoči.
– lahko pa se sprijazniš, da je pač tako – v tem primeru vzami otroka k sebi v posteljo, da se ne boš mučila z vstajanjem.

Mojca, kakšen dober teden nazaj sem pisala z enakim problemom, moja punčka je tudi stara dobre tri mesece in ravno tako se je nenadoma želela dojiti tudi na eno uro ponoči, čez dan pa tako in tako nima reda, je kadar želi…

No, ko sem že skoraj obupala in ponoči tudi včasih jokala od utrujenosti, je punčka sama zmanjšala število podojev, pa še vedno ni bilo tako kot prej, potem sem pa ugotovila, da ji paše, če jo ponoči, ko se zbudi samo obrnem iz boka na hrbet ali obratno in rezultat je, da se dojiva 2x. Čeprav se večkrat zbujava, potem, ko jo malo prestavim hitro zaspiva nazaj:)

Pri nas je šlo res verjetno za preskok v rasti(pa je zbujanje tudi trajalo malo manj kot en mesec), ker je punčka zrasla v 1 mesecu za 5 cm:)

Tako, jst mislim, da je to samo eno obdobje, ki bo minilo:) mi je pa Jasna napisala, da se pa potem bliža spet novo obdobje…zobki:)) kaj čmo, tudi našim malčkom ni lahko, ko se takole zbuajajo.

Upam, da ne boš preveč utrujena in da se tole obdobje kmalu konča:)

LP,
Tina

nova
Uredništvo priporoča

Joooj!!!!! Nobenga ne poslušaj razen svoje dojenčice!!! Meni so vsi govorili pri prvem otroku, naj začnem dodajat umetno mleko, ker se sin najbrž dere od lakote, ker imam prešvoh mleko. Neizkušena in mlada kot sem bila sem nasedla v dobri veri in v dobro otroka in opustila dojenje in prešla na flaško. Napaka!!! Še dandanes si očitam! Še vsak otrok je pridobil samo pluse z dojenjem in ogromno cartanja! To vem zdaj, ko še zmeraj dojim hčerko, ki bo naslednji mesec stara že dve leti!

Le pogumno!

Lp, Hojlala

Draga Mojca,
imate tri mesečno dojenčico, polno dojita. Do sedaj niste imeli težav, toda zadnje čase se doji vsako uro, tako podnevi kot ponoči. Razumljivo je, da vas nočno vstajanje izčrpa in ste utrujeni.

Najprej nočno vstajanje…

Ste morda že razmišljali, da bi nočno dojenje “organizirali” na kakšen , manj utrujajoč način, da vam vsaj vstajati ne bi bilo potrebno? Nekateri starši pravijo, da je lažje, če imajo dojčkovo posteljico (s spuščeno stranico) v bližini svoje postelje in nato dojenčka samo še potegnejo k sebi. Drugi so imeli organizirano tako, da je vstajal očka in prinašal dojenčka k mamici, tretji z družinsko posteljo, četrti pa npr. tako, da so v otroški sobici kjer spi dojenček položili na tla poleg otroške posteljice žimnico, kjej je mamica nato dojenčka ponoči leže podojila in tako ukradla nekaj trenutkov dragocenega spanca. Vidite, možnosti je veliko – vsaka družina skoraj najde svojo rešitev ki njim vsem skupaj najbolj ustreza.

Dojenčki rastejo skokovito, možno je, da ima vaša dojenčica povečane potrebe po hrani /ampak en mesec je pa vseeno malo predolga/, lahko pa seveda tudi po vaši bližini (še posebej če spite v ločenih prostorih). Se je kaj spremenilo v teh dnevih, imate hiter tempo življenja tudi podnevi? Že dobiva zobke? Kakšen je vajin vsakdan?

Žal niste napisali, kako vaša deklica pridobiva pri teži, raste in se razvija, kako dnevno polni pleničke? Je živahna, dejavna, ali nasprotno zaspana? Je rojena ob roku? Ste prepričani, da je pristavljanje pravilno? Dojenček lahko namreč sesa POGOSTO, a če to sesanje ni EFEKTIVNO, če se dojenček le “duda”, potem eno urno dojenje ni le hranjenje kajne?

Naj vas ne skrbi kakovost mleka, to je urbani mit. Materino mleko se prilagaja otroku in njegovim potrebam, da je najbolj primerno za posameznega otroka. Kakovost mleka se spreminja iz ure v uro, iz dneva v dan, od podoja do podoja,… Ste vedeli, da se sestava mleka celo ponoči razlikuje od sestave mleka podnevi? Tudi mleko samo je takšno, da je prvo, začetno mleko redkejše in namenjeno temu, da se otrok odžeja, zadnje mleko pa je bolj kalorično, bogatejše z beljakovinami in maščobami in namenjeno temu, da se otrok nasiti.

Ugotovljeno je, da tudi matere, ki so slabega zdravja ali celo podhranjene (npr. v deželah tretjega sveta) lahko dobro dojijo svojega otroka. Ponavadi otrok dobi kar potrebuje kljub materini slabi prehranjenosti, ker črpa iz materinih zalog, ki jih je telo ustvarilo zato v nosečnosti. Problem se pojavi lahko le, če mati ne dobi dovolj velikega vnosa kalorij v daljšem časovnem obdobju (enega leta ali več).

Ker se dojenčica doji pogosto, vas skrbi, da je lačna. Vsako skrbno mater glodajo te skrbi. Kako vemo, da dojenček dobiva dovolj mleka?

– štejemo polulane plenice (najmanj 6-8 plenic za enkratno uporabo ali 5-7 bombažnih)
– štejemo pokakane plenice (v prvih tednih najmanj tri do štiri, po 6. tednu lahko tudi na nekaj dni, toda takrat mora biti blato obilno).
– otrok pridobiva na teži v prvih treh mesecih NAJMANJ 450 g na mesec oz. najmanj 110g-115g na teden. Pridobljeno težo računamo od NAJNIŽJE teže, ne od porodne. Od tretjega do šestega meseca najmanj 80g in od šestega meseca dalje najmanj 50g na teden.
– dojenček se POGOSTO in PRAVILNO doji
– ima zdrav videz, ima napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice
– dojenček je živahen in dejaven.

Mojca, če je pri vas vse to Ok, vaša dojenčica lepo napreduje, se doji pravilno in pogosto, lepo raste in se razvija, potem naj vas ne skrbi in vaša deklica le kaže izrazito potrebo po sesanju /kar je za majhne dojenčke povsem normalno/ in po vaši bližini /tudi normalno/.

Pomislili ste tudi, da se dojenčica hoče samo cartati pa joka dokler ne dobi dojke. Seveda je možno in normalno je, da dojenček to tudi POTREBUJE. Dobro ste opisali: “včasih povleče samo parkrat in nadalje samo drži v ustih in počiva. Dude ne mara. ” Vaša dojenčica potrebuje vašo bližino, v vašem naročju se počuti varno. Otrokov jok je otrokova potreba, drugače se on še ne zna pogovarjati. Razumljivo je, da smo mame nesrečne, če je nesrečen otrok. Če je otrokova potreba želja po naši bližini in varnosti – jo vsekakor moramo zadovoljiti, v to sem trdno preričana iz osebnih izkušenj (sem mama štirih otrok).

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Pozdravljeni,

Imam 2,5 mesecnega otroka in imava velik problem dojenje. Zelo rada dojim vendar sem kar malo obupala.verjetno napaka.

Moj malcek je na zacetku lepo se dojil.
Po enem mescu so pa se pa zaceli problemi in sicer; naprej je nehal jesti pri meni vendar sem vztrajala naprej sem mu dala dojko sele potm flasko ko je že nama uspelo obse pojavile tezave kot je kri.kri je lila iz bradavice kot voda iz pipe ampak sam med dojenjem in sem prenehala.po enem tednu so se bradavice zacelila zato sem zacela spet dojiti ampak tle pa se je zacel problem.
Moj malcek je 10,15 minut jedu in zaspal.spal je pol ure in ko se je zbudu 10 minut blo dober in je hotel spet jesti,zato sem prenehala in sem sla na flasko kjer je spet problem. Ko poje vse je dober kako uro in potm je spet lacen ali pa poje 120 ml on morm dodat mleko u prahu.
Nwm al imam presvoh mleko ali zakaj se to dogaja,ker zelo pogosto je.

Malcek seveda pridobiva na tezi in plenicke so polne.2x,3x se pokaka in lula pridno.
Ponoci se ne zbuja ker zaspi okoli desetih zvecer in se zbudi ob pol 6.

Me pa se zanima kok obrokov naj ima 2,5 dojencek in kok naj bi pojedu na en obrok?

Hvala za odgovor

New Report

Close