Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Dilema – ali začeti z gosto hrano ali ne?

Dilema – ali začeti z gosto hrano ali ne?

Lepo pozdravljena,

ker sem glede uvajanja goste hrane kljub že več pridobljenim mnenjem oz. nasvetom, še vedno v dilemi, se obračam še na vas.

Naša deklica je bila 24.6. stara 5 mesecev. Doslej sva se vseskozi polno dojile, nobenih dodatkov in njena teža in velikost je po njeni krivulji idealna. Skratka, napreduje zelo lepo, tudi v razvoju je vse v redu.

Po besedaj pediatra in patronažne bi že lahko začela z uvajanjem GH še predno je dopolnila 5 mesecev. Doslej sem jo kot rečeno samo dojila in še nisva pričeli z uvajanjem GH.

Precej sem brala o raznih priporočilih kdaj začeti in glede na razna mnenja sem negotova, kdaj deklici začeti dajati GH, da bom postopala kar se da pravilno in najbolje zanjo.

Deklica ob mizi sicer z velikim zanimanjem opazuje ko jemo, vmes premika usta kot bi tudi ona hotela jesti, tako da interes očitno ima. Zobkov še nima. Kar se tiče pa sedenja pa ne vem kako je mišljen tisti “znak” otroka, da že sam samostojno in dobro sedi. Če je v naročju, naša punčka sedi s tem da jo seveda jaz delno podpiram oz. popravljam, samostojno pa še ne sedi (da bi jo posedla in bi sedela) in glede na določena priporočila, da bi naj začeli z uvajanjem po 4,5 mesecev starosti – mislim da pri tej starosti nobeden dojenček samostojno še ne sedi. Torej: kdaj je ta pogoj sedenja izpolnjen?

Čez teden dni gremo na dopust kjer bomo bivali hotelu in bo pripravljanje hrane za njo malce oteženo (sicer če bi se odločila da ji zdaj začnem uvajati, bomo s seboj vzeli kuhalnik in ostalo opremo :-).

Ko sem omenila patronažni sestri, da bi začela uvajati GH po 6. mesecu mi je bilo rečeno, da bom potem težko do vstopa v vrtec (ko bo stara 11 mesecev) deklico navadila jesti tako da v vrtcu ne bi imela težav. Kaj vi menite glede tega? Je dovolj časa, če se otroku začne uvajati GH s 6.meseci starosti, da se otrok navadi vseh okusov in tudi to, da je večje koščke, do starosti 11 mesecev?

Kakšno je vaš mnenje glede navedene situacija z našo punčko? Ali menite, da je deklica lahko karkoli prikrajšana oz. ji delam slabo, če ji zdaj še ne začnem uvajati GH in bi jo začela npr. uvajati zadnji teden predno bo dopolnila 6 mesecev – ko pridemo z morja (torej bo stara 5 mesecev in ca. 23 dni). Kakšne so lahko težave, če bi z uvajanjem GH začela prepozno ?

Za vaš odgovor oz. mnenje se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem.

Lep pozdrav

Ah , kar lepo brez panike !
Jaz sem moji dala za poskusit sadje nekje pri 5ih mesecih. Najprej je bila noro navdušena nad okusi, potem ni hotela kaj jesti ali probati tega en čas. ( nevem recimo 2-3 tedne ) . Pa kaj boš silila otroka, če se doji, sploh pa če gledaš za en mesec ali za en dopust gor ali dol !
ne kompliciraj =)
Moja sestra tamali ni dala nič za poskusit do pol leta. Kasneje s sadnimi kašicami ( DOMA narejenimi ) Se še vedno dojita,(zaj bo stara eno leto) od ostale hrane pa še vedno je pretežno sadje, ali če dobi juho – je ta zelenjavna.. kot popolnoma drugo hrano dobi morda kdaj kak piškot, in kak pečen krompirček. mesa ipd,ne- ampak o tem vsak po svoje.

torej. nevem čemu bi na dopusti moraala začet z uvajanjem nove hrane 😀 Sprosti se, dojita se, in amen.
ko pa pridete domov, pa bosta že začeli dajat kašice ipd…

vse dobro =)

kar pa se tiče sedenja… Moja ni sedela če se glih približno spomnim nekje do 7ih mesecev ni sedela samostojno. Pa nisem vzganjala NOBENE panike. BO ŽE KO BO !
Pa v razmislek, plazila ali kobacala ni . Ja je ja, ampak komaj ko je že znala hoditi. Načeloma pa pri tistih mesecih ko bi naj otrok plezal in kobacal, moja ni. In tudi za to me ni skrbelo. PAČ NI. In zdaj je normalna 4 letna punca. Tako da se ne tako striktno držat nekih “pravil” ( v neki meri razvoja je potrebno ja .. .) ampak pustimo otroku bit kar je, ker je vsak zase drugačen 🙂

New Report

Close