Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje koliko mleka rabi 2 meseca star otrok

koliko mleka rabi 2 meseca star otrok

Pozdravljene!

Koliko obrokov imajo vaši 1,5 do 2 meseca stari dojenčki. Koliko mililitrov na obrok naj bi popili toliko stari.

koliko mora na teden pridobiti minimalno in koliko maksimalno.

Moja spije cca 70 do 90 pa se mi zdi malo malo.

Dojim na cca 3 ure. Velikokrat se krega, kriči vrešči ob hranjenju, predvsem ko je bolj budna, četudi teče. ponoči pije lepo. Zato ji moram včasih dati dodatek, vasih se krega tudi ob tem. Zato se mi zdi, da ne spije kolikor bi lahko in kolikor imam.

Prosim nasvete in količinske izkušnje

Še moja izkušnja – tudi moja dvomesečnica v popolnoma budnem stanju noče več pit pri meni, zato jo moram na pol uspavat, da mi sploh potegne – skozi noč ni problema. Samo enkrat sem poskusla s stekleničko, pa je tudi tam bilo enako stanje. Zato še kar naprej vztrajam. Prejšnjo sredo sva bili v posvetovalnici, pa se je v treh tednih zredila le za pol kg, zato morava jutri spet na tehtanje. Prvi mesec se je zredila za kg.

Jaz bi še rada vztrajala samo z dojenjem, čeprav sem včasih že prav utrujena, ko jo moram najprej lačno uspavat, da jo lahko potem nahranim. Mleka imam dovolj, ker še kar teče, tudi ko se skozi noč dobro naje, bojim pa se, da ga bo vedno manj, če ne bo hotela pit.

Tudi jaz upam na kakšen nasvet, kaj naredit.

Lep pozdrav.

Ribica, mleka imaš povsem dovolj! Vsekakor pa ji vedno ponudi obe joški. 2-mesečnica naj imela 7-8 obrokov (kadar ni povečane potrebe zaradi poskokov v rasti), tj. dojenje na max. 3 ure. Če pa seveda prej joka, pa mora jesti več. Tudi jaz si iztisnem približno toliko mleka, pa se moja hčerkica vsak mesec zredi za celo kilo.

Če se krega, prenehaj s hranjenjem, poskusi ji podreti kupček in potem nadaljuj. Če tudi to ne bo pomagalo, pa odnehaj in poskusi znova čez kake pol urice. Ko bo lačna, bo že jedla. Tudi moja dvomesečnica se pogosto krega, ampak že proti koncu dojenja – morda zato, ker že bolj počasi teče, večinoma pa zaradi zraka v želodčku. Morda pa je tudi že sita.

Mleka imaš vsekakor dovolj in tudi ni potrebe, da bi dete vedno pojedlo vse, kar imaš – poje pač, kolikor je lačna. Umetno mleko zato kar lepo v smeti vrzi, sicer boš imela še prehitro probleme s pomanjkanjem mleka!

teja

nova
Uredništvo priporoča

Draga Ribicaanja,
hvala za vaše vprašanje.Opravičujem se vam za moj pozen odgovor. Žal z mojim odgovorom zaradi moje prezaposlenosti nisem mogla pohiteti po vaši želji, sem pa vesela, da so vam napisale izkušnje druge mamice, upam, da so vam bile v pomoč.

Ker je to moderiran forum, je vaše vprašanje vidno šele, ko ga potrdim jaz, kot moderatorka. Zato je dovolj, če vprašanje postavite enkrat.

Majhen dojenček naj bi imel dnevno od 8 do 12 podojev. Toda – dojenčki so zelo različni in dojenje ni samo akt hranjenja: dojenček se doji, kadar je lačen, žejen in kadar potrebuje občutek avrnosti in ugodja, ki ga dobi v materinem naročju.

Kako mati ve, da dojenček dobi dovolj mleka?
štejemo polulane plenice (vsaj 5-7 plenic za enkratno uporabo ali 6-8 bombažnih na dan)
– štejemo pokakane plenice (2-5 v prvih tednih, po 6. tednu lahko polno dojeni dojenčki kakajo precej manj, lahko tudi 1x na nekaj dni, a takrat obilno)
– otrok pridobiva na teži v prvih treh mesecih NAJMANJ 450 g na mesec. Torej najmanj 110g-115g na teden. Povprečno pridobivajo dojenčki od 180 do 200g na teden. Pridobljeno težo računamo od najnižje teže, ne od porodne. Od tretjega do šestega meseca najmanj 80g in od šestega meseca dalje najmanj 50g na teden.
– dojenček se pogosto in pravilno doji
– dojenček ima zdrav videz, ima napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice, je živahen in dejaven.

Kako je s temi znaki pri vas?

V dojenju naših otrok matere opažamo veliko individualnih razlik, zato ni možno zagotovo in natančno predpisati, kako dolgo, na koliko časa in kako naj se dojenčki dojijo, še psoebej pa ne, koliko morajo popiti na en obrok. Slednje ne tudi zato, ker dojenje ni samo akt hranjenja.

Vzorci dojenja se med otroci močno razlikujejo in vzorec, ki popolnoma ustreza eni materi, drugi nikakor ne ustreza. Poleg tega se vzorec dojenja spreminja tudi pri enem samem dojenčku. Zdrav dojenček, ki lepo napreduje in se razvija ter dobro sesa pri prsih, si sam ustvari vzorec dojenja, ki najbolj ustreza njemu. Ko dojenčki rastejo, rastejo tudi njihovi želodčki in tisti, ki so se dojili neredno in zelo pogosto počasi vzpostavljajo daljše intervale med dojenji.

Koliko je približen obrok 2 meseca starega dojenčka? To je pa težko reči, saj dojenje ni samo za hranjenje, poleg tega različni dojenčki pojedo različne količine. Nekateri dojenčki se dojijo 5x dnevno in popijejo 200ml na obrok in tako dobijo 1.000ml skupaj v enem dnevu. Drugi se dojijo lahko 10x dnevno in popijejo 100ml na obrok, pa prav tako dobijo1.000 ml dnevno.

Na teden mora dojenček (v prvi treh mesecih) pridobiti najmanj 110-115g. Zgornja meja pri dojenih otrocih ni določena.

Se krega pri dojenju?

Problem, ki ga opisujete je včasih tudi »značilen« za to starost. Kar ga najbolj definira je to, da se otrok ponoči doji lepo, podnevi pa se krega. Ponavadi gre v takem primeru za DOGAJANJE v okolici. Dojenčki so neverjetno radovedna bitja in prav v tem obdobju jih zunanji svet začne strašansko zanimati. Seveda pa pogled na mamino dojko omejuje vse skupaj, dojenje z glavo naokoli pa žal ne gre. V tem primeru je priporočljivo, da se dojita nekaj dni stran od možnih atrakcij (TV, močna svetloba, hrup iz radia, starejši otroci, zanimiva pisana zavesa), v zatemnjeni mirni sobi, z veliko zibanja, cartanja v naročju, skupnim plesom …

Možno je tudi, da so vzroki za težave prihajajoči zobki, vnetje ušeska, gljivice – soor, otrokov temperament (hoče TAKOJ, mi ga gremo pa prej previjat), sesalna zmeda (dobiva zadnje dni čaj po steklenički?), mati preveč umiva prsi in uporablja močno milo ali deodorant ali spremeni deodorant, stres in občutljivost matere, katerega otrok začuti, itd…

Kako si pomagati?
1. Najprej zagotovite, da bo dojenje potekalo v mirnem, toplem,prijetnem okolju. Naredita si gnezdo.
2. Otroka podojite TAKOJ ko se zbudi, vse ostalo lahko počaka.
3. Pogosto dojenje, ne glejte na uro!
4. poskušajte različne položaje, pazite da je pristavljanje pravilno
5. Vroče? lahko vama je obema – materi in otroku ob telesnem stiku prevroče. V pregib komolca dajte razgrnjeno pleničko ali se dojita leže na boku, tako da je stiskanja (in lepljenja) manj.
6. Otrok je en sam čuteči organ (R. Steiner). Dojenček VAS čuti, kako vas skrbi, ali bo podoj v redu ali ne. Ne pozabite nase, veliko počivajte in se poskušajte pred dojenjem pomiriti. Poskrbite, da bo nekaj časa čas dojenja prav poseben čas bližine in pozornosti, namenjene izključno otroku.
7. Otroku ponudite dojke namesto dude – med dojenji
8. Izberite čas za podoj, ko otrok ni prehudo lačen ali preveč zaspan
9. Poskušajte z dojenjem, ko torik skoraj že spi ali preden se (ponavadi) zbudi
10. Poskusite dojiti v kadi, napolnjeni s toplo vodo, kjer sta oba sproščena v toplem okolju
Nekaterim otrokom lahko določeni položaji pri dojenju ne ustrezajo in zato lahko tudi odklanjajo. To je še posebej značilno za dojenček s povišanim mišičnim tonusom.

Drugi možni vzroki:
– vnetje ušeska
– gljivice, soor
– otrokov temperament: otrok hoče TAKOJ, mi ga gremo pa prej previjat
– zobenje (to velja za večje dojenčke)
– preveč stimulacije iz okolja (preglasna glasba, svetloba, hrup, starejši otroci)
– mati ima preveč mleka, dojke so trde in otrok ne more zagrabiti
– nepravilen položaj otroka pri materi
– nepravilen položaj na bradavici
– otrok ima dudo ali dobiva hrano po steklenički, t.i. “sesalna zmeda”, saj je sesanje dude ali stekleničke tehnično popolnoma drugačno kakor molzenje mleka iz dojk (otrok tako napačno sesa samo bradavico)
– če mleko z izcejalnim refleksom ne navre dovolj hitro, otrok pa hoče takoj
– otrok ima povišan mišični tonus in se krivi nazaj, ima težave s položajem
– travmatičen, medicinski porod z veliko intervencij in analegetikov
– ločitev matere od otroka po rojstvu
– porodne poškodbe (ključnice, izpahi kolkov ali ramen)
– mati preveč umiva prsi in uporablja močno milo ali deodorant ali spremeni deodorant in otrok ne prepozna materinega vonja
– stres in občutljivost matere, katerega otrok začuti
– drugi, neznani faktorji.

Toplo vam priporočam, da prebrete tudi naslednje:
kako se tvori materino mleko:
ko dojenček joka:
nosite svojega otroka:
miti:

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Pozdravleni!

Imam hčerko staro 3,5 mesece. Ker jo dojim samo še 2-krat na dan, ostalo dajam dodatek, me zanima kakšno količo na dan naj bi zaužil otrok star 3,5- 4 mesece oz. po posameznem obroku.

Hvala !!!

Draga, nona!

Hvala za vprašanje. Super, da še vztrajate pri dojenju, tudi če je to 2-krat na dan. To kombiniranje je včasih težko, kadar ima dojenček morda raje stekleničko.

Preprostega odgovora na vaše vprašanje vam žal ne morem dati. Morda boste direkten odgovor v ml našli na forumu Pediatrija. V vsakem primeru, če mamica doji, doji in dodaja ali pa hrani samo s prilagojenim mlekom, je potreba dojenčka po mleku namreč zelo individualna! Najpomembnejši dokaz, da je vse vredu, ni število obrokov in ne popita količina, temveč to, ali otroček pridno lula in kaka, primerno napreduje na teži ter je živahen in zadovoljen.

Dojenčki tudi niso vedno enako lačni, prav nasprotno. To še posebej velja pri dojenju. Enkrat se podojijo več in iz obeh dojk, drugič na kratko le iz ene dojke, zvečer morda večkrat na obeh, včasih podoj preskočijo, pa to ni narobe. Tudi odrasli nismo vedno enako lačni, zato je od dojenčkov z majhnimi želodčki še teže pričakovati, da bodo imeli nek standardni podoj, da bodo podaljševali razmak med hranjenji na več ur (tri in več) ali da bodo tedaj popili standardno količino po steklenički. Dojenje je posebej nezdružljivo z logiko obrokov.

Nona, morda vam bom laže odgovorila, če mi zaupate, kaj natanko vas skrbi. Ali vaša deklica odklanja mleko, morda počasneje napreduje?

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni!

V začetku se vam zahvaljujem za odgovor. Naša deklica lepo napreduje in ne odklanja mleka, bojim se samo tega da je ne hranim preveč oz. premalo. Ker sem dobila zelo različne informacije glede količine popitega melka. Razpon od 90-170 ml na obrok, zato nisem bila prepričana katera trditev drži in sem se držala 120 ml, kar se mi je zdelo mogoče premalo, ker je hčerka vsakič spraznila stekleničko do konca.

Hvala!

Lp

Nona, včasih pomislim, kako enostavno bi bilo življenje brez merskih enot, vsaj pri dojenju. So pa seveda trenutki, ko nam izmerjene količine lahko zelo pomagajo (npr. pri zaspančkih, nedonošenčkih, dojenčkih, ki slabše napredujejo).

Vaša deklica lepo napreduje, pravite. Potem se ravnajte po njeni želji. Ni treba, da je njen obrok do 10ml natančno odmerjen in po urniku. Če po prazni steklenički ne joka, potem je vredu. Če joka in kaže znake, da bi še, pa imate dve možnosti. Lahko jo podojite, npr. za tolažbo in dobila bo dodatno mleko. S tem se bo tudi vam tvorilo več mleka. Lahko pa malo povečate količino mleka, ki ji ga ponudite po steklenički, tudi če bo ostalo.

Ali pa morda ne želite ponuditi malo več dodatka, ker upate, da bi dobila deklica raje več materinega mleka? Če ste zadovoljni s takim načinom hranjenja, kot ste ga opisali, potem je tako vredu.

Nekateri dojenčki popijejo vse, kar teče, nato pa polivajo. Nekateri popijejo toliko, kot dobijo, pa so včasih prej lačni, če so prej popili manj kot bi lahko.

Kako boste vedeli? Le tako, da jo dobro opazujete, ali je zadovoljna, živahna, ali dobro napreduje in polni pleničke.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Otroku vedno ponudi dojko neglede na čas. Jaz sem tudi včasih lačna pred kosilom.

Pozdravljeni!
Imam 13 tednov staro puncko. Ker v porodnisnici se nisem imela navala mleka, je mala izgubila tezo s 3120 na 2840. Seveda so takoj ponudili dodatek in sem ga sprejela. Zaradi tega sva tudi ostali v porodnisnici dan dlje. Potem so nama seveda svetovali naj jo z dodatkom hranim na 3 ure. Ko sem prisla iz porodnisnice, je prisel naval mleka, a ker sem bila nevedna in nisem takrat zacela izkljucno samo z dojenjem, je am se danes glavni obrok. Vedno sem najprej ponudila dojki, nato flasko. Sedaj si res zelim samo dojiti. Mala ima mocan sesalni refleks, to so mi ze povedali v porodnisnici. Ne vem pa ali se dobro pristavi, ker se mi zdi, da ne odpre dovolj ust. Kako to doseci? Lahko pripnem tudi fotko, da vidite kako to zgleda. Seveda imam tudi posledicno pordele in poskodovane bradavice. Kaksen mesec na zacetku sva se dojili z nastavkom, potem pa mi je svetovalka za dojenje, pri kateri sem bila, rekla da nastavkov ne rabim. Sedaj probavam cim vec pristavljat. Trenutno delam cez dan tako, da jo cim bolj pristavljam, flasko dam takrat, ko je res ze kriza in joka. Sicer je pojedla tudi ze 140, v povprecju pa 100-120. Vceraj je npr brez flaske zdrzala od 10 do 21. Ne vem kaj je bolj prav, da postopno zmanjsujem in na priblizno 4 ure dajem vedno manj am, ali tako kot sedaj delam? Pri slednjem me je strah, da mala ne bi izgubljala na tezi. Trenutno ima dobrih 5.5 kg.
Za odgovor se vam najlepse zahvaljujem.

Pozdravljeni.
Moji 12 tednov stari punčki so odkrili povišan mišični tonus. Rodila se je tri tedne prezgodaj, sprožen porod, ker je bil zastoj v rasti. Porodna teža 2395g. Pri dojenju imava velike težave, ker se mi krivi nazaj in joka. Včasih se trudim tudi uro ali več, da se naje. Ponavadi je tako da se utrudi in potem na dojki med sesanjem zaspi. Hodiva na fizioterapijo, ampak zelo počasi napredujeva. Skrbi me, da se pri meni ne naje dovolj. Poizkusila sem razne položaje od leže, na blazini za dojenje, da mi leži na trebuhu. Nič ne pomaga. Zelo je stresno tako zame kot zanjo. Teža sedaj je 5600g.

Mi lahko predlagate kakšen položaj? Res bi rada še naprej dojila, ampak včasih bi res najraje obupala.
Hvala že vnaprej.

Lep pozdrav

New Report

Close