Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Kako preiti na izključno dojenje?

Kako preiti na izključno dojenje?

Spoštovani,

prosila bi vas v nasvet v zvezi dojenjem.

Prvorojenka je stara 3 tedne, porod se je pričel v 39t 1d, potekal pa je z epiduralno analgezijo z dodanimi umetnimi popadki za iztis. Dobile sva tudi antibiotik, ker mi je že pred popadki odtekla voda. Porodna teža je bila 3300 g, ob odhodu iz porodnišnice pa 3150 g. Danes ima 3650 g. Zdravstvenih težav sicer nimava.

Že v porodnišnici smo želeli vzpostaviti samo dojenje, toda žal nisem imela dovolj mleka. S pomočjo tehtanja je zdravstveno osebje ugotavljalo, da je v 1,5 h dojenja spila zgolj 30 ml, kar naj bi bilo preveč časa in napora za tako majhno količino. Tudi hčerka je dojko med podojem spuščala, jokala in ves čas kazala jeziček kot kakšen majhen ptiček. Tako smo pristali na flaški po kateri smo ji dodajali sprva adaptirano mleko.

Ob prihodu domov iz porodnišnice v 3 dneh po porodu smo kupili ročno črpalko. Mleko, ki sem si ga uspela z muko izčrpati smo ji pričeli dodajati preko laktacijskega pripomočka. Kar je mleka bilo premalo, smo morali še vedno dodajati formulo. Naštudirali smo tudi tehniko dobrega pristavljanja in menim, da nam je kar uspelo, saj je vedno dobro zagrabila in začela sesati. Težava pa je, ker se je sesanja po 2 minutah kot da »naveličala« in je raje samo čakala, da ji pomalem nakapa v usta iz cevke. V 5 dneh koliko smo se trudili z laktacijskim pripomočkom se je tako zredila za samo 30 g in zato smo po nasvetu in skrbi zaradi teže patronažne sestre znova pristali na flaški.

Črpanje z ročno črpalko me je zelo utrudilo, hkrati pa, ker hči ne spi veliko in je veliko v mojem naročju (napenjanje, krči), sem tudi težko našla čas za črpanje in še ko sem ga, se mi je zdelo zelo neefektivno (40 ml načrpanih v pol ure na obe dojki). Cela situacija me je skoraj spravila na rob živčnega zloma (kar sicer pripisujem tudi hormonskim spremembam v tem obdobju). To se je spremenilo z nakupom električne črpalke, saj sem bila odločena dojke karseda vsaj dobro stimulirati, da bi po flaški lahko dobila vsaj materino mleko.

Količina mleka se je tako v teh 3 tednih povečala do mere, da se hči lahko naje iz samo ene dojke, ko do druge niti ne pridemo (podoj traja 5 minut, potem pa ne želi jesti več). Toda žal dojko velikokrat zavrača, zopet (kot pri laktacijskem pripomočku) izgleda, kot da se ji enostavno ne da sesati. Tako se lahko izključno dojimo samo ponoči, ko v polsnu spije dovolj, da potem spi 2-3 ure, če je ne krči, podnevi pa jo najprej pristavim na prsi in največkrat po 5 neuspelih poskusih in histeričnem joku potem dokonča obrok na flaški. Dodala bi še, da po hranjenju običajno ne zaspi, ima tudi močen sesalni refleks in sesa močno (ko je le »pri volji«), tako da je sama ne bi štela med »zaspančke«. Čez dan več sicer poje na 2 do 3 ure, vmes pa večkrat po malo »malica« (ali malo pocuclja na dojki ali pa dvakrat potegne flaško).

Tako smo ujeti v začaranem krogu, ko bi sedaj sama imela dovolj mleka zanjo, toda si moram le-tega črpati in ji ga dajati v flaško. Prosila bi vas za nasvet, kako vzpostaviti izključno dojenje. Ji naj neham dajati flaško in ko bo dovolj lačna bo potegnila tudi iz dojke?!? Ali obstaja kakšen bolj prijazen, postopen način?

Hvala za vas čas in trud ter lep pozdrav!

New Report

Close