Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Dojenje zahirančka

Dojenje zahirančka

Pozdravljeni,
prosila bi vas za nasvet.
Sem mamica 14 dni stare deklice, rojene v 38. tednu nosečnosti z 2310 g in 48 cm. Šlo je za zastoj rasti zaradi nedelovanja posteljice, česar nismo vedeli. Zadnji uz je bil opravljen konec novembra in takrat ni bilo še nobnih znakov, da je karkoli narobe. Rodila sem z urgentnim carskim rezom, ker je deklici ob vsakem popadku nevarno padel utrip, pa tudi potem je imela kar nekaj težav. Ocene ob rojstvu so bile sicer spodbudne (8, 9, 10), vendar je hčerka nato naslednje dni veliko bruhala, izgubljanje teže pa se ni ustavilo niti po prejemanju infuzije. Njena najnižja teža je znašala 2190g.
Četrti dan po porodu je začela prejemati antibiotik in v nekaj urah se je stanje izboljšalo – če je prej s težavo pojedla 10 ml mleka, so nato obroki količinsko hitro začeli naraščati. Odpuščeni sva bili osmi dan s težo 2400g – uspeli sva se tudi dojiti. Ponavadi se je podojila okrog 25 ml in nato po steklenički pojedla še približno toliko. Naj povem, da imam mleka dovolj in da je deklica ves čas hranjena samo z mojim mlekom – tako je bilo tudi v bolnišnici.
V tednu, odkar sva doma napreduje lepo, trenutno tehta 2650 g in skupaj poje od 90 do 120 ml mleka.
Kaj me torej skrbi? Težavo vidim v tem, da se količina mleka, ki jo poje na dojki ne spreminja. Še vedno popije med 20 in 30 ml, vse stalo pa spije po steklenički. Hrani se redno na dve do tri ure – za hranjenje se zbudi sama.
Med dojenjem se zelo hitro utrudi in zaspi. Če jo najprej dojim in ji nato dam stekleničko, količinsko poje manj, kot če dobi cel obrok po steklenički, ker je bolj zaspana in utrujena.
Sem torej v resni dilemi, ali naj jo še naprej “mučim” z dojenjem, ali naj si pač mleko samo črpam. Zelo bi si želela polno dojiti,tako kot sem dojila starejšega sina, vendar ne vem, če ji s tem delam uslugo. Po drugi strani se bojim, da jo bo čez en mesec nemogoče odvaditi od stkleničke in preiti zgolj na dojenje, tudi če bo takrat že dovolj močna in krepka.
Ali se vam zdi, da trenutno pridobiva dovolj?
Mi lahko karkoli svetujete glede dojenja takega otroka?
Je otroka sploh mogoče pripraviti do tega, da bi več popil na dojki?

Hvala!

New Report

Close