Najdi forum

boleče dojke

Pozdravljeni,

doma imam enomesečnega sina s katerim se polno dojiva. Nekih posebnih težav nisva imela (razen tistih standardnih: razpokane bradavice, bolečine na začetku dojenja….), sedaj pa sta me začeli dojki nenormalno boleti. Bolečina je zelo močna po dojenju (pa če je dojka prazna ali ne), ki traja v presledkih čez celi dan. Dojki me bolita ali istočasno ali pa vsaka zase. Največje bolečine so od bradavice in kolobarja navzdol, tudi do podpazduhe, vse nazaj do hrbta (pod lopaticami čutim bolečino). Kar naenkrat se je pojavila-bolečina je tako močna, da mi vzame vso moč in se direkt počepnem in se skupaj potegnem-krč.

Kaj je to? Ne zdi se mi, da je to v normalnih mejah?! Sinček ima sicer res močan sesalni refleks, ampak, da pa čutim take bolečine pa mi vzame vso voljo do dojenja. Sem že razmišljala, da bi ga začela odstavljati, pa smo na prvem pregledu pri pedriatru ugotovili, da mleka je dovolj, ker se otrok dobro redi.

Torej, kako dalje, da mi ne bo dojenje mučeništvo?!

lp

Draga Žane,
nikar naj ne bo dojenje mučeništvo, nikar! Dojenje ne sme boleti.

Vaš dojenček ima en mesec, polno dojite. Na začetku ste imeli nekaj težav z razpokanimi bradavicami, sedaj pa po dojenju čutite zelo močno bolečino.

Opisala bom več različnih možnosti, ker je iz nekaj vrstic težko razbrati za kaj gre in kaj je vzrok za težave. Prosim, preverite.

Najprej sem pomislila, da bi lahko šlo za vnetje dojk ali mastitis (ker traja bolečina ves dan), ampak da bi se vam to pojavilo hkrati na obeh dojkah, je pa izredno redko. A možno tudi.

Ker opisujete bolečino, ki se širi proti podpazduhi in v lopatice, je možno tudi, da gre za težavo zaradi drže. Kako dojite, leže, sede? Se ob dojenju sklanjate NAD otroka ali ste zravnani, si pomagate z blazinami, je drža prisiljena?

Včasih gre tudi za to, da ima mamica tako močan izcejalni refleks, da jo to celo boli. Možnost je tudi, da se je dojenček kakšen dan dojil več in pogosteje, potem pa “upočasnil” in gre sedaj za neravnovesje v ponudbi in povpraševanju.

Mamo lahko bolijo bradavice in dojke, kadar dojenček res izredno močno sesa in drgne z dlesnimi on bradavico. Zelo pomembno je, da se preveri položaj dojenčka in pravilno pristavljanje. Dojenček mora z usteci zaobjeti kar največji del bradavičnega kolobarja, bradavica pa mora biti res globoko v ustecih.

Včasih se zgodi, da dojenček tako močno sesa, da bradavico dobesedno vklješči, da le ta ni prekravavljena. Ko se po dojenju kri vrača nazaj, lahko to zelo boli. Potrebno je preveriti pristavljanje,

Preveriti tudi, ali morebiti lahko gre za glivično vnetje, tukaj:

Ali morda uporabljate prsno črpalko? Ste mleko kaj črpali? Zaradi nepravilne uporabe črpalke ali neefektivne črpalke, lahko tudi pride do težav, ki ste jih opisali.

Ali si dojke umivate pred in po dojenju? Uporabljate milo? Ali bradavice mažete s kakšnim mazilom, kremo? Ste pred porodom morda drgnili bradavice s frotirasto brisačko?

Ali imete morda ekcem, dermatitis, impetigo, bakterijske infekcije kože? Ste vi sicer zdravi ali jemljete kakšna zdravila?

Ali morda opažate, da je bradavica PO dojenju zelo boleča, odebeljena, na koncu celo bela. Možnih še več vzrokov:
– ponovno je potrebno preveriti ali je pristavljanje pravilno
– ali dojenček drgne rob bradavice ob svoje ustno nebo (nebo je zelo nizko, ni “obokano”)
– možno je, da dojenček tako močno stiska dlesni in drgne bradavico, da le ta med dojenjem ni več prekrvavljena. Ko začne kri spet pritekati v ta del, zato občutite močno bolečino. Ponovno poksusite popraviti pristavljanje in priklop. Po dojenju položite na bradavico topel obkladek. Podoj večkrat prekinite in medtem naj dojenček podira kupček.

Raynaudov sindrom. To je nenadna, hitra zožitev arterij (najpogosteje na dlaneh, rokah) in redko nogah (Goldman). Polovica ljudi s tem sindormom ima avtoimunske težave, lupus ali revmatoidni artritis ali imajo to v družinski zgodovini. Ko ima ženska težave, se mišice v arterijskih stenah močno skrčijo, žila se močno zoži, celo prekine tok krvi. Prst na roki lahko postane povsem bel, nato pa nenadoma moder in potem rdeč (podobno se dogaja s prsno bradavico), zelo boli. Matere naj se izogibajo temu, da bi bile dojke in bradavice izpostavljene mrazu, pred dojenjem in po dojenju položite na bradavice topel obkladek. Popolnoma se izogibajte kajenju in kofeinu.

Pretesen nedrček, s šivi ali kostjo?

Včasih so težave ki jih občutite posledica hormonskih sprememb med nosečnostjo in po porodu. Pomagajte si:
– z dihalnimi tehnikami za sprostitev
– dojite v različnih položajih
– dojite krajši čas in večkrat zapored
– pred podojem ročno in nežno izisnite malo mleka, da sprožite izcejalni refleks.

Žane, natresla sem vam veliko informacij. Dobro bi bilo, da izključite možne vzroke in ugotovite tiste najbolj verjetne. Če gre za medicinsko težavo (Raynaud), se obvezno posvetujte s svojim zdravnikom!

Želim vam, da bi vas kar najmanj bolelo in srčno upam, da vam bo šlo bolje! Pokličite ali napišite, ali kaj pomaga.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Pozdravljeni,

Tudi sama se oglašam na to temo in sicer:

Imam dvomesečno punčko, katero polno dojim. Moram reči, da do pred sveh tednov nisva imeli nobenih težav, edino močaaaan naval mleka na začetku(polno vozličev, 1,5 dl izpumpanega mleka po podoju).

Zadje dva tedna pa se nam dogaja, da puncka ne je vec tako kot je včasih, podoji so lahko prava mula, glavo obrača sem ter tja, cvili, vleče za bradevico, kljub temu da na dojki ni jedlaniti dve minutki. To se dogaja na obeh straneh. In ker ni jedla kot bi morala, je meni zacelo zastajati mleko in buum, bulica v dojki, katero sem k sreci odpravila brez mastitsa.
Sedaj pa opazam da se stanje kaksnih oar dni izboljsuje, me je pa začelo špikati v obeh dojkah. Kar me prej nikoli ni. Bolečina je znozna, ampak vseeno me zanima kaj je vzrok zanjo? Tega prej nisem nikoli občutila.
Zanima pa me tudi, zakaj kr naenkrat takšno dojenje, ali delam kaj narobe? Naj še povem da se je punčka v dveh mesecih zredila za skoraj 2500 gramov, s tem da je bila rojena en mesec preZgodaj..

Hvala za odgovore in lep pozdrav

New Report

Close