Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Doječa stavka ali odstavljanje

Doječa stavka ali odstavljanje

Pozdravljeni.

Prebrala sem večino tem na temu forumu, vendar nisem našla take, ki bi se čisto pokrivala z mojo situacijo.

S sinom sva se 14 mesecev lepo dojila, zadnje 3 mesece, odkar sem šla v službo, 5-6x na dan in 2-3x ponoči. Nad dojenjem je bil navdušen, tako da me je skrbelo, kako se bova odstavila, vendar pa še nisem imela namena prenehati dojiti. S 1.9. je šel v vrtec, uvajanje je bilo postopno (najprej nekaj dni po eno uro, vmes je bil nekaj časa sam, potem 2 uri, nekaj dni sem ga hodila iskati po kosilu, od prejšnjega tedna pa v vrtcu tudi spi), vzgojiteljice je lepo sprejel in z njim ni nobenih težav. Odkar je v vrtcu (prej je bil izmenično v varstvu moje mame in tašče) opažam, da je čez dan, ko pridem iz službe, precej bolj siten kot prej, ves čas išče mojo bližino, kar sem tudi pričakovala in me niti ne moti. Od sobote pa se to le še stopnjuje, zdaj joka že, če se oddaljim za več kot nekaj metrov, tudi če sem v isti sobi in me še vidi. V soboto zvečer me je med dojenjem začel gristi, nekajkrat me je ugriznil celo do krvi. Ko se je to zgodilo, sem ga odložila in rekla, da ne sme. Od nedelje zjutraj pa do danes se ni dojil čisto nič. Niti ne kaže interesa za dojenje, sicer veliko pleza po meni, ampak ko si ga namontiram v najin standardni položaj za dojenje, se začne obračati stran, odrivati in jokati, tako da ga v dojenje ne silim, ker je očitno, da ga ne želi. Če mi ga že uspe nekako spraviti do bradavice, jo le podrsa z ustnicami in ugrizne. Ugrizne pa kar močno 🙁 poskusila sem ga dojiti v spanju, ko se zbuja, ko je zaspan, a ne gre – ravno tako se upira. Vsak dan zvečer joka, nič ni prav – če ga imam v naročju, hoče dol, ko ga odložim, hoče nazaj v naročje, ga spet odložim, se meče po tleh, v glavnem, takšna histerija, ki je pri njemu nisem vajena. Nekaj noči je bil jok tako hud in dolgotrajen, da sva ga z možem naložila v avto in zapeljala en krog, ker drugače ni zaspal. Sklepam, da je zvečer problem zato, ker sem ga do zdaj skoraj vedno uspavala jaz in sicer z dojenjem. Zdaj pa tega ni več in drugače ne zna zaspati. Naj omenim še, da se mu že slab teden pod dlesnijo kažeta zgornji dvojki, bil je malo prehlajen, prejšnji teden je tudi shodil. V kratkem času se mu je v življenju zgodilo ogromno novih stvari.

Ne vem, zakaj se noče več dojiti. Najprej sem mislila, da je to zaradi zobkov. Sem poskusila s calpolom, calgelom, babydentom, grizali, mrzlimi krpicami, mrzlim sadjem, …pa ni bilo nič bolje. Kar sem prebrala o dojenčkih, ki se odstavijo sami, je, da se odstavljajo postopno. Če se naenkrat ne želijo več dojiti, je to doječa stavka. Zdaj razmišljam, če je mogoče razlog v odhodu v vrtec. Hudo mi je, ker nisem hotela, da se najino dojenje neha na tak način. Ne vem, kaj naj naredim, da bi se še dojil.

Odkar se ne doji, si nekajkrat dnevno črpam mleko, ampak že zdaj vidim, da ga je čedalje manj. Leva dojka se lepo prazni, z desno pa imam težave. Že dva dni čutim veliko zatrdlino (ali pa več majhnih skupaj), ki je nikakor ne morem zmehčati. Sem poskusila s toplimi obkladki in kopeljo pred črpanjem, masažo pred in med črpanjem, pa ne gre. Tudi mleka iz te dojke načrpam bistveno manj kot iz leve, ki pa ni tako polna. Sicer zaenkrat nimam še nobenega rdečega predela, boli me tudi skoraj nič, me pa skrbi, da ne bi prišlo do kakšnega mastitisa. Na tej dojki sem pred pol leta imela že večkrat zamašene mlečne vode, tako da gre verjetno za kakšno anatomsko zadevo v sami dojki? Ali je možno, da se bo ta zatrdlina zmehčala sama od sebe?

Hvala za pomoč

New Report

Close