Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Zavračanje dojenja

Zavračanje dojenja

Pozdravljeni moja 1 mesec in dva tedna stara dojenčica je kar naenkrat začela odklanjati dojenje. Začela sem jo dojiti na 3 ure ali celo večji časovni razmak, pa se stanje ni izboljšalo. Mleka imam dovolj in me ves čas zato bolijo dojke. Tudi prej se sicer nikoli nisva dojili več kot 20 minut, pa je 1 mesec pridobila 1300g in zrasla 6 cm. Sedaj res ne vem kaj in kako naprej. Sprašujem se če je otrok lačen, pa mislim da ni saj ogromno spi in tudi joče ne oziroma noče dojke, če ji ponudim. Zelo intenzivno pa vleče dudo.

Pri pristavljanju v večini primerov prav kriči, po nekaj minutah podoja pa ponovno začne odklanjati dojko. ALi mislite, da lahko otrok v tako kratkem času dobi dovolj hrane? Ves čas opazujem kako lula n kaka in moram reči, da je pokakana najmanj 3x na dan, kar je seveda dosti manj kot prvi mesec, polulana pa skoraj vedno. Prosim za kakršenkoli nasvet ali pomoč saj sem res že čisto obupana. Skrbi me tudi, da moje stanje vpliva na otročka.

Pozdravljena

Tudi moj 7 tednov star dojenček “ne mara” dojenja.Že od 1 ali 2 tedna naprej je tako zelo nesrečen in tako kriči vsakokrat ko je treba jest.Dojiva se v povprečju 5 minut na 3 ure.Po max. 5 min pa začne močno kričati in se obrača stran ali pa išče nekaj in ko začuti dojko v ustih začne vreščati.Na teži pridobiva-ima okrog 5,5kg.
Sem pa že čisto obupana in ravno danes se odločam ali naj si mleko izbrizgam in mu ga ponudim po steklenici.
Tudi jaz prosim za nasvet !
Tina

Dragi Moni in Tina.

Moni, vaša šesttedenska dojenčica je nenadoma začela odklanjati dojenje. Doji se na približno tri ure, mleka je dovolj, deklica odlično napreduje pri teži in raste, ima dudo. Po pristavitvi se hitro razburi, zanima vas ali lahko v tako ratkem času dobi dovolj hrane. Da, vaša dojenčica se seveda lahko podoji tako efektivno, da v nekaj minutah dobi dovolj. Na to kažejo polne pleničke in napredek v rasti in razvoju.

Tina, vaš sedem tednov star dojenček se tudi nerad doji. Ob dojenju je zelo nesrečen, doji se kratek čas na 3 ure. Dojenček dobro pridobiva težo. Žal nimam informacije, kako polni pleničke.

Moni in Tina.
Ko dojenček zavrača dojenje in je med dojenjem jokav, nemiren, je to lahko za mamico zelo težko. Mati lahko ob tem dogajanju celo občuti, da njo samo – kot osebnost, dojenček celo zavrača, da dojenček dojenja ne mara. Ta čustva so za mamico izredno močna, ob tem prelijemo matere veliko solza in se sprašujemo, kaj delamo narobe. Ti močni občutki lahko močno vplivajo na materino samozavest in samopodobo. Matere smo ob takšnem dogajanju zaskrbljene za otrokov zdravje, imamo občutke krivde, da smo me tiste ki delamo nekaj narobe ali da ne znamo razpoznati kaj nam “pripoveduje” naš otrok, da zanj ne znamo pravilno poskrbeti.

Dobro je, da veste, da verjetno obstaja kakšen razlog za obnašanje dojenčka ali da je takšen pač njegov način dojenja. Dobro je, da veste, da vas dojenček potrebuje ravno zdaj bolj kot vam lahko sam pokaže.

Kadar dojenček zavrača dojenje, matere skrbi, ali dojenček dobiva dovolj mleka. Preden začnete ugotavljati morebitne vzroke za težave, preverite kako in koliko se dojenček doji, je pravilno pristavljen, koliko ima polulanih in pokakanih pleničk dnevno, kako raste in se razvija. Če je vse v redu, je vaša skrb lahko že precej manjša! Dejstvo je, da smo ljudje kot taki individuumi in se na različne stvari različno odzivamo, tako kot tudi dojenčki seveda.

UGOTAVLJANJE VZROKOV ZA TEŽAVE
Zakaj je pomembno ugotoviti možne vzroke za upiranje dojenju? Zato, ker je od tega odvisen tudi nasvet, kako ravnati in možnosti za preprečevanje in reševanje težav. Dojenček ki na primer ima glivično okužbo v ustecih ali dojenček katerega boli uho, potrebujeta pregled pri zdravniku in jima bo potrebno dajati zdravila. Nekateri dojenčki imajo glasen in ihtav temperament, drugim lahko povzroča težave izraščanje zobkov, tretji potrebujejo mirno in toplo okolje za dojenje, itd…

Primer:
Ko se dojenček upira dojenju, je potrebno preučiti kaj se dogaja. Če ima na primer mamica preveč mleka in trde dojke, se dojenček ne more uspešno pristaviti in zagrabiti bradavice. Ker je lačen, on pa se hoče dojiti TAKOJ a bradavice ne more zagrabiti, lahko postane nemiren in začne jokati, se odriva in krivi nazaj. V takšnem primeru bo pomagalo, da mati pred podojem iztisne malce mleka in z obkladki pogreje dojko, toliko da se bradavica zmehča in dojenček lahko pravilno zaobjame bradavico z usteci. Če ima mati preveč mleka je tudi zelo pomembno, da doji dojenčka prek dneva pogosto in mleka nikakor dodatno ne izčrpava po podoju. Če ima mati preveč mleka, je lahko dojenček nemiren in bolj jokav, ker popije preveč prednjega (bolj vodenega) mleka in ga mučijo kolike. Če ima mati preveč mleka in zelo močan izcejalni refleks, se lahko dojenčku ob dojenju zaleti, ne zmore dovolj hitro požirati in težave so spet tu. Če mati ne pristavlja dojenčka pravilno, v pravilnem položaju ali če je dojenček nepravilno ali slabo prisesan, se dojenček zopet lahko krega, saj ob sesanju ne dobiva toliko mleka kolikor ga želi in potrebuje. Popravek položaja in učenje pravilnega prisesavanja lahko močno pripomoreta k rešitvi teh težav.

V nekaterih primerih je potrebno veliko potrpljenja, poskusov dojenja in specializirane informacije, da dojenje zopet lepo steče. Včasih se dojenček in mati tudi telesno ne ujemata: mati ima veliko dolge bradavice, dojenček pa zelo majhna usteca z močno izraženo nazaj pomaknjeno spodnjo čeljustjo. Takšen dojenček se bo ob normalnem pristavljanju lahko davil in ne bo mogel sesati in zato potrebuje posebne ukrepe in položaje, da se bo sploh lahko dojil.

Težave pri dojenju lahko povzročajo tudi:
– nepravilno in neefektivno sesanje
– mati ima ranjene in poškodovane bradavice
– mati uporablja nastavek
– sesalna zmeda (sesanje dude je drugačno kot sesanje pri prsih)
– otrokov povišan mišični tonus (hipertonia)
– kratka kožica pod dojenčkovim jezičkom (frenulum)
– refluks
– alergije in preobčutljivosti
– zajčja ustnica in/ali razcepljeno nebo ter mehurčkasto nebo dojenčka
– celostne težave v razvoju dojenčka
– močno izraženo zavračanje dojke in sesanja sploh (takšen dojenček noče sesati tudi po steklenički)

V večini problemov se – z malce časa, potrpljenja in dobre volje ter seveda ugotovitvijo vzrokov, težave odpravijo in dojenje se vrne nazaj v prijetne tirnice. V redkih primerih pa se tudi zgodi, da vzrokov za težave ne odkrijemo, kar je lahko močno stresno tako za mater kot otroka.

Tudi način poroda, porodni potek, intervencije med in po porodu, sredstva proti bolečinam med porodom, fizična ločitev matere in otroka po porodu, lahko povzročijo da je dojenček pri prsih ihtav, noče sesati ali sploh ne zna sesati. Če je mati ob porodu dobila sredstva proti bolečinam, imajo njihovi dojenčki težave s sesanjem, težave s koordinacijo in so neorganizirani. V raziskavi (Ransjo-Arvidson, 2001) so ugotovili, da so zaradi številnih vrst analgetikov in/ali epiduralnega bloka, ti dojenčki več jokali, niso znali sami poiskati bradavice in so sesali mnogo manj časa.

Če je dojenček mlajši od šestih mesecev in se sploh nič ne doji, naj mati mleko iztiska, da obdrži mlečno zalogo in prepreči prepolnost dojk.

Včasih imajo dojenčki težave že samo s podiranjem kupčka in so zato ob dojenju nemirni, včasih gre lahko za kakšno resno zdravstveno težavo. Zato vama težko, le na osnovi nekaj napisanih vrstic pomagam. Razumem, da nimate časa vsega zapisati in ob majhnem dojenčku je včasih dosežek že to, da sploh pridemo do računalnika, kajne? A žal imam premalo informacij, da bi vama lahko napisala natančen dogovor. Če pa vama napišem splošen odgovor, bi imel le ta več kot 20 A4 strani.

Priporočam vam, da pokličete katero od svetovalk in se temeljito pogovorite, skupaj odkrijete morebitne možne vzroke za težave in jih rešujete.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>
nova
Uredništvo priporoča

tudi jaz imam podoben problem. Punčka je stara 6 tednov. ko se je rodila je imela 3510, potem je shujšala za 330 g in sva morali ostati še en dan v porodnišnici, kjer smo ugotovili, da imam premalo mleka. Doma smo se potem dojili, pumpali in nato še dodajali. Dete se je lepo redilo in je prisla na 3700g. Potem se je meni povečala količina mleka (tametil) in smo dodajanje opustili. ves ta čas je imela močne krče, ki so trajali kako uro po hranjenju. N začetku je bila tudi velik lenušček in je med hranjenjem veliko spala, tako da smo jo morali konstantno buditi. Prejšnji teden je bil idealen. Dekletce se je lepo dojilo na eni in na drugi dojki, potem vedno zaspalo. pojavil pa se je neutolažljiv jok ob osmih zvečer. Komaj smo jo pomirili nekje do polnoči s čajem, dodatkom, ki ga včasih ni hotela, dojenja pa sploh ne. No sedaj smo pa spet na začetku, punčka zavrača dojenje, mogoče je 5 minut na eni dojki, potem sledi kričanje, in mahanje, popije po flaški moje mleko, dodatka pa spet noče. Počasi obupujem, ker ne vem več kaj narediti?

Pozdravljeni, naty21!

Vaša deklica je stara 6t, po porodu je izgubila skoraj 10% teže, bila je zaspana (večinoma gre za vpliv težjih porodov, ne za to, da mati nima dovolj mleka), deklici ste morali poleg dojenja še pomagati s črpanjem in dohranjevanjem svojega mleka, tako da je primerno napredovala. Dobili ste tametil za povečanje tvorbe mleka in dohranjevanje ste lahko opustili. Zadnje dni se je lepo podojila na vsaki dojki in zaspala, razen zvečer, ko je neutolažljivo jokala.

Če ni hotela dodatka in/ali čaja, če je dojko odklanjala, potem morda ni šlo za lakoto. Kako so bile videti te težave, je dojko tudi odklanjala? Kako pogosto se doji? Priporočam, da jo poskusite dojiti kar sredi plitvega spanja, iščite priložnosti, ko se bo lahko dojila, čim prej po prejšnjem hranjenju, da ne bo pretirano lačna in nervozna. Poskusite, kaj se zgodi, če ji dojko ponudite takoj ob prvih znakih zbujanja, ko se še ni niti prebudila, ali ko ste jo že delno zazibali v spanec, se je umirila in zadremala, vendar še ne spi trdno. Prav tako bo morda laže dojiti ponoči.

Kako pa lula in kaka, kako pogosto?

Bi lahko uporabili za dohranjevanje kakšen drug način, da povsem izločite stekleničko, ki ji zelo verjetno povzroča sesalno zmedo? Ponavadi poskušamo dohraniti z brizgo, kapalko, žličko ali po majhnem lončku (tega imamo tudi svetovalke), cevko SNS … Sporočite, če glede tega potrebujete več informacij. Nekaj povezav tukaj. Drugačno dohranjevanje šibkega novorojenčka – brez umetnih bradavic in sesalne
zmede:
http://www.breastfeeding.org/articles/cup.html (lonček)
http://www.askdrsears.com/html/2/T026000.asp (alternative steklenički)
http://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/cupfeeding.html (lonček +foto)
http://www.ccmckids.org/programs/breastfeeding_cupfeeding.asp (lonček +foto)
http://www.amedababy.com/product/6-10075-17246-7.html (primer lončka za novorojenčka)
http://www.foleycup.com/index.htm (primer lončka za novorojenčka)
http://www.kellymom.com/bf/pumping/alternative-feeding.html (kliknite »cup feeding video« in »soft-feeder instructions«)

Ali lahko tedaj, ko pije 5min na eni dojki, zamenjate stran dojenja, bi jo to pomirilo?Tako lahko naredite tudi večkrat med istim podojem. Morda jo bo nov tok mleka umiril in spodbudil vsakič, ko boste zamenjali. Podrite kupček, morda jo tišči mleko. Poskusite dojiti tako, kot so vam jo položili na trebuh v porodnišnici, trebuh na trebuh in od spodaj na dojko, mamica ima dobro podprto vzglavje in ramena, otrok pa je stabilen, kar ga morda najbolj umiri. Poskusite razne položaje, čeprav bolj pomembno je to, da ne bo pretirano lačna. Ali ima lahko veliko število krajših podojev z več pavzami, če drugače ne bo zmogla nekaj dni?

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

lep pozdrav:
nas dojencek je star 6 mesecev.
pred parimi dnevi je dobil vrocino in danes je popustila,tezava je nastala potem,ko sm ga pristavila k dojki je zacel jokat in ni hotel sesati,mleko sem si iztisnila v flasko ki pa je tudi ni hotel.
zvecer je zacel jokat in se ni ustavil,obiskali smo dezurno zdravnico ki je ugotovila da ima nateceno desnom stran grla.
ali je mozno da zaradi grla noce sesati niti flase niti dojke,bojim se da nebo dobil zadosti hrane ali mogoce celo dehidriral.
mogoce so pa zobki;)?
dudo sprejme

žal mi je, da nisem bila dosegljiva za odgovor. Možno je, seved, da dojenčka boli in ni mogel sesati na dojki zaradi otečenega grla. Upam, da ste preprečili dehidracijo z vztrajnostjo, morda doziranjem mleka po žlički…

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni!

Tudi jaz imam težave z dojenjem. Imam pa 16 dni staro prvorojenko, ki jo polno dojim. Rodila se je po 4 urah umetnih popadkov, od protibolečinskih sredstev sem dobila le razredčen Fentanil za mehčanje materničnega ustja. Hčerka je 2. dan dobila zlatenico in šla za eno noč pod lučko, ker ni hotela jest in je samo spala. Kasneje je bilo vse v redu, dojili sva se na obe strani na približno 2-3 ure. Ker je na prvi dojki zaspala, sem uvedla sistem previjanja med podojem, da se zbudi. Nekaj časa je vse šlo, seveda kakšen dan slabše, kakšen dan boljše.
Sedaj pa k problemom 🙂
Prvi je ta, da nama ne gre podiranje kupčka. Zelo redko ga sploh podre! Poizkusila sem že vse položaje, menjavo položajev, ležala je na trebuščku… Res je, da kupčka ne čakava pol ure, ampak 5-10 minut. Sedaj, ko je več mleka, večkrat zaradi tega na previjalni mizi ali ko jo nosim polije mleko, največkrat pa se ji samo začne kolcat. To traja ponavadi vse dolker je spet ne pristavim. Kaj menite o podiranju kupčka? V lekarni so mi rekli, da to ne vpliva na črevesne krče.
Drugi problem pa je, da se ji vsakič med dojenjem očitno zbudi peristaltika. Na začetku se je samo vsakič ob začetku dojenja in takoj potem ko sem ji zamenjala plenico (med eno in drugo dojko) pokakala. Sedaj pa se lepo priklopi, začne sesat, nato pa začne brcat, krilit z rokami, odrivat glavico in zraven jokat in stokat. Vmes velikokrat sesanja ne popusti in mi nateguje bradavico, kar seveda boli, zato jo odklopim. Potem postane še bolj huda, z usti išče bradavico in ko ji jo ponudim, je noče zagrabit ali pa jo in jo takoj spet spusti in se naprej joka. Včasih se to začne dogajat šele na drugi dojki. Poizkusila sem že menjavo položajev, trepljanje, dojenje med hojo, menjavo plenice, menjavo dojke, dodajam ji kapljice ColiPrev – 5 pred vsakim dojenjem, ukinila sem Oleovit D3… Če jo odstavim, sesa roko, če ji dam dudo se pomiri, ko pa ji spet ponudim bradavico, začne tulit. Če jo dam čez ramo se tudi pomiri, vendar ko jo spet hočem pristavit je ista zgodba. Sama mislim, da je to od zbujene prebave, kaj pa bi lahko še bilo? To me res frustrira, saj mi je hudo, ker ji prav dojenje dela težave! Do sedaj je sicer lepo napredovala s težo, kakala je vsakič, rumeno. Zadnjih nekaj dni pa kaka z zelenim odtenkom. Najbrž zato, ker se krajši čas dojiva? Zanima me še to – ali menite, da v 10 minutah že dobi zadnje mleko ali jo moram dlje časa spodbujat na eni strani? In ali menite, da se pri 14 dneh že lahko naje samo na eni strani? Ker sedaj se velikokrat zgodi, da se podojiva samo na eni strani. Potem zahteva nov podoj čez 3 ure.
Upam da sem napisala dovolj podatkov za vaš odgovor.
Lep pozdrav!

Pozdravljeni..

Jaz tudi imam problem kar se tice dojenja in sicer moja dojencica je stara skoraj 12 tednov in do zdaj je dojenje potekalo brez problemov. Za zdaj lepo napreduje na tezi trenutno je tezka nekaj vec kot 8 kil.
Vprasanje je sledece, zanima me kako je mozno da se zeli dojiti samo na eni dojki? Jok in stok vsakic ko jo poskusam pristaviti na levo stran, takoj ko jo dam na desno se umiri, prisesa in ponavadi zaspi.
Res je da je ponavadi leva dojka precej polna in trda in mleko kar v curku sprica ven a vendar tako je ze od zacetka saj imam mleka kr prevec skoraj.
Zanima me zakaj nenadna sprememba..mleka je bilo vedno isto?
Poskusala sem tipati ce bi jo na tej strani kaj bolelo in da ni sproscena ko lezi vendar nisem ugotovila nicesar.
Mleko si velikokrat tudi stisnem ven z pumpico ampak v nedogled tako ne morem…

Hvala za vaso pomoc!

Lp

Pozdravljeni, Solzica999!

Vaša deklica se je 12t dobro dojila in odlično napreduje. Da, nekateri dojenčki si v določenih obdobjih izberejo priljubljeno stran, to ni nič neobičajnega in je dokaj pogosto. Ker se raje dojijo na eni dojki oz. ker tam zaradi različnih vzrokov bolje sesajo, je tam mleka več, na drugi strani pa manj. Vse skupaj je mleka lahko ravno prav, saj telo tvori mleko glede na otrokovo povpraševanje, ni pa nujno, da je tvorba mleka na eni in drugi dojki uravnotežena. Poskusite jo na nepriljubljeni dojki dojiti, ko zadrema ali takoj ob prvih znakih zbujanja, poskusite lahko zamenjati tudi položaj ali jo v istem položaju s pomočjo blazin premaknete 15-20cm naprej ali nazaj na drugo dojko, torej da jo ne premikate preveč. Prosim pozorno si preberite tole, saj smo o tem pogosto pisali, gotovo najdete še kakšno pojasnilo ali rešitev, ki bi prišla v poštev za vaju.

Dojenček odklanja eno dojko:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4241143 (članek – možni razlogi)
Dojenje z ene dojke:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=346&t=345
http://med.over.net/forum5/read.php?94,7360839,7578091#msg-7578091 (4m, polno dojenje)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981525 (»aktiviranje« tudi druge dojke)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Zdravo
Imam punčko staro 2 meseca in pol, njena porodna teža je bila 3590g na zadnjem pregledu (14 dni nazaj) jih je imela 5500g. Zadnjih 14 dni pa imava težave z dojenjem, namreč doji se sam po 5 minut potem pa se začne kregat in zavračat dojko kakor da bi bila sita. Hrani se od 3-4 ure, ponoči pa spi 6 ur v kosu. Sem že preizkusila da bi jo dojila pogosteje ampak ne gre, če jo poizkusim pristavit ko ni lačna se začne jokat. Drugače je živahna in malo joka, uporablja dudo da lažje zaspi, na dojki mi namreč redko. Kupčke lepo podira, tudi polulana je kar veliko ima pa zadnjih par dni mogoče malo olivno do oranžne barve blato. Kaka pa približno dvakrat na dan. Kaj naj naredim, da bi se dojila dalj časa saj se mi zdi da sploh ne pride do gostega mleka? Sem pa v začetku uporabljala nastavke zaradi majhnih bradavic potem sem jih nehala ampak je nekaj časa lepo jedla, je mogoče razlog v tem?
Hvala že vnaprej za odgovor!

Pozdravljeni,
vaša deklica je stara 2,5meseca in je pridobila okoli dva kilograma. Zadnje dni se doji bistveno krajši čas, začne se kregati na dojki. Dojka ji pomeni predvsem hranjenje, tolaženja na dojki pa ne želi, če prav razumem (ali je to tako le zdaj v zadnjih 14 dneh?).

Prav mogoče je, da sesa v tej starosti že precej hitreje in učinkoviteje in da bo tudi ob krajših podojih dobivala dovolj mleka. Spremljajte odvajanje, če je vse normalno in ne kaka nič manj, potem je verjetno vse v redu. Dudo ji ponujajte, ko je res potrebno. Morda bi omejevanje dude povečalo njen interes za dojenje, čeprav ni nujno. Nekateri dojenčki dojenje zahtevajo za hranjenje, dudo odločno izvržejo, ko so lačni tolažijo pa se na dojki sploh ne. Takšna situacija je precej redka, toda mogoča. So pa seveda tudi dojenčki, ki kar sesajo in sesajo dudo, tudi ko so že lačni, sploh ne javljajo, da potrebujejo dojenje. Tedaj je treba biti pazljiv in jim dudo omejiti.

Morda se brez nastavkov še hitreje nahrani in še bolj učinkovito, kot ste bili vajeni prej.

Možnosti, kako dojenčka prepričati, da bi se več dojil, so običajno te, da dojimo TAKOJ ob prvih znakih zbujanja, ko je otrok še dremav in še ni odprl oči. otroka moramo opazovati in hitro pristaviti, ko se začne zbujati (se premika, malo postoka … nikakor ne čakamo, da bi jokal). Druga možnost je, da ga delno uspavamo (z dudo, nošenjem) in pristavimo na dojko, ko se umiri, sprosti in zapre oči, a še ne spi trdno. Nekateri dojenčki se lepo dojijo v polsnu, zelo dobro vlečejo in izboljšajo dojenje.

Kratki podoji:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6285746 (3m, premalo podojev, kratki podoji)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981992 (3m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1982052 (3m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5068734 (3,5m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981991 (4m)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni!

Imam precej podoben primer kot Lollipop86, a odgovora na njena vprašanja nisem zasledila, zato pišem tudi jaz.

Moja punčka bo jutri stara 1 mesec. Imeli sva malo težji porod, saj se je z glavico zataknila v porodnem kanalu, tako da ima zdaj še čisto malo buškico na glavici. Ravno ta buškica bi naj bila tudi vzrok za njeno zlatenico, tretji dan v porodnišnici so jo dali pod lučko, obsevali pa so jo kar tri dni. Tudi ob odpustu je bila še rumena, ampak ni presegala kritičnih vrednosti.
V porodnišnici in prve dni doma je zelo lepo jedla in tudi ob odpustu je imela že preseženo porodno težo (porodna 3200, odpustna 6.dan 3210), zato si resnično nisem mislila, da bodo kasneje nastopile težave.
Seveda je bila zaspanka, ampak se je vseeno v 10 minutah lepo najedla, ker sem jo stalno budila in menjala položaje.
Mislim, da so težave z dojenjem nastopile takrat, ko sem prvič dobila vnetje mlečnih vodov, imela sem ga že na obeh dojkah. Kar naenkrat je začela spati med dojenjem, skoraj nič več ni pila, ampak samo cucljala, dejansko jedla ni nič. Prišlo je tako daleč, da se je v enem tednu zredila za komaj 30g.
Patronažna mi je potem svetovala, naj ji po hranjenju dam še Aptamil 30ml, po tem ji je teža spet začela rasti.
Danes tehta 3615g, ima veliko polulanih pleničk, prav tako večkrat na dan kaka – je pa res da jo mučijo krčki.
Moj problem – zadnje dni se je spanje in cucljanje poslabšalo. Po parih potegih že začne cucljati, nato pa zaspi tako močno, da jo zelo težko zbudim. Tudi če zamenjava pleničko, po parih minutah na dojki spet zaspi. Ko jo odstavim, se po desetih minutah zbudi in bi spet jedla. Tako nikoli ne prideva iz tega najinega začaranega kroga. Včeraj zvečer sva se dojili 2 uri, po tem sem ji dala dodatek, ker ni pojedla dovolj (ta teden imam doma tehtnico), čez pol ure pa je spet začela cmokljati in jokati, da bi spet jedla.
Pa še nekaj, da se umestim v temo – ko jo pristavim na levo dojko, ji nič ne paše. Začne brcati in močno jokati, tako da jo komaj umirim. Ko jo zopet pristavim, se zgodba ponovi, če pa zamenjam stran, pa je vse ok.
Včasih sicer nekaj malega poje, ampak ne traja dolgo. Je možno da imam na levi strani toliko manj mleka kot na desni?
Se trudim izčrpavati, ampak mi po dojenju uspe načrpati cca 10, največ 20 ml v pol ure ali več.
V začetku sem imela obilo mleka, zdaj pa me skrbi, da mi bo ta njena neješčnost čisto zmanjšala količino mleka…

Hvala vam vnaprej za vaš odgovor.
Anja

New Report

Close