Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Porod pri nizki teži – rizik?

Porod pri nizki teži – rizik?

Spoštovani!

Najprej najlepše pozdravljam odprtje tega foruma, mislim, da bo marsikateri (bodoči) mamici pomagal ali vsaj pregnal nepotrebne skrbi.
Zanima pa me naslednje: pravijo, da vitke ženske lažje rodijo oziroma da je pri njih porod manj rizičen. Vendar sem sama kljub temu nekoliko zaskrbljena (zaenkrat sicer še ne nameravam roditi, a nekoč najbrž): pri 24 letih imam precej nizko težo – 164 cm in 44 kg in me zanima, ali je s tako nizko težo sploh priporočljivo roditi, torej ali je potem telo zmožno takega napora? (ko je tudi medenica ožja itd.). Vseeno se mi namreč zdi, da če je ženska močnejša (vsaj normalne postave), da ima več moči za porod, kot pa telesno toliko šibkejša.
Med nosečnostjo naj bi se sicer nekoliko zredile, a ne vem, če lahko zagotovo računam na to, menim, da je že prej treba imeti potrebno “muskulaturo” (nenazadnje je vzrok nosečniške zreditve menda samo voda in morda nekaj maščobe, ne pa mišice, zato najbrž ta “iluzorna” in minljiva zreditev ne pomaga kaj dosti). Pa tudi najbrž je pri zelo suhih ženskah večja verjetnost raztrganja oziroma nujnosti rezanja presredka, kar pri normalnih menda ni nujno.
Kakšne so torej vaše izkušnje pri rojevanju vitkih žensk – a obstajajo kakšni posebni načini lajšanja bolečin zanje ali posebna vrsta poroda (npr. v vodi, sede itd.), ali je bolje, da se, dokler se ne zredijo vsaj na normalno težo, sploh ne odločijo za porod? In kakšni so ponavadi zapleti (posebej zaradi vitkosti), če so?
Najbrž pa je tudi otrok bolj ogrožen – ali je potem bolj priporočljiv carski rez in ali je premajhna telesna teža zadosten razlog, da ga naredijo?
Prosim, če lahko odgovorite na vprašanja in morda tudi nasplošno nekoliko osvetlite problematiko rojevanja tako vitkih žensk (tj. morda sem pozabila na kakšen problem, ki se še pojavlja poleg navedenih). Za odgovor se najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam,

Mojca

New Report

Close