Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje načrt za povečanje laktacije :-)

načrt za povečanje laktacije :-)

Pozdravljena, Karmen!

Ker berem, kakšno gnečo imaš, te raje ne bom morila po telefonu in te bom kar tukaj povprašala za mnenje, ti pa odgovori, ko utegneš.

Najprej poročilo preteklega tedna: Naš prestolonaslednik je v tem tednu lepo napredoval v teži (seveda s pomočjo dodatka), pridobil je 230 g v sedmih dneh. Tako smo končno malce (za 50g) presegli porodno težo, kar sicer ni veliko, a je razlika med odpustno težo in trenutno po mojem zadovoljiva, ne?

Torej, mali si je opomogel in je že precej bolj krepak. Še vedno zaspanček, a sem ugotovila, da dokler mu iz dojk veselo teče, še kar pije. Ko pa gre mleko h koncu, zaspi. Mogoče celo takrat, ko dojko izprazni.
Včeraj sem dobila tehtnico, žal samo za dva dni. Teža dojenja je sicer slaba in niha med 10 in 30g. Dodatka je spil še od 50 do 70 ml. Še vedno smo na brizgi in mislim, da stekleničke ne bo spoznal.
Koliko pa naj bi v tej starosti (16 dni) spil na dan?

In kako smo se težave lotili zdaj? No, tu bi te pa vprašala za nasvet, saj ne vemo, če delamo prav. Namreč pred vsakim dohranjevanjem ga podojim, vendar potem nekoliko skoparim z dodatkom. Ne vem, če je to prav, ampak pri dveh do treh obrokih mu dam samo 40 ml dodatka. Toliko, da je zadovoljen, a spet lačen čez dve uri. Prej se je zbujal na 3 do 4 ure, zdaj pa poskušamo zmanjšat čas med podoji z namenom povečanja laktacije. Še vseeno pa mu včasih dam vseh 60 ml, da je popolnoma sit in, da ga ne mučim preveč (saj veš, kaj so mi grozile sestre v porodnišnici). Se pa zgodi tudi kak obrok (predvsem dopoldne, ko sem še spočita), ko mu samo dojenje zadošča za dve uri.
Torej, ne vem, če sem se zadeve lotila na pravi način. Da bi samo dojila, še ne gre. V bistvu bi šlo, če bi bil ves čas priklopljen, a mislim, da se ne bi najedel dovolj. Nekaj časa je zadovoljen samo s tem, da je prisesan na dojko in niti ne zahteva več. Vendar dvomim, da mu takrat še kaj priteče.

Vem, da sem bila dolga. Prosim, da odgovoriš čimbolj na kratko, da ti ne vzamem preveč časa. Že v naprej se ti zahvaljujem za odgovor in ti želim lep dan!

Simona

No, odgovorila ti bo Karmen, ampak meni se zdi tvoj načrt zelo dober.
teja

Draga Simona,
saj veš kako sem ti rekla, da me lahko VEDNO pokličeš. Če ne utegnem točno tisti hip, se bova enostavno pač lahko slišali malo kasneje.

Najlepša hvala za “poročilo”. Zelo sem vesela ob novici, kako tvoj prestolonaslednik super pridobiva pri teži. Super, da se lahko tako uspešno dohranjujeta z brizgalko.

Težko rečem, koliko bi moral dojenček spiti na dan. Bolj kot na to, je pomembno, da pridobi tistih minimalnih 110-115g na teden. Potemtakem bi moral v enem dnevu pridobiti najmanj 16g. Ob tem skrbno spremljaj tudi, kako polni pleničke.

Zelo dobro je, kako si našla svoj način in pot za dojenje in dohranjevanje. Da, pogostejše dojenje dodatno stimulira povečevanje mlečne zaloge, poleg tega pa se s pogostejšim dojenjem tvori več hormonov v telesu mamice, ki so pomembni za dojenje. Če se dojenček doji pogosteje, telo matere meni, da dojenček potrebuje več hrane in začne proizvajati tudi s kalorijami in beljakovinami bolj bogato mleko.

Simona, počasi se daleč pride in vidva sta na super poti.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>
nova
Uredništvo priporoča

tejasn in Karmen, obema hvala za odgovor! Zdaj spet vem, da sem na pravi poti. Danes me je namreč patronažna sestra skoraj prepričala v nasprotno. Karmen, očitno se bova še slišali. Resnično hvala za pomoč!

Simona,
veš, da me lahko vedno pokličeš!

Za vsak slučaj: danes zvečer me ne bo doma, ker gremo “babe” v kino. Zdaj si še lahko privoščim, saj po porodu spet ne bom imela kakšni dve leti priložnosti za to :)))))

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Pozdravljeni,
moja zgodba je zelo podobna kot je opisala Simona Š. Tudi mi kombiniramo zaradi enakega razloga, vendar imam še vedno željo, da bi lahko samo dojila ali pa vsaj precej zmanjšala dodatek. Zanima me, ali je smiselno ob enem hranjenju dojiti iz obeh dojk ali naj nadaljujem, da je vsakič le na eni dojki? Če bi hranila na obe, potem bi verjetno zadostovalo samo moje mleko, samo iz ene pa zaenkrat ni dovolj. Trenutno se hranimo bolj na 3 ure, saj je mali kar zaspanček. Morda bo bolje, da čez dan zmanjšam dodatek in se bo bolj pogosto zbujal?
Za odgovor se vam ze vnaprej lepo zahvaljujem.

seveda doji na obe dojki! Zakaj bi šparala svoje mleko in dodajala, če pa ga imaš? Sploh v prvih tednih je pomembno, da se dojki čim pogosteje spraznita, saj se tako poveča produkcija. Tako da pri tebi je nasvet zelo enostaven: vsakič ponudi še drugo dojko, naj spije kolikor hoče. Naslednjič potem začneš pri tisti dojki, pri kateri je bil nazadnje (da jo sprazni). Tako boš dodatek lahko hitro ukinila. Srečno!

Pozdravljeni,

Tudi sama imam podobne težave pri katerih pa že počasi malo obupujem zato se na vas obračam po pomoč. Moj sinček bo v sredo star 7 tednov. Vse kar se tiče spodbujanja laktacije sem prebrala in preizkusila vendar ne vem če mi kaj pomaga. Polulalnih plenic ima čez dan zagotovo 6 in pokakanih 2-3. Njegova trenutna teža je 4kg ob odpustu je imel 2740g. V porodnišnici sem mu morala dodajati saj po besedah sester sama nisem imela dovolj mleka, zato sem mu po vsakem pododju dodala 30ml. Ko sva prišla domov sem se z vso vnemo lotila prebiranja vaših člankov saj si zeloo želim “samo” dojiti. Hranim ga kadar se mu zahoče, dojke ponudim tudi namesto dude, včasih sva priklopljena cele dneve (kot nekakšno gnezdenje), ponoči vstajam in si izčrpam mleko, poizkušam preslišati vprašanja “ali imaš dovolj mleka”,… Pri tem nama je uspelo da sva dodajala le še 2x/dnevno po 30ml. (vmes smo seveda počasi zmanjševali- po vsakem obroku 20ml, nato15ml). Sedaj pa imam občutek kot da “sem mu premalo” sploh v popldanskih dnevih. Poje iz obeh dojk (menjavam strani) vendar me “popolnoma izprazni”, ko ne teče več začne krčevito kričati in zavrača dojko (kot da noče počakati da bi spet začelo teči), popolnoma se upira ko ga hočem spet “priklopiti”, tako da tudi sama postanem živčna in pri tem seveda tudi jokam, saj mi je hudo da od mene ne dobi dovolj. Zato se vdam in mu naredim dodatek. Si mogoče lahko še na kakšen način pomagam do več mleka? Zasledila sem nekakšne kapljice za povečanje mleka, ali to pomaga? počasi obupujem da mi mogoče sploh nebo uspelo priti na polno dojenje, ki si ga tako želim. Za vsako pomoč in izkušnja bom izredno hvaležna.

Obupana mamica

New Report

Close