Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Se po petih mesecih

Se po petih mesecih

Pozdravljena Karmen!
Pet mesecev je minilo, odkar sem nehala dojiti (dojila sem 14 m uspesno brez kakrsnegakoli problema). Se po petih mesecih se mi vcasih zgodi, da v prsih začutim krč, kot takrat pred navalom mleka in potem priteče par kapljic mleka (?). To se zgodi tudi, če stisnem za kolobarček. No saj vse skupaj sploh ni problem, me pa zanima, kako da to pri meni traja tako dolgo, ko pa nekatere mame pravijo, da so izgubile mleko takorekoč čez noč?
Pozdravljam tale forum in Vam hkrati zelim veliko uspeha!
Majda

Draga Majda,
laktacija, ki se je vzpostavljala dolgih devet mesecev že med nosečnostjo in potem med samim dojenjem nikoli ne “ugasne” kar čez noč. To je mit in drži le v zelo zelo redkih primerih, kadar mati doživi nenaden, hud stres. pa še takrat se laktacija po nekaj dnevih ponovno vzpostavi nazaj. Žal mnogo mater velikokrat meni, da jim je zmanjkalo mleka, ko “čez noč” postanejo prsi mehke in se mleko ne izceja več tako kot prej. Mehke prsi pa niso znak, da je mleka zmanjkalo ampak prav nasprotno, da je laktacija dobro vzpostavljena. V dojkah mleka zmanjka le zato, ker ni bilo dovolj stimulacije, toda tudi to je zelo postopen proces.

Če se mlečna celica (alveola) ne izprazni popolnoma, se novonastalo mleko premeša s preostalim mlekom v celici. Ko je mlečni vod poln, se sprožijo zaviralne snovi (encimi, maščobne kisline in drugi elementi), ki izločevalnim celicam pošljejo signal, ki upočasni tvorjenje mleka. Bolj kot je dojka izpraznjena, hitreje se bo napolnila. Hartmannove raziskave so pokazale, da je mlečna zaloga močno odvisna od dojenčkovih potreb. Dojenčki tako zelo redko porabijo prav vse mleko, ki je na voljo v materinem telesu. Povprečno dojenčki v enem dnevu izpraznijo le 74% razpoložljivega mleka. Otrokovo sesanje tako enostavno sproti uravnava tvorbo mleka v krajših časovnih intervalih (24 ur). Nekateri ta pojav imenujejo ” koncept 80:20″. 80% predstavlja običajno otrokovo porabo v vsakem dnevu. 20% mleka je ostanek mleka, tistega, ki ostane v materinih dojkah. Če otrok izprazni več kot 80%, se zaloga mleka POVEČA, da se razmerje vzdržuje. Če je izpraznjeno manj kot 80% mleka se proizvodnja ZMANJŠA. Ta koncept je zelo poenostavljena razlaga zelo kompleksnega procesa, bistveno je to, da se zaloga mleka ne zmanjka nenadoma (po domače “čez noč”), ampak je ta proces zelo počasen in postopen.

Kako dolgo nato lahko še traja laktacija? Nekatere matere poročajo podobno kakor vi, še celo leto ali dve po prenehanju dojenja, povprečno pa ta pojav izgine v treh do šestih mesecih po dokončnem prenehanju dojenja.

Karmen, ali to kar si napisala o trajanju laktacije pomeni, da lahko po npr. enomesečni “pavzi” praktično spet začnem dojiti in se bo s tem zaloga mleka zopet začela večati?
LP
Arja

Draga Arja,
da, drži. Temu pravimo RELAKTACIJA. Ne morem pa ti zagotoviti, da bo mleka dovolj. To je odvisno od starosti dojenčka, od tega koliko sta se prej dojila, ali sta se polno dojila ali le še enkrat dnevno, načinu spodbujanja ponovne laktacije (redno črpanje in/ali ponovno dojenje), materinih hormonov,… Laktacijo lahko celo vzpostavijo tudi ženske, ki niso nikoli rodile in so na ta način (vsaj delno) dojile posvojene otroke.

Pozdravljene!
Junija bo eno leto odkar sem po 22 mesecih nehala dojiti. Moj malček že pridno hodi v vrtec. Pred enim mesecem pa so me iz vrtca klicali v službo, da je naš miško kar naenkrat dobil visoko vročino in da naj ga pridem iskat. V tistem trenutku, ko sem dvignila telefon in slišala da kličejo iz vrtca, sem začutila tak naval mleka, kot takrat ko sem še polno dojila in sem med tem ko sem šla v trgovino pomislila na mojega malčka. Res neverjetno. Srajco sem imela v trenutku mokro in sodelavka mi je rekla, ko me je zagledala, da je mislila, da sem že lani nehala dojiti. Res sem bila presenečena. Lep pozdrav, Mojca

Meni se je dogajalo tudi še po dveh letih potem, ko sem nehala dojiti tavelko. Še posebno, ko sem slišala kakšnega dojenčka jokati 🙂

New Report

Close