Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Problemi pri dojenju

Problemi pri dojenju

Pozdravljeni!

Obračam se na vas, ker imam kup težav glede dojenja. Najprej nekaj osnovnih informacij. Doma imam 5 tednov starega dečka (datum rojstva 08.09.2016), ki se je rodil v 38 tednu nosečnosti. Porod se je začel z razpokom, rodila sem 40 ur po razpoku. Sam porod je trajal 14 ur, ker se nisem odpirala. Zadnje štiri ure poroda sem imela za lajšanje bolečin ultivo. Ob rojstvu je imel 2900g, vendar nama je teža v porodnišnici padla na 2630g. Dva dni nazaj smo bili pri pediatru in je tehtal 3650g.
Zadeva pa je sledeča:
V porodnišnici sva se samo dojila, meni se je zdelo da super vleče, kajti sesalni refleks ima zelo dober, vendar očitno jaz še nisem imela dovolj mleka, zato nama je teža kar močno padla. Zato smo začeli dodajati dodatek.
Ko sva prišla domov, mi je mleko začelo kar teči iz prsi, zato sem ga samo dojila, vendar očitno še ni bil dovolj pri močeh, saj je pri dojenju hitro zaspal in ves čas sem ga morala spodbujati, da je sesal. Ponoči pa sem mu po dojenju dodajala še dodatek. Ker je po štirih dneh, po prihodu iz porodnišnice pridobil zgolj 100g, sem mu tudi čez dan začela dodajati dodatek.
Čez čas, ko sem ga dojila in mu po dojenju dodajala še dodatek, pa so me začele prsi čedalje bolj boleti, bile so napete, kup zatrdlin, ker mi zgleda da ni dovolj izpraznil prsi, sem si začela črpati mleko in ga po dojenju še nahranila s svojim izčrpanim mlekom. Babica mi je potem svetovala naj si ne črpam mleka, ker bom s tem samo še spodbudila tvorbo mleka. Zato sem si izčrpala mleko samo še 1x na dan, da sem vsaj malo sprostila napetost. Ker si nisem črpala, kljub temu da sem dojila, sem bila že na meji da dobim mastitis, saj so bile prsi zelo napete, sama pa sem imela povišano temperaturo (38,3C) in bila zelo utrujena. Vendar sem to nekako prešla z masažo dojk med dojenjem in s hlajenjem prsi po dojenju.
Sedaj nadaljujem samo z dojenjem, dvakrat na dan (ponoči) pa mu po dojenju dodajam še dodatek (od 70ml – 100ml). Hranimo se zdelo dolgo časa, sej otrok hitro zaspi, kljub temu da se mi zdi da dobro vleče, ga moram ves čas nekaj drezati, da sesa naprej. Hranimo se 5x ali 6x na dan. Babica mi je rekla, da je to mnogo premalokrat na dan, vendar če ga jaz zbudim na silo, mi po petih minutah trdno zaspi nazaj. Poleg tega pri naju traja en podoj zelo dolgo, ker ga moram neprestano buditi (lahko tarja tudi do dve uri – menjavanje na obe dojki in vmes še previjanje).
Kot sem napisala imamo sedaj pri 5 tednih 3650g, kar pomeni da smo se od najnižje teže, ki smo jo imeli zredili za 1kg. Kar pa je pediatrinja rekla, da je premalo in mi svetovala naj mu še čez dan dodajam dodatek. Ker pa si sama zelo želim dojiti in tudi sama sem opazila, da je otrok že malo pogruntal, da po dojenju dobi še stekleničko, kjer se mu ni potrebno matrati, sem glede tega zelo skeptična. Saj nočem, da se navadi na stekleničko. Zadnja dva dni pa tudi opažam, da se bi otrok dojil oz. bil na dojki tudi po 3 ure skupaj (sesa, spi, ga odstavim, se začne jokati, ga dam nazaj na prsi, sesa, zaspi….. in to lahko počneva v nedogled). Kaj to pomeni, da imam sedaj premalo mleka, da je zgleda še vedno lačen? Potem ko po treh urah prestavljanja obupam in mu dam dodatek pa lepo zaspi. Kot sem že napisala, resnično hočem dojiti in me zato zanima kaj naj storim, da bo dovolj mleka. In kot sem napisala večkratno pristavljanje pri meni ne pride v poštev, ker takoj zaspi. Poleg tega en podoj pri nama traja lahko tudi več kot eno uro (s previjanjem vred). Sama ga pa tudi ne morem imeti 24ur na dan na bradavicah. Sem vmes tudi že močno krvavela iz bradavic, pa sem vseeno potrpela, kljub močnim bolečina dojila (sem prebrala, da kri v mleku naj ne bi škodila otroku). Kar se tiče pristavljanja in odstavljanja delam (vsaj zdi se mi tako) kot je opisano na spletni strani dojenje.net. Resnično ne vem več kako naj dojim, da bo otrok pridobival na teži samo z dojenjem, ker vem kaj se bo zgodilo, če mu začnem dodajati po steklenički. Pa še nekaj me zanima, kaj mi vi bolj svetujete naj dojim enkrat na eni dojki in potem naslednjič na drugi dojki, ali pri enem podoju na obeh. Do sedaj sem delala tako: naprej dojila na eni dojki 20minut potem sem ga previla, da se je čim bolj zbudil in ga podojila še na drugi dojki 20 minut. Če se je hotel še dojiti sem ga pustila še kolikor časa je hotel na dojki. Čeprav mi je babica svetovala naj ga dojim na eni dojki, previjem in potem zopet na isto dojko, vendar se zaradi napetosti v drugi dojki tega nisem mogla držati. Tudi, ko dojim na eni dojki mi na drugi navadno mleko izteka. Poleg tega me kakšno uro in pol po dojenju začne skeleti/ščemeti v bradavicah, kaj to pomeni? Moram reči, da me velikokrat pri začetku dojenja bradavice zelo bolijo. Vedno po dojenju bradavice namažem z lanolinom, dojim z nastavki, ko pa sem krvavela iz bradavic in imela kraste po bradavicah, pa sem se mazala z Bepantenom in ga pred dojenjem odstranila. Zanima me tudi kako naj vem, ali otrok dejansko sesa in pije mleko ali se samo malo crklja na dojki. Meni zgleda da pije, saj se mu čeljust vidno premika, prav tako zgleda pa požira, vendar me čedalje bolj skrbi, da morda ne sesa pravilno. Kako pa naj vem kdaj imam dojko izpraznjeno? Namreč pred in po dojenju čutim razliko v napetosti, ampak ne vem pa ali je prazna ali ne?

Torej lepo prosim za pomoč, kako naj dojim? Resnično ne vem več kako naj dojim, da bo otrok pridobival na teži samo z dojenjem. Bojim se, da bom zaradi tega stresa, glede ne pridobivanja dovolj teže pri otroku, izgubila mleko in ne bom mogla dojiti. Zato lepo prosim, za čim bolj izčrpen odgovor kako naj dojim, kaj delam prav, kaj narobe…. Prebrala sem že veliko člankov na strani LLL, odgovore na medover.net, vendar še vedno dojenje ne steče kot bi moralo.

Za pomoč se vam že v naprej lepo zahvaljujem.
Lep dan še naprej!

New Report

Close