Najdi forum

kajenje in dojenje

Pred nosečnostjo sem kadila, potem sem takoj prenehala ko sem izvedela da sem noseča. Sedaj je otrok star 6 mesecev meni pa se je vrnila grozna želja po cigaretih. Sina še vedno dojim. Želja po cigaretih je takšna, da jih dobesedno sanjam. Razmišljala sem že celo to da bi nehala dojiti, otroku dala adaptirano mleko sama pa po mili volji kadila. Seveda sem si hitro premislila, ker bi zelo rada še dojila vsaj do enega leta.
Sedaj me pa zanima nekaj – če npr. pokadim 2 – 3 cigarete dnevno, in še to tiste “najlažje” z vsebnostjo nikotina 0.1 – koliko s tem škodujem otroku?

Pozdravljena,

Nekatere matere (sploh tiste, ki pokadijo več kot vi) včasih razmišljajo, da bi otroka odstavile (nehale dojiti) in bi mu začele dajati prilagojeno mleko. Za otroka je takšna rešitev precej slabša, kot če mati kadi, sploh če kadi malo in kadi takoj po dojenju.
Omeniti velja, da kajenje negativno vpliva na zalogo mleka (če mati veliko kadi) in je povezano s (pre)zgodnjim odstavljanjem dojenčka.
Znanstveniki so ugotovili, da je za dojenčka veliko bolj škodljivo pasivno kajenje (če je izpostavljen cigaretnemu dimu), kot pa samemu nikotinu, ki prehaja skozi materino mleko. Razpolovna doba nikotina (torej koliko časa je potrebno, da gre nikotin iz telesa) znaša 95 minut.
Naj povzamem: idealno bi bilo, če bi kajenje povsem opustili (koristno za vaju oba), če pa resnično ne gre in ne gre, pa kadite takoj po dojenju, da zmanjšate koncentracijo nikotina v svojem mleku. Kot že rečeno – če ne bo šlo brez cigarete, jo pokadite zunaj oz. ne v prostorih, kjer se zadržuje dojenček.

To je odgovor, ki sem ga napisala že pred časom (tema je bila dojenje in kajenje, 1.7.2005):

http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=7634&t=7634

Srečno!

Alenka

Če si dovolim popravek, ki se mi zdi pomemben:

Razpolovna doba pomeni čas, v katerem koncentracija določene spojine (npr. nikotina) v krvi, pade na polovico začetne. In nato preostala koncentracija v tem času spet pade na polovico in tako naprej.
Torej, se v omenjenem času ne izloči ves nikotin iz telesa, ampak precej manj.

Lep pozdrav,
Urša

nova
Uredništvo priporoča

Žal mi je za napako, ni bilo namerno. Hvala, Urša!

Draga Pika_poka,
Alenka in Urška sta vam že lepo napisali. Ker sem na to temo na forumu že pogosto odgovarjala, prosim ne zamerite, ker kar kopiram…

Pika_poka, prosim – verjemite mi, da nimam prav nič od tega, da bi vam nabijala občutke krivde, a sprašujete me, kako kajenje škodi otročku in kako vpliva na dojenje?

Znanstveno dokazano je, da imajo dojenčki mater kadilk veliko več krčev in težav, to je dejstvo.

Mislim, da ne bo kaj veliko pomagalo, da vam naveden samo slabe plati kajenja, saj sem prepričana, da jih zagotovo poznate. Ne samo slabe plati za zdravje ploda in zdaj dojenčka ampak tudi za vaše zdravje in zdravje vaše okolice nasploh.

Če mati kadi, otrok vseeno uživa velike prednosti dojenja. Vsebnosti nikotina v mleku matere, ki pokadi nekaj cigaret dnevno je majhna. Če mati pokadi več kot škatlico cigaret dnevno, pa tveganja močno narastejo.

Hudo kajenje lahko zmanjša zalogo mleka in v redkih primerih celo povzroča simptome kot so slabost, bruhanje, trebušni krči, driska (Vorherr 1974). Doječa mati, ki omeji kajenje na minimum, lahko močno zmanjša tveganja za zdravje svojega otroka (in sebe). Ko mati pokadi cigareto, se takoj po zaužitju dvigne raven nikotina v njeni krvi, potem pa sčasoma počasi upada. Razpolovna doba, da se polovica zaužitega nikotin izloči iz materinega telesa je 59 minut. Zato naj se mati, ki kadi izogiba kajenju tik pred dojenjem ali celo med dojenjem.

Kajenje matere je povezano s prezgodnjim odstavljanjem, zmanjšano proizvodnjo mleka in hitrostjo izcejalnega refleksa. Kajenje znižuje raven prolaktina v krvi matere. Znanstvena raziskava (Hopkinson et al 1992) je jasno dokazala, da imajo matere kadilke 14. dan po porodu za 20% manjšo zalogo mleka kakor matere nekadilke. Matere kadilke so imele tudi povišane metabolične faktorje, zato so morale za zadosten vnos kalorij jesti več.

Dokazana je povezava med kajenjem in krči pri dojenčkih. 40% dojenih otrok mater kadilk je imelo kolike, v primerjavi s 26% dojenih otrok mater nekadilk (Matheson and Rivrud 1989).

Če boste spet kadili – poskušajte kaditi res minimalno, tik po dojenju da bo daljši premor do naslednjega podoja in prosim, nikar otročka ne izpostavljate cigaretnemu dimu (pasivno kajenje), kadite zunaj.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Pozdravljeni!

Tudi jaz sem ena tistih mamic, ki sem začela , na veliko žalost, pri starosti 4m moje punčice ponovno kaditi. Sicer kakšno cigareto na dan,takoj po dojenju, ampak vseeno neprestano razmišljam kakšno škodo delam svojemu otroku. Zanima me kakšne posledice ima lahko otrok v njegovem razvoju, ker kadim.

LP

Draga 4x mami,
zgoraj sem že zapisala:

“Hudo kajenje lahko zmanjša zalogo mleka in v redkih primerih celo povzroča simptome kot so slabost, bruhanje, trebušni krči, driska (Vorherr 1974). Doječa mati, ki omeji kajenje na minimum, lahko močno zmanjša tveganja za zdravje svojega otroka (in sebe). Ko mati pokadi cigareto, se takoj po zaužitju dvigne raven nikotina v njeni krvi, potem pa sčasoma počasi upada. Razpolovna doba, da se polovica zaužitega nikotin izloči iz materinega telesa je 59 minut. Zato naj se mati, ki kadi izogiba kajenju tik pred dojenjem ali celo med dojenjem.

Kajenje matere je povezano s prezgodnjim odstavljanjem, zmanjšano proizvodnjo mleka in hitrostjo izcejalnega refleksa. Kajenje znižuje raven prolaktina v krvi matere. Znanstvena raziskava (Hopkinson et al 1992) je jasno dokazala, da imajo matere kadilke 14. dan po porodu za 20% manjšo zalogo mleka kakor matere nekadilke. Matere kadilke so imele tudi povišane metabolične faktorje, zato so morale za zadosten vnos kalorij jesti več.”

Če res pokadite le cigareto ali dve na dan, takoj po dojenju, potem vašemu otročku s tem ne škodite, saj se v materino mleko na tak način izloča res minimalna količina nikotina in drugih snovi. A predvsem pazite, da nikoli ne kadite v bližini otroka (pasivno kajenje)!

Če starši kadijo in so otroci v bližini direktno izpostavljeni pasivnemu kajenju, je škoda za zdravje otroka precej večja. Takšni otroci imajo po raziskavah dokazano precej večjo verjetnost za razvoj astmatičnih obolenj in nevarnost smrti v zibelki.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Ni res sama kadim in malo dojim skoz mleka mam dovol da mi kar samo teče .

Ni res kadim in malo dojim skoz mleka mam dovol da mi kar samo teče .

New Report

Close