Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Prosim LLL za pomoč – dojenje in počasno naraščanje teže

Prosim LLL za pomoč – dojenje in počasno naraščanje teže

Pozdravljeni, pred 7. tedni (27. 9. 2016) sem rodila v 39. tednu nosečnosti (carski rez). To je bil moj drugi porod, tudi prvi porod se je končal s carskim rezom. Po tokratnem porodu so mi na intenzivni oddelek kmalu pripeljali dojenčico, ki pa je jokala. Razložili so mi, da je popila plodovnico in da ji je slabo, zato bljuva plodovnico in joka. Kljub temu sem jo poskusila pristaviti, in je šlo brez težav – razen, da še ni bilo mleka in je dojenčica le nekajkrat ”pocuzala”, potem pa spustila dojko. Tako sem delala vsak dan, medtem ko sem bila v porodnišnici – pristavila sem jo, preden je dobila adaptirano mleko. Pristavljanje je bilo z vsakim dnem manj uspešno. Plodovnico je bljuvala le še drugi dan zjutraj.
Prvo mleko je potem počasi prišlo, ampak se dojenčica ni hotela pristaviti, šele ko sem uporabila nastavek, kakšno kapljico glukoze in vsakič s pomočjo sester se je pristavila (sama je nisem mogla). Šele doma je dojenje malo bolj steklo (npr. da se je pristavila brez glukoze, da je bilo mleka na pretek). Do sedaj sem jo nekajkrat poskusila pristaviti še brez nastavka; včasih je bilo uspešno, drugič ne. Še vedno se pretežno dojiva z nastavkom. Bojim se namreč, da če se doji brez nastavka, ne zagrabi dovolj dojke (ust namreč ne odpre prav na široko, kot bi morala) in s tem ne dobi dovolj mleka in bi bil še večji problem v teži. Zato se nastavkom še ne morem odpovedati – ker dojenčica velikokrat ni razpoložena, da bi zagrabila dojko brez nastavka in zaradi mojega strahu, da se ne pristavlja pravilno.

Največja težava je v teži. Po tehtanju drugi dan po odpustu iz porodnišnice je patronažna sestra stehtala dojenčico in smo opazili, da teža zelo počasi narašča (na dan tehtanja, 3. 10. 2016: 3570 g; porodna teža: 3740 g; najnižja teža v porodnišnici: 3570 g; teža ob odpustu: 3610 g). Čez dva dni je patronažna sestra spet prišla stehtat dojenčico, in je zelo napredovala (na 3740 g); na žalost se je to uspešno napredovanje ustavilo, in sedaj teža res počasi narašča. Npr. danes, 16. 11. 2016: 4180 g.

Težo spremljamo doma 1x dnevno, trend je sicer, da teža narašča, vendar me vseeno skrbi, ker premalo. Pediatrinja je to opazila in je zaenkrat zadovoljna oz. mi je naročila, naj delam, tako kot doslej in v primeru skrbi glede teže lahko pridemo do njih, da se jo stehta.

Zadnje dni pa razmišljam o tem, da imam morda premalo mleka. Danes popoldne sem dojenčico dojila, in opazila, da prime dojko, nekajkrat pocuza, nato spusti; in imam občutek, da bi to lahko ponavljala v nedogled, če bi ji pustila (to prekinem po največ 30 minutah). Nato jaz včasih vmes preverim, če imam mleko – stisnem dojko. Do sedaj je vedno mleko prišlo (ne sicer veliko, ampak je pa le prišlo), danes pa ne, zato sem pomislila na to, da ga je premalo. Zato sem jo pristavila še na drugo dojko in je jedla. Patronažna sestra je sicer razložila ob prvih njenih obiskih, da popoldne lahko zmanjka mleka oz. ga je manj zaradi utrujenosti ipd. Zato sem nekaj dni po prihodu iz porodnišnice vedno po dojenju ponudila še adaptirano mleko, vendar ga je dojenčica odklanjala. S tem sem nato kmalu odnehala.

Druga težava je v tem, da dojenčica že od rojstva poliva. Kot da bi imela premajhen želodček, se pravi, jedla bi več, kot fizično lahko sprejme tekočine v svoj želodček. Poleg tega vsaj 2x na dan kolca (kar lahko traja tudi 20 minut) in jo to zelo moti.

Torej, moji vprašanji sta:
– kako lahko še ukrepam glede teže? Dojenčico dojim na 1,5, 2 ali 2,5 ure. Ponoči se zbudi 2x do 3x (ko zvečer zaspi, spi 5 ur, preden se zbudi in jo nahranim). Plenice so polulane, kaka redno, zadnje čase kar obilno
– ali je možno, da ima (pre)majhen želodček in zato poliva ”višek” mleka? Naj povem, da se (večinoma podnevi) večkrat zbudi zaradi polivanja in nato ne zaspi nazaj.

Še to: nobena od naju nima zdravstvenih težav.

Se opravičujem za zelo dolgo sporočilo, vendar sem hotela podati vse informacije, da bi bilo stanje kar najbolj razumljivo.

Hvala vam vnaprej za nasvete!

Lep pozdrav,

Tjaša

Pozdravljena, Tjaša.
Upam, da ste vmes že dobili kakšen dober nasvet in da še dojite. Za pomoč svetovalk LLL se obrnite kar na njihovo spletno stran: http://www.dojenje.net. Na desni strani so telefonske številke. In lahko pokličete katerokoli od svetovalk.

New Report

Close