Najdi forum

Kako polno dojiti

Pozdravljeni!

Obracam se na vas, ker kljub branju clankov in foruma nisem prepricana kaj naj storim.
Sin bo prihidnji teden star dva meseca in ga delno dojim. Na dan mu dodam med 150-200 ml AM. Rojen je bil s CR in ker ze pri prvem otroku dojenje ni steklo, sem hotela dojiti cimprej, kar so mi v porodnisnici tudi ugodili. Teza ob rojstvu je bila 4350g. V porodnisnici sem ga pristavljala zelo pogosto. Ker mi dojenje prvic ni steklo sem bila zdaj odlocena, da bom ze od zacetka vse pocela “prav”, da zdaj ne bo tezav. Ob odhodu domov je bila teza dojencka 4220g. Tukaj pa se zgodba sele zacne. Doma sem ga pristavljala vsakic ko se je zbudil, to je bilo prvi mesec nekje na dobre 4 ure. Od zacetka AM niti nisem dodajala, mali ni bil tecen in mislila sem da je vse ok. Potem pa ga je prisla tehtat patronazna in mi rekla, da premalo dobiva in naj zacnem dodajat po podojih se 50 ml AM. Bila sem razocarana in kljub temu da sem mu zacela ponujati flasko je ni hotel ali pa ni popil vec kot 20 ml. Ko je popil vec je vcasih polil nazaj.. ampak se vedno je pridobival komaj dovolj cca 25 g dnevno. Ob prvi kontroli pri slabem mesecu je bila reza 4850g in pediater mi je rekel da pridobiva na spodnji meji. Ne znam vam povedati, kako slabo sem se pocutila zaradi tega ker bi res rada polno dojila in se mi je zdelo da vztrajam na skodo otroka, ki bi mogoce na AM pridobival vec. S casoma se je seveda kolicina AM zacela povecevati, kar razumem. Vendar si vsak dan razbijam glavo, da bi morala bolj vztrajati z dojenjem. Zadnjic sem ga stehtala kar doma in je v 4ihbtednih pridobil dobrih 600g. Ali je to dovolj? Kako naj sploh preidem na polno dojenje, ali to kar ukinem flasko? Zanima me tudi koliko casa traja, da se potem poveca kolicina mleka z gnezdenjem in pogostim pristavljanjem? Strah me je da ne bi v tem casu se manj pridobil, ce bo lacen? Res sem izgubljena, namesto da bi v slabih dveh mesecih imela ze vse nastudirano.

Za vas odgovor se vam iz srca zahvaljujem!
Lp, Sanja

Pozdravljeni, Sanja,

žal mi je, da ste bili deležni tiranije tehtnice.
(Več o tem: Vaš link)
Pridobivanje 25 g na dan je čisto ok.
Teža ni vse. Treba je predvsem vedeti, ali otrok res pije mleko. Ali je po podoju zadovoljen. Koliko kaka …
Taktika za več gramov in mleka: Vaš link
Glede na količino dodatka (ki je sorazmerno majhna), bi vam predlagala, da najprej opustite dohranjevanje po steklenički.

Pri otrocih, ki se pristavljajo, je priporočljivo dohranjevanje na prsih. Otrok je deležen vsega, kar mu dojenje nudi (veliko več kot zgolj materino mleko),
trenira dojenje z dojenjem, obenem stimulira materino telo za tvorjenje večjih količin mleka …
Video o vstavljanju cevčice za dohranjevanje na prsih:
Vaš link
Cevčico dobite npr. v Sanolaborju: hranilna sonda REF 54861 Ch. 5
Predlagam, da otroka namesto po steklenički do nadaljnjega vedno dohranjujete po cevčici, tako boste skrajšali podoje, dobil bo več mleka; ker bo bolj teklo, bo bolj motiviran za dojenje.
Mleko si iztisnite, da se znebite dodatka. Glede na to, da je dodatka adaptiranega mleka sorazmerno malo, to najbrž ne bo problem.
Oglasite se še kaj s povratnimi informacijami, velja?

Vse dobro, Alenka Benedik, IBCLC Svetovalka za dojenje in nošenje, dula [email protected] www.rumina.si FB: Dojenje in pomoč po porodu

Pozdravljeni..imam samo eno vprasanje..no mogoce malo vec:-) ce mi lahko pomagate….
Imam sina 3 mesece starega… od zacetka mu dodajam ker sem mislila da imam premalo(in tud ssm mogoce naredila napako :-() v bolnici seem imela cvrsta prsa, zdaj ze dolgo ne…nevem ce je to merilo pri 3 mesecih?
Mleko ko fejst stisnem zna pritec in tudi ma majcki se kdaj pozna…
Ali je mozno da dobim toliko mleka da bo se samo dojil? Res bi rada in me zanima ce je to mozno? Pristajam ga vedno prvo na zizo in potem dodam in te dni smo ga tudi na uro oz.kdaj je zelel…
Vcasih popije po podoju tudi 30ml vcasih 50ml.. danes je pa ze 3x popil na flasko mlecno formulo 60ml… 🙁
A je mozno da to spremenim in da se bo mleko povecalo?
Hvala lep pozdrav.

New Report

Close