Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje naenkrat noče več piti

naenkrat noče več piti

Lepo pozdravljeni!

Imam tri mesece starega sinčka, težkega 6790 g (ob rojstvu je imel 3780). V prvem mesecu se je zredil 1250g, v drugem 1050g in v tretjem le se 690g, vse skupaj je veliko in vse bi bilo OK, ce ne bi kar naenkrat zacel odklanjati dojenje. To se je zgodilo ze v zacetku tretjega meseca, trajalo dva tedna, nato se je unesel in spet zacel piti. Sedaj pa je dosti huje, dojke sploh noce, v narocju ga umirim, cim pa ga spet pristavim, se zacne grozno dreti.

Do sedaj sem ga zvecer uspavala na dojki navadno dve uri, preden je tako trdno zaspal, da sem ga lahhko nesla v posteljico, sedaj pa zvecer, ceprav je lacen, noce jesti (takrat je najhuje, najbolj odklanja). Vse to se pozna tudi pri tezi, saj je v tem mesecu manj pridobil, pa tudi na plenickah, kaka le se enkrat do dvakrat na dan (prej pa je bila pokakakna vsaka plenicka).

Mislila sem, da odklanja dojko in sem si mleko stisnila, pa tudi steklenicke ni hotel zagrabiti, cim je ugotovil, da je v njej mleko, ceprav sem precej vztrajala. Zvecer ga uspavam z dudo (ki jo sprejme le, ce je sladka(kuminov sirup)) in ko zadrema, mu v usta nastavim namesto dude dojko, tako se vsaj za silo naje, vendar se ponoci zato zelo hitro spet zbudi.

Tudi ponoci se sedaj pogosteje zbuja in takrat navadno ni prevelikega problema glede pitja.

Prijateljica me je prestrasila z mennjem, da je morda alergicen na mleko in ga namerno ze zdaj odklanja??? Res je, da ima stalno izpuscaje na obrazu in zelo pogosto vneto ritko, tudi zvija ga zelo, tako da se je pri dojenju najprej zvijal in izmikal, sedaj pa sploh noce vec zagrabiti.

Z adaptiranim mlekom se ne zelim poskusiti, saj sem mu v prvem mesecu parkrat ponudila, ker sem se bala, da je se lacen in nimam dovolj mleka, pa tudi tistega ni hotel, tako, da se mi zdi neumno denar stran metati.

To je moj drugi otrok, pri prvi, hceri ni bilo nobenega problema glede pitja, dojili sva se leto in pol, tako, da nikoli nisem mogla razumeti zensk, ki so govorile, da ne dojijo, ker otrok ni hotel piti, sedaj pa razumem, ker je to resnicno hudo.
Ne vem, kaj naj se naredim, naj vztrajam pri dojenju (kar nameravam) in kako dolgo, kaj ce bo odklanjanja vedno vec?

Ali je pametno ga siliti z dojko, ali je ne bo zato se bolj odklanjal?

Moj sinko je star šele 7 tednov, pa noče več piti pri meni, vendar pa pije moje mleko iz stekleničke. Stekleničke se je navadil, ker sama nimam dovolj mleka in dobiva dodatek. Do tega tedna sem vztrajala pri cuclju z eno luknjico, da bi morda hotel še piti pri meni, sedaj pa sem obupala.
Pri čisto vsakem dojenju sva se že nekaj tednov skorajda bojevala, da je prijel bradavico, pa še to le takrat, ko sem ga prelisičila z dudo, na kateri je bila kumina (malo sem mu jo pustila v ustih, da se je pomiril, nato pa kar se da hitro zamenjala dudo z bradavico).
Po pravici povedano mu bom dala nekaj dni mir, potem bom pa zopet poskusila.

Kar se pa tiče alergije na tvoje mleko – od znanke hčerka je bila tudi alergična na njeno mleko. Bruhala je in driskala, po nekaj tednih pa tudi začela odklanjati njeno mleko. Mala ni pridobivala na teži, zato ji je zdravnica priporočila adaptirano mleko. Kot bi odrezal, so težave minile.

Morda pa je na tvojem jedilnem listu kakšna začimba, ki tvojemu sinkotu ne paše…

Lep pozdrav, Simona.

Draga Anči,
vaš trimesečni dojenček je v prvih dveh mesecih izredno hitro napredoval, tudi v tretjem mesecu je napredoval normalno, le malce manj od povprečja. V enem tednu mora dojenček, do starosti treh mesecev, pridobivati najmanj 110-115g.

Razumem vašo skrb, ker dojenček zdaj dojenje odklanja. V tej starosti, med 2. in 4. mesecem se mamice pogosto srečamo s podobno situacijo: dojenček dojenje odklanja. Menitre, da je dojenček manj pridobil na teži, ker dojenje odklanja. Spremnilo s eje tudi kakanje, zdaj kaka 1x-2x na dan, prej je imel vse pleničke pokakane. Anči, tudi to je normalno: ko mati dobi t.i. zrelo mleko (ponavadi okoli 6. tedna), se obilno kakanje dojenčka močno zmanjša in omeji na 1x – 2x dnevno.

Razumem, da vas je skrbelo, da je dojenček lačen, zato ste mleko iztisnili in mu ga ponudili po steklenički. A tudi tako ga ni maral piti. Zdaj ga zvečer uspavate z dudo, namočeno v sladek kuminov sirup in ko je že zelo zaspan, zamenjate dudo z dojko (odlično, sami ste našli delujočo rešitev!). Kako to, da dudo namočite v sladkan sirup?

Opažate tudi, da se ponoči prebuja pogosteje. Vaša prijateljica meni, da je otrok alergičen na mleko in zato zdaj odklanja dojenje pri vas. Anči, dojenček ne more biti alergičen na materino mleko! Lahko pa je alergičen na katero od živil, ki jih v veliki količini uživa mati. Ali vi popijete zelo veliko kravjega mleka in pojeste veliko mlečnih izdelkov? Doejnček ne odklanja materinega mleka, če je alergičen. Znaki alergij so precej drugačni: od kožnih izpuščajev, kolike, bolečine v trebuščku, bruhanja, zelo vodeno, smrdeče zeleno sluzasto blato, neprestano tekoči nosek, itd…

Opažate, da se ponoči doji lepše in z manj težavami. Pri prvi hčerki takšnih težav nista imeli, zato šele zdaj lahko razumete ženske, ki pravijo, da dojenček ni več hotel piti pri mamici.

Anči, kar opisujete dobro poznam, tako iz svojih lastnih izkušenj z mojimi otroci kot tudi iz izkušenj številnih drugih mamic. Vem in spomnim se, kako nam je mamicam hudo, ko dojenček dojenje odklanja, takrat matere lahko kaj hitro dobimo tudi občutek, da nas dojenček ne mara, da odklanja nas, da je z nami nekaj anrobe oz. me same počnemo nekaj narobe. Zavedajte se, da temu ni tako, da dojenček odklanja dojenje in ne vas, vi ste zanj najpomembnejša oseba na tem svetu, le tega vam še ne zna dobro pokazati.

Težko poiščem vzroke za vajine težave le na osnovi opisanega. Mamico, ki pokliče po telefonu namreč povprašam še cel kup drugih stvari, saj je vzrokov za odklanjanje lahko zelo veliko:
– vnetje ušeska
– gljivice, soor
– otrokov temperament: otrok hoče TAKOJ, mi ga gremo pa prej previjat
– zobenje (to velja za večje dojenčke)
– preveč stimulacije iz okolja (preglasna glasba, svetloba, hrup, starejši otroci)
– mati ima preveč mleka, dojke so trde in otrok ne more zagrabiti
– nepravilen položaj otroka pri materi
– nepravilen položaj na bradavici
– otrok ima dudo ali dobiva hrano po steklenički, t.i. “sesalna zmeda”, saj je sesanje dude ali stekleničke tehnično popolnoma drugačno kakor molzenje mleka iz dojk (otrok tako napačno sesa samo bradavico)
– če mleko z izcejalnim refleksom ne navre dovolj hitro, otrok pa hoče takoj
– otrok ima povišan mišični tonus in se krivi nazaj, ima težave s položajem
– travmatičen, medicinski porod z veliko intervencij in analegetikov
– ločitev matere od otroka po rojstvu
– porodne poškodbe (ključnice, izpahi kolkov ali ramen)
– mati preveč umiva prsi in uporablja močno milo ali deodorant ali spremeni deodorant in otrok ne prepozna materinega vonja
– stres in občutljivost matere, katerega otrok začuti
– mati bo dobila mestruacijo
– drugi, neznani faktorji.

Draga Anči, glede na to, kar ste napisala, predvidevam, da gre pri vama lahko za težave s sesalno zmedo in težave zaradi tega, ker vašega dojenčka zelo zanima dogajanje v okolici in nima časa za dojenje. Na slednje najbolj kaže dejstvo, da se ponoči doji lepše in z manj težavami kot podnevi.

Še naprej otroku ponudite prsi, ko je zaspan ali utrujen, ponudite mu, kljub temu da dojenje odklanja večkrat dnevno, z veliko potrpežljivosti, z veliko objemov in cartanja.Doejnčke te starosti grozno zanima, akjs e dogaja okoli nih, tako se oni zdaj učijo in sprejemajo okolišni svet. Takšni dojenčki enostavno nimajo časa za umiritev. Poskusite z “gnezdenjem”: nekaj časa dojite v mirnem tihem prostorčku, z pomirjajočim zibanjem v naročju ali plesom, otroku ponudite dojke namesto dude – med dojenji, izberite čas za podoj, ko otrok ni prehudo lačen ali preveč zaspan, otroka veliko crkljajte in mu nudite veliko telesnega kontakta kožo na kožo, poskušajte z dojenjem, ko otrok spi, dojite v kadi, napolnjeni s toplo vodo kjer sta oba sproščena v toplem okolju, poskrbite, da bo čas dojenja prav poseben čas bližine in pozornosti, namenjene izključno otroku, pogovarjajte se z otrokom med dojenjem.

Kaj še pomaga?
1. Najprej zagotovite, da bo dojenje potekalo v mirnem, toplem,prijetnem okolju. Naredita si gnezdo.
2. Otroka podojite TAKOJ ko se zbudi, vse ostalo lahko počaka.
3. POGOSTO DOJENJE, ne glejte na uro!
4. PRAVILNO PRISTAVLJANJE – njegov trebuh na vaš trebuh, glavica v višino dojke, otrok naj bo čim bližje, dobesedno zarit v dojko, njegova rokica spodaj.
5. PRAVILEN POLOŽAJ NA PRSIH. Otrok MORA zagrabiti čimveč areole, bradavica mora biti globoko v ustecih, otrok naj bo zarit v dojko. Nosek bo odmaknil sam, če ne bo mogel dihati. Otrok mora dojko MOLZTI, ne le sesati bradavice.
6. Ker otrok lepo napreduje pri teži, je vse v redu in je vsaj ta vaša skrb lahko odveč. Kljub temu, da se dojenček doji le kratek čas. Otroci so si različni, vsak si vzame toliko kolikor potrebuje in kolikor zmore. Nekateri jedo nekaj minut in pogosteje, nekateri jedo pol ure ali več, pa vmes prespijo nekaj ur in/ali obratno. Podobno kot pri odraslih: nekateri pojedo manj in večkrat, nekateri se dvakrat dnevno nabašejo s hrano,… in nekateri smo debeli, nekateri pa suhi. Pomembno je, da otroka natančno opazujemo. Pri dojenju enostavno ni pravil in tabel, koliko bi kdo mogel. Vse tabele in urniki se nanašajo izrecno le na hranjenje po steklenički, kjer je prve mesece steklenička namenjena izrecno res le hranjenju.
7. Ne pozabi nase, veliko počivajte in se poskušajte pred dojenjem pomiriti. Če vas bo že vnaprej strah, kako bo, bo dojenček to začutil in začaran krog je sklenjen.

Možno je tudi, da se vaš dojenček doji drugače zaradi napovedujočih se zobkov (drgnjenje, sesanje) ali pa se pri vas napoveduje menstruacija. Težave, ki jih opisujete so namreč zelo značilne tudi za zadnja dva vzroka.

Kako mati ve, da dojenček dobiva dovolj mleka?
– štejemo polulane plenice (najmanj 6-8 plenic za enkratno uporabo in 5-7 bombažnih pleničk)
– štejemo pokakane plenice (v prvih tednih najmanj 2, po 6. tednu lahko tudi na nekaj dni, toda takrat mora biti blato obilno)
– otrok pridobiva na teži v prvih treh mesecih najmanj 450 g na mesec. Torej najmanj 110g-115g na teden. Pridobljeno težo računamo od NAJNIŽJE teže, ne od porodne. OD TRETJEGA DO ŠESTEGA MESECA NAJMANJ 80g in od šestega meseca dalje najmanj 50g na teden. Vaš dojenček je v zadnjem mesecu normalno pridobil težo, resda malce manj od povprečja a še vedno precej v mejah normale. Hitro pridobivanje teže v prvih dveh mesecih se v tretjem mesecu umiri in dojenček težo pridobiva počasneje.
– dojenček se POGOSTO in PRAVILNO doji
– ima zdrav videz, ima napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice
– dojenček je živahen in dejaven
Anči, sprašujete me, ali naj vztrajate pri dojenju, nato napišete v oklepaj, da to nameravate. Mislim, da ste torej na vprašanje odgovorili že sami 🙂 pomembno pa je, da ravnate tako, kot bo najbolj prav vam, vašemu dojenčku in vaši družini.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>
nova
Uredništvo priporoča

lepo pozdravljeni!

Najprej najlepša hvala za hiter odgovor kljub praznikom.

Torej v teh dneh sem vztrajala z dojenjem, saj druga mi ne preostane, ker tudi stekleničke noce, pa tudi sicer sem pristaš dojenja in ne prehitrega obupanja.

Ugotavljam, da je upiranja dojenju vec popoldne, sploh pa zvecer, ko ugasnem luci, kot bi se upiral spanju, saj najbrz ze ve, kaj sledi. Sedaj se je zacelo tudi ponoci, takrat je tudi crvicenja najvec, se zvija in prdi

Zakaj dudo namakam v sladek sirup? Vem, da to ni prav, a drugace tudi dude noce.
Sedaj je ze drugic prehlajen, a to po moje dobi od starejse sestrice, ki viruse prinese iz vrtca. Iz noska mu tece po 14 dni ali celo vec, vmes je tudi kasljal. Normalno bi bilo, da bi se mu apetit povrnil, ko je nosek boljsi, a je ravno obratno, zdaj je se manj.

Cez dan pijem vodo in belo kavo (slednje kar veliko, torej dnevno skoraj liter mleka). Ali je alergicen na mleko? Oz. ali se lahko ta alergija pokaze kar naenkrat? Do sedaj namrec ni bilo nobenih tezav s hrano. Sicer tudi zelo pazim, kaj jem, saj malega pogosto crvici.
Pravite, naj ga podojim, cim se zbudi, no tega ne morem, ker prakticno nic ne spi cez dan (2 – 3x po 10 minut), razen, ce gremo na dolg sprehod v vozicku, takrat spi dlje, torej se trudimo, da smo cimvec zunaj. Cim se ustavimo, se Urban zbudi.

Blato je obcasno zeleno, ampak navadno takrat, ce jem recimo kaksno sadje ali kaksno omako…

Sedaj bom nadomestila belo kavo s cajem, pa bomo videli, ce bo kaj bolje.

O tem, da bi preko dojenja zavračal mene, ne razmišljam, saj sva sicer zelo povezana, se mi smeji, isce moj pogled, skratka uziva v moji druzbi, le cim mu ponudim dojko, se zacne upirati.

Morda so krivi zobki, saj si v usta tisci predmete, cele pesti (tudi takoj po dojenju), a se mi zdi se kmalu.
Menstruacije se nimam, tako, da to najbrz ni krivo.

Torej glede alergije ste me malo prestrasili, saj kaze veliko znakov (odklanja dojenje, mu tece z noska, ga crvici, se zvija pri dojenju, cez dan ne spi, ker ga takoj zacrvici, zvecer mu dam kaplice Lefaxin, blato je obcasno zeleno…). Kaj lahko v tem primeru storim? Se cisto odrecem mlecnim izdelkom?

Hvala v naprej za vas odgovor.

Draga Anči,
opravičujem se za zamudo pri mojem dogovoru.

Opažate, da se Urban bolj upiranja dojenju popoldan in proti večeru, tudi ponoči. Hvala, ker ste bolj podrobno opisali, kaj se dogaja in kako se z Urbanom dojita. Na osnovi opisanega sklepam, da sta najverjetnejša vzroka za vajine težave pri dojenju lahko v sesalni zmedi in prehladu dojenčka (zamašenem nosku), kjer ima težave pri sesanju.

Zakaj menite, da je duda nujno potrebna? Nikakor vas ne kirtiziram, ampak vas le svarim pred tem, ker vem, da imajo nekateri dojenčki lahko zaradi dude težave. Ne vsi, ampak nekateri.

Dude so umetne bradavice in umetne bradavice, na dudi ali na steklenički in se z dojenjem lahko križajo. Sesanje dude je tehnično popolnoma drugačno kakor sesanje pri prsih. Dude so oblikovane in trdne, dojka je mehka, fleksibilna in topla. Otrok, ki se doji na dojki mora široko odpreti usta, da se lahko doji, bradavico ima med molzenjem mleka globoko v ustih. Mišice jezika in ust se med dojenjem premikajo popolnoma drugače, kakor pri sesanju dude. V prvih tednih, ko se mati in otrok še učita dojenja je preklapljanje med dudo in prsmi lahko otroka zelo zmede. Poleg tega otrok, ki sesa dudo manj sesa pri prsih in posledično dobiva manj hrane. Dokazano je, da otroci, ki imajo dudo počasneje pridobivajo na teži. Če mati omejuje dojenje na npr. 10 minut pri eni dojki, nato pa mu za sesanje ponudi dudo, ga lahko s tem prikrajša za z beljakovinami in kalorijami bogatejše zadnje mleko, ki je pomembno za otrokovo rast.

Matere naj se izogibajo dud, dokler ni dojenje že dobro vzpostavljeno. Nekateri otroci se resnično dojijo neprestano, kar je lahko zelo naporno. Ko so otroci starejši in se že znajo dobro dojiti, lahko da – kljub polnemu trebuščku še vedno močno potrebujejo sesanje, kadar so zaspani, kadar se pravkar prebudijo ali le za sprostitev. Sesanje za ugodje se močno razlikuje od hlastnega, aktivnega in goltajočega sesanja, ko se otrok doji in požira mleko. Otroci, ki nimajo dude in jih matere potolažijo le s sesanjem pri prsih lahko sami regulirajo dotok mleka, kar pri sesanju stekleničke ni možno. Otroci, ki pojedo preveč hrane po steklenički potem le to večkrat izbruhajo, imajo več težav z vetrovi, kolikami, … v takem primeru je duda vsekakor primernejše nadomestilo.

Duda je včasih lahko izhod v sili, kadar mati ne more takoj podojiti otroka in ga z dudo pomiri (med vožnjo, v trgovini, ukvarjanje s starejšim otrokom,…). Dude so primerne za tolaženje otrok, ki imajo kolike. Mati lahko z dudo najprej pomiri otroka, ki se na prsih noče dojiti, se joka, hlasta ali krivi stran. Matere dvojčkov lahko z dudo potolažijo enega od otrok, medtem ko dojijo drugega ali obratno. V porodnišnicah uporabljajo dude pri nedonošenčkih, da z njo spodbudijo otrokov sesalni refleks.

Prepričana sem, da vsaka mamica ve, kaj je najbolje za njenega otroka ampak je tudi prav, da mati pozna dobre in slabe plati. Potem je sama tista, ki se odloči tako, da bo prav za njeno družino. Če duda ne postane sredstvo, ki se ga zlorablja prevečkrat, potem tudi ni težav kasneje, ko je potrebno otroka od dude postopoma odvaditi. Seveda pa je popolnoma drugačno odvajanje od dude pri tistih otrocih, ki so od nje dobesedno odvisni.

Res je, da lahko dojenček naleze prehladov od starejše sestrice. Priporočam vam, da hčerko pri prihodu iz vrtca spodbudite, da si temeljito umije roke, nekaj okužb boste s tem laže preprečili.

Ker pravite, da je dojenček neprestano prehlajen in mu teče iz noska, je lahko vzrok za težave pri sesanju pri prsih tudi v tem. Nikakor vas nisem želela prestašiti z alergijami, tudi nisem zdravnica da bi le te ugotavljala kar tako, preko interneta. Priporočam vam, da se v posvetovalnici posvetujete z otrokovim pediatrom. Nikar se ne lotevajte drastičnih diet, prej se posvetujte z zdravnikom. Lahko poskusite za teden ali dva omejiti uživanje mleka in mlečnih izdelkov v svoji prehrani in opazujte otročka, če bo stanje kaj boljše.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Pozdravljeni

Puncka je stara 11 tednov. Porodna teza je bila 3150g, najnizja teza 3050g. Ze v bolnisnici je poleg dojenja dobivala dodatek po steklenicki. Tako sva nadaljevali tudi doma. V prvi posvetovalnici je tehtala 3770g, v zadnji posvetovalnici pa 4970g. Problem je sledec. Do zadnje posvetovalnice 2.4.2019 je dnevno popila prb. 200ml dodatka v 24h. Ostalo sva se sojili. Puncka se cez dan doji najmajn 8x. Aktivno vlece minuto, dve-potem se pa carta. Zaradi tega jo velikokrat pristavljam in menjam dojki. Cez dan je budna, ponoci pa spi od 22h do 5h zjutraj. Dudo odklanja. Od 2.4 ko smo imeli posvetovalnico pa odklanja tudi flasko. Cucelj samo prislonim na usta in se mocno joka. Sploh ne sprejme vec flaske. Ko je ze popolnoma izmucena od joka in zadrema, mi uspe da popije po flaski 80ml. To je maksimalno 2x dnevno. V vecini mi uspe samo 1x na dan. Ker me je taksno hranjenje skrbelo sem jo zacela tehtat. Od 2.4 do danes 22.4 je teza narasla iz 4970g na 5280g. S tem da teza ze tretji dan stoji in ne pridobi nic. Je to normalno? Stejem polulane plenicke. Vsak dan jih je najmajn 7. Kaka vsak dan normalno gorcicno blato. Kolicinsko dovolj. Poizkusila sem jo dohraniti z drugim mlekom. Brez uspeha. Zamenjali smo ze veliko flask in tudi ni uspeha.
Drugace je puncka zivahna, koza je napeta. Ne izgleda bolana. Res pa je zadnje dni bolj sitna in si veliko cuclja rokice in prste. Je lacna ali samo raziskuje?
Poizkusili smo tudi hranjenje po zlicki in brizgi pa vse izpljune.

Lep pozdrav

New Report

Close