Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Slabše napredovanje teže – 6 mesecev

Slabše napredovanje teže – 6 mesecev

Pozdravljeni,

Najprej naj pohvalim vaše delo, saj s tem kar počnete omogočate boljši svet, zadovoljne otroke, srečne mame in mir v družini. Rada prebiram vse vaše nasvete, ki so mi velikokrat pomagali, ko sem se znašla v stiski in zaradi vas že 6 mesecev dojim. Čeprav mi ni ravno jasno zakaj je potrebno dojenje promovirati, ko pa gre za najbolj naravno dejanje, ki potrebuje le aktivacijo pristnega nagona… Upam, da se bo stanje na tem področju izboljšalo in se bodo mame bolj potrudile za to, da dojijo svojega otroka. Junija sem po naravni poti rodila deklico in seveda sva imeli na začetku probleme z dojenjem. En mesec sva se matrali, da sva se obe naučili dojenja. To je bila najtežja preizkušnja v mojem življenju in takrat sem najbolj trpela. Bila sem že na robu živčnega zloma. Prejokala sem vse dni tistega meseca. Res je bilo grozno obdobje zame in zanjo. Nekako je to za nama in sva obe bolj zadovoljni. Je pa deklica zelo naporna in zahteva nenehno pozornost. Moje vprašanje pa je vezano na pridobivanje teže. Morda me skrbi po nepotrebnem, a zelo bom hvaležna, če me boste malo pomirili. Že od rojstva se mi zdi, da se borim s tem, da pridobiva dovolj teže. Najprej vam opišem najin trenutni okvirni dnevni urnik:

1. 20h – 6h spanje
2. 6h – nega, previjanje, nato dojenje, obe dojki vsaka po 5-7 min
3. 7:15h – 8:30h – spanje
4. 9:15h – dojenje, obe dojki vsaka po 3-5 min (3h od zadnjega dojenja)
5. Igranje na tleh: prijemanje igračk, obračanje na bok, na trebuh in obratno, plazi se po celem stanovanju…v glavnem je zelo aktivna na tleh, rada raziskuje in ne mara biti predolgo časa v naročju
6. 12h – uvajanje goste hrane (par žličk bučk in krompirja) + dojenje, obe dojki vsaka po 3-5 min (3h od zadnjega dojenja)
7. 10:45 – 12:15 – spanje
8. 14h – dojenje, obe dojki vsaka po 3-5 min (2h od zadnjega dojenja)
9. —-sprehod—–igranje na tleh—-
10. 15:00 – 16:15 – spanje
11. 16:30 – dojenje, obe dojki vsaka po 3-5 min (2h 30min od zadnjega dojenja)
12. Igranje na tleh
13. 18:30h – kopanje, nega
14. 19:00h – zadnje dojenje pred spanjem, obe dojki vsaka po 5-7 min (2h od zadnjega dojenja)
15. 19:30h – spanje, ki traja spet do 6h

Že od 2 meseca prespi celo noč kar pomeni od 20h do 6h. Čez dan sva imeli več težav s spanjem saj je spala le po 15 min. Potem se je nekako navadila in podaljšala spanec. Dojenje je po mojem mnenju zelo kratko, a očitno ji tako ustreza. Vsakič jo poskušam dalj časa obdržati na dojki, pa se odriva od mene in ne želi več. Nato jo moram hitro odložiti na tla kjer je zadovoljna saj se lahko svobodno giblje. Previjamo se 5-7x na dan. 1-2x na dan je pokakana. Zdi se mi, da dovolj lula, saj so plenice težke. Zelo je aktivna, veliko časa preživimo na tleh. Prvih par mesecev je veliko jokala, a to pripisujem temu, da je težek karakter in zahteva nenehno pozornost. Če grem na stranišče, me takoj išče in se joka. Pred spanjem se rada joka in dere in ji poskušam na vse možne načine omiliti ta prehod v spanje pa mi ne uspe vedno. Na začetku se je uspavala z dojenjem, nato na rokah, zdaj pa se prav odriva od mene in želi, da jo odložim v posteljico kjer se premetava, kotali, cvili in nato zaspi. Nima dude, se pa velikokrat uspava s sesanjem palca. Sem se borila z njo dolgo časa, da jo od tega odvrnem in sem se zdaj predala. Tudi jaz sem kot dojenček dolgo časa sesala palec pa je zdaj vse ok.

Pridobivanje teže:
27.6. – rojstvo: 4170g, 54cm, 35cm obseg glave
1.7. – odpustna teža: 3950g
27.7. – 1.pediater: 4650g, 56cm
6.9. – 2.pediater: 5650g, 60cm, 41cm obseg glave
2.10. – 3.pediater: 6300g, 63cm (cepljenje: osnovno, pnevmokok)
8.11. – 4.pediater: 6800g, 65,5cm (cepljenje: osnovno, pnevmokok, rota)
10.12. – 5.pediater: 7300g, 67,5cm, 44cm obseg glave (cepljenje: osnovno, rota) + kri in urin sta ok
5.1.18 – tehtanje doma: 7340g

Od zadnjega obiska pri pediatru se je zredila zgolj za 40g. Prebrala sem, da bi morala pri 6 mesecih podvojiti svojo težo pa je še daleč od tega. Jaz nisem suhica (73kg, 179cm), partner je bil kot otrok zelo suh danes pa je normalen (87kg, 191cm).

Ali bi me moralo kaj skrbeti glede teže? Ali jo narobe dojim? Vedno, ko se doji, slišim kako požira, nato se po 3 min odstavi in ne želi več. Poskušam jo večkrat prestavljati z ene dojke na drugo pa parkrat potegne in se poskuša dvigniti v sedeč položaj in ne želi več. Preskušala sem tudi, da bi jo dojila pogosteje pa mi tudi ni uspelo. Takrat je še manj intenzivno vlekla. Najbolje je bilo, ko sem čakala, da je res lačna. Že tri tedne uvajam gosto hrano, pa je še ne zanima najbolj. Adaptirano mleko ji ne dajem. Res me skrbi, da se premalo redi. Sicer na pogled ne zgleda presuha. Ima mišelinkice in zgleda zadovoljna. Se smeji, vriska in tudi joka. Sem pa med drugim zaskrbljena zaradi primerjave z ostalimi, ki imajo enako stare otroke in so težji. Res ne vem kaj delam narobe, da nima več zalogic.

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam,

Anita

Sicer je vprašanje že staro 1mesec, pa vendar, če pomaga vam ali kateri drugi.
Res da se vaša punca bolj počasi redi, a prirast še zdaleč ni kritičen. Na mesec je pridobila prb. 500g, kar je še zadovoljivo.
Domače tehtanje ni primerljivo s tistim pri pediatru. Računajte, da je tam dojenček ponavadi na tetri, kar pa ni nujno da sestra odšteje. Našo so pogosto tehtali tudi z bodijem gor, da jo pozimi ni bilo potrebno povsem slačit, tudi to nekaj da… In čeprav naj bi dojenček v pol leta podvojil težo, je to bolj na uč. To ne pomeni, da se dojenček s porodno težo 2,5kg lahko zredi le 2,5kg, tisti s 4,5kg pa mora prilezti na 9kg. Vaša je pridobila 3,3kg, tako da če ne bi bila ob rojstvu tako velika, bi težo že podvojila.
Če je sicer zadovoljna, živahna in je bilo na zadnjem pregledu vse v redu, si ne delajte težav. Če bi pediatrinja menila, da bi se moral otrok bolj rediti, bi vam to že na prejšnji kontroli omenila, saj tu ne gre za neka nihanja, ampak teža že ves ta čas raste v istem tempu.
Sedaj tako ali tako uvajate gosto hrano, ki pa jo bo začela zanimati, ko jo pač bo. Mojega enega je pri 5m, 2 pa šele okrog 8-9m. Prav je, da z uvajanjem vztrajate, ne pa se sekirat, če vam takoj ne poje celega obroka. Zelenjavno/mesnim kašam pa lahko dodate malo kvalitetnega hladno stiskanega olja. Dojite pa še naprej, sploh v zimski sezoni viroz je vaše mleko neprecenljivo.

New Report

Close